فرادید | تأملات - گزارش ویژه
جک جهادی: دلم برای مادرم، پاستا و سریال «دکتر هو» تنگ شده!
جوان انگلیسی که به داعش پیوست
لتس درباره‌ی احساسش نسبت به کشته شدن ۱۳۰ نفر در سال ۲۰۱۵ در حملات پاریس گفت: «بخواهم صادق باشم، در آن زمان احساس می‌کردم که این حمله عادلانه است، زیرا شاهد کشته شدن کودکان در رقه به دنبال بمباران هوایی این شهر توسط نیرو‌های ائتلاف بودم.»
ناسا در جستجوی موجودات فضایی
ناسا به زودی به سوال «آیا ما تنها هستیم؟» پاسخ می‌دهد
اخترشناس بریتانیایی، دیم جوسلین بل بارنل، اولین کسی بود که در سال ۱۹۶۷ یک پالسار رادیویی را شناسایی کرد. از آن زمان پالسار‌های دیگری که اشعه‌ی ایکس یا گاما متصاعد می‌کنند مکان یابی شده اند.
وقتی ژاپنی‌ها ماهی، اختاپوس و قورباغه را زنده زنده می‌خورند
اسکوئید رقصنده؛ سنت قدیمی یا شیوه‌ی تبلیغاتی مدرن؟!
یک کاسه‌ی بزرگ با تعداد زیادی ماهی کوچک که در آن وول می‌خورند، به همراه تخم خام بلدرچین و یک بطری سرکه روی میز غذا آورده می‌شود. سپس تخم بلدرچین و سرکه در یک کاسه‌ی جداگانه با هم مخلوط می‌شوند. بعد با یک ملاقه ماهی‌های کوچک زنده را از داخل کاسه‌ای که در آن هستند بر می‌دارند و داخل مایه‌ی سرکه و تخم بلدرچین می‌ریزند. در آخر، از چوب‌های مخصوص ژاپنی برای گرفتن ماهی‌ها و خوردنشان استفاده می‌کنند.
ناگفته‌های یک زن داعشی دیگر: ما در غفلت بودیم و علف می‌خوردیم!
پشیمانی هدی مثنی از پیوستن به داعش
بعد از شمیمه بیگوم، دختری اهل بریتانیا، که اخیرا فرزند سوم خود را در اردوگاه الحوله در شرق سوریه به دنیا آورد و خواستار بازگشت به بریتانیاست، یک زن آمریکایی، به نام هدی مثنی، نیز اعلام کرده که می‌خواهد به آمریکا بازگردد. او که زمانی یکی از مبلغان دو آتشه‌ی گروه داعش و خواستار ریختن خون آمریکایی‌ها بود، اکنون عاجزانه از دولت این کشور درخواست کرده اجازه دهد به کشورش بازگردد. تفاوت اساسی او با شمیمه در ابراز پشیمانی و اعتراف به اشتباهات است. به نظر می‌رسد اسرای داعشی به دو قطب طرفداران وفادار داعش و نادمان خواستار بخشش، تقسیم شده اند.
دزدان دریایی کاراییب برای ۳۰۰ سال پیش نبود؛ مال همین امروز است!
پوشک در مقابل کوکایین!
حالا با فشار مضاعف ابرتورم، بسیاری از ماهیگیران شغلی ندارند و راهی برای سیر کردن شکم خانواده‌های خود ندارند. اما به قایق و همچنین تفنگ که گیر آوردنش روز به روز در خیابان‌های بی‌قانون ونزوئلا آسانتر می‌شود، دسترسی دارند.
همسر یک داعشی: پشیمان نیستم اما می‌خواهم به لندن برگردم!
دختر مدرسه‌ای که از انگلستان به داعش پیوسته بود:
حرف‌های شمیمه درباره‌ی خلیفه گری داعش بسیار متناقض است. «فساد و سرکوب در قلمرو داعش بسیار زیاد است، به حدی که گمان نمی‌کنم این گروه شایسته‌ی پیروزی باشد.» از طرفی تاکید می‌کند که «از آمدن به اینجا[سوریه] پیشمان نیستم.»
زنان چینی چطور تن به ازدواج اجباری می‌دهند؟!
ازدواج در وقت اضافه!
اگر شما یک زن بالای ۲۷ سال باشید و هنوز ازدواج نکرده باشید، در چین به شما «زن مانده» گفته می‌شود. این اصطلاحی است که سابقا فقط به زنان شهری ازدواج نکرده گفته می‌شد که به دلیل سطح تحصیلات بالا و موقعیت اجتماعی به سختی بله می‌گفتند.
جدال زنان در منطقه‌ای که
اسلحه خوب است یا بد؟
استاد مردم شناسی دانشگاه برازیلیا: «ما در منطقه‌ای از دنیا زندگی می‌کنیم که بیشتر زنان به دست شوهران، پدران، و پسران کشته می‌شوند.»
زنان ماجراجوی ژاپنی بر عرشه ناوهای جنگی
«والدین و دوستانم از پیوستن من به ارتش نگران بودند، اما اگر ما این کار را نکنیم چه کسی از کشورمان دفاع می‌کند؟»
روایت داستان‌های مخوف در موزه جاسوسی کا گ. ب
پدر و دختری که یک موزه جاسوسی عجیب راه انداخته‌اند
آقای اوربیات اول به اشیای باقی مانده از جنگ جهانی دوم علاقه‌مند شد. اما وقتی یک دستگاه شنود متعلق به هیتلر را پیدا کرد، شیفته تجهیزات جاسوسی شد. موزه جاسوی یک موسسه خصوصی است و این پدر و دختر صاحب آن نیستند. صاحبان اصلی موزه دوست دارند ناشناس بمانند!
آزار جنسی و شکنجۀ فعالان زن در زندان‌های سعودی
در زندان‌های مخوف عربستان به زنان چه می‌گذرد؟
بنابر گزارشی که عفو بین‌الملل روز جمعه منتشر کرده، حداقل ده تن از مدافعان حقوق زنان مورد شکنجه قرار گرفته‌اند و از جمله از آن‌ها خواسته شده تا در مقابل چشمان بازجویان همدیگر را ببوسند.
زندگی دختربچه‌هایی که عروس می‌شوند
روایت تصویری از گرجستان
گرجستان یکی از بالاترین آمار ازدواج کودکان را دارد که در آن دخترانی با 12 سال سن به خانه بخت می‌روند.
آیا چالش عکس 10 ساله خطرناک است؟
چالش‌های شبکه‌های اجتماعی از کجا می‌آیند و سودشان به جیب چه کسی می‌رود؟
تکنیک‌هایی روانی‌ برای وابسته کردن ما به رسانه‌های اجتماعی به کار گرفته می‌شوند. برای شرکت‌های تکنولوژی بسیار خوب است که آمار مشارکت کنندگانشان را افزایش دهند پس از هر تکنیکی برای ترغیب افراد استفاده می‌کنند. این تکنیک‌ها ما را وا می‌دارند که «اول عمل و بعد فکر کنیم». نگرانی‌هایی درباره #چالش عکس 10 ساله برای استفاده در الگوریتم‌های تشخیص چهره وجود دارد اما فیس بوک هر گونه دخالتی در این جریان را رد کرده است.
این زن‌ها طلاق می‌خواهند!
وقتی باید ادویه، نمک و آفتابه را تقسیم کرد
زوج تکلیف متعلقاتشان را از جمله نمک، ادویه‌ها، آفتابۀ وضوگیری و امثالهم را در ملا جمع مشخص کردند. قاضی گفت: خانم آمادو تا ۷ سالگی پسرشان به تنهایی حضانتش را بر عهده خواهد داشت و آقای عیسی تا دو سال آینده باید پول خوراک بچه را بدهد.
ماجرای یارانه ۱۰۰۰ دلاری
نفت سر سفره‌ آلاسکایی‌ها
ایالت آلاسکا هر سال برای هر یک از شهروندانش یک چک ۱۰۰۰ دلاری پست می‌کند. بیایید ببینیم چرا!
    صفحه  از ۱۱
نگاه ویژه

پوران، مهربان بود

دکتر ناصر فکوهی
پرطرفدار