فرادید | صفحه نخست - فرهنگ
فرهنگ نسلی که آرمان‌ نمی‌خواهد
این نسل آرمانی ندارد. بیشتر وقت می‌کشد و سرگرم کار‌های سطحی می‌شود. کمتر به فرهنگ تفکربرانگیز و آگاهی‌دهنده روی خوش نشان می‌دهد. تئاتر‌ها یا به سرگرمی بدل شده یا به قصه‌های رمانتیک توأم با ساز و آواز و یا شوخی‌های جنسی. تعداد تئاتر‌ها زیاد شده، ولی بخش بزرگی از آن به سطح آمده است. تیراژ کتاب نیز کم شده است.
آنطور که تتلو امروز صبح در کانال تلگرامی اش نوشت فردا به ایران باز می گردد. همچنین او از هواداران خود خواست به فرودگاه بیایند اما " مودب، بی سر و صدا و با کلاس"!
شایعات مرتبط با درآمد بالای محمدرضا گلزار به ازای هر اجرا در مسابقه "برنده باش" در شبکه سه سیما، سوژه طنزی از شهاب نبوی در شهرونگ شد.
مهدی یراحی، خواننده موسیقی پاپ کشورمان که چندی پیش، انتشار کلیپ بدون مجوزش با نام «پاره سنگ» خبرساز شده بود، در صفحه اینستاگرامش ادعا کرد ممنوع‌الفعالیت شده است.
گروه‌های به‌حاشیه‌رانده‌شده و
زنانی که اتفاقا مدرن نیستند، چون مشکلات کاری‌شان را به خانه نمی‌آورند، طلاق نمی‌گیرند و همواره سعی می‌کنند همراه و عیب‌پوش هم باشند. به‌همین‌ترتیب مردان به‌حاشیه‌رانده‌شده جامعه ما؛ مردانی که شکل مرد تعریف‌شده جامعه ما را ندارند، چون می‌گذارند زنشان کار کند، ولی همراه هم هستند تا جایی که جامعه برای این همراهی نیندازدشان زمین و یادش نیندازد که مرد یعنی چه؟
چند گروه موسیقی بانوان برای حضور در جشنواره طبق فراخوان اعلام آمادگی کرده بودند که متاسفانه از سوی هیات انتخاب مورد پذیرش قرار نگرفتند.
خنجر ماهی سیاه کوچولو
این‌همه مانیفست‌های مبارزه و آزادی‌خواهی را نباید به دنیای بچه‌ها وارد کرد و گروه دیگری هم در مذمت اسطوره‌سازی و قهرمان‌پروری خواهند گفت و دسته آخری هم سری به افسوس تکان خواهند داد که بگویند ماهی سیاه کوچولویی که خنجر به دست داشت بهتر از بن‌تن نبود؟
مراسم عقد پرستو صالحی که پیش از این قرار بود برگزار شود به دلیل نداشتن تفاهم به هم خورد.
خوانندگی صابری در «خندوانه» همانا و اجرای کنسرت اخیر او با گاف‌های برجسته همانا...! جایی که درصحنه کنسرت زنده می‌خواند و چه خواندنی! اما وقتی میکروفن را به سمت تماشاگران می‌گیرد پلی‌بک همچنان پخش می‌شود.
رامبد جوان در واکنش به انتقاد‌ها پستی در اینستاگرام منتشر کرد و از مردم عذر خواست، اما به دلایل نامعلوم خیلی زود این نوشته را از اینستاگرامش پاک کرد آن هم در صفحه‌ای که نزدیک به ۸ میلیون دنبال‌کننده دارد.
جنجال حضور سریالی یک خواننده روی آنتن!
اعتراض کاربران شبکه‌های مجازی به دعوت مسعود صابری
در این ویدئو همزمان که خواننده میکروفن را را سمت جمعیت می‌گیرد تا آن‌ها بخشی از ترانه را بخوانند، صدای خودش هم با وضوح کامل شنیده می‌شود. برخی از کاربران شبکه‌های اجتماعی اعتقاد دارند که این اتفاق، نشان‌دهنده اجرای پلی‌بک است.
چه کسی می‌تواند بهاره رهنما را محدود کند؟
همه چیز زیر سر سلبریتی‌هاست
«همه حوزه‌ها ازجمله کتاب، موسیقی، سینما و رسانه سلبریتی‌محور شده است و جریان اصلی این حوزه‌ها کنار رفته و کمرنگ شده است؛ اگرچه در حوزه روزنامه‌نگاری این مسأله کمی متفاوت است.»
چرا ناخوش و ناراضی هستیم؟
بانو ملانیا ترامپ را تنها با امکاناتی در حد دونالد ترامپ می‌توان تصاحب کرد و هر چقدر هم به ترامپ بد و بیراه گفته شود و مو رویش را مورد استهزا قرار دهند در عالم واقع چیزی عوض نمی‌شود. شاه و رئیس جمهور و رئیس دفتر هم تنها افراد محدودی می‌شوند و دیگران نامراد می‌مانند انگار در همیشه دنیا خواستنی‌ها کم شمارندو خواهان‌ها بی شمار.
رانت‌ نمایشگاه‌های گردشگری به چه کسانی می‌رسد؟!
فصل نمایشگاه‌های خارجی گردشگری
وی همچنین اشاره‌ای به حضور ایران در نمایشگاه‌های بین‌المللی گردشگری می‌کند و می‌گوید: «حضور در نمایشگاه‌های بین‌المللی متاسفانه تنها در اختیار بخش محدودی قرار دارد و اجازه ورود به بخش‌های دیگر داده نمی‌شود.»
هشدار برای جامعه
مشخص بود که تلویزیون جای کتاب و تئاتر و سینما و تفریحات بیرون از خانه را در هفته می‌گیرد. به همین علت تصمیم بر این شد که تلویزیون جالب و جاذب شود و جنبه آموزشی بیشتری پیدا کند تا اوقات فراغت بینندگان تلویزیون، پر و غنی شود. به‌این‌ترتیب، کم‌شدن میزان مطالعه و مراجعه به سینما و تئاتر به‌واسطه تلویزیون امری طبیعی و عادی بوده و تلویزیون متأسفانه همه این‌ها را پوشش داده و جانشین همه شده است.
    صفحه  از ۵۱
نگاه ویژه

پوران، مهربان بود

دکتر ناصر فکوهی
پرطرفدار