فرادید | تأملات - جامعه

Faradeed | فرادید اخبار

فلسفه ترس؛ در ستایش و نکوهش ترس

ترس احساس قدرتمندی است. می‌تواند زندگی ما را نجات دهد. اما می‌تواند آزادی‌مان را هم از ما بگیرد و آن عنصر حیاتی پیونددهندهٔ جامعه یعنی «اعتماد» را از بین ببرد.
هشدار سازمان غذا و داروی آمریکا درباره مواد شیمیاییِ خطرناکِ PFAS در لوازم آرایش

هشدار سازمان غذا و داروی آمریکا درباره مواد شیمیاییِ خطرناکِ PFAS در لوازم آرایش

«مواد پِر- و پلی فلوئوروآلکیل PFAS طبقه‌ای از مواد شیمیایی ساخته‌شده به دست بشر هستند که شامل PFOA، PFOS و GenX است. این مواد شیمیایی می‌توانند با گذر زمان در بدن تجمع پیدا کنند و با سرطان، بیماری تیروئید، صدمات کبدی، کاهش باروری و اختلال هورمونی ارتباط دارند.»
موفق سازها؛ پدیده‌ها چگونه محبوب می‌شوند؟

موفق سازها؛ پدیده‌ها چگونه محبوب می‌شوند؟

درک تامپسن در کتاب «موفق سازها» قصد دارد به این بحث روان شناسانه بپردازد که چه می‌شود که بعضی مردم از بعضی چیز‌ها خوششان می‌آید و نقش رسانه ها، شبکه‌های اجتماعی، باز‌های فرهنگی و اقتصادی که ایده‌ها را گسترش می‌دهند در این میان چقدر است.
در آینده چه کسانی زیبا محسوب می‌شوند؟
استانداردهای زیبایی در زمان‌های مختلف و چرایی آن

در آینده چه کسانی زیبا محسوب می‌شوند؟

«خیلی چیز‌هایی که اکنون حول محور مفهوم زیبایی وجود دارد دارای زیرلایه‌های سیاسی است. جنبش‌های زندگی سیاهان اهمیت دارد و نفرت علیه آسیایی‌ها را متوقف کنید هر دو پاسخ‌هایی را از سوی صنعت زیبایی برانگیختند.»
به تو نیاز داریم که رهبرمان باشی
معرفی کتاب مهم «قبایل» از سِت گادین

به تو نیاز داریم که رهبرمان باشی

در این کتاب عالی، ست گادین این طور استدلال می‌کند که امروزه همه فرصت دارند تا جنبشی خلق کنند، یعنی قبیله‌ای از افراد همفکر را گرد هم آورند و کار‌های شگفت انگیزی انجام بدهند
مثبت یا منفی مهم نیست، خبر باید راه‌حل‌محور باشد

خبرگزاری ها چه بگویند و چه نگویند؟

وقتی تحریریه‌ها بدترین خواسته‌های خوانندگان را تغذیه می‌کنند، پیامد‌های بلندمدتی به بار می‌آید. رسانه‌ها نقشی حیاتی در پاسخگوبودن صاحبانِ قدرت و نفوذ، و نیز در پرورش روحیۀ مشارکت اجتماعی دارند.
فیلم‌های سینمایی کلاسیک چطور محملی برای تبلیغ محصولات خواهند شد؟

فیلم‌های سینمایی کلاسیک چطور محملی برای تبلیغ محصولات خواهند شد؟

طرفداران سینمای کلاسیک جنگی با این صحنه آشنا هستند: استیو مک‌کوئینِ بازیگر در حالیکه سربازان آلمانی تعقیبش می‌کنند، گاز موتورسیکلت را گرفته و با سرعت هرچه تمام‌تر می‌تازد. او که امیدوار است بتواند با موتورسیلکت از روی حصار مرزی با سیم خاردار بپرد و در سوئیس امنیت خود را باز یابد، لحظه‌ای در کنار یک انبار درنگ می‌کند تا خوب افکارش را جمع کند. در کنار این ساختمان پوستر بزرگی نصب شده که یک نوشیدنی پرفروش را تبلیغ می‌کند. می‌گویید چنین بیلبوردی را در فیلم یادتان نمی‌آید؟
شهر ایمن برای زنان چه شکلی است؟
شهری برای همه

شهر ایمن برای زنان چه شکلی است؟

به‌طور کلی، تجربه زنان از شهر با تجربه مردان از شهر متفاوت است؛ برای مثال، زنان ممکن است نسبت به مردان غریبه در وضعیتِ فوقِ-هشیار باشند یا تصمیم بگیرند اصلاً از خانه خارج نشوند. در دوبلین، ۳۶‌درصد از زنانی که در یک نظرسنجی شرکت کرده بودند، گزارش دادند که در هنگام قدم زدن در خیابان‌های اطراف خانه در هنگام شب احساس ناامنی می‌کنند. این درحالی بود که فقط ۱۳‌درصد از مردان چنین احساسی داشتند. در هونیارا، پایتخت جزایز سلیمان، ۹۳‌درصد از دختران در یک مصاحبه گروهی گفته بودند که در امکان عمومی احساس ناامنی دارند.
اعتیاد و نظم طبیعی جامعه

اثرات مثبت اعتیاد برای جامعه؟!

اعتیاد پدیده‌ای است که باعث می‌شود نظم اجتماعی مدام خودش را جابه‌جا کند. تسلط و تعصب خاص پیدا نکند. از‌این‌رو است که می‌گویم به‌لحاظ تئوریک می‌توان به اعتیاد نگاه مثبت داشت.
آیا هیچ زنی می‌تواند بین زندگی خودش و دغدغه‌هایی که برای فرزندش دارد، توازن ایجاد کند؟

مادران برتر

تصویر اسطوره‌ای از مادر، زنی است که در سوگ فرزندِ از دست رفتۀ خود نشسته است. مثل تصویر مریم مقدس در مسیحیت که پای صلیب پسرش عزاداری می‌کند. اما مادران فقط با مرگ نیست که فرزندان خود را از دست می‌دهند، آن‌ها از همان لحظۀ تولد، درگیر اندوهی می‌شوند که دست سرنوشت برای فرزندانشان رقم خواهد زد. فرزندانی که ممکن است مادر را از یاد ببرند، پرخاشگر یا معتاد شوند، یا ناخواسته در دام فقر و تبعیض بیفتند.
زمستانِ خدا هرجا چه رنگ است؟!

زمستانِ خدا هرجا چه رنگ است؟!

تصویرِ قالبیِ ما از زمستان، یعنی آسمان برفی و خانه‌هایی که شانه‌هایشان زیر برف خم شده، تنها در باریکۀ کوچکی از نیمکرۀ شمالی کرۀ زمین ممکن است پدیدار شود. در واقعیت، زمستان اسم واحدی است برای تنوع بسیار زیادی از موقعیت‌های طبیعی. از دمای ۲۰ درجه‌ایِ مناطق همجوار استوا بگیرید تا یخ‌بندان‌های خشکِ قطبی. گذشته از این‌ها، با آغاز تغییرات وسیع اقلیمی باید منتظر دگرگونی‌های بیشتری در تصور ذهنی‌مان از زمستان باشیم.
چرا مردم قوانین نجات‌دهنده را نقض می‌کنند؟

چرا مردم قوانین نجات‌دهنده را نقض می‌کنند؟

مطالعاتی که در آن زمان در یوگوسلاوی انجام شد نشان داد که مردم اغلب کمربند را روی شانه خود آویزان می‌کنند، اما قفل کمربند را نمی‌بندند. این به این معنی بود که آن‌ها خودشان را از جریمه شدن می‌رهانیدند، اما همچنین به این معنی بود که کمربند برای هدفی که طراحی شده بود، استفاده نمی‌شد.