فرادید | تأملات - روانشناسی

Faradeed | فرادید اخبار

چرا ایده پول درآوردن از علاقه‌مندی‌ها می‌تواند مزخرف باشد؟

چرا ایده پول درآوردن از علاقه‌مندی‌ها می‌تواند مزخرف باشد؟

یک ضرب‌المثل هست که به کونفوسیوس نسبتش داده‌اند که می‌گوید: «شغلی را انتخاب کن که به آن عشق می‌ورزی، آن‌وقت هرگز حتی یک روز در زندگی‌ات کار نخواهی کرد.» اما تبدیل کردنِ علایق به زندگی کاری ایراداتی هم دارد. آیا در واقعیت می‌توان یک سرگرمی را به شغلی تمام‌وقت تبدیل کرد؟
ستایشِ بیش‌از‌اندازه کودک مضر است؛ چگونه فرزندنمان را تحسین کنیم؟

ستایشِ بیش‌از‌اندازه کودک مضر است؛ چگونه فرزندنمان را تحسین کنیم؟

تعریف کردن از فرزندان، درست مانند داروی پنیسیلین می‌ماند و نباید به شکلی خطرناک از آن استفاده کرد. دارو‌ها را باید بر اساس قوانین و احتیاط‌های خاص مصرف کرد، دارو‌ها زمان مصرف و دُز مشخص دارند و باید نسبت به واکنش‌های حساسیت‌زای آن‌ها محتاط بود. در موردِ دارو‌های عاطفی و احساسی نیز چنین قواعدی وجود دارد.
چگونه خوشحال باشیم؟
پل دولان، پروفسور علم رفتار، نویسنده کتاب خوشبختی با برنامه:

چگونه خوشحال باشیم؟

چرا ثروت، ازدواج و موفقیت هیچکدام ما را خوشحال نمی‌کند؟ برای مثال ثروتمند بودن باعث می‌شود تا زمان و توجه به بیشتر کار کردن سوق داده شود و از فعالیت‌هایی که باعث تولید خوشحالی بیشتر می‌شوند، نظیر بیرون رفتن و با خانواده و دوستان بودن، منحرف شود.
خودشیفتگی پنهان چیست؟

خوشیفته‌های درونگرا خطرناک‌ترند

خودشیفتۀ پنهان یا آسیب پذیر گرگی در لباس میش است. خودشیفتۀ معمولی می‌درخشد و دنیا را مجذوب و معتاد خود می‌کند، اما در شناسایی خودشیفتۀ نوع پنهان به مشکل می‌خوریم. خودشیفتگی پنهان چیست و چرا تشخیص خودشیفتۀ درونگرا دشوار‌تر است؟
چرا شغل‌مان، همه‌ی هویت ماست؟
اشتباهی با عواقب فاجعه‌بار

چرا شغل‌مان، همه‌ی هویت ماست؟

وقتی به مرحله‌ای می‌رسید که شغل‌تان کیستی‌تان را تعریف می‌کند، ممکن است همچنین به جایی برسید که شغل‌تان ارزش‌های‌تان را هم تعیین کند. این عواقبِ فاجعه‌باری می‌تواند داشته باشد.

دو عملکرد مغز که با افزایش سن، تقویت می‌شوند

برخی از عملکرد‌های مغز وجود دارد که هرگز از آن‌ها به طور روزانه استفاده نمی‌کنیم. بازداری و جهت گیری اجرایی از جمله آنهاست. به گفته محققان، هرگونه فعالیتی که از حافظه، کنترل خود، ناوبری، ریاضی، زبان یا خواندن استفاده می‌کند، یک یا هر دو عملکرد را تقویت می‌کند.
دوستی رابطه‌ای پایدار و متزلزل است

دوستی‌ها چگونه در بزرگسالی تغییر می‌کند؟

دوستی شاخص‌ترین رابطه‌ای است که در برابر وقفه‌های بسیارطولانی نیز مقاومت می‌کند. گرچه دوستی‌ها با افزایش سن تغییر می‌کند، در آنچه افراد از رفاقت انتظار دارند نوعی ثبات وجود دارد.
آیا بالاخره پول شادی می‌آورد؟
تحقیقات چه می‌گویند؟

آیا بالاخره پول شادی می‌آورد؟

این مطالعه نشان داد اهدای پول برای نجاتِ جانِ دیگری در ابتدا احساسِ شادی ایجاد کرد، ولی اثرات آن بلندمدت نبود. بعد از یک‌ماه، دانشجویانی که پول اهدا کرده بودند، نسبت به آن‌هایی که پولشان را برای خودشان نگه داشته بودند، احساسِ شادیِ کمتری گزارش کردند.
روانشناسی ارتباطات سازمانی

چطور یک‌دنده‌ها را متقاعد کنیم؟

افسانۀ استیو جابز می‌گوید او زندگی ما را، با توانایی بالایش در مجاب‌کردن دیگران، متحول کرد. براساس داستان‌هایی که شنیده‌ایم، راز بزرگیِ او این بود که می‌توانست دنیا را با چشم‌انداز خودش همراه کند.
چطور درباره احساساتمان صحبت کنیم؟

چطور درباره احساساتمان صحبت کنیم؟

ممکن است افراد در یک لحظه احساساتِ متناقض را تجربه کنند. اما احساسات حتی احساسات منفی در خدمتِ اهداف هستند. به جای آنکه احساساتِ خود را تغییر دهید، به واکنشِ خود در هنگامِ آن تجربه‌های احساسی توجه نشان دهید. این واکنش‌های ما هستند که چالش‌ها را به وجود می‌آورند نه خودِ احساسات.
ویژگی‌های رفتاری افراد منفعل و منفعل پرخاشگر
آیا شما چنین فردی هستید؟

ویژگی‌های رفتاری افراد منفعل و منفعل پرخاشگر

از انفعال و پرخاشگری منفعلانه چه می‌دانید؟ برخی از افراد فقط منفعل نیستند، آن‌ها منفعل-پرخاشگر یا پرخاشگرِ منفعل هستند. برخی از ویژگی‌های شخصیت منفعل-پرخاشگر‌ها با منفعل‌ها یکسان است؛ مانند ناتوانی در نه گفتن.
خرده‌پرخاشگری چیست؟

بکش، اما تحقیر نکن

همان بی‌اعتنایی‌ها، ناچیزشمردن‌ها و توهین‌هایی که در حق اقلیت‌ها، زنان و دیگر گروه‌هایی انجام می‌شود که در طول تاریخ بدنام شمرده شده‌اند. مصادیق خرده‌پرخاشگری است.
هنر‌های موقتی

با خیال راحت نقاشی‌های فرزندتان را دور بیندازید

از شیرین‌ترین تجربه‌های پدر و مادر، لحظه‌ای است که بچه‌شان دوان دوان از اتاقش بیرون می‌آید و در حالی که چشمانش برق می‌زند نقاشی‌اش را نشان می‌دهد. این نقاشی‌های دم‌دستی که با بی‌حوصلگی رنگ‌آمیزی شده‌اند برای ما عزیزند. نگهشان می‌داریم تا لحظه‌های خوش زندگی‌مان را به یاد داشته باشیم. اما یک روز می‌بینیم همۀ خانه پر شده است از این کاغذ‌های مچاله که امانمان را بریده‌اند. باید چکار کنیم؟ راه‌حلش ساده است: سطل آشغال.