فرادید | صفحه نخست - فرهنگ
چرا بنیامین بهادری به تلوزیون نیامد؟
دلیل حذف بنیامین روشن نیست. همه‌جا پر شده از حدس‌وگمان‌ها و شایعاتی که به نام خبر منتشر می‌شوند. یکی می‌گوید علت حضور نیافتن بنیامین در تب‌تاب عدم توافق در مسائل مالی است و به‌عبارت بهتر درخواست نجومی بنیامین مورد پذیرش مدیر شبکه سه قرار نگرفته است. گروهی دیگر به سیاست‌های مدیر شبکه سه اشاره می‌کنند که با بنیامین مخالف است و البته عده‌ای دیگر نیز پای سازمان صداوسیما و به‌ویژه حراست سازمان را وسط می‌کشند که با اجرای بنیامین موافقت نکرده است.
احمدرضا دالوند که بود؟
طراح، گرافیست و تصویرگر مطرح ایرانی درگذشت
از نسل هنرمندان و روزنامه‌نویس‌هایی بود که جوانی‌اش مقارن با سال‌های پر التهاب انقلاب اسلامی بود و نگاه و جهان‌بینی‌اش متأثر از این رویداد اجتماعی بزرگ شکل گرفت؛ نگاهی که کانون آن «آزادی‌خواهی»، «رفع سانسور» و «گسترش آگاهی عمومی» بود. او در فاصله سال‌های دهه پنجاه تا هفتاد در فضا‌های مختلف رسانه‌ای کار کرد و به‌عنوان طراح گرافیک، مدیر هنری، نویسنده قلم زد، اما دوران اوج شکوفایی فعالیت این روزنامه‌نگار و طراح گرافیک همزمان با بهار آزادی مطبوعات در ایران شد
مهیج‌ترین رمان‌های تاریخ در سبک‌های مختلف
به فهرستی از هیجان‌انگیزترین رمان‌های تاریخ اشاره خواهیم کرد که در سبک‌های مختلف نوشته شده‌اند.
چرا ساره بیات پالتوی حاشیه‌ساز را تن کرد؟
الیزابت تیلور ۴۰ سال پیش پالتوی پوست به تن کرد
اگر پالتو پوست روی تن ساره بیات روباه واقعی‌ست یا مصنوعی، با توجه به جایگاه و تاثیرگذاری‌اش، اشتباه بزرگی‌ست برای افراد سرشناس و یا به اصطلاح سلبریتی و حتما پیام تلخی دارد.
شهاب حسینی؛ تماما سوپر استار
او که پیش از آن برای بازی در «شمعی در باد» با کاراکتر بابک و «رستگاری در هشت و بیست دقیقه» با کاراکتر فؤاد دو سال پیاپی کاندیدای سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل مرد و در سال ۱۳۸۶ برای فیلم «محیا» موفق به کسب دیپلم افتخار بهترین بازیگر نقش اول مرد جشنواره فیلم فجر شده بود و با بازی در فیلم «دلشکسته» مورد توجه قرار گرفته بود، برای ایفای نقش در فیلم «سوپراستار» سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد را کسب کرد.
محمدعلی سپانلو؛ شاعر تبعیدی در وطن
روزی که به دلایل امنیتی، ماموران پلیس رژیم سابق، به دانشگاه حمله کرده بودند، سپانلو در میانه غائله زخمی شد و همان روز با سر شکسته در بیمارستان، کاغذی برداشت، نوشت و شاعر شد! بعد از لیسانس هوای مستقل شدن به سرش زد و شتابان به سمت متن زندگی دوید. تحصیلات تمام شد و به خدمت سربازی رفت. به اصفهان، شهری که با نام آورانی، چون هوشنگ گلشیری و محمد حقوقی در جُنگ اصفهان آشنا شد.
سندحمله افخمی به صادق هدایت چیست؟
علی دهباشی، شهلا زرلکی، مرجان شیرمحمدی و حبیب احمدزاده نظر دادند
«بسیاری از حرف‌هایی که امروز درباره هدایت بیان می‌کنیم، ریشه قطعی و درستی ندارد. اتفاقا هدایت در جا‌هایی کاملا سنتی است. جالب است بدانید که دیدگاه هدایت در مورد زن هم کاملا سنتی است؛ از نظر او یا زن مطلقا فرشته و معصوم و دست‌نیافتنی است یا فاسد»
در دبستان‌ها ساعت‌های آموزشی برای یک آموزگار نزدیک ۳۰ ساعت است. اما چون بسیاری از آموزگاران دارای مدرک یا سابقه بیشتری هستند ساعت‌های موظفی کمتری دارند. سال‌هاست آموزش و پرورش حاضر به تامین بودجه این چند ساعت به عنوان اضافه تدریس نیست و در بسیاری از دبستان‌ها دانش‌آموزان یک روز در هفته کلاس ندارند. در بیشتر موارد به خانواده‌ها سفارش می‌شود که بچه‌ها را آن روز به مدرسه نیاورند. پرسش آزار‌دهنده در این زمینه آن است که چرا آموزش و پرورش به جای طرح‌هایی که زمینه آشفتگی ذهنی معلمان و خانواده‌ها را فراهم می‌کند در اندیشه سامان‌بخشی به گرفتاری‌های کهنه آموزش و پرورش نیست؟
قسمت چهارم سریال ممنوعه چه سرنوشتی دارد؟
بالاخره قسمت ۴ سریال ممنوعه توزیع شد
حالا که بعد از بازبینی‌های انجام شده قسمت چهارم سریال ممنوعه بالاخره توزیع شده است باید منتظر واکنش رسانه‌های منتقد بود. آیا حمله‌هایی که به قسمت‌های قبلی انجام شده بود در مورد قسمت چهارم هم اتفاق می‌افتد؟
آنچه پیش‌رو دارید مروری است بر تعدادی از نام‌های محبوب این چهاردهه که در چرخه اقتصادی سینمای ایران نقش مهم و تاثیرگذاری ایفا کرده‌اند.
عادت زشت سودجویی
اوج این داستان در ماجرای ارز دیده شد و حالا به‌نظر می‌رسد منتفع شدن کاذب و نامشروع عده‌ای در این داستان‌ها، به یک الگو برای برخی دیگر از شهروندان تبدیل شده است. وقتی آن هجوم وحشتناک به سایت فروش بلیت بازی پرسپولیس و السد اتفاق می‌افتد، واضح است که عده‌ای از قبل برای این کار نقشه داشتند و بعد از گشایش سایت، فرصت را از دست نداده‌اند.
زنانه حسرت می‌کشم؛ داستان
نویسنده، جسارت ورود به دنیای مشکلات زنانه از قبیل: بروز نشانه‌های بلوغ در جامعه مردسالار و مصائب زندگی در دوره قاعدگی را داشته است. گرچه این جسارت تنها منتهی به ارائه گزارش وضع موجود با چاشنی مویه شده است، اما نفس وجود آن در دوره گذار ستودنی است.
ادبیات تکراری ذهن مخاطبان را خسته کرده
اگر نوشته باشد یکی از نمایندگان مجلس گفت. رییس‌جمهور گفت. رییس قوه قضا گفت. در نماز جمعه امروز عنوان شد. دقت بسیاری لازم است که حتما سال آن دیده شود؛ وگرنه فکر می‌کنی همین امسال بوده است. اما ناگهان یکه می‌خوری که مثلا مال ۳۰ سال پیش است.
در نیمه اول سال ۲۰۱۸ کتاب‌های سیاسی فروش خوبی داشتند. به طور خاص، انتشارات مک‌میلان شاهد نمایش خوب کتاب‌هایش بود: کتاب «آتش و خشم: درون کاخ سفید ترامپ» اثر مایکل ولف پرفروش‌ترین کتاب سال تا به اینجای کار بود و «وفاداریِ بالاتر: حقیقت، دروغ و رهبری» که خاطرات جیمز کومی است در جایگاه سوم این فهرست قرار دارد.
سید کجایی که بینوایان را توی هتل «اسپیناس پالاس» کُشتن؟
امشب و هر شب عجله کنید!
یک زمانی در سال ۱۳۵۲ که پوشش اشرافی دادن به هنر مد شده بود، جلوی در تالار رودکی سابق (وحدت فعلی) امیر نادری را با شلوار و کاپشن جین رنگ و رو رفته دیدم که می‌خواست برود داخل فیلم خودش، «تنگسیر» را در «جشن سپاس» ببیند. مردی که جلوی در ایستاده بود، نادری را نشناخت و تصورش این بود با یک آدم علاف عشق سینما روبه‌روست. روی همین اصل دستش را جلو آورد و به او با صدای بلند گفت: «آقا کجا؟»
    صفحه  از ۴۸
پرطرفدار