فرادید | تأملات - تکنولوژی

Faradeed | فرادید اخبار

حیواناتی که بلایا را پیش‌بینی می‌کنند

حیواناتی که بلایا را پیش‌بینی می‌کنند

میلیون‌ها سال مردم در سراسر دنیا رفتار‌های حیوانات وحشت‌زده و نگران را پیش از وقوع فجایع گزارش کرده‌اند. آیا می‌توانیم این سیگنال‌ها را هشداری به خودمان در خصوص فجایع قریب‌الوقوع بدانیم؟
فیلسوفی که تعریف واقعیت را زیر سوال می‌برد

فیلسوفی که تعریف واقعیت را زیر سوال می‌برد

دیوید چالمِرزِ فیلسوف (زاده ۲۰ آوریل ۱۹۶۶) در سراسر زندگی حرفه‌ای خود آنچه را که ما درباره‌ی خودآگاهی و ذهن درست می‌پنداشتیم به چالش کشیده است. آنطور که تام چَتفیلد دریافته، او اکنون خودِ «واقعیت» را زیر سوال برده است.
مغز انسان چگونه بزرگ شد؟
گامی مهم در تکامل بشر

مغز انسان چگونه بزرگ شد؟

تمام این فاکتورها در کنار یکدیگر سیر تکاملی خود را طی می‌کنند. اما بزرگترین مشکل فرضیه مغز اجتماعی این است که صراحتا می‌گوید یک نیرو به نیروهای دیگر برتری دارد... اگر قرار باشد که چنین رویکردی داشته باشیم، پس می‌توان گفت که پژوهش ما نشان داد نیروی مخالف [رژیم غذایی] از اهمیت بیشتری برخوردار است.
این‌ها روبات‌هایی نیستند که وعده‌شان را به ما داده بودند

روبات‌های آینده چه شکلی هستند؟

روبات‌های انسان‌وار برایمان باورنکردنی هستند و هر چه نزدیک‌تر به ما طراحی شوند، باورنکردنی‌تر می‌شوند. این مسئله روبات‌شناسان را به دردسر می‌اندازد: هرچه ساخته‌هایشان بهتر باشد، تمایل ما برای آوردن آن‌ها به خانه‌هایمان کمتر می‌شود.

روزنامه‌نگاری حوزه‌ علم از گذشته تا امروز

روزنامه‌نگاری علمی، فعالیت استفاده از منابع اولیه در خلال داستان‌های روزنامه‌ای است. این مفهوم توسط جولیان آسانژ مطرح شد که در ویکی لیکس است و از فلسفهٔ کارل پوپر الهام گرفته شده‌است.
جوهره صمیمیت در به‌اشتراک‌گذاریِ همان چیزی است که نمی‌توان روی اینترنت به اشتراک گذاشت

بحران صمیمیت در عصر ارتباطات دیجیتال

ما از دنیای دیجیتال هم به‌خوبی سردرنمی‌آوریم: اینترنت ما را با هم آشناتر کرده یا بیگانه‌تر؟ آزادترمان کرده یا بَرده‌تر؟ یا مخلوطی از همۀ این‌ها؟ جواب قاطعی در کار نیست. ما به شکل بی‌سابقه‌ای همه‌جا در حال اظهارات عاشقانه و صمیمانه‌ایم؛ و در عین حال، به نظر می‌رسد سردترین، بدخوترین و خودشیفته‌ترین آدم‌های تاریخ هم هستیم. چه اتفاقی دارد برایمان می‌افتد؟ رمان‌نویس و استاد دانشگاهی کانادایی ماهیت صمیمیت در دنیای آنلاین را بررسی کرده است.

نوآوری چیست؟ هنوز کسی نمی‌داند

در دوران همه‌گیری ویروس کرونا نیز با آزمایشات پزشکی جدید و درمان‌های دارویی جدید رو در رو هستیم. اما کدام‌یک از این‌ها به‌راستی نوآوری‌اند و کدام‌یک شکل‌های جدیدی از محصولات قدیمی؟

"ساعت ده هزارساله"؛ ابتذال نوآوری؟!

این ساعت قرار است کاربردی باشد، احتمالاً کاربردی‌تر از هر ساعت دیگری که تاکنون ساخته شده، اما دقیقه و ساعت را نمی‌شمارد. جایی که باید عقربۀ دوم باشد، نشانکی وجود دارد که در پایان هر سده پیش‌روی می‌کند. بانگ فاختۀ این ساعت در آغاز هر هزاره به گوش خواهد رسید.

سفر در زمان؟ با مغز انسان، شاید!

ما در حالات ایستای خود آرام نمی‌گیریم. مغز انسان با وانهادن ابزار‌های خود به یکی از نمادین‌ترین ترفند‌های خود متوسل می‌شود، ترفندی که شاید اولین شاخصۀ انسان‌بودن ما باشد. این ترفند سفر زمانی است.

در اینترنت مثل احمق‌ها رفتار نکنیم

تأیید هویت دو مرحله‎ای - یعنی اضافه کردن یک لایه امنیتی روی اطلاعات ورود به حساب‎های مختلف آنلاین- به ویژه با استفاده از خصوصیات بیومتریک فرد از جمله صدا، اثر انگشت و چهره، هر روز رواج بیشتری پیدا می‎کند.
هوش مصنوعی، دوست یا دشمن خبرنگاران؟

هوش مصنوعی، دوست یا دشمن خبرنگاران؟

اگر هم بخواهیم به‌صورت منطقه‌ای به این موضوع نگاه کنیم باید گفت که میزان سرمایه‌گذاری بر روبات‌های خبرنگار در آسیا روبه افزایش است البته در اروپا و امریکا هم شاهد پیشرفت‌هایی در این بخش هستیم.

انسان‌ماشین؛ هوشی که مصنوعی است

اگر ماشینی ساختیم که توانمندی‌هایش فراتر از توانمندی ماست، آیا آن‌ها هم به نوبه خود ممکن است چیزی بیافرینند که از خودشان برترند؟
مصافِ محترمانۀ «پدرخواندۀ» اخبار جعلی و یک راستی‌آزمای متعهد
آن‌ها کیستند؟

مصافِ محترمانۀ «پدرخواندۀ» اخبار جعلی و یک راستی‌آزمای متعهد

«فقط، چون چیزی ترند شده به این معنی نیست که حقیقت دارد.» «می‌توانم نشانت دهم که تاکنون چندصد پروفایل را به این شکل پایین کشیده‌ایم.» او مدعی است که اعضای گروه‌های افراطیِ نژاد‌پرست مانند کوکلوس‌کلان و نژادپرستانِ متعهد را شناسایی کرده است. «آمریکایی‌ها داستان‌های جعلی دوست دارند و ما از طریق آن‌ها پول در می‌آوریم. چه کسی اهمیت می‌دهد که این اخبار جعلی است یا صحت دارد؟»

زندگی در زمانۀ اینستاگرام

هر تصویری چشم را تمرین می‌دهد و قرارگرفتنِ مداوم درمعرض بدن‌های چاق همان‌قدر ذهن را از نو سیم‌کشی می‌کند که وقتی بی‌وقفه درمعرض بدن‌های لاغر هستید ذهنیتتان عوض می‌شود.
۱