فرادید | مجله تاریخ - روایت
سرهم بندی نکردن واقعیت؛ بازبینی تصاویر آلفرد اشتیگلیتس
عکاسی به مثابه هنر
آلفرد اشتیگلیتس (Alfred Stieglitz) عکاس آمریکایی، پایه‌گذار جنبش عکاسی جدایی‌طلب و از مدافعان عکاسی صریح بود و در طول فعالیت حرفه‌ای خود نقش به سزایی در قبولاندن عکاسی به عنوان یک شاخه از هنر داشت.
ملکه افسانه‌ای بابل
زنی که دو هزار و هشت‌صد سال پیش دنیا را به شگفت آورد
حاکمان زن در بین‌النهرین باستانی بسیار نادر بودند. اما اندک زنانی که حکومت کردند، نشان خود را برای همیشه بر پیشانی تاریخ حک کردند. در امپراتوری آشوری نو در قرن نهم پیش از میلاد، یک زن بر امپراتوری عظیمی حکومت می‌کرد که از آسیای صغیر تا جایی که امروزه به غرب ایران ختم می‌شود، گسترده بود. نام او "سامو- رامات" به معنای "بهشت والا" بود. حکومت پنج ساله‌اش هرچند کوتاه بود، اما احترام و تحسین بسیاری از زیردستان و دیگر مناطق جهان را برانگیخت.
پایان احمدشاه
درباره شخصیت و چگونگی اقدامات و تصمیمات احمدشاه قاجار نظرات بسیار و البته متفاوتی توسط مورخان ارائه شده است که نیاز به بررسی‌های بسیاری دارد.
تجارت، محور تمدن اروپا
تفکر و توسعه
عوامل مختلفی در جریان تحولات تمدن‌های بشری تاثیرگذار هستند از جمله اندیشه، جنگ، دین، اما وقتی هر تمدنی را به صورت ویژه مورد ارزیابی قرار دهیم می‌توان به این موضوع پی برد که یک عامل مثل حکومت یا دین نقش تاثیرگذارتری بر جریان تحولات آن کشور یا تمدن ایفا می‌کند.
تصاویر/ آمریکا در ۱۰۰ سال قبل؛ از چارلی چاپلین تا جنگ جهانی
تیتر‌های قدیمی روزنامه‌ها از ۱۰۰ سال قبل ایالات متحده می‌گویند؟
دلایل مهم سقوط پهلوی
سر آنتونی پارسونز سفیر بریتانیا در تهران در پایان ماموریتش که تقریبا همزمان با خروج شاه در دی ماه ۱۳۵۷ بود، از ایران رفت و جای خود را به سر جان گراهام داد.
از سفر شاه به آمریکا تا جایزه نوبل سارتر
امروز در تاریخ به روایت تصویر
نگاه ویژه

پوران، مهربان بود

دکتر ناصر فکوهی
پرطرفدار