فرادید | صفحه نخست - فرهنگ و هنر

Faradeed

جایی برای کتاب!

جایی برای کتاب!

به سلیقه خود در انتخاب کتاب اعتماد کنیم و بعد مطالعه را در ساعاتی مشخص به‌طور مداوم ادامه دهیم تا جزیی جدایی‌ناپذیر از زندگی ما بشود. آن موقع دیگر دنبال وقت خالی برای مطالعه نمی‌گردیم، زمانی را برای خواندن خالی خواهیم کرد.
زندگی و زمانه «چنگیز جلیلوند»؛ صدای ماندگار مارلون براندو

زندگی و زمانه «چنگیز جلیلوند»؛ صدای ماندگار مارلون براندو

صدای «چنگیز جلیلوند» در بسیاری از فیلم‌های مهمی که به فارسی دوبله شده، شنیده می‌شود. اما برای ما ایرانی‌ها جلیلوند یادآور بازیگران سرشناس خارجی از جمله مارلون براندو، پل نیومن، کلینت ایستوود و دین مارتین بود. برای نسل‌های گذشته هم او یادآور فیلم‌های فارسی و ستارگان آن روزگار همچون بهروز وثوقی، ناصر ملک مطیعی و محمدعلی فردین بود.
زندگی و زمانه «حجت الاسلام محمدحسن راستگو»

زندگی و زمانه «حجت الاسلام محمدحسن راستگو»

حجت الاسلام محمد حسن راستگو زاده‌ی سال ۱۳۳۲، در شهر مشهد است. او روحانی و فارغ‌التحصیل سطح خارج حوزه علمیه قم بوده که بعد از انقلاب با برنامه‌های آموزشی و سرگرمی دینی و انقلاب برای کودکان و نوجوانان بسیار مشهور شده بود.
آیدا کیخایی کیست و ماجرای ابتلای او به سرطان چیست؟

آیدا کیخایی کیست و ماجرای ابتلای او به سرطان چیست؟

آیدا کیخایی ۱۸ مهرماه سال ۱۳۵۳ در مشهد به دنیا آمد. او لیسانس خود را در رشته تئاتر از دانشکده هنر‌های زیبای دانشگاه تهران دریافت کرد. همچنین، کیخایی مدرک کارشناسی ارشد خود را در رشته کارگردانی تئاتر از همین دانشگاه دریافت کرده و از سال ۱۳۷۴ در زمینه تلویزیون و سینما مشغول به فعالیت شد.
ماجرای ازدواج «مهدی پاکدل» با «رعنا آزادی ور»

ماجرای ازدواج «مهدی پاکدل» با «رعنا آزادی ور»

مهدی پاکدل زاده‌ی ۱۰ تیر ۱۳۵۹ در اصفهان است. او دانشجوی انصرافی رشته گرافیگ دانشگاه آزاد تهران بوده که در کنار بازیگری، خوانندگی را هم تجربه کرده است. او اکنون در عرصه مدلینگ نیز فعالیت می‌کند. رعنا آزادی‌ور زاده ۱۷ فروردین ۱۳۶۲، در تهران بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر است. او با بازی در فیلم "مارمولک" به کارگردانی "کمال تبریزی" سال ۱۳۸۲، فعالیت در سینما را آغاز کرد.
ایرج بسطامی؛ صدای خاموش بم

ایرج بسطامی؛ صدای خاموش بم

نقطه عطف زندگی هنری بسطامی آشنایی با پرویز مشکاتیان نوازنده مشهور سنتور بود. ایرج در کنار این استاد چیره‌دست توانست فن تلفیق شعر و موسیقی را فرا گیرد.
حسن پیرنیا؛ پایه گذار آیین دادرسی کیفری

حسن پیرنیا؛ پایه گذار آیین دادرسی کیفری

پیرنیا بار‌ها در دولت‌های مختلف عصر مشروطیت به وزارت رسید و در مجموع سه بار وزیر امور خارجه، هفت بار وزیر عدلیه، دوبار وزیر علوم و اوقات، سه بار وزیر جنگ، یک بار وزیر تجارت و یک بار نیز به وزارت پست و تلگراف منصوب شد.
فصل جدید «نون خ» با حضور بازیگران کره ای!

فصل جدید «نون خ» با حضور بازیگران کره ای!

"سعید آقاخانی" کارگردان سریال "نون خ"، فصل سوم را در سایه کرونا و رعایت پروتکل‌های بهداشتی جلوی دوربین برده و بازیگران جدیدی مانند "اکبر عبدی" و "علی صادقی"  و بازیگران کره‌ای و آسیای شرقی هم به آن اضافه کرده است.
نام‌گذاری خیابان شجریان به شهردار ابلاغ شد

یک خیابان در تهران به نام استاد محمدرضا شجریان

یک عضو شورای شهر تهران گفت که این شورا مصوبه خود برای نام‌گذاری خیابانی در تهران به نام محمدرضا شجریان را اعلام کرده است. به گفته او، این اقدام باید دو سال پیش انجام می‌شده است.
منوچهر شیبانی؛ چرا در

منوچهر شیبانی؛ چرا در "هنر" ستاره نشد؟

شیبانی حزبی نیز حتی نگاه و تفکر «مستقل» خویش را حفظ کرد. در شعر بیشتر به سیاق لاهوتی و کمتر به سیاق نیما بود و درد طبقه محروم جامعه را داشت. دغدغه، دغدغه برابری است و گرسنگی
مرتضی احمدی؛ تجسم تهران معاصر

مرتضی احمدی؛ تجسم تهران معاصر

قطعا بخش عظیمی از آن چیزی که نسل آینده از تهران و فرهنگش خواهد دانست، مدیون مرتضی احمدی است، چون در آخرین گام‌هایش این لهجه را ثبت کرده.

«پرویز پورحسینی» کیست؟

پرویز پورحسینی زاده‌ی سال ۱۳۲۰، در تهران است. او سال ۱۳۵۴، از دانشکده هنر‌های زیبای دانشگاه تهران در رشته بازیگری فارغ التحصیل شد. همچنین، پورحسینی سال ۱۳۳۹، یک دوره آموزشی در کلاس آزاد هنر‌های دراماتیک زیر نظر حمید سمندریان را نیز گذراند. سال ۱۳۴۱، او با همکاری حمید سمندریان و پری صابر گروه نمایشی "پاسارگاد" را تشکیل دادند.
پرطرفدار