فرادید | تأملات - جامعه

Faradeed

پرولتاریای کوچ‌گر در انقلاب اکتبر

پرولتاریای کوچ‌گر در انقلاب اکتبر

برای مارکس «پرولتاریا» فقط ناظر به «تهیدستان» نیست، بلکه ناظر به کسانی هم هست که به موجب نقشی که در فرایند تولید دارند به سوژه‌های تهی از هرگونه محتوای جوهری تقلیل یافته‌اند؛ به همین دلیل، فرایند تولید آن‌ها را بدل می‌کند به نیرو‌هایی که آبستن قدرت آینده خود هستند.
راهی به فهم جهان اجتماعی

راهی به فهم جهان اجتماعی

تحلیل انتقادی گفتمان عموما استدلال می‌کند که عادات اجتماعی غیرزبانی و زبانی یکدیگر را به وجود می‌آورند و در مورد این موضوع تحقیق می‌کند که چگونه روابط قدرت اجتماعی از طریق کارکرد‌های زبانی ایجاد و تقویت می‌شوند.
آنارشیسم؛ حکومت هیچکس
سیاست ورزی ضدسیاسی

آنارشیسم؛ حکومت هیچکس

ولی باز هم آنارشیسم یکی از جسورانه‌ترین و خیال‌انگیزترین جریان‌های سیاسی عصر مدرن بوده است، از کمون پاریس در ۱۸۷۱، ۲ تا جنبش اشغال وال‌استریت در سال‌های ۲۰۱۱-۲۰۱۲
علم چهره جنگ را تغییر می‌دهد

علم چهره جنگ را تغییر می‌دهد

درپیش‌گرفتن راه جنگ در کره زمین برنده‌ای ندارد و مسئولیت آن بر عهده کشور‌های آغازگر جنگ و استفاده‌کنندگان از سلاح‌های کشتارجمعی مانند سلاح‌های هسته‌ای است که برخلاف منافع کره زمین و قوانین بین‌المللی بدون سوگیری است.
عصیان علیه عادت‌های آموزش

عصیان علیه عادت‌های آموزش

در حال حاضر نگرانی، اضطراب و دلخوری از نظام آموزشی وجود دارد، اما این نگرانی‌ها با روش گفت‌و‌گوی جمعی و اجتماعی برای به چالش کشیدن و استیضاح نظام آموزشی رفع نمی‌شود. صدا‌های مردمی در برابر نظام آموزشی بسیار کم رمق است.
فوتبال حقه امپریالیسم نیست
در نقد روشنفکری چپ که هرگز فوتبال را دوست نداشته

فوتبال حقه امپریالیسم نیست

روشنفکران تحقیرکننده فوتبال معتقدند که گسترش این ورزش دسیسه‌ای است که در نتیجه آن طبقات بالا زیردستان خود را به هر سو که بخواهند، می‌کشند. آن‌ها می‌گویند نتیجه حضور فوتبال چیزی جز برد طبقه مرفه و باخت طبقه فقیر نیست.
«کالج» به جای «یونیورسیتی»
نگاهی به رساله «ایران مدرن و نظام آموزشی آن» نوشته عیسی‌خان صدیق

«کالج» به جای «یونیورسیتی»

ما هنوز در دانشگاه‌های‌مان علم را به آموزش فروکاسته‌ایم. اشکال اصلی بعد از نود سال این است که ما هنوز مفهوم علم را به صورت مفهوم نظامیه‌ای قرون پنجم و ششم می‌بینیم که صرفا آموزش و کتاب خواندن است.
چرا انسان‌ها خودکشی می‌کنند؟

چرا انسان‌ها خودکشی می‌کنند؟

افزایش میزان خودکشی در زمان صلح تابع مجموعه‌ای از عوامل اجتماعی و روانی، شامل رشد انزوای اجتماعی و بهداشت روانی ضعیف ناشی از آسیب‌های تجربه خشونت، درگیری و جنگ است.
اجاره‌نشینی چه حسی دارد؟
قوم‌نگاری اجاره‌نشینان کم‌درآمد

اجاره‌نشینی چه حسی دارد؟

احتمالاً تصور نمی‌کنید که پارکینگی مخروبه که محل سکونت خانه‌به‌دوشان شده، یا محله‌ای سیاه‌پوست‌نشین با «خانه‌های روی هم ساخته‌شدۀ نیمه ویران، نقاشی‌های دیواری و مراکز نگهداری ۲۴ ساعته» قابلیت پول‌سازی زیادی داشته باشد، اما این تصور چندان درست نیست.
کمونیسم بدون مارکسیسم؛ یک بدویت عجیب و غریب
گفت‌وگویی با جودی دین

کمونیسم بدون مارکسیسم؛ یک بدویت عجیب و غریب

مارکسیسم این واقعیت را به رسمیت می‌شناسد که با آغاز صنعتی‌شدن اتفاقات مهمی رقم می‌خورد و کمونیسم نیز از دل یک گونه خاص از تحول و توسعه سرمایه‌دارانه بیرون خواهد آمد – یا شاید بهتر باشد بگوییم، به بیرون کشیده خواهد شد.
کار دانشگاهی یا کار روشنفکری؟
بررسی نسبت کار دانشگاهی با کار روشنفکری در گفتگو با دکتر حسین سراج‌زاده، رئیس انجمن جامعه‌شناسی

کار دانشگاهی یا کار روشنفکری؟

از آنجا که جریان روشنفکری و جریان شکل‌گیری علم جدید، در روزگاری با هم همزاد بودند بسیاری از فعالیت‌های روشنفکرانه عملاً در درون آکادمی هم صورت می‌گرفته و امروز هم در همانجا جریان دارد.