فرادید | تأملات - هنر و ادبیات

Faradeed

بهترین رمان‌های پلیسی تاریخ
داستان پلیسی جنایی؛ چه بخوانیم؟

بهترین رمان‌های پلیسی تاریخ

داستان‌های پلیسی و جنایی همیشه جزو محبوب‌ترین ژانر‌های ادبیات و سینما بوده‌اند. در کتاب دختر گمشده، زمانی که صبح پنجمین سالگرد ازدواج نیک و ایمی می‌رسد و همه متوجه می‌شوند، ایمی ناپدید شده است، همه‌ی نگاه‌ها به نیک جلب می‌شود؟
پیش بینی بیماری کرونا در رمان ها

پیش بینی بیماری کرونا در رمان ها

نویسنده‌ای، تنها کمی قبل از کرونا، رمانی دربارۀ عالم‌گیرشدن ویروسی کشنده تحویل انتشارات بدهد، بیشتر باید جزو پیشگو‌ها حسابش کرد تا رمان‌نویس‌ها. حتی شاید همه‌چیز بوی توطئه بگیرد

خالق هری پاتر، جدیدترین کتاب خود را مجانی در فضای اینترنت گذاشت

جی کی رولینگ، خالق مجموعه هری پاتر دو فصل اول اثر جدید خود را روز سه شنبه ۶ خرداد در اینترنت منتشر کرد تا کودکان در دوران قرنطینه بتوانند آنرا بخوانند. این داستان در مورد هیولایی است به نام «ایکاباگ» و مضمون آن حکایت تمثیل گونه‌ای از حقیقت و سوءاستفاده از قدرت است.

شکستنِ طلسم بوف کور!

در تاریخِ ادبیات روایی معاصر ما بی‌تردید «بوف کورِ» صادق هدایت مقامِ یکه‌ای دارد. جدا از موقعیت خاصِ تاریخی آن به‌عنوان نخستین رمان مدرن فارسی، برخی از منتقدان از «جاذبه» این اثر سخن گفته‌اند که هیچ‌یک از آثار ادبی معاصرش و تا اکنون نیز به گردِ آن نرسیده‌اند.

زبان‌ها چگونه تغییر می‌کنند؟

بااین‌حال، مردمان در یک مرحلۀ مشخصی به رنگ‌آمیزی متفاوت آن مصوت‌ها در بستر‌های متفاوت پرداختند، و ازآن‌پس یک تفاوت بود که می‌شد به کارش برد تا بر زمان‌های فعلی متفاوت یا مفاهیم متفاوت دلالت کرد. نتیجه یک نظام جدید کامل بود.

یادگیری زبانی تازه مثل شروع رابطه‌ای عاشقانه است

ادگیری زبانی جدید شباهت زیادی به شروع یک رابطۀ جدید دارد. بعضی‌ها خیلی سریع دوست می‌شوند. برخی دیگر با فرمول‌های جبر و در روز‌های امتحانات پایان ترم، دست در گردنتان می‌اندازند و بلافاصله پس از آخرین روز امتحانات، قدم‌زنان از حافظه‌تان خارج می‌شوند.
وسیع باش و تنها و سربه‌زیر و سخت

صنعت «سخن بزرگان»؛ باران جملات قصار

جملات انگیزه‌بخش بخش جدایی‌ناپذیری از رسانه‌های اجتماعی‌اند، مخصوصاً فیس‌بوک و اینستاگرام که سرتاسر آن‌ها را پیام‌های «پرمغزی» گرفته که اغلب پس‌زمینه‌های شگفت‌انگیزی هم دارند.
نظرگاه مولانا درباره ارتباط تن و جان به روایت مصطفی ملکیان، پژوهشگر فلسفه و اخلاق

دوگانگی جان و تن، از رقابت تا رفاقت

گاهی رقابت بین جسم و روح وجود دارد و گاهی این رقابت تبدیل به رفاقت می‌شود. به تعبیر دیگر گویا اول جسم با روح کاملا با هم مخالفت دارند و بعد از اینکه روح جسم را تخریب کرد، بعد به آباد کردن همین جسمی می‌پردازد که خودش تخریب کرده است.
گفتگو با عباس مخبر

سیطره اسطوره‌ها در دنیای مدرن

اسطوره‌هایی که در نظام‌های فاشیسم و نازیسم و... می‌بینیم. دیکتاتور‌ها و خودکامه‌ها اغلب از «اسطوره‌های اجتماعی» بهره می‌گیرند تا نظم اجتماعی مورد نظر خود را مستقر کنند و جا بیندازند.
درباره ادبیات طنز که به نظر می‌رسد جایگاه چندانی میان روشنفکران نداشته باشد

مساله بغرنج خندیدن

کتاب‌های طنز تالیفی در ایران نیز بیشتر همان نوشته‌هایی است که روزگاری طنزنویسی در مطبوعه‌ای به چاپ رسانده و حالا با کنار هم گذاشتن آنها، سر و شکل کتاب به نوشته‌هایش داده. حاصل این تلاش‌ها البته کیفیات متفاوتی دارد.
شیوه نامگذاری منظومه‌های عاشقانه ادبیات فارسی چه منطقی دارد؟

فلسفه نامگذاری منظومه‌های عاشقانه

نام‌ها در بستری از فرهنگ کنار هم می‌نشینند و چنین فرهنگ اجتماعی که برآمده از روابط اجتماعی و ساختار‌های دست‌ساز بشر، آدم‌ها را با نام‌هایشان به‌هم مرتبط می‌کند.
پرطرفدار