فرادید | تأملات - فلسفه

Faradeed | فرادید اخبار

تصور ما از ماکیاوللی کاملا نادرست است
همچون روباه باش!

تصور ما از ماکیاوللی کاملا نادرست است

ماکیاوللی اغلب به‌عنوان نخستین آموزگار صادق سیاست فریب‌کارانه به تصویر کشیده می‌شود. بیشتر مردم تصور می‌کنند که ماکیاوللی تنها روش‌های سیاستمداران را توصیف نکرده است، او این روش‌ها را توصیه می‌کند، یعنی اینکه خود ماکیاوللی نخستین انسان «ماکیاوللیایی» بوده است.
ساعت شلوغی

چرا هیچ‌وقت، وقت نداریم؟

این روز‌ها شاید شلوغ‌ترین روز‌هایی باشد که آدم‌ها در تاریخ تجربه می‌کنند. همزمان باید اضافه‌کاری کنیم، درس و دانشگاهمان را پیش ببریم و به تربیت فرزندمان برسیم و برای همسر خود وقت بگذاریم. قبل‌ترها، این‌همه نقش یکجا بر دوش آدم‌ها گذاشته نمی‌شد
این‌ها همه یعنی چه؟ پاسخ ۹ سوال فلسفی مهم

این‌ها همه یعنی چه؟ پاسخ ۹ سوال فلسفی مهم

نیگل در کتاب این‌ها همه یعنی چه؟ ۹ مسئله فلسفی را بررسی کرده است: مثلا اینکه آیا ما دارای ارادهٔ آزاد هستیم؟ مبنای اخلاق چیست؟ کدام نابرابری‌ها ناعادلانه‌اند؟ و همین طور درباره ماهیت مرگ و معنای زندگی نوشته است.
آیا کار کردن زندگی را تبدیل به کابوس می‌کند؟
ما چرا اینجا هستیم؟!

آیا کار کردن زندگی را تبدیل به کابوس می‌کند؟

تصور کنید کار همه چیز را در سیطره خود بگیرد. در این صورت کار تبدیل به متن و هر چیز دیگری در زندگی به حاشیه می رود. آنوقت همه چیز تابع کار خواهد شد. بعد به آرامی و تقریبا به طور نامحسوسی هر چیزی مثل بازی‌هایی که یک وقتی معمول بودند، ترانه‌هایی که قبلا خوانده می‌شدند، عشق هایی که زمانی واقعی بودند و جشن هایی که سابقا برگزار می شدند، همه شبیه به هم و در نهایت تبدیل به یک کار خواهند شد.
بهترین کتاب‌ها برای شروع فلسفه

بهترین کتاب‌ها برای شروع فلسفه

هستند فیلسوفانی که فلسفه را از برج عاج پایین کشیده و به متن زندگی روزمره آورده‌اند. ما در این یادداشت تلاش می‌کنیم چند کتاب برای شروع فلسفه به شما معرفی کنیم.
چرا اینقدر بی‌رحمانه زیبایی را ترجیح می‌دهیم؟

زشت‌ها نابود می‌شوند!

یونانیان باستان علناً زیبایی را ارزش می‌دانستند؛ به ورزشکاران خوش‌اندام به عنوان نیمه‌خدایان احترام می‌گذاشتند، پسربچه‌های زیبارو را مشهور می‌کردند و حتی گاهی از خون سربازان دشمن، به‌خاطر زیبایی‌شان، می‌گذشتند. فرهنگ خود ما نیز کمتر از فرهنگ یونان زیبایی را پرستش نمی‌کند. در جامعه‌ای که زیبایی موجب برتری و مزیت است طبیعتاً زشتی موجب سرکوب است. اما، چرا اینقدر بی‌رحمانه زیبایی را ترجیح می‌دهیم؟

انسان چیست؛ انبوهی از دیوانگی با اندکی عقل‌؟!

آنچه ما هستیم واقعاً این‌ها نیست؛ ما از بنیاد عاملانی عقلانی هستیم. این پیش‌فرض مزایای خاصی دارد، چراکه رفتار اقتصادی و اجتماعی چنین عاملانی را می‌توان پیش‌بینی کرد. درواقع رفتار‌های آنان را می‌توان شکل داد، برانگیخت و حتی مهندسی کرد.

بیایید به مغزمان کمی استراحت بدهیم

مغز هنگامی که با نمونه‌های اطلاعات نویزدار سروکار دارد، کلکی در آستین دارد. ولی باز هم این فلش در تصمیماتشان سوگیری ایجاد می‌کرد: اگر جهت فلش خلاف انتخاب نهایی‌شان بود سرعتشان را می‌کاست، و اگر هم‌جهت بود سرعتشان را می‌افزود.
از کجا بدانیم آدم نفهمی هستیم یا نه؟
روان‌شناسی «نفهمی»

از کجا بدانیم آدم نفهمی هستیم یا نه؟

آیا دور و برتان پر است از آدم‌های احمق و بی‌هویت؟ آدم‌های بدسلیقه‌ای که امیال احمقانه دارند؟ آدم‌های حوصله‌سربری که لیاقت توجه شما را ندارند؟ آدم‌هایی که می‌توان به‌راحتی آن‌ها را شناخت؟ آدم‌های چاپلوس، متکبر، گنده‌دماغ، وحشی، کله‌پوک و بیشعور‌های ازخودراضی و، از همه مهم‌تر، آدم‌های نفهم؟ اگر بیشتر مواقع جهان را این شکلی می‌بینید، خبر‌های بدی برایتان دارم. شما احتمالاً نفهم هستید. جهان در نظر بیشتر مردم این شکلی نیست، و جهان واقعاً هم این‌طور نیست.

هر چیزی حکمتی دارد؟ سرطان‌گرفتن چطور؟

باولر برخی از حرف‌هایی را نقل می‌کند که افراد خوش‌نیت به او گفته‌اند، ولی ناخواسته آزاردهنده بوده است، مثل: این اتفاق یک آزمون است و تو را قوی‌تر خواهد کرد.
چگونه در چند دقیقه فیلسوف شویم؟
معرفی کتاب «فلسفه در چند دقیقه» اثر ماکوس ویکس

چگونه در چند دقیقه فیلسوف شویم؟

کار فلسفه اندیشیدن درباره جهان است. چرا هر چه آن‌گونه هست که هست؟ چرا موجودیت دارد؟ فلسفه تفکر درباره وجود و هستی است و برای اندیشیدن به این موضوعات به دایره وسیعی از مفاهیم احتیاج دارد. چه کلماتی اندیشه‌های ناب بزرگ‌ترین فیلسوفان جهان را توضیح می‌دهد؟

آیا انسان به‌زودی منقرض خواهد شد؟

انسان‌ها اساساً فقط دو دسته مهارت دارند -بدنی و شناختی- و اگر رایانه‌ها در هر دو مهارت بهتر از ما باشند، شاید بتوانند در مشاغل جدید نیز مانند مشاغل قدیمی بهتر از ما عمل کنند. در پی آن، شاید میلیارد‌ها انسان، دیگر نتوانند شغلی پیدا کنند و ما شاهد ظهور یک طبقۀ عظیم و جدید خواهیم شد: طبقۀ بی‌مصرف.
معرفی کتاب وضع بشر اثر هانا آرنت

معرفی کتاب وضع بشر اثر هانا آرنت

وضع بشر یکی از برجسته‌ترین و تاثیرگذارترین آثار هانا آرنت فیلسوف آلمانی است. کتابی سرشار از نگرش‌های غیرمنتظره که از بسیاری وجوه به زمان حال بیشتر تناسب دارد. هانا آرنت در این کتاب زندگی وقف عمل را در برابر زندگی وقف نظر موضوع تاملاتی قرار می‌دهد که خواننده را نیز به تاملی دیگر در این زمینه فرا می‌خوانند
راز نفرت‌انگیز داروین، درباره چه چیزی است و چرا مطرح شد؟

راز نفرت‌انگیز داروین، درباره چه چیزی است و چرا مطرح شد؟

با گذشت ۱۴۰ سال رازی که چالرز داروین آن را نفرت‌انگیز خواند، همچنان یک راز است. دکتر باگز می‌گوید: البته در طی این مدت پیشرفت‌های زیادی برای فهم تکامل و دانش ما درباره فسیل‌ها صورت گرفته است، اما این راز هنوز به قوت خود باقی است.