فرادید | تأملات - روانشناسی

Faradeed

حالت مغز در تجربه‌های نزدیک به مرگ

وقتی مغز به‌دلیل فقدان جریان خون (ایستکمی) و اکسیژن (آنوکسی) بمیرد، بیمار در کسری از دقیقه می‌افتد و نوار مغزی او ایزوالکتریک یا به بیان دیگر مستقیم می‌شود.

نوستالژی؛ فریبکاریِ خاطرات گذشته

تحقیقات بعدی نشان داد که نوستالژی گاهی فریب‌کار می‌شود و ذهن ما مشغول شبیه‌سازی گذشته‌هایی می‌شود که اصلاً وجود نداشته‌اند. پس چطور باید از فریب‌کاری خاطرات در امان بمانیم.
خویشتن‌داران قاتلان بهتری هستند؟
نتایج جالب آزمایش روانشناسی

خویشتن‌داران قاتلان بهتری هستند؟

احتمالاً انتظار دارید بدترین جنایتکاران آن‌هایی باشند که دارای ویژگی‌هایی مانند تنشی و ضداجتماعی بودن هستند یا حداقل از شخصیتی قوی برخوردار نیستند. اما دانشمندان فرانسوی دقیقاً خلاف آن را کشف کردند. «افرادی که به سازگار و منظم بودن عادت کرده‌اند و در جامعه در سطحی بالا ادغام می‌شوند معمولا نمی‌توانند از قوانین سرپیچی کنند؛ و در این مورد، پروفایل شخصیتی آن‌ها به این معنی بود که آن‌ها تمایل بیشتری به شکنجه کردن دیگران دارند.»

"قیف ارتباطی"؛ اثر ماندگار دوران کرونا

پژوهش‌ها نشان داده است که هم در میان میمون‌ها و هم انسان‌ها کیفیت ارتباط، بستگی مستقیم به زمانی که صرف آن شده دارد و کیفیت ارتباط اینطور سنجیده می‌شود که آن هم‌نوع چقدر در دفاع از شما پیش‌قدم می‌شود.

خواب‌های کرونایی از کجا می‌آیند؟

بعضی روان‌شناسان و روان‌پزشکان معتقدند که هنوز نمی‌توان این رویا‌ها را با رویا‌های تکرار شونده افرادی که به اختلال استرس پس از سانحه مبتلا شده‌اند یکی دانست.

رویا‌ها از چه می‌گویند؟

رویا‌ها به مثابه پیامی از جانب خداوند، محملی برای جوشش خلاقیت بی‌مهار و از زمان ظهور روان‌کاوی در قرن نوزدهم، کلید فهم ناخودآگاه انسان تلقی شده‌اند.

با هر"'لایک" در مغز ما چه اتفاقی می‌افتد؟

این چرخه‌ٔ اعتیاد‌آور یکی از اصلی‌ترین دلایلی است که ما هر ۱۲ دقیقه تلفن همراه خود را چک می‌کنیم؛ علاوه بر دردسترس‌بودن و قابل حمل بودن خود دستگاه تلفن همراه.

دارویی هست که ما را عاشق یا از عشق منصرفمان کند؟

اگر روزی بتوانیم فرایند‌های عصبی‌شیمیاییِ مربوط به وابستگی عاطفی را به‌روشی ایمن هدف گرفته و دستکاری کنیم، دلایلی در دست است که نشان می‌دهد این کار می‌تواند به افرادی که به‌راستی نیازمند آن هستند کمک شایانی بکند.

قرنطینه و احساس خوشبختی؟!

با لغو مقررات قرنطینه، این آمار در جهت معکوس حرکت کرده و نشان داد که إحساس خوشبختی مردم بار دیگر به میزان پیش از همه‌گیری کرونا باز گشته و در پایان ماه مه به ۴۷ درصد افزایش یافته بوده است.

۵ تفاوت احساس ناراحتی با افسردگی

در حقیقت افسردگی، بر خلاف ناراحتی، با اثرات عمیق تری همراه است که باعث آسیب به روابط اجتماعی فرد می‌شود، حرفه او را تحت تاثیر قرار می‌دهد و اگر درمان نشود علائمش می‌توانند تا سال‌ها ادامه داشته باشند.

رنج تماشای مرگ

در روانشناسی اجتماعی بحثی داریم با عنوان «هم سرنوشتی». وقتی شما به همراه تعداد زیادی از مردم، در یک وضعیت و مخمصه مشترک گرفتار شوید، همگی احساس هم‌سرنوشتی می‌کنید.
هنوز درمانی برای درد تنهایی نمی‌شناسیم

تنهایی، از توکیو تا لندن

تنهایی می‌تواند موجب افزایش سطح استرس یا اختلال خواب گردد و از این راه به بدن آسیب برساند. دلیل سوم روان‌شناختی است، چراکه تنهایی می‌تواند میزان افسردگی و پریشانی را بیافزاید.

هنر تصمیم گیری برای "تغییر" لازم است!

می‌خواهیم وزن کم کنیم، اما دسر بستنی می‌خوریم. می‌خواهیم بدنمان ورزیده باشد، اما از روی کاناپه تکان نمی‌خوریم. می‌خواهیم پول پس‌انداز کنیم، اما بلیط هواپیما به مقصد ایتالیا می‌خریم.

آیا عشق تازه کسی را نجات می‌دهد؟

اما از عدد و رقم که بگذریم، شاید مدت و جدیتِ رابطۀ قبلی کلیدِ این پرسش است و پس از قطعِ روابط پیچیده‌تر و متعهدانه‌تر، به وقفۀ طولانی‌تری نیاز باشد. یا شاید باید هرگاه احساسِ «آمادگی» کردیم، رابطه‌ای تازه را آغاز کنیم.