فرادید | تأملات - جامعه

Faradeed

روان نسخه کلی ندارد، مراقب روانشناس‌نماها باشید

روان نسخه کلی ندارد، مراقب روانشناس‌نماها باشید

یکی ‏از همین روانشناسان پیش از ‏هر چیز شماره ادمین صفحه‌اش را گذاشته و بعد هم ذکر کرده که ‏اینجا پیج رسمی است. از تحصیلاتش که دکترای روانشناسی دارد، ‏گفته و یادآور شده است که با رویکرد ‏CBT ‎‏ و ‏MBCT‎‏ اضطراب و افسردگی را درمان می‌کند.
کرونا و فقر تجربه انسان مدرن

کرونا و فقر تجربه انسان مدرن

کرونا نسبت ما را با زمان تغییر داده است؛ از کار‌های روزمره‌ای مانند خواب و خوراک گرفته تا روابط انسانی و همین طور رابطه خودمان. کرونا تصور ما را از زمان به شکلی درونی‌تر ویران کرده و چیز تازه‌ای برساخته است.
تنهایی

تنهایی "جذام قرن بیست‌ویکم"

احساس تنهایی غصه‌ای است که متورم شده. آدم‌ها هم نخستی هستند و حتی اجتماعی‌تر از شامپانزه‌ها. ما تشنۀ صمیمیت هستیم و بدون آن از بین می‌رویم.
پایان کرونا، پیروزی زندگی؟!

پایان کرونا، پیروزی زندگی؟!

با پایان یافتن دوران فاصله‌گذاری اجتماعی یکی از مشکلات اصلی انسان عبور از دوران دیدار مجازی تصویر دو انسان در فضای مجازی و بازیافتن توانایی برقراری روابط اجتماعی حقیقی که در آن دو انسان با هم دیدار و گفتگو می‌کنند، است.
جهان پساکرونا، دنیای برابرتری است؟!

جهان پساکرونا، دنیای برابرتری است؟!

در بوگوتا، پایتخت کلمبیا، به نیم میلیون خانواری که قبول کنند در خانه بمانند و از خشونت خانوادگی نیز اجتناب کنند کمک مالی داده خواهد شد. این‌ها تنها چند نمونه از صد‌ها برنامه‌ای است که در چند هفته گذشته طراحی و اجرا شده‌اند.
کرونا، پایان حکمرانی پوپولیست‌ها؟!

کرونا، پایان حکمرانی پوپولیست‌ها؟!

برخی از پوپولیست‌ها به علت عملکرد ناموفق خود در مهار بحران ناشی از کرونا قطعا آسیب می‌بینند، حال آنکه شاید برخی دیگر در همین رابطه حتی تقویت شوند و یا وضعیت‌شان تفاوت چندانی با دوره پیش از شیوع کرونا نکند.
کرونائیسم؛ صورت تازه‌ای از مارکسیسم؟!

کرونائیسم؛ صورت تازه‌ای از مارکسیسم؟!

کرونا ویروسی «جهان‌وطنی» است. گرچه انترناسیونالیسم یکی از ریشه‌های کروناست و توانسته است با رشد فناوری‌های هوایی و اجتماعی این ویروس را در سریع‌ترین زمان ممکن از چین تا آمریکا شیوع دهد، اما اکنون انترناسیونالیسم مدعی درمان کروناست.
هر جسدی داستانی دارد
کالبدشکافی تمرین قصه گویی

هر جسدی داستانی دارد

محتمل به نظر می‌رسید که از عفونت زخم جراحی مرده باشد، زخمی که سر باز کرده بود، ولی پزشک قانونی می‌گفت: او در همین چند ساعتی که از بیمارستان مرخص شده مواد کشیده و اُوردوز کرده است. برای اطمینان، جسد را به کالبد‌شکافی ارجاع داد.
کرونا و پایان دادن به نظم جهانِ لیبرال

کرونا و پایان دادن به نظم جهانِ لیبرال

چین برای نایل شدن به این هدف، در تلاش است موفقیت‌های خود در مبارزه با «کووید ۱۹» را به رخ بکشد و این کار را با اتکا به قدرت رسانه‌های در اختیارش به طور کامل انجام می‌دهد و خود را به مدلی برای مبارزه با این ویروس در جهان تبدیل کرده است.
هرآنچه باید از

هرآنچه باید از "سینوسفر" و "آنگلوسفر" بدانید

این دو فرهنگ بزرگ جهان دائما با هم سرشاخ می‌شوند. در یک گوشه رینگ آنگلوسفر قرار دارد که شامل آمریکا، بریتانیا، کانادا، استرالیا و نیوزلند می‌شود، یعنی گروهی از کشور‌های انگلیسی‌زبان ثروتمند که در آن‌ها شاهد جوامعی باز هستیم.
عقب نشینی

عقب نشینی "جهانی سازی" با کرونا؟

به کمک جهانی‌سازی می‌توانیم توضیح بدهیم که چرا تقریبا همه تولیدکننده‌های عمده خودرو در بریتانیا تعطیل شده‌اند؛ این کارخانه‌ها وابسته به فروش و تولید قطعات در سراسر جهان هستند و وقتی این‌ها نباشند تولید خودرو متوقف می‌شود.
مهار کرونا به یک حکومت جهانی نیاز دارد؟!

مهار کرونا به یک حکومت جهانی نیاز دارد؟!

حکومت جهانی یا Global Governance یک سازوکار حقوقی است که اگرچه به شکل نظام‌مند و یکپارچه، بسیار ضعیف و بی‌خاصیت به نظر می‌رسد، اما لایه‌های پنهان بیشماری دارد که گاهی بر تصمیمات قوی‌ترین کشور‌های جهان نیز اثر می‌گذارد.
کرونا

کرونا "گونه انسانی" را تغییر خواهد داد؟

اگر چه برخلاف مادربزرگ‌ها و پدربزرگ هایمان، با مصیبت زندگی در دو جنگ جهانی روبرو نبودیم، اما ما از جنگ هسته‌ای در بحران موشکی کوبا در سال ۱۹۶۲ و جنگ سرد جلوگیری کردیم و حالا، شانس ما تمام شده است.
بربریت، چهره انسانی آینده ما خواهد بود؟

بربریت، چهره انسانی آینده ما خواهد بود؟

بیش از بربریت آشکار، از بربریت با چهره انسانی می‌ترسم؛ یعنی اقدام‌های ظالمانه مبتنی بر بقا که با پشیمانی و حتی همدردی اعمال می‌شود، اما از سوی متخصصان قانونی جلوه می‌کند.