فرادید | تأملات - جامعه

Faradeed

چرا مردم قوانین نجات‌دهنده را نقض می‌کنند؟

چرا مردم قوانین نجات‌دهنده را نقض می‌کنند؟

مطالعاتی که در آن زمان در یوگوسلاوی انجام شد نشان داد که مردم اغلب کمربند را روی شانه خود آویزان می‌کنند، اما قفل کمربند را نمی‌بندند. این به این معنی بود که آن‌ها خودشان را از جریمه شدن می‌رهانیدند، اما همچنین به این معنی بود که کمربند برای هدفی که طراحی شده بود، استفاده نمی‌شد.

بدون مارکس آینده‌ای در کار نیست

انتشار مانیفست مصادف شد با خیزش مردم پاریس در ۲۴ فوریه ۱۸۴۸ که سرآغاز رویداد انقلابی در بسیاری از کشور‌های اروپایی در آن سال بود و به «بهار اروپا» معروف شد.
مفهوم زندگی در عصر دیجیتال
معرفی یک کتاب

مفهوم زندگی در عصر دیجیتال

در عصر شبکه‌های اجتماعی، معنای حقیقت و زیبایی به کلی تغییر یافته. حال سوال این است که ما باید با این دگرگونیِ مفاهیم، خودمان را وفق دهیم یا خیر؟

چرا باید ضدسرمایه‌داری بود؟

برای اغلب مردم، سرمایه‌داری برابرنهادی است برای اقتصاد مبتنی بر بازار، اقتصادی که در آن افراد به تولید چیز‌هایی مبادرت می‌ورزند که قرار است به میانجی دسته‌ای از توافقات اختیاری به اشخاص دیگر فروخته شوند.
اعتیاد زنان دردناک‌تر است؟!

اعتیاد زنان دردناک‌تر است؟!

زنان بی‌خانمانی که پابه پای مردان در پاتوق‌ها دل به دود می‌سپارند تا همه حفره‌های روح آسیب دیده خود را با آن پر کنند. بریدن از خانواده و جامعه‌ای که نمی‌تواند حمایت‌شان کند، کار را برای آن‌ها سخت‌تر می‌کند.

چگونه تنور شایعات داغ می‌شود؟

عضو انجمن علمی روان‌پزشکان ایران، شایعه را محصول کنجکاوی مردم و نیز خلاء اطلاع‌رسانی صحیح در جامعه دانست و ارتقا سواد رسانه‌ای را از جمله راهکار‌های خنثی کردن این معضل اجتماعی عنوان کرد.

چطور چیزی همه‌گیر می‌شود؟

حالا دیگر بسیاری از شما خوانندگان حتماً چیز‌هایی دربارۀ مدل‌سازی شیوع بیماری‌های عفونی یا «نرخ شیوع» ۱ شنیده‌اید که مفهومی است در علم ریاضی و نشان می‌دهد که هر مبتلای جدید، به‌طور میانگین، چند نفر دیگر را آلوده می‌کند.

"ایلومیناتی" چیست و از کجا آمد؟

در آن زمان تعدادی از شخصیت‌های شناخته شده و پیشرو، همراه با فراماسون‌ها، عضو این انجمن بودند؛ اما به تدریج از سوی منتقدان محافظه‌کار و مسیحی بی‌اعتبار شدند تا اینکه گروه کم کم از هم پاشید.
دنیای پیش رو، دنیای اعتماد‌های بین‌فردی در بستر تکنولوژی‌های ارتباطی جدید است

در دنیای مدرن چطور "اعتماد" می‌کنیم؟

اما از‌میان‌رفتن تدریجی اعتمادِ نهادی تنها بدین دلیل نیست که ساختار و اندازۀ نظام‌های نهادی و اعتبار رهبران این نهاد‌ها را به چالش می‌کشیم؛ بلکه بدین دلیل است که اعتماد نهادی برای عصر دیجیتال طراحی نشده است.

بلای اینستاگرام و توییتر بر سر جامعه‌شناسی

این جامعه‌شناس معتقد است که تیمِ تحقیق در نتیجۀ این اشتباهات به جمع‌بندیِ خطرناکی رسیده‌اند: اینکه گردانندگانِ شبکه‌های اجتماعی می‌توانند با ایجاد حساب‌های کاربریِ جعلی یا با مهندسی‌کردن، در بحث‌های گروه‌های نفرت‌پراکنی شرکت کرده و هدایتِ آن را به‌دست بگیرند.

زندگی؛ هزار قصه‌ی‌ انباشته روی هم

لایه‌های تلمبار شده روی هم، روز‌ها روی روز‌ها روی روزها، و تمام آن روز‌ها مثل خون، جاری از دلِ این اکنونِ بی‌خاصیت. آن‌جا، کلِ آنجا، یک پالیمپسست بود، مثل هر جای دیگر.
راز کرونایی ژاپنی‌ها چیست؟
ابتلا و مرگ و میر پایین

راز کرونایی ژاپنی‌ها چیست؟

«وقتی به تست‌ها نگاه کردیم، شگفت‌زده شدیم، در تمامی بیماران آی‌جی‌جی به سرعت واکنش نشان داده بود و آی‌جی‌ام بعد از آن و بسیار ضعیف واکنش نشان داده بود. شبیه این بود که این افراد قبلاً در معرضِ ویروسِ مشابهی قرار گرفته باشند.»

انسان مدرن از اخبار فرار می‌کند؟!

آیا مشغولیت دائم ما با خبر برایمان فایده‌ای داشته است؟ پاسخ‌هایی که به این سؤال داده می‌شود تفاوت‌های فراوانی با هم دارند، اما همه موافق‌اند که حرفۀ خبر وارد یکی از بحرانی‌ترین دوران‌های خود شده است.