فرادید | تأملات - گزارش ویژه

Faradeed

بازیافت پلاستیک سیاره ما را حفظ می‌کند: دروغی که بیش از ۵۰ سال پیش به مردم فروخته شد

بازیافت پلاستیک سیاره ما را حفظ می‌کند: دروغی که بیش از ۵۰ سال پیش به مردم فروخته شد

هدف متوقف کردن آلودگی نبود. هدف القای این باور به مصرف‌کنندگان بود که زباله‌های پلاستیکیِ آن‌ها می‌تواند بازیافت شود؛ تا شرکت‌های تولیدکننده بسته‌بندی نیز بتوانند محصولات بیشتری تولید کنند. بعد‌ها مشخص شد که این دروغ بزرگی بیش نبود که به فاجعه‌ای جهانی ختم شد.
مرگبارترین خطای ریاضی ۲۰۲۰
خطای رشد نمایی و اثرات آن بر زندگی روزمره و گستردگی شیوع کرونا

مرگبارترین خطای ریاضی ۲۰۲۰

تصور کنید یک قرارداد از طرف بانک به شما پیشنهاد شده که بر طبق آن هر سه روز پولی که در بانک دارید ۲‌برابر می‌شود. اگر امروز ۱‌دلار در بانک سرمایه‌گذاری کنید چقدر طول می‌کشد تا یک میلیونر شوید؟
آزمایشِ واکسن روی فرزندان
مطالعاتِ شوروری درباره ویروسِ کرونا:

آزمایشِ واکسن روی فرزندان

یک زوجِ ویروس‌شناس اهلِ مسکو در دهه ۱۹۵۰ واکسنی را روی فرزندانِ خود آزمایش کردند که امروز برخی امیدوارند بتوان از آن علیه ویروسِ کرونا استفاده کرد. دانشمندانِ روس در زمره این دانشمندان هستند که تاریخچه طولانی در تولید واکسن دارند و هیچ ابایی ندارند که به خاطرِ آزمایشِ واکسن روی خودشان به آن‌ها اتهام دیوانگی زده شود.
زن نجات‌یافته بوکوحرام:

"به من یک تفنگ بدهید تا کارشان را تمام کنم"

بوکوحرام به زبان محلی یعنی «آموزش غربی ممنوع است.» این گروه با هدف تشکیل یک دولت اسلامی در سال ۲۰۰۹ در شمال‌شرق نیجریه شورش کرد. ابوبکر شکائو، یک روحانی تفنگ‌دار، در سال ۲۰۱۰ رهبری گروه را در دست گرفت و با اقدامات سادیستی‌اش کارزای از وحشت و ترس را در سراسر منطقه دریاچه چاد تا جنوب نیجر و شمال کامرون و چاد به راه انداخت.
جهان باید چه درسی از «طاعونِ بزرگِ منچوری» می‌گرفت؟

جهان باید چه درسی از «طاعونِ بزرگِ منچوری» می‌گرفت؟

طاعونِ بزرگِ منچوری نهایتاً نتوانست در مابقیِ سرزمینِ چین، مغولستان و روسیه گسترش پیدا کند. بستنِ بندرِ دالیان، شیوعِ بیماری از منطقه منچوری را به ژاپن، کره، هنگ‌کنگ و مناطق دیگر در آسیا متوقف کرد. اگر این اتفاق نمی‌افتاد، طاعون از دالیان و از طریقِ خطوطِ اقیانوسی به اروپا و آمریکا و سپس به سراسر جهان راه پیدا می‌کرد. اما اینطور نشد. قرنطینه، منع سفر، استفاده از ماسک صورت – که حتی پیش از آنکه وو کشف کند این طاعون از نوعِ طاعون ذات‌الریه است، استفاده می‌شد؛ به همراهِ ساختِ سریعِ بیمارستان‌های مختصِ بیمارانِ طاعون برای ایزوله کردنِ بیمارانِ عفونی، از جمله اقداماتِ مؤثر در این زمینه شناخته شدند.
قیمت نفت چطور به زیر صفر رسید؟
پاسخ به ۵‌سؤال اساسی درباره قیمتِ نفت:

قیمت نفت چطور به زیر صفر رسید؟

بهای نفت در بازار‌های جهانی از پایانِ سالِ ۲۰۱۹ و آغازِ انتشارِ ویروسِ کرونا در چین رو به کاهش گذاشت. تعطیلیِ بنگاه‌های بزرگِ اقتصادی و مسدود شدنِ مسیر‌های مسافرتی که به منظورِ پیشگیری از انتشارِ ویروس انجام شد، تقاضا‌ها برای نفت را کاهش داد. زیرا حمل‌ونقل زمین‌گیر شد. با‌این‌حال، تولیدکنندگانِ نفت به تولید ادامه دادند و نفت خام را از چاه‌های خود استخراج کردند که این کار به فاجعه به‌هم‌خوردنِ تعادل بینِ عرضه و تقاضا انجامید و به این ترتیب بزرگترین سقوطِ بهای نفت در ۲۵ سال اخیر رقم خورد.
وضعیتِ سلامتیِ رهبر کره شمالی وخیم است
سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا اعلام کردند

وضعیتِ سلامتیِ رهبر کره شمالی وخیم است

یک مقامِ آمریکایی اعلام کرده است که وضعیتِ سلامتیِ کیم جونگ-اون، رهبر کره شمالی، بعد از عملِ قلبی که اخیراً انجام داده است، «به طرز خطرناکی در‌حالِ وخیم‌تر شدن است»؛ گرچه کره‌جنوبی این گزارش‌ها را کم‌اهمیت خوانده است. روزنامه اِن‌کِی نوشته است، وضعیتِ سلامتیِ کیم جونگ-اون به دلیلِ مصرفِ سیگار، چاقی و کارِ زیاد در ماه‌های اخیر وخیم شده بوده است.
با زن‌ها جاده‌ها «واقعاً» امن‌تر است

با زن‌ها جاده‌ها «واقعاً» امن‌تر است

مردان در هر نوع وسیله نقلیه‌ای خطرِ بیشتری برای سایرِ استفاده‌کنندگان از جاده‌ها داشتند. به‌طور دقیق مردان در ۵‌عدد از ۶‌عدد وسیله نقلیه‌ای که رانده بودند، خطراتِ مرگباری برای سایرین ایجاد کرده بودند. ۹۵‌درصد از مرگ‌های ناشی از تصادف با کامیون وقتی رخ می‌دهد که مردان پشتِ فرمانِ کامیون‌ها هستند.
داستانِ غم‌انگیز مرگِ بن؛ جوان سالم و ورزشکار در اثر کرونا؛ چه رازی وجود دارد؟

داستانِ غم‌انگیز مرگِ بن؛ جوان سالم و ورزشکار در اثر کرونا؛ چه رازی وجود دارد؟

مرگِ بن برای برندی یک راز باقی مانده است. او می‌دانست که همسرش بیمار است، اما چطور امکان داشت که یک جوانِ سالمِ ۳۰ ساله، بدونِ آنکه علائمِ بیماری داشته باشد به این سرعت از دست برود؟ داستانِ بن لادرر فقط یکی از چندین داستانی است که از مرگِ جوانان در اثر ویروسِ کرونا حکایت می‌کند. چرا جوانان دارند بیمار می‌شوند و به سرعت جانِ خود را از دست می‌دهند؟
آخرِ بازیِ کرونا چیست؛ دانشمندان ۳ سناریو مطرح کردند

آخرِ بازیِ کرونا چیست؛ دانشمندان ۳ سناریو مطرح کردند

تخمین‌های اولیه از مرگ‌و‌میرِ ناشی از آنفولانزای خوکی بسیار بیشتر از ۰.۰۱ تا ۰.۰۳ درصدی بود که اکنون این بیماری قربانی می‌گیرد. با این حال در بین سال‌های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۰، یعنی نخستین دوره شیوع، این بیماری در آمریکا ۶۰.۸ میلیون نفر را آلوده کرد و منجر به بستری شدنِ ۲۷۴.۳۰۴ نفر شد. این رقم را مرکزِ کنترلِ بیماری‌های ایالات متحده اعلام کرده، اما دستیابی به رقمِ واقعی بسیار سخت است؛ زیرا افرادی که به دلیلِ آنفولانزا جان خود را از دست می‌دهند معمولاً موردِ آزمایش قرار نمی‌گیرند تا مشخص شود آیا از نوعِ خاصی از آنفولانزا مانند آنفولانزای خوکی بوده یا انواعِ دیگر.
کشور‌های جهان چگونه آموزش از راه دور به دانش‌آموزان ارائه می‌دهند؟
ابعادِ روانیِ خانه‌نشین شدنِ میلیون‌ها دانش‌آموز به دلیلِ کرونا:

کشور‌های جهان چگونه آموزش از راه دور به دانش‌آموزان ارائه می‌دهند؟

این نخستین‌باری نیست که مدارس آموزش از راه دور را تجربه می‌کنند. در کشور‌هایی که زمستان‌های سخت دارند و دانش‌آموزان به خاطر بارشِ سنگین برف تعطیل می‌شوند، این اتفاق افتاده است؛ و همچنین نخستین‌باری نیست که آموزشِ فاقدِ ارتباطِ چهره‌به‌چهره رخ می‌دهد. دانش‌آموزان در مناطق بسیار دورافتاده در استرالیا سال‌ها از طریقِ رادیو آموزش دریافت می‌کردند.
بانجی ها واقعی است، جوانان کره جنوبی ناراضی نیستند
به دنبالِ برنده شدنِ «انگل» در اسکارِ ۲۰۲۰:

بانجی ها واقعی است، جوانان کره جنوبی ناراضی نیستند

"انگل" تولید کره جنوبی برنده جایزه بهترین فیلم سال ۲۰۲۰ شده است که اولین فیلم غیرانگلیسی زبان است که جایزه برتر اسکار را می‌برد. در کره جنوبی به این آپارتمان‌های زیرزمینی بانجی‌ها (banjiha)) گفته می‌شود. در زندگیِ واقعی، بانجیها‌نشین‌ها، هزاران فردِ جوان هستند که علی‌رغم کارِ سخت مجبورند در این خانه‌های نمور و تاریک زندگی کنند و البته امیدوارند آینده‌ای بهتر داشته باشند.
«دوشنبه اندوهگین»؛ افسرده‌کننده‌ترین روز سال، چگونه خلق شد؟
چطور اختلالِ عاطفیِ فصلی را درمان کنیم؟

«دوشنبه اندوهگین»؛ افسرده‌کننده‌ترین روز سال، چگونه خلق شد؟

فرمولِ آرنال در ظاهر بسیار علمی است: [W+ (D-d)]xTQ/MxNA. اما اگر نگاهی دقیق‌تر به آن بیندازیم، متوجه می‌شویم متغیر‌هایی که در این فرمول اندازه‌گیری می‌شوند بسیار شخصی و به زبانِ ساده غیرعلمی هستند. بطور مثال، دبلیو در این فرمول نماینده آب‌و‌هوا است. دیِ بزرگ نماینده بدهکاریِ مالی و دیِ کوچک نماینده حقوق ماهیانه است. تیِ بزرگ نماینده مدت زمانی است که از کریسمس گذشته و کیو مدت زمانی است که فرد از اجرایی کردنِ قطعنامه‌های سال نو (قول و قرار‌هایی که در شروع سال برای خودمان می‌گذاریم) دست برداشته است.
وقتی فراموش می‌کنید آن‌ها رفته اند...

وقتی فراموش می‌کنید آن‌ها رفته اند...

وقتی به عقب برمی‌گردید می‌بینید همان تلفن‌زدن‌های بینِ روز، همان سرزدن‌های بی‌خبر، همان نوازش‌های سریعِ موهایتان توسط آن‌ها، همان مکالمات به‌نظر بی‌معنی و... هستند که معنادارترین رخداد‌های زندگی شما می‌شوند. اگر کسی را از دست داده باشید می‌فهمید چه می‌گویم.
۷ سال زندگی با قاتل زنجیره‌ایِ ۳۶ زن

۷ سال زندگی با قاتل زنجیره‌ایِ ۳۶ زن

آن زمان مادر و دختر هرگز فکرش را هم نمی‌کردند که باندی چه جرائم هولناکی انجام داده و سرنوشتش چگونه رقم خواهد خورد. باندی در روز ۲۴ ژانویه سالِ ۱۹۸۹ به خاطر قتل حداقل ۳۶ زن در ایالات مختلف آمریکا با صندلیِ الکتریکی اعدام می‌شود.
پرطرفدار