فرادید | تأملات - جامعه

Faradeed | فرادید اخبار

در اینترنت سایه به سایه دنبالت می‌کنم

دید زدنِ دزدکی دیگران در اینترنت

می‌فهمیم طرف در اینستاگرام صفحه‌ای دارد. بازش می‌کنیم. اول پست‌هایش را می‌بینیم و می‌خوانیم، بعد می‌بینیم چه کسانی را دنبال می‌کند، بعد چک می‌کنیم چه پست‌هایی را لایک کرده است و چه کسانی پست‌هایش را لایک کرده‌اند، و این فرایند را ادامه می‌دهیم تا به سرحد جنون برسیم. میل به تعقیب دیگران در اینترنت از کجا می‌آید؟
مرتباً به مطالبی در شبکه‌های اجتماعی نوک می‌زنیم و بعد آن‌ها را نشخوار می‌کنیم

نشخوار مطالب شبکه‌های اجتماعی؛ الگوی جدید نادانی

هر وقت هر کسی از هر چیزی سخن می‌گوید ما تظاهر می‌کنیم دربارۀ آن چیزی می‌دانیم. احتمالاً همکارانمان هم دربارۀ آن فیلم یا کتاب فقط نظرات شخصی دیگر در شبکۀ اجتماعی را بازگو می‌کنند. کارل تارو گرینفلد، ژورنالیست ژاپنی، ادعا می‌کند ما به شکلی خطرناک به نوعی تقلید از دانایی نزدیک می‌شویم، دانایی‌ای که در واقع الگوی جدیدی از نادانی است.
چرا مدارس‌ ایران شبیه فنلاند نیست؟!

چرا مدارس‌ ایران شبیه فنلاند نیست؟!

هر چقدر هم که درباره سیستم‌ها و نظام‌های آموزشی مدارس كم شنیده باشیم، احتمالا نام کشور فنلاند به‌عنوان کشوری با بهترین نظام آموزشی به گوشمان خورده است. به‌واسطه شروع مدارس و ماه مهر، داشتم فکر می‌کردم ممکن است برایمان سؤال پیش بیاید چه چیزی در نظام آموزشی مدارس‌شان متفاوت است؟
چگونه با بیشعورها رفتار کنیم؟
توصیه‌های استاد استنفورد

چگونه با بیشعورها رفتار کنیم؟

تعاریف آکادمیک زیادی از بیشعوری وجود دارد، اما استاد استنفورد اینگونه تعریف می‌کند: بیشعور کسی است که باعث می‌شود احساس حقارت، تهی از انرژی، مورد احترام قرار نگرفتن، و یا سرکوب شدگی بکنیم. به بیان دیگر کسی که موجب می‌شود احساس آشغال بودن بکنید.
درنگی در زندگی «مالینوفسکی»

درنگی در زندگی «مالینوفسکی»

درسال 1804میلادی برو نیسلاو کاسپر مالینوفسکی (Bronislaw Kasper Malinowski )در شهرکراکوف(Krakow) در لهستان درخانواده ای فرهیخته چشم به جهان گشود. پدر وی لوکجان مالینوفسکی(Lucjan Malinowski )استاد زبان شناسی دانشگاه ژاگیلونیان(Jagiellonian) و مادرش ژوزفا(Josefa) بانویی فرهیخته بود که نقش او در تربیت مالینوفسکی بسیار مهم بود.
چرا خودکشی می‌کنند؟

چرا خودکشی می‌کنند؟

دسته‌بندی درباره موضوع پیچیده خودکشی دشوار است. در عمل، هر اتفاق کوچک و بزرگی ممکن است آدم‌ها را ترغیب کند که دست به خودکشی بزنند. آیا می‌توان معیار‌های دقیق‌تری برای پیش‌بینی چنین رفتار‌هایی ساخت؟
اینک آخرین انسان

پایان انسان در راه است؟

اگر دیگر هیچ بچه‌ای به دنیا نیاید، چه می‌شود؟ آن آخرین سال‌هایی که آخرین نسل بشر روی زمین زندگی خواهند کرد، چگونه سپری خواهد شد؟ حالا تصورِ اینکه روزی سیارۀ زمین از انسان‌ها خالی شود، واقعی‌تر از همیشه است.

فلسفه ترس؛ در ستایش و نکوهش ترس

ترس احساس قدرتمندی است. می‌تواند زندگی ما را نجات دهد. اما می‌تواند آزادی‌مان را هم از ما بگیرد و آن عنصر حیاتی پیونددهندهٔ جامعه یعنی «اعتماد» را از بین ببرد.
هشدار سازمان غذا و داروی آمریکا درباره مواد شیمیاییِ خطرناکِ PFAS در لوازم آرایش

هشدار سازمان غذا و داروی آمریکا درباره مواد شیمیاییِ خطرناکِ PFAS در لوازم آرایش

«مواد پِر- و پلی فلوئوروآلکیل PFAS طبقه‌ای از مواد شیمیایی ساخته‌شده به دست بشر هستند که شامل PFOA، PFOS و GenX است. این مواد شیمیایی می‌توانند با گذر زمان در بدن تجمع پیدا کنند و با سرطان، بیماری تیروئید، صدمات کبدی، کاهش باروری و اختلال هورمونی ارتباط دارند.»
موفق سازها؛ پدیده‌ها چگونه محبوب می‌شوند؟

موفق سازها؛ پدیده‌ها چگونه محبوب می‌شوند؟

درک تامپسن در کتاب «موفق سازها» قصد دارد به این بحث روان شناسانه بپردازد که چه می‌شود که بعضی مردم از بعضی چیز‌ها خوششان می‌آید و نقش رسانه ها، شبکه‌های اجتماعی، باز‌های فرهنگی و اقتصادی که ایده‌ها را گسترش می‌دهند در این میان چقدر است.
در آینده چه کسانی زیبا محسوب می‌شوند؟
استانداردهای زیبایی در زمان‌های مختلف و چرایی آن

در آینده چه کسانی زیبا محسوب می‌شوند؟

«خیلی چیز‌هایی که اکنون حول محور مفهوم زیبایی وجود دارد دارای زیرلایه‌های سیاسی است. جنبش‌های زندگی سیاهان اهمیت دارد و نفرت علیه آسیایی‌ها را متوقف کنید هر دو پاسخ‌هایی را از سوی صنعت زیبایی برانگیختند.»
به تو نیاز داریم که رهبرمان باشی
معرفی کتاب مهم «قبایل» از سِت گادین

به تو نیاز داریم که رهبرمان باشی

در این کتاب عالی، ست گادین این طور استدلال می‌کند که امروزه همه فرصت دارند تا جنبشی خلق کنند، یعنی قبیله‌ای از افراد همفکر را گرد هم آورند و کار‌های شگفت انگیزی انجام بدهند