فرادید | تأملات - سینما

Faradeed | فرادید اخبار

چرا بچه‌ها می‌پرسند «چرا»؟

چرا بچه‌ها می‌پرسند «چرا»؟

پاسخ دادن به یک چرا فقط یک انتزاع فلسفی نیست. یک توضیح کارکردهای شناختی و واقعی دارد. توضیح موجب ارتقاء یادگیری و کشف می شود و نظریات در خصوص یک توضیح خوب نقش حیاتی برای تسلط بی دردسر بر محیط اطرافمان بازی می کنند.
چرا برخی ایده‌ها مثلِ زامبی‌ها هرگز نمی‌میرند؟

چرا برخی ایده‌ها مثلِ زامبی‌ها هرگز نمی‌میرند؟

لابد نقشۀ علمی زبان را در متون درسی پزشکی یا در کتاب‌های آشپزی دیده‌اید، که می‌گوید هر بخش از زبان انسان به مزۀ خاصی حساسیت دارد: شیرینی را نوک زبان، شوری و تُرشی را کناره، و تلخی را انتهای زبان حس می‌کند. هیچ‌کس این یافتۀ علمی شگفت‌آور را زیر سؤال نمی‌برد هرچند چرند محض است. در واقع، افسانۀ «نقشۀ زبان» به‌خاطر خطای ترجمه از یک کتاب درسی فیزیولوژی آلمانی در سال ۱۹۰۱ پدید آمد. اما چرا این افسانه بیش از یک قرن دوام آورده است؟

کوبریک؛ فیلسوف سینماگر

علاوه بر تکنیک‌های سینمایی، فیلم‌های کوبریک نشان‌دهنده نگاه فلسفی او به جهان هستی است، به گونه‌ای که می‌توان او را فیلسوف سینماگر لقب داد.

سینمای ایران با جامعه غریبه است

سینمای هند یک سینمای موفق است که از دو ساختار برخوردار است؛ از یک سو، سینمای داخلی هند که مخاطبی بومی دارد و به‌طور کامل فرهنگ بومی این کشور را به تصویر می‌کشد. از سوی دیگر، سینمای خارجی هند که به قصد صادرات و برای مخاطب غیرهندی تدوین و ساخته و پرداخته می‌شود. در هند «علوم‌انسانی» بشدت بومی است و از آن رو که سینما در پیوند با علوم‌انسانی است، سینمای آنان نیز بومی شده است.
نگاهی به بزرگترین صنعت هنری قرن اخیر در گفتگو با دکتر ناصرالدین علی تقویان

سریال ها، مردم جهان را هم‌افق کرده‌اند

همین سریال «بازی تاج و تخت» که مثال زدید، فکر می‌کنم بعد از سیزن اول بود که، چون سریال گل کرد و مخاطب‌های زیادی گرفت و رتبه آن در وب‌سایت IMDB بالا رفت، سازندگان سریال در شبکه اچ. بی. او متوجه شدند که یک منبع عظیم از معنا‌ها و نماد‌ها در گفتگو‌هایی به وجود آمده که در فن‌پیج‌های سریال وجود دارد. آن‌ها شروع به تحلیل گفتگو‌ها و کامنت‌های مردم در مورد سریال، شخصیت‌های آن و یا گاف‌هایی که در هر اپیزود وجود داشت، کردند. آن‌ها به دقت پیش‌بینی روند داستان از دید مردم را آنالیز کردند و با این کار متوجه شدند که کدام هنرپیشه و شخصیت و صحنه جذابیت بیشتری داشته!
اشتیاق همکاری با نابغه
اصغر فرهادی از نگاه بازیگر اسپانیایی

اشتیاق همکاری با نابغه

فیلم جدید اصغر فرهادی مثل دیگر فیلم هایش داستانی پیچیده و گنگ دارد و به احتمال زیاد مخاطب باید پایان فیلم را حدس بزند.
رقابت برای اسکار

رقابت برای اسکار

تا چند ماه دیگر رقابت برای بزرگترین آکادمی فیلم دنیا آغاز می‌شود. هرسال تعداد زیادی فیلم به آکادمی اسکار فرستاده می‌شود و از بین آن‌ها یک فیلم به عنوان بهترین انتخاب می‌شود. امسال هم فیلم‌ها زیادی در انتظار انتخاب شدن هستند.
وسترنِ واژگون
«تلما و لوئیز»، ٢٦ سال بعد

وسترنِ واژگون

همه چیز «تلما و لوئیز» در همین نمای ابتدایی و پایانی خلاصه می‌شود؛ شروعی که آنچه قرار است در آینده ببینیم را الهام می‌بخشد و پایانی که انگار پایانی است بر هرچه وسترن که دیدیم.
بازشدن بخت
از چهارشنبه دیگر اکران می شود

بازشدن بخت "خانه دختر" پس از سه سال

فیلم سینمایی «خانه دختر» در جشنواره سی و سوم به نمایش درآمد که برخی از سکانس های فیلم با انتقاداتی همراه بود و چند نکته در فیلم باعث شد که این اثر در صف اکران بماند تا بالاخره مسئولان سینمایی اعلام کردند که تنها این فیلم با اعمال اصلاحات می تواند اکران شود.
گذشته شگفت‌انگیز
سینما

گذشته شگفت‌انگیز

باید فیلم‌بینِ خوش‌شانسی بود که در این همه‌ وقت نداشتن‌ها و گشت‌زنی‌هایی به کوتاهی این‌روزها و در میان انبوهی از آثاری که در جشنواره‌های مختلفی از سراسر جهان شرکت کرده و می‌کنند، برحسب اتفاق به نام فیلمی ایتالیایی بربخوری که از قضا در نامْ همنامِ آلبوم موسیقی مورد علاقه‌ات است و از قضا به‌تازگی چند فیلمِ تازه اکران‌شده ایتالیایی هم امیدوارت کرده باشند و همین بشود که باز امید ببندی و با وجود سیل روزافزون خطوطی که به سمتت هجوم می‌آورند و فراری‌ات می‌دهند.
صورتِ جمال سینما
فتوژنی: سنگ‌بنای هنر سینما از نگاه ژان اپشتاین

صورتِ جمال سینما

سینماتوگراف اولین هنری است (بحث طبقه‌بندی آن در قالب هنر بحثی طولانی و قابل پیگیری است) که نظریه‌اش تقریبا هم‌زمان با تولد آن زاده شد و به موازات آن بالید، از رشته‌های دیگر همچون فلسفه و جامعه‌شناسی و روان‌کاوی وام گرفت و به نوبه خود در حوزه مطالعات این رشته‌ها نفوذ کرد.
چه بلایی بر سر
آیا شهرزاد ۳ باید ساخته شود؟

چه بلایی بر سر "شهرزاد" آمد!

سریال شهرزاد را می‌توان پرفروش‌ترین و پرمخاطب‌ترین سریال نمایش خانگی ایران دانست. نام هنرپیشگانی چون علی نصیریان، ترانه علیدوستی، شهاب حسینی و مصطفی زمانی در فروش اولیه این سریال بی تأثیر نبود.
واقعاً مردم بی‌سوادتر شده‌اند؟
فرد انسانی و دانش جمعی؛

واقعاً مردم بی‌سوادتر شده‌اند؟

دانشمندان در عصر شبکه‌های اجتماعی، به شکلی روزافزون از بی‌اطلاعی و جهل عموم مردم شاکی‌اند. مداوماً خطابه‌های آن‌ها را می‌شنویم که همه را به آموختن و آگاهی فرامی‌خوانند. اما مگر آدم دانا کیست؟ چقدر و چه چیز را باید بدانیم که خیالمان راحت شود که دیگر جز بی‌سوادان نیستیم؟ یک کتاب جدید می‌گوید شاید اصلاً این پرسش نادرست باشد، چرا که دانش اساساً مقوله‌ای فردی نیست که کسانی دارای آن و دیگران فاقد آن باشند.
۱