فرادید | تأملات - فلسفه

Faradeed | فرادید اخبار

بیایید به مغزمان کمی استراحت بدهیم

مغز هنگامی که با نمونه‌های اطلاعات نویزدار سروکار دارد، کلکی در آستین دارد. ولی باز هم این فلش در تصمیماتشان سوگیری ایجاد می‌کرد: اگر جهت فلش خلاف انتخاب نهایی‌شان بود سرعتشان را می‌کاست، و اگر هم‌جهت بود سرعتشان را می‌افزود.
از کجا بدانیم آدم نفهمی هستیم یا نه؟
روان‌شناسی «نفهمی»

از کجا بدانیم آدم نفهمی هستیم یا نه؟

آیا دور و برتان پر است از آدم‌های احمق و بی‌هویت؟ آدم‌های بدسلیقه‌ای که امیال احمقانه دارند؟ آدم‌های حوصله‌سربری که لیاقت توجه شما را ندارند؟ آدم‌هایی که می‌توان به‌راحتی آن‌ها را شناخت؟ آدم‌های چاپلوس، متکبر، گنده‌دماغ، وحشی، کله‌پوک و بیشعور‌های ازخودراضی و، از همه مهم‌تر، آدم‌های نفهم؟ اگر بیشتر مواقع جهان را این شکلی می‌بینید، خبر‌های بدی برایتان دارم. شما احتمالاً نفهم هستید. جهان در نظر بیشتر مردم این شکلی نیست، و جهان واقعاً هم این‌طور نیست.

هر چیزی حکمتی دارد؟ سرطان‌گرفتن چطور؟

باولر برخی از حرف‌هایی را نقل می‌کند که افراد خوش‌نیت به او گفته‌اند، ولی ناخواسته آزاردهنده بوده است، مثل: این اتفاق یک آزمون است و تو را قوی‌تر خواهد کرد.
چگونه در چند دقیقه فیلسوف شویم؟
معرفی کتاب «فلسفه در چند دقیقه» اثر ماکوس ویکس

چگونه در چند دقیقه فیلسوف شویم؟

کار فلسفه اندیشیدن درباره جهان است. چرا هر چه آن‌گونه هست که هست؟ چرا موجودیت دارد؟ فلسفه تفکر درباره وجود و هستی است و برای اندیشیدن به این موضوعات به دایره وسیعی از مفاهیم احتیاج دارد. چه کلماتی اندیشه‌های ناب بزرگ‌ترین فیلسوفان جهان را توضیح می‌دهد؟

آیا انسان به‌زودی منقرض خواهد شد؟

انسان‌ها اساساً فقط دو دسته مهارت دارند -بدنی و شناختی- و اگر رایانه‌ها در هر دو مهارت بهتر از ما باشند، شاید بتوانند در مشاغل جدید نیز مانند مشاغل قدیمی بهتر از ما عمل کنند. در پی آن، شاید میلیارد‌ها انسان، دیگر نتوانند شغلی پیدا کنند و ما شاهد ظهور یک طبقۀ عظیم و جدید خواهیم شد: طبقۀ بی‌مصرف.
معرفی کتاب وضع بشر اثر هانا آرنت

معرفی کتاب وضع بشر اثر هانا آرنت

وضع بشر یکی از برجسته‌ترین و تاثیرگذارترین آثار هانا آرنت فیلسوف آلمانی است. کتابی سرشار از نگرش‌های غیرمنتظره که از بسیاری وجوه به زمان حال بیشتر تناسب دارد. هانا آرنت در این کتاب زندگی وقف عمل را در برابر زندگی وقف نظر موضوع تاملاتی قرار می‌دهد که خواننده را نیز به تاملی دیگر در این زمینه فرا می‌خوانند
راز نفرت‌انگیز داروین، درباره چه چیزی است و چرا مطرح شد؟

راز نفرت‌انگیز داروین، درباره چه چیزی است و چرا مطرح شد؟

با گذشت ۱۴۰ سال رازی که چالرز داروین آن را نفرت‌انگیز خواند، همچنان یک راز است. دکتر باگز می‌گوید: البته در طی این مدت پیشرفت‌های زیادی برای فهم تکامل و دانش ما درباره فسیل‌ها صورت گرفته است، اما این راز هنوز به قوت خود باقی است.
چقدر خوشبختیم ما!
معرفی کتاب

چقدر خوشبختیم ما!

نیکلاس وایت در کتاب تاریخچهٔ خوشبختی با گذری بر ۲۵۰۰ سال تفکر فلسفی دربارهٔ مفهوم خوشبختی، به ما نشان می‌دهد متفکران برجستهٔ تاریخ فلسفه از یونان باستان تا امروز چگونه به پرسش‌هایی از این دست پرداخته اند؛ و در این ضمن می‌کوشد پرسش از خوشبختی را به مسائلی، چون اخلاقی زیستن و فلسفهٔ زندگی پیوند بزند

ناگفته‌هایی از زبان نواده مارتین لوتر

«من پسر مارتین لوتر هستم. همان‌طور که پدرم بود. همان‌طور که پدر پدرم بود». پانصد سال از روزی که لوتر نهضت اصلاح دین را با اعلامیۀ ۹۵ ماده‌ای خود آغاز کرد می‌گذرد و حالا، گئورگ دیتس، نوادۀ او در انجیلی که از لوتر به ارث برده غور می‌کند و در زندگیِ او به‌دنبال گم‌شدۀ خود می‌گردد: در آلمان امروز و تحت سیاست‌های کنونی اروپا، پسر مارتین لوتر بودن چه معنایی دارد؟
به مناسبت روز جهانی فلسفه

فلسفه به چه دردی می‌خورد؟

فلسفه تفکر و تاملی مبتنی بر پرسش‌های انتقادی است که حتی نتایج خود را سنجشگرانه معروض نقد قرار می‌دهد و به این اعتبار همواره به برانگیختن روحیه‌ی انتقادی دامن می‌زند.
بیکاری در دوران کرونا شرمندگی دارد؟!

در ستایشِ بطالت و فراغت

جامعه‌ای که راسل تصور می‌کند، یعنی جامعه‌ای که بر روی بطالت سرمایه‌گذاری معنادار می‌کند، جامعه‌ای حقیقتاً انقلابی است.

دکارت و فلسفه ساده ولی پیچیده

از آنجایی که دین سوئدی‌ها پروتستان بود و دکارت یک کاتولیک محسوب می‌شد، او را در قبرستان افراد غسل تعمید داده نشده و کسانی که در بلای طاعون مرده بودند، دفن کردند