فرادید | تأملات - روانشناسی

Faradeed | فرادید اخبار

آیا بالاخره پول شادی می‌آورد؟
تحقیقات چه می‌گویند؟

آیا بالاخره پول شادی می‌آورد؟

این مطالعه نشان داد اهدای پول برای نجاتِ جانِ دیگری در ابتدا احساسِ شادی ایجاد کرد، ولی اثرات آن بلندمدت نبود. بعد از یک‌ماه، دانشجویانی که پول اهدا کرده بودند، نسبت به آن‌هایی که پولشان را برای خودشان نگه داشته بودند، احساسِ شادیِ کمتری گزارش کردند.
روانشناسی ارتباطات سازمانی

چطور یک‌دنده‌ها را متقاعد کنیم؟

افسانۀ استیو جابز می‌گوید او زندگی ما را، با توانایی بالایش در مجاب‌کردن دیگران، متحول کرد. براساس داستان‌هایی که شنیده‌ایم، راز بزرگیِ او این بود که می‌توانست دنیا را با چشم‌انداز خودش همراه کند.
چطور درباره احساساتمان صحبت کنیم؟

چطور درباره احساساتمان صحبت کنیم؟

ممکن است افراد در یک لحظه احساساتِ متناقض را تجربه کنند. اما احساسات حتی احساسات منفی در خدمتِ اهداف هستند. به جای آنکه احساساتِ خود را تغییر دهید، به واکنشِ خود در هنگامِ آن تجربه‌های احساسی توجه نشان دهید. این واکنش‌های ما هستند که چالش‌ها را به وجود می‌آورند نه خودِ احساسات.
ویژگی‌های رفتاری افراد منفعل و منفعل پرخاشگر
آیا شما چنین فردی هستید؟

ویژگی‌های رفتاری افراد منفعل و منفعل پرخاشگر

از انفعال و پرخاشگری منفعلانه چه می‌دانید؟ برخی از افراد فقط منفعل نیستند، آن‌ها منفعل-پرخاشگر یا پرخاشگرِ منفعل هستند. برخی از ویژگی‌های شخصیت منفعل-پرخاشگر‌ها با منفعل‌ها یکسان است؛ مانند ناتوانی در نه گفتن.
خرده‌پرخاشگری چیست؟

بکش، اما تحقیر نکن

همان بی‌اعتنایی‌ها، ناچیزشمردن‌ها و توهین‌هایی که در حق اقلیت‌ها، زنان و دیگر گروه‌هایی انجام می‌شود که در طول تاریخ بدنام شمرده شده‌اند. مصادیق خرده‌پرخاشگری است.
هنر‌های موقتی

با خیال راحت نقاشی‌های فرزندتان را دور بیندازید

از شیرین‌ترین تجربه‌های پدر و مادر، لحظه‌ای است که بچه‌شان دوان دوان از اتاقش بیرون می‌آید و در حالی که چشمانش برق می‌زند نقاشی‌اش را نشان می‌دهد. این نقاشی‌های دم‌دستی که با بی‌حوصلگی رنگ‌آمیزی شده‌اند برای ما عزیزند. نگهشان می‌داریم تا لحظه‌های خوش زندگی‌مان را به یاد داشته باشیم. اما یک روز می‌بینیم همۀ خانه پر شده است از این کاغذ‌های مچاله که امانمان را بریده‌اند. باید چکار کنیم؟ راه‌حلش ساده است: سطل آشغال.
خودیاری علیه خودیاری

خودیاری با چاشنی فحاشی

بجای کوبیدن بر طبل توخالی شادی یا موفقیت که لقلقۀ زبان برخی در فرهنگ رشدمحور ما شده است، باید محدودیت‌های خود را بپذیرید و یاد بگیرید که با بدبیاری‌ها و سختی‌ها کنار بیایید.
هَرَس ذهن؛ راهنمای عملی برای زندگی بدون نگرانی
باغبان ذهنِ خود باشید

هَرَس ذهن؛ راهنمای عملی برای زندگی بدون نگرانی

اگر سری به ذهنتان بزنید شاید شما هم با انبوهی از افکار هرز و هرس نشده مواجه شوید که با یک نظر دستتان بیاید سر و سامان دادن به آن‌ها به این راحتی‌ها نیست! اما هرس کردن این شاخه‌های درهم بر هم جز خودتان از هیچکس برنمی آید. پس قیچی باغبانی تان را بردارید و دست به کار شوید.
هفت راه‌کارِ آنتونی رابینز برای لمس خوشبختی
اهرم‌های خوشبختی

هفت راه‌کارِ آنتونی رابینز برای لمس خوشبختی

تا به حال به این موضوع دقت کرده اید که گاهی اوقات با حداکثر توانایی‌های خود، کاری را انجام می‌دهید، اما همچنان به هدفتان نمی‌رسید؟ اکنون، آنتونی رابینز از طریق هفت راهکار موثر به شما نشان می‌دهد که چگونه باید از ویژگی‌هایی که در وجودتان هست، استفاده کنید تا هم به هدفتان، و هم به «قدرت شکل دهی به سرنوشت خود» دست یابید
تصمیم‌های ما خودآگاه است یا ناخودآگاه؟
چرا عاشق همسرتان شدید؟

تصمیم‌های ما خودآگاه است یا ناخودآگاه؟

پیام‌های زیرآستانه‌ای (ناخودآگاه) و روان‌شناسی تلنگر ما را به این باور می‌رساند که بدون آنکه متوجه باشیم، تحت تأثیر چیز‌ها قرار می‌گیریم. اما ضمیر ناخودآگاه ما واقعاً تا چه اندازه قدرتمند است؟
اسرار ذهن ثروتمند
معرفی کتاب

اسرار ذهن ثروتمند

«تی هارو اکر» با استفاده از اصول و قواعدی که به دیگران می‌آموزد، توانست تنها در عرض ۲ سال و نیم به یک میلیونر تبدیل شود.