فرادید | تأملات - سیاست

Faradeed

جسد نقاشی‌شده‌ای که یک دیکتاتوری را سرنگون کرد
رویای دموکراسی نور حسین در بنگلادش

جسد نقاشی‌شده‌ای که یک دیکتاتوری را سرنگون کرد

«ما جوانی‌مان و بهترین روز‌های زندگی‌مان را برای دستیابی به دموکراسی قربانی کردیم.» «هرگز نمی‌توانم سیاستمدارانی که رویاهایم را برای منافع شخصی و حزبی‌شان نابود کردند، ببخشم.» اکرام حسین می‌پرسد: «آن دموکراسی اکنون کجاست؟»
برد بایدن چه معنایی برای جهان دارد؟

برد بایدن چه معنایی برای جهان دارد؟

برای اینکه احساس کنید کاری که بایدن باید انجام دهد چقدر سخت خواهد بود. فقط یک نمونه از برنامه‌های او در مورد ایران و برنامه توافق هسته‌ای با آمریکا را تصور کنید که ترامپ آن را به زباله‌دانی انداخت. بایدن چطور می‌خواهد یکبار دیگر کشور‌هایی مانند انگلستان، آلمان و فرانسه را که یکبار بی‌نهایت انرژی صرف کردند و از آمریکا حمایت کردند تا به یک توافق با ایران برسد، متقاعد کند تا همه چیز را از نو شروع کنند؟

اخلاق در سیاست مهم است؟!

رویکرد اول بر این باور است که در روابط بین‌الملل نمی‌توان انتظار هیچ‌گونه تعهد اخلاقی و اخلاق‌مداری را داشت. در رویکرد واقع‌گرایی و اخلاق‌گرایی دولت‌محور، بر ارزش‌های ناشی از نظم تأکید می‌شود و در نهایت در رویکرد جهان‌وطنی بر عدالت رفتاری تمرکز دارد.
دنیا دیگر نمی‌داند در سر این املاکی نیویورکی چه می‌گذرد!
بعد از بزرگترین قمار سیاست خارجی آمریکا:

دنیا دیگر نمی‌داند در سر این املاکی نیویورکی چه می‌گذرد!

ترامپ که پیش از این هیچ تجربه‌ای در دولت نداشت، در سال ۲۰۱۷ به عنوان رئیس‌جمهور وارد کاخ سفید شد و به تدریج به عنوان رئیس‌جمهوری که حرف‌های جنگ‌طلبانه می‌زند، اما از خطر دوری می‌کند، شهرت یافت. او طی این مدت بار‌ها به دنبال خارج کردنِ سربازان آمریکایی از خاورمیانه بوده؛ نقضِ تحریم‌های بین‌المللی توسطِ کره شمالی را نادیده گرفته و از به گفتۀ خودش «جنگ‌های بی‌پایانی» که رؤسای جمهور پیش از او آمریکا را گرفتار آن‌ها کرده‌اند، دوری گزیده است.

الهیات سیاسی نولیبرالیسم

در جهان‌بینی نولیبرال اتحادیه‌ها هم بسیار مسئله دارند، چون حق فردی برای رقابت بر سر قرارداد‌های مطلوب افراد را محدود می‌کنند. دعوا بر سر تقابل «دولت» و «اقتصاد» نیست، قضیه این است که باید مطمئن شد هیچ عامل جمعی نتواند سر برآورد و در موضوع رقابت افراد در بازار دخالت کند.
اختلال‌ها و نیازهای ارضا نشده تروریست‌ها
تروریسم از منظر اختلالات روانشناختی

اختلال‌ها و نیازهای ارضا نشده تروریست‌ها

خشونت، پرخاش و پرخاشگری واژگانی اند که گاهی مترادف هم به کارگرفته می شوند؛ ولی هر عملی که سبب آسیب رساندن به شخص، شیء یا حیوان می شود یا با چنین قصدی صورت می گیرد، پرخاشگری نامیده می شود و مشابه تعریف فوق برخی معتقدند که خشونت کنشی عامدانه برای آسیب رسانی فیزیکی به شخص دیگر است.

روشنفکری در قلمرو‌های ممنوعه

کار روشنفکری ماهیتا کار سیاسی است. روشنفکر در حریم شخصی خود می‌خواند، می‌نویسد، می‌اندیشد، ارزیابی می‌کند، ایده‌هایی در ذهن او خلق می‌شود و از طریق نوشتار و گفتار این اندیشه‌ها و ایده‌ها را مطرح می‌کند.
آیا آمریکا به یک الیگارشی بدل می‌شود؟

آیا آمریکا به یک الیگارشی بدل می‌شود؟

هر چه باشد، الیگارشی عنصری اقتصادی در خود دارد؛ در واقع، الیگارشی مشخصاً اقتصادی است. الیگارشی حاکمیت تعداد معدودی است و از زمان ارسطو، اینکه این تعداد معدود، مردان ثروتمند، ملاک، اشراف‌زده و امثالهم هستند، معلوم بوده است.
چگونه شایسته‌سالاری تبدیل به تله شد؟

چگونه شایسته‌سالاری تبدیل به تله شد؟

شایسته‌سالاران هنوز هم مدعی‌اند به‌واسطه تلاش و استعداد خود پیشرفت می‌کنند و از ابزاری استفاده می‌کنند که برای همگان مهیاست؛ این‌درحالیست‌که شایسته‌سالاری عملاً شامل تعداد اندکی نخبه می‌شود و بسیاری را از دایره شمول خود خارج می‌کند. شایسته‌سالاری مسابقه‌ای را ایجاد کرده که حتی وقتی همگان بر اساس قوانین بازی می‌کنند باز هم فقط ثروتمندان برنده این بازی خواهند شد.
جذابیت عقاید افراطی

دوقطبی‌های سیاسی چطور شکل می‌گیرند؟

بیشتر مردم خودشان را رادیکال به حساب نمی‌آورند. ولی احتمال دارد که نقاط اشتراکشان با افراطی‌ها بیش از آن باشد که فکرش را می‌کنند. در گذشته که تی پارتی۲ نفوذ بیشتری داشت، پیام‌های افراطی‌اش ورای تحمل محافظه‌کاران میانه‌رو بود. اما محافظه‌کاران میانه‌رو از جهاتی دیگر به تی پارتی نزدیک شدند.

آیا ترامپ هیتلر دنیای ماست؟

ترامپ شاید هیتلر دنیای ما نباشد، اما تسلیم و سکوت جمهوری خواهان امریکا در هر گامی که او در مسیر دور شدن از هنجار‌های دموکراتیک دنیای متمدن برداشته، تهدیدآمیز است و نیز بحث چپ‌های افراطی هم که می‌گویند تفاوت میان ترامپ، هیلاری کلینتون و باراک اوباما در شدت است، نه در نوع: او صرفا رذالت‌های نئولیبرالیسم را رکتر و آشکارتر از آن دو رهبر دیگر به نمایش گذاشته است.

آیا آینده نامعلوم ترس ندارد؟

احساسات بخشی جدایی‌ناپذیر از حیات ما انسان‌ها هستند، اما، در علوم انسانی، مسابقه‌ای بی‌پایان برای نادیده‌گرفتن آن‌ها برپا بوده است. فیلسوفان پی‌در‌پی مرز میان عقل و احساس را مستحکم‌تر کرده‌اند و عالمانِ علم سیاست و مورخان و اقتصاددانان احساسات را از دایرۀ تحلیلی خود بیرون کرده‌اند. بااین‌حال، نگاهی واقع‌گرایانه نشان می‌دهد، در دنیای انسانی، هیچ تحلیلی بدون درنظرگرفتن احساسات نمی‌تواند کامل باشد. شاید باید برگردیم و تاریخ احساسات را بنویسیم و سیاست احساسات را صورت‌بندی کنیم.
پرطرفدار