فرادید | تأملات - سیاست

Faradeed | فرادید اخبار

هوش سیاسی و هوش مهندسی

چرا مهندسان سیاست‌مداران خوبی نمی‌شوند؟

مهندسان، لابد، چون از همان یک‌بار حضورشان در کاخ‌سفید به قدر کافی تحقیر شدند که درس بگیرند، دیگر دنبال تصدی بالاترین منصب حکومت نرفته‌اند. شکست هوور، پرچم خاتمۀ اولین دل دادن و قلوه گرفتن جدی بین سیاست‌ورزی و مهندسی بود.
مانیفست پدرخوانده؛ کیش شخصیت برای سیاستمداران

مانیفست پدرخوانده؛ کیش شخصیت برای سیاستمداران

«پدر خوانده» به عنوان رئیس یک خانواده‌ی بزرگ مافیایی، شخصیتی است که هم‌زمان هم «قابل احترام» و هم «بی‌رحم در مواقع لازم». تناقضی عجیب که در کاراکتری به نام «پدرخوانده» متبلور است. کسی که اخلاق مدار است تا وقتی که برایش خطرساز نباشی. هر کس که بخواهد موی دماغِ پدرخوانده شود، به سرعت حذف میشود.کاراکتری که بیش از هر چیز به سیاستمداران و افراد پشت پرده ی سیاست شبیه است.
چگونه شستشوی مغزی نشویم؟
معرفی کتاب از ریچارد پاول

چگونه شستشوی مغزی نشویم؟

تقریبا همۀ رسانه‌های جهان مدعی اند که گزارش‌های خبری شان را به صورت مستقل، بی طرفانه، و محققانه تولید می‌کنند. مدعی اند که صرفا به گزارش و توصیف «واقعیت عینی» می‌پردازند و از هر گونه نتیجه گیری و قضاوت پرهیز می‌کنند. از سوی دیگر، ادعا می‌کنند که رسانه‌های رقیب این واقعیت‌ها را به نحو توطئه آمیز تحریف کرده و به آن جهت می‌دهند. آیا این ادعا درست است؟ آیا رسانۀ مستقل و بی طرف وجود دارد؟
چرا همه رؤسای جمهور آمریکا اسطوره می‌شوند؟

چرا همه رؤسای جمهور آمریکا اسطوره می‌شوند؟

در طول تاریخ از رؤسای جمهوری پیشین آمریکا، فارغ از نقص‌هایشان، اسطوره‌سازی شده و از آن‌ها به عنوان نیرو‌های «خیر» در آمریکا نامبرده شده است. حتی نیکسون بعد از رسوایی بزرگی که در دوران ریاست‌جمهوری‌اش رخ داد در سیستم سیاسی آمریکا نفوذ داشت. آیا چنین چیزی در مورد دونالد ترامپ هم صدق می‌کند؟
جسد نقاشی‌شده‌ای که یک دیکتاتوری را سرنگون کرد
رویای دموکراسی نور حسین در بنگلادش

جسد نقاشی‌شده‌ای که یک دیکتاتوری را سرنگون کرد

«ما جوانی‌مان و بهترین روز‌های زندگی‌مان را برای دستیابی به دموکراسی قربانی کردیم.» «هرگز نمی‌توانم سیاستمدارانی که رویاهایم را برای منافع شخصی و حزبی‌شان نابود کردند، ببخشم.» اکرام حسین می‌پرسد: «آن دموکراسی اکنون کجاست؟»
برد بایدن چه معنایی برای جهان دارد؟

برد بایدن چه معنایی برای جهان دارد؟

برای اینکه احساس کنید کاری که بایدن باید انجام دهد چقدر سخت خواهد بود. فقط یک نمونه از برنامه‌های او در مورد ایران و برنامه توافق هسته‌ای با آمریکا را تصور کنید که ترامپ آن را به زباله‌دانی انداخت. بایدن چطور می‌خواهد یکبار دیگر کشور‌هایی مانند انگلستان، آلمان و فرانسه را که یکبار بی‌نهایت انرژی صرف کردند و از آمریکا حمایت کردند تا به یک توافق با ایران برسد، متقاعد کند تا همه چیز را از نو شروع کنند؟

اخلاق در سیاست مهم است؟!

رویکرد اول بر این باور است که در روابط بین‌الملل نمی‌توان انتظار هیچ‌گونه تعهد اخلاقی و اخلاق‌مداری را داشت. در رویکرد واقع‌گرایی و اخلاق‌گرایی دولت‌محور، بر ارزش‌های ناشی از نظم تأکید می‌شود و در نهایت در رویکرد جهان‌وطنی بر عدالت رفتاری تمرکز دارد.
دنیا دیگر نمی‌داند در سر این املاکی نیویورکی چه می‌گذرد!
بعد از بزرگترین قمار سیاست خارجی آمریکا:

دنیا دیگر نمی‌داند در سر این املاکی نیویورکی چه می‌گذرد!

ترامپ که پیش از این هیچ تجربه‌ای در دولت نداشت، در سال ۲۰۱۷ به عنوان رئیس‌جمهور وارد کاخ سفید شد و به تدریج به عنوان رئیس‌جمهوری که حرف‌های جنگ‌طلبانه می‌زند، اما از خطر دوری می‌کند، شهرت یافت. او طی این مدت بار‌ها به دنبال خارج کردنِ سربازان آمریکایی از خاورمیانه بوده؛ نقضِ تحریم‌های بین‌المللی توسطِ کره شمالی را نادیده گرفته و از به گفتۀ خودش «جنگ‌های بی‌پایانی» که رؤسای جمهور پیش از او آمریکا را گرفتار آن‌ها کرده‌اند، دوری گزیده است.

الهیات سیاسی نولیبرالیسم

در جهان‌بینی نولیبرال اتحادیه‌ها هم بسیار مسئله دارند، چون حق فردی برای رقابت بر سر قرارداد‌های مطلوب افراد را محدود می‌کنند. دعوا بر سر تقابل «دولت» و «اقتصاد» نیست، قضیه این است که باید مطمئن شد هیچ عامل جمعی نتواند سر برآورد و در موضوع رقابت افراد در بازار دخالت کند.
اختلال‌ها و نیازهای ارضا نشده تروریست‌ها
تروریسم از منظر اختلالات روانشناختی

اختلال‌ها و نیازهای ارضا نشده تروریست‌ها

خشونت، پرخاش و پرخاشگری واژگانی اند که گاهی مترادف هم به کارگرفته می شوند؛ ولی هر عملی که سبب آسیب رساندن به شخص، شیء یا حیوان می شود یا با چنین قصدی صورت می گیرد، پرخاشگری نامیده می شود و مشابه تعریف فوق برخی معتقدند که خشونت کنشی عامدانه برای آسیب رسانی فیزیکی به شخص دیگر است.

روشنفکری در قلمرو‌های ممنوعه

کار روشنفکری ماهیتا کار سیاسی است. روشنفکر در حریم شخصی خود می‌خواند، می‌نویسد، می‌اندیشد، ارزیابی می‌کند، ایده‌هایی در ذهن او خلق می‌شود و از طریق نوشتار و گفتار این اندیشه‌ها و ایده‌ها را مطرح می‌کند.