فرادید | صفحه نخست - فرهنگ و هنر

Faradeed | فرادید اخبار

بهمن محصص؛ آوانگارد در هنر تجسمی

بهمن محصص؛ آوانگارد در هنر تجسمی

محصص، هنرمندی که می‌گفت مهم نیست چه می‌کشیم، بلکه مهم است چطور می‌کشیم، جزو نخستین نقاشان ایرانی بود که نقاشی را به شیوه غربی آموخت و آن را با نگاهی شرقی آمیخت.
مهرداد اوستا؛ پدر ادبيات پايداری

مهرداد اوستا؛ پدر ادبيات پايداری

تخلص شعر، او ابتدا «رعنا» بود و سپس به اوستا تغییر داد، گویی که تغییر تخلص به جهت شیوه اشعار نغزش زبانزد عام و خاص شد و همه جا او را به نام مهرداد اوستا می‌شناسند.
امیرهوشنگ ابتهاج؛ سایه بلند غزل معاصر

امیرهوشنگ ابتهاج؛ سایه بلند غزل معاصر

سایه بیشتر با به کار گرفتن «من اجتماعی و من انسانی» است که اندیشه‌های خود را بروز می‌دهد. ابتهاج با اینکه در خانواده‌ای مرفه می‌زیست، اما هیچگاه نسبت به مسایل اجتماعی بی تفاوت نبود.
سریال‌هایی که نوروز ۱۴۰۰ پخش می‌شوند

سریال‌هایی که نوروز ۱۴۰۰ پخش می‌شوند

سریال‌های «نون. خ» «همبازی»، «بوتیمار»، «نوروز رنگی» از جمله سریال‌هایی هسند که برای نوروز ۱۴۰۰ آماده شده و از طریق شبکه‌های یک، دو و سه سیما پخش خواهند شد.
شهاب حسینی بلوای واکسن زدن را چگونه جمع کرد؟

شهاب حسینی بلوای واکسن زدن را چگونه جمع کرد؟

علاوه بر ماجرای واکسن زدن شهاب حسینی، تصاویری که از ماسک او منتشر شده بود نیز جنحال بسیاری را به پا کرده بود چرا که بسیاری از کاربران معتقدند که تصویر روی ماسک حسینی نماد نوعی ماده مخدر گیاهی به نام ماریجوانا است و گروهی دیگر نیز بر این باورند که او نادانسته از این ماسک استفاده کرده است.

جشن اسفندگان نسخه ایرانی ولنتاین؟!

یکی از این رسوم دیرینه ایران باستان که خیلی قبل‌تر از جشن ولنتاین در آیین ایرانی برایش جشن گرفته می‌شد، گرامیداشت آیین‌های ملی و ایرانی در روز پنجم اسفند ماه بود که در این روز جشن اسفندگان برگزار می‌شود.
سال ۱۴۰۰، اول قرن پانزدهم هجری شمسی است؟!

سال ۱۴۰۰، اول قرن پانزدهم هجری شمسی است؟!

چیزی به آغاز سال ۱۴۰۰ باقی نمانده و براساس محاسبات مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران یک سال و یک ماه دیگر قرن چهاردهم هجری شمسی به پایان می‌رسد و قرن پانزدهم آغاز می‌شود. اتفاقی که در طول یکصد سال تنها برای یک بار اتفاق می‌افتد و برای خیلی‌ها می‌تواند تجربه شگفت انگیزی تلقی شد.

گلنوش خالقی؛ آهنگساز پیشکسوت درگذشت

گلنوش خالقی در سال ۱۳۶۹ مجددا به ایران سفر کرد و قصد داشت به مناسبت بیست و پنجمین سالگرد درگذشت پدرش روح‌الله خالقی که از نامداران موسیقی کلاسیک ایرانی است، برنامه‌هایی در تهران و شهرستان‌ها برگزار کند، اما به دلایلی این اتفاق نیفتاد.