فرادید | تأملات - روانشناسی

Faradeed

«دماغ پینوکیو» وجود ندارد

چطور بفهمیم چه کسی دروغ می‌گوید؟

مردم همیشه دروغ می‌گویند. به قول رابرت فلدمن، روان‌شناسی که بیش از چهار دهه به مطالعۀ این پدیده پرداخته است، ما در یک گفت‌وگوی معمول ده‌دقیقه‌ای با یک غریبه یا آشنای معمولی‌مان به طور متوسط سه بار دروغ می‌گوییم.
مثبت فکر نکنید! بصیرت‌هایی از دانش جدید انگیزش

مثبت فکر نکنید! بصیرت‌هایی از دانش جدید انگیزش

کتاب «مثبت فکر نکنید» به تحریر «گابریله اوتینگن» که بیش از بیست سال تحقیق در زمینه دانش انگیزه انسان برای یافتن دلیل کوتاهی خرد متعارف انجام داده است. موانعی که فکر می‌کنیم مانع تحقق عمیق‌ترین آرزو‌ها می‌شوند، در واقع می‌توانند منجر به تحقق آن‌ها شوند
معرفی کتاب «آدم‌های سمی»

معرفی کتاب «آدم‌های سمی»

اکثر ما در زندگی با افرادی روبه‌رو می‌شویم که رفتارشان باعث می‌شوند نظم زندگی‌مان به‌هم بریزد و ما را از رسیدن به آرزوهای‌مان دور می‌کنند. این کتاب به شما یاد می‌دهد چطور این افراد را از زندگیتان حذف کنید

چرا دوستی با جوان‌تر‌ها شما را جوان‌تر می‌کند؟

چهره‌هایی که در بین افراد جوان‌تر از خودشان قرار گرفته بودند تا ۲ سال جوان‌تر از سن حقیقی‌شان تخمین زده شدند. اما قرار گرفتن در بین افراد مسن‌تر باعث شده بود که افراد پیرتر از سن واقعی‌شان به نظر بیایند.
فقدان و مرگ؛ ۷‌چیزی که هرگز نباید به یک داغدار بگویید

فقدان و مرگ؛ ۷‌چیزی که هرگز نباید به یک داغدار بگویید

«مردم به فضایی نیاز دارند تا با احساس امنیت خودشان را ابراز کنند و صدایشان شنیده شود نه آنکه به آن‌ها گفته شود که چه بگویند و چه کار کنند.»  «فراهم کردن چنین فضایی برای آنکه سوگواری رخ بدهد مهم است، درغیراینصورت، سوگ سرکوب می‌شود و به شکل روان‌رنجوری‌هایی مانند اضطراب، افسردگی و انزوای اجتماعی بروز می‌کند.»

"شبه‌علم" در روانشناسی چه می‌کند؟

از آن جایی که مدعا‌های شبه علم مبتنی بر تحقیقات طولانی، نظام‌مند و هم راستا با دیگر یافته‌های خود روانشناسی یا علوم دیگر نیستند، تنها سود این ادعا‌ها به جیب کسانی می‌رود که مدعا‌ها را می‌فروشند.
اندر فواید و علل ترسیدن
بازدید از خانه‌های تسخیرشده چه کمکی به انسان می‌کند؟

اندر فواید و علل ترسیدن

آرش جوان‌بخت، استادیار روانپزشکی در دانشگاه ایالتی وین در آمریکا، می‌گوید: «مطالعات و تعاملات بالینی نشان می‌دهد که یکی از عوامل مهمی که بر چگونه ترسیدنِ ما اثر دارد، بافت است. وقتی مغزِ «اندیشنده/شناختی» ما به مغزِ «احساسی» ما بازخورد می‌دهد و ما خودمان را به عنوان موجودی در مکان امن ادراک می‌کنیم، می‌توانیم به سرعت روش خود برای تجربه برانگیختگیِ شدید را تغییر داده و از احساس ترس به یکی از احساسات لذت یا هیجان تغییر وضعیت دهیم.

حالت مغز در تجربه‌های نزدیک به مرگ

وقتی مغز به‌دلیل فقدان جریان خون (ایستکمی) و اکسیژن (آنوکسی) بمیرد، بیمار در کسری از دقیقه می‌افتد و نوار مغزی او ایزوالکتریک یا به بیان دیگر مستقیم می‌شود.

نوستالژی؛ فریبکاریِ خاطرات گذشته

تحقیقات بعدی نشان داد که نوستالژی گاهی فریب‌کار می‌شود و ذهن ما مشغول شبیه‌سازی گذشته‌هایی می‌شود که اصلاً وجود نداشته‌اند. پس چطور باید از فریب‌کاری خاطرات در امان بمانیم.
خویشتن‌داران قاتلان بهتری هستند؟
نتایج جالب آزمایش روانشناسی

خویشتن‌داران قاتلان بهتری هستند؟

احتمالاً انتظار دارید بدترین جنایتکاران آن‌هایی باشند که دارای ویژگی‌هایی مانند تنشی و ضداجتماعی بودن هستند یا حداقل از شخصیتی قوی برخوردار نیستند. اما دانشمندان فرانسوی دقیقاً خلاف آن را کشف کردند. «افرادی که به سازگار و منظم بودن عادت کرده‌اند و در جامعه در سطحی بالا ادغام می‌شوند معمولا نمی‌توانند از قوانین سرپیچی کنند؛ و در این مورد، پروفایل شخصیتی آن‌ها به این معنی بود که آن‌ها تمایل بیشتری به شکنجه کردن دیگران دارند.»

"قیف ارتباطی"؛ اثر ماندگار دوران کرونا

پژوهش‌ها نشان داده است که هم در میان میمون‌ها و هم انسان‌ها کیفیت ارتباط، بستگی مستقیم به زمانی که صرف آن شده دارد و کیفیت ارتباط اینطور سنجیده می‌شود که آن هم‌نوع چقدر در دفاع از شما پیش‌قدم می‌شود.

خواب‌های کرونایی از کجا می‌آیند؟

بعضی روان‌شناسان و روان‌پزشکان معتقدند که هنوز نمی‌توان این رویا‌ها را با رویا‌های تکرار شونده افرادی که به اختلال استرس پس از سانحه مبتلا شده‌اند یکی دانست.

رویا‌ها از چه می‌گویند؟

رویا‌ها به مثابه پیامی از جانب خداوند، محملی برای جوشش خلاقیت بی‌مهار و از زمان ظهور روان‌کاوی در قرن نوزدهم، کلید فهم ناخودآگاه انسان تلقی شده‌اند.
پرطرفدار