فرادید | تأملات - اخلاق

Faradeed | فرادید اخبار

تماشای آکواریوم به بچه‌ها درس بی‌رحمی می‌دهد!

تماشای آکواریوم به بچه‌ها درس بی‌رحمی می‌دهد!

آکواریوم‌هایی که به جای پستانداران دریایی، ماهی‌ها را به نمایش می‌گذارند چه اشکالی دارند؟ والدین بسیاری از ما وقتی بچه بودیم ما را به این طور جا‌ها برده‌اند و ما هم از این تجربه لذت برده‌ایم. چرا ما بچه‌های خودمان را به این طور جا‌ها نبریم؟
چرا انقدر کینه‌توزیم؟

چرا انقدر کینه‌توزیم؟

ما در عصری مملو از کینه‌توزی زندگی می‌کنیم. خشم فراگیر در شبکه‌های اجتماعی به کینه‌توزترین کاربران اعتبار می‌بخشد. در فضای اجتماعی کسانی که احساس سرکوب‌شدن می‌کنند حاضرند حتی به قیمت آسیب‌دیدنِ خود، سرکوبگران را تنبیه کنند.
آیا بمباران اتمی می‌تواند اخلاقی باشد؟
۷۶سال بعد از بمباران هیروشیما و ناگاساکی: کشتار برای خیر برتر!

آیا بمباران اتمی می‌تواند اخلاقی باشد؟

اگر آمریکایی‌ها به جای بمباران این دو شهر خلیج توکیو را بمباران کرده بودند ژاپنی‌ها چه می‌کردند؟ آیا امپراتور ژاپن در همان زمان از دولت خود نخواسته بود که تسلیم شود؟ آیا تخمین ۱ میلیون مرگ سرباز آمریکایی در صورت حمله زمینی به ژاپن تخمین درستی بود؟
آیا شرکت در یک جنگ ناعادلانه خوب است؟

آیا شرکت در یک جنگ ناعادلانه خوب است؟

اگر شرکت کشور ها در جنگ غلط باشد، اغلب شرکت افراد هم در این جنگ ها غلط خواهد بود. اما گاهی و فقط گاهی شرکت در جنگ های ناعادلانه برای اجتناب از نتایج بدتر می تواند درست باشد.
معرفی کتاب «تاریخ امید بخش نوعِ بشر» شاهکاری از روتخر برخمان
معرفی کتاب

معرفی کتاب «تاریخ امید بخش نوعِ بشر» شاهکاری از روتخر برخمان

برخمان را نویسنده و تاریخ دانی همتراز با یووال نوح هراری، نویسنده آثاری، چون «انسان خردمند» و «انسان خداگونه» دانست، با همان میزان از خلاقیت، ابتکار و علم. برخمان در کتاب جدیدش با نام «تاریخ امیدبخش نوع بشر» باز هم همه را غافلگیر کرده است.

کِی قانون را زیر پا بگذاریم؟

قوانین، مقررات، قواعد و اصول –از هر نوعِ مدنی، اخلاقی، تجاری، ورزشی یا هر شکل دیگر- ذاتاً کلی‌اند. باید هم این‌گونه باشند تا بتوانند موارد و موقعیت‌های فراوان و متنوع را دربربگیرند.
آیا کارفرمایان می‌توانند از کارمندان دورکار جاسوسی کنند؟
نرم‌افزار‌های جاسوسی از کارمندان:

آیا کارفرمایان می‌توانند از کارمندان دورکار جاسوسی کنند؟

برخی از رؤسا استدلال می‌کنند استفاده از این نرم‌افزار‌ها برای افزایش بهره‌وری مفید است، اما تحقیقی که توسط موسسه توسعه و نیروی کار صورت گرفته است نشان می‌دهد که نظارت بر محیط‌های کاری می‌تواند باعث از بین رفتن اعتماد شود.

چرا فکر می‌کنیم همه دارند خودنمایی می‌کنند؟

فرادی که خودنمایی می‌کنند، تعارض‌های بیشتری در زندگی خود گزارش می‌دهند. اما آن‌ها این گزارش را هم می‌دهند که با دیگران، بر سر موضوعات سیاسی و اخلاقی، نزدیکی بیشتری پیدا کرده‌اند
کرونا و بررسی ابعادِ اخلاقیِ یک تصمیمِ پزشکی
پزشکانِ ایتالیایی می‌گویند الویت با جوانان است

کرونا و بررسی ابعادِ اخلاقیِ یک تصمیمِ پزشکی

بر اساسِ راهنمای کالجِ ایتالیاییِ بیهوشی، بی‌حسی، احیا و مراقبت‌های ویژۀ ایتالیا «ممکن است معرفیِ محدودیتِ سنی برای پذیرش افراد در بخشِ مراقبت‌های ویژه ضرورت پیدا کند.» حقیقتِ تلخ این است که افران مسن به مثابه شکارِ مجاز نگریسته می‌شوند. باید پذیرفت که مواجه با کرونا فشارِ زیادی را به نظامِ درمانی و بهداشتی در انگلستان و سراسرِ جهان وارد خواهد کرد. اما تصمیم‌گیری بر اساسِ سن و سال، تحتِ هیچ شرایطی، پذیرفتنی نیست.
همدلی ما از چه نوعی است؟
چرا به همدلی احتیاج داریم؟

همدلی ما از چه نوعی است؟

احساسِ همدلیِ شدید نسبت به اعضای خانواده یا گروه‌های قومی و نژادی ممکن است منجر به احساسِ نفرت نسبت به دیگرانی شود که ما آن‌ها را تهدید علیه خود می‌دانیم. پدر و مادر یا ملی‌گرایانی را تصور کنید که به هر نحوی از فرزند یا کشورشان حمایت می‌کنند.
کنجکاوی و معنای واقعی برابری

وظیفۀ پزشک چیست وقتی بیمارانش فقیر، مجرم یا بددهنند؟

بیمارستان یکی از معدود مکان‌های باقی‌مانده است که شما در آن با تمام اقشار جامعه برخورد می‌کنید. وقتی در راهرو‌ها قدم می‌زنید، به‌مرور متوجه این می‌شوید که یک آمریکایی معمولی کسی است که دبیرستان را تمام کرده و درآمد سرانۀ سالانه سی هزار دلار دارد.
یک نظریه در مورد
چطور آدم‌های احمق از منظر اخلاقی را بشناسید

یک نظریه در مورد "آدم‌های احمق"

احمق معمولی با دست پیش می کشد و با پا پس می زند. مدیران اجرایی شرکت به ندرت می دانند که چه کسانی احمق اند اما منشی ها این افراد را به راحتی تشخیص می دهند.
در عصر دروغگو‌های محترم؛ چگونه دروغ را تشخیص دهیم؟

در عصر دروغگو‌های محترم؛ چگونه دروغ را تشخیص دهیم؟

«اگر شما موقعیت را برای فرد دروغ گو پیچیده‌تر کنید، او شرایط سخت تری از یک راست گو را تجربه خواهد کرد. به طور مثال، می‌توانید از او بخواهید یک رویداد را از آخر به اول تعریف کند، که برای فردی که می‌خواهد داستان سرهم کند، کار سختی است.»
انسان تا کجا می‌تواند غیراخلاقی عمل کند و در آرامش باشد؟

انسان تا کجا می‌تواند غیراخلاقی عمل کند و در آرامش باشد؟

آدولف آیشمان به عنوان مسئول اداره امور مربوط به یهودیان و از افسران ارشد ارتش نازی بود. وی در دادگاهی در اورشلیم به جرم جنایت علیه قوم یهود متهم و محکوم شد. هانا آرنت مسئولیت تهیه گزارش از برگزاری دادگاه آیشمن را بر عهده گرفت و در کتابی تحت عنوان ”آیشمن در اورشلیم: گزارشی از ابتذال شر” گزارش دادگاه وی را گردآوری و منتشر کرد. حاصل کار آرنت کتابی بحث برانگیز و بسیار جنجالی شد و مورد توجه اکثریت قرار گرفت.
کلام آیت‌الله عبدالله جوادی آملی

باطن روزه‌داری

چون جنت و نهر، ماکولات و مشروبات از آن جسم و بدن است، اما لقای حق برای روح است. این سر و باطن روزه است.
۱