فرادید | مقالات و مقولات - قانون
مردانی که می‌خواهند ازدواج دوم داشته باشند، بخوانند!
مجازات ازدواج مجدد بدون اجازه همسر اول
اسلام تعدد زوجات را به حداکثر ۴ زن دائم محدود کرد البته ازدواج مجدد شرایطی دارد و مرد با داشتن همسر بدون تحصیل اجازه از دادگاه نمی‌تواند مبادرت به ازدواج مجدد نماید.
مجازات مزاحمت تلفنی در قانون، از قطع تلفن تا حبس
بررسی جرم ایجاد مزاحمت تلفنی
مزاحمت تلفنی عبارت است از یک فعل عمدی آگاهانه که به محض کشف، ملاک مسئولیت کیفری مزاحم شناخته می‌شود و شخص مرتکب جرم مزاحمت تلفنی طبق قانون باید پاسخگوی عمل ناشایست خود باشد.
‌آیا مزاحمت خیابانی و متلک‌پراکنی به بانوان جرم است؟
چگونه از آزارگران خیابانی شکایت کنیم؟
قانون گذار ایران جرم ایجاد مزاحمت و متلک پراکنی نسبت به بانوان در اماکن عمومی یا معابر را به عنوان یکی از مصادیق جرائم علیه آزادی و روان اشخاص، به طور مستقل در قوانین جزایی قابل تعقیب و مجازات اعلام کرده است.
جرایم تعزیری؛ از حبس و شلاق تعزیری تا تبدیل حبس تعزیری به جزای نقدی
آیا مجازات حبس تعزیری قابل تبدیل به جزای نقدی می باشد؟
تعزیر به مجازات‌هایی از قبیل حبس، جزای نقدی و شلاق گفته می‌شود که میزان و نوع آن در شرع مشخص نشده است بلکه حاکم (یعنی قانون‌گذار) حسب مورد نوع و میزان آن را تعیین می‌کند. یک نکته مهم در خصوص این نوع مجازات آن است که میزان مجازات تعزیری نمی‌تواند از مجازات‌های حدی بیشتر باشد.
فریب در ازدواج چیست و چه مجازاتی در پی خواهد داشت؟
اثبات فریب در ازدواج چگونه است و چقدر طول می‌کشد؟
تدلیس عبارت از عملیاتی است که زن یا مرد یا شخص ثالثی انجام داده و موجب فریب در امر ازدواج شود که طبق قانون جرم محسوب شده و فریب­دهنده به مجازات خواهد رسید.
وکالت بلاعزل چیست و چگونه باطل می‌شود؟
وکالت بلاعزل در طلاق و فروش ملک
امروزه بسیار شایع است که افراد برای انجام معاملات منقول و غیرمنقول و یا در هنگام عقد ازدواج اقدام به اعطای وکالت بلاعزل می‌کنند. این افراد بدون اینکه به مفاد قانونی و شرایط اعطا و ابطال وکالت بلاعزل واقف باشند حق عزل وکیل را از خود سلب می‌کند.
مجازات سقط جنین در قانون
تیعات قانونی سقط جنین چیست؟
در قوانین جزایی ایران قبل و بعد از انقلاب اسلامی تعریفی از سقط جنین ارائه نشده است. اما با توجه به مواد قانونی می‌توان آن را چنین تعریف کرد: «سقط جنین از نظر حقوقی به انجام هرگونه عمل مجرمانه‌ای که موجب وقفه در سیر طبیعی بارداری و از بین رفتن قابلیت حیات جنین در بیرون یا داخل رحم بشود، اطلاق می‌گردد.»
دیه؛ از نحوه محاسبه دیه در ماه های حرام تا تفاوت دیه و ارش
هر آنچه که درباره دیه باید بدانید
جبران خسارات بدنی با پرداخت دیه یا ارش است اما، نوع و میزان خسارت دیه در قانون مشخص است، ولی میزان خسارت ارش در قانون مشخص نیست. برای تعیین میزان میزان ارش قاضی دادگاه به نظریه کارشناسی پزشکی قانونی متمسک می‌شود؛ پزشکی قانونی معمولاً این خسارت را با درصدی از دیه عضو بیان می‌کند.
چگونه حضانت و سرپرستی بچه‌تان را پس از طلاق به دست آورید؟
ضانت به معنی نگهداری طفل، مواظبت و مراقبت از او و تنظیم روابط او با خارج است. حضانت بیشتر ناظر به حمایت جسمی از کودک است. نگهداری اطفال هم حق و هم تکلیف پدر و مادر است و هیچ یک از پدر و مادر حق ندارد در مدتی که حضانت طفل به عهده آنها است از نگهداری او امتناع کنند.
متن کامل قانون اساسی
متن کامل قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران
‌چگونه می‌توان یک وصیت نامه کامل و قابل اجرا نوشت
وصیت عمل حقوقی است که به موجب آن شخص به طور مستقیم در اموال یا حقوق خود برای بعد از فوت تصرف می‌کند.
هر آنچه که باید درباره نفقه و اجرت المثل بدانید
نفقه، نحله و اجرت المثل
نفقه به معنی معاش، خرج و هزینه است و در اسلام خداوند نفقه و یا همان هزینه زندگی زن را بر عهده شوهر قرار داده است. در واقع نفقه، اجرت المثل و نحله از حقوق مالی زن است که پرداخت آن به عهده زوج می‌باشد.
متن کامل قانون مدنی
قانون مدنی ایران
متن کامل قانون مدنی جمهوری اسلامی ایران
شرایط درج آگهی در وبسایت فرادید
    صفحه  از ۲
نگاه ویژه
پرطرفدار