فرادید | علم و تکنولوژی - آینده

Faradeed | فرادید اخبار

صحبت با درگذشتگان در «زندگی ابدی» متاورس

شرکت متاورسی Somnium Space، در حال توسعه راهی است که افراد می‌توانند حتی پس از مرگ عزیزانشان با آن‌ها صحبت کنند. تنها چیزی برای دستیابی به این هدف نیاز است، حجم عظیمی از داده‌های شخصی است.
رژیم غذایی در آینده چگونه خواهد بود؟

رژیم غذایی در آینده چگونه خواهد بود؟

به احتمال زیاد در آینده‌ی نزدیک به کمک فناوری هر کسی رژیم غذایی منحصر به خودش را خواهد داشت که شامل نیازمندهای خاصی می‌شود که از فردی به فرد دیگر متفاوت است.

ساعت آخرالزمان را چطور باید خواند؟

تفسیر ساعت آخرالزمان ساده به نظر می‌رسد. همان‌طور که معلم مدرسه من تفسیر کرد، ساعت آخر‌الزمان زمان باقی‌مانده بشر بروی زمین را پیش‌بینی می‌کند، اما پیش‌بینی این مسئله بسیار سخت است و بعلاوه اگر هدف پیشگیری از وقوع آخر‌الزمان باشد، صرفاً پیش‌بینی کردن کار عبثی است. اما افرادی مثل من که زمان زیادی را صرف تحقیق درباره این ساعت کرده‌ایم، خوانشِ متفاوتی از حرکت عقربه‌های این ساعت داریم.
آزمایش‌های جالب یک دانشمند برای ساخت ماشین زمان
آیا سفر به آینده‌ می‌تواند واقعی شود؟

آزمایش‌های جالب یک دانشمند برای ساخت ماشین زمان

دانشمندانِ هالیوودی زیادی تاکنون در پی تحقق بخشیدن به رویای سفر در زمان بوده‌اند، اما دانشمندانِ واقعیِ اندکی هستند که واقعاً روی این موضوع کار کرده باشند. یکی از آن‌ها ران مَلِت، اخترفیزیکدانی است که بیشتر عمر خود را صرف محقق کردنِ این رؤیا کرده است. او به معادلاتِ علمی و اصولی دست پیدا کرده و می‌گوید بر اساس آن‌ها ساختنِ ماشینِ زمان امکان‌پذیر است.
همزاد دیجیتال زمین ساخته می‌شود

همزاد دیجیتال زمین ساخته می‌شود

دانشمندان اتحادیه‌ی اروپا، برنامه‌ی جدیدی را شروع کرده‌اند که طی آن شبیه‌سازی دیجیتال کل زمین انجام می‌شود تا الگو‌های آب و هوایی آینده مدلسازی شوند و بتوانیم برای رخداد‌های بالقوه خطرناک آینده آماده شویم.

دور دنیا در ۴ ساعت، فقط به قیمت ۱۰۰ دلار

اهداف بلندپروازانه این شرکت، به پرواز درآوردن ایکس. بی. وان در اواخر سال ۲۰۲۱، راه‌اندازی کارخانه آن در ایالات متحده در سال ۲۰۲۲، ساخت اولین جت تجاری با نام پیش‌درآمد (Overture) در سال ۲۰۲۳، و به پرواز درآوردن آن تا سال ۲۰۲۶ است.

آواتار‌ها جای انسان را می‌گیرند؟!

زاکربرگ می‌گوید او آینده‌ای را می‌بیند که در آن، افراد به صورت مجازی با دیگران و اشیا ارتباط می‌گیرند. او می‌گوید: «الان سال ۲۰۲۱ است و جابه‌جایی بیت‌ها به‌مراتب ساده از جابه‌جایی اتم‌ها است.»

ایجاد ارتش ابرسربازها در چین؟!

چین آزمایش‌هایی روز اعضای ارتش آزادی‌بخش خلق انجام داده است تا بلکه بتواند سربازانی با توانایی‌های بیولوژیکی بیشتر تولید کند. قدرت‌طلبی پکن حد و مرز اخلاقی سرش نمی‌شود.

نئوم؛ ابرشهری از جنس آینده در عربستان

این شهر قرار است شهری شود بدون خودرو و بدون آلاینده‌ای برای هوا. هزینه بنای شهر آینده، ۲۰۰ میلیارد دلار برآورد شده؛ بخشی از پروژه ۵۰۰ میلیارد دلاری نئوم در دل عربستان.
ماجرای انتقال اطلاعات کوانتومی در برج میلاد چیست؟

ماجرای انتقال اطلاعات کوانتومی در برج میلاد چیست؟

در مورد اهمیت انتقال امن اطلاعات کوانتومی، علی اکبر صالحی می‌گوید: «اگر نیرو‌های مسلح ما اطلاعاتشان رمز گذاری نشود مشکل پیدا می‌کنند، پس به این فناوری روز نیاز است. در زیست شناسی دستاورد دیگری که حاصل شده این است که از این طریق سلول‌های سرطانی را شناسایی کنیم و با کمک دانشگاه تهران و بیمارستان امام خمینی توانستیم این کار را انجام دهیم.»
آیا تمدن دیگری دارد برای ما پیام میفرستند؟

دریافت سیگنال مشکوکی از نزدیک‌ترین ستاره به منظومه شمسی!

پروکسیما قنطورس نزدیک‌ترین ستاره به خورشید ماست. البته ۴.۲ سال نوری از منظومه شمسی فاصله دارد و آن‌قدر کم‌نور است که با چشم غیر مسلح دیده نمی‌شود. به تازگی یک سیگنال رادیویی کشف شده که محققان معتقدند از همین جرم آسمانی منشاء می‌گیرد.
فرضِ "لولای تاریخ" در روزگار ما چیست؟

آخرالزمان بیخ گوش ما

اگر زندگی در نقطۀ لولایی تاریخ نیازمند فداکاری است، به این معنا نیست که سایر دوره‌ها را می‌شود بی‌خیال و ولنگار سپری نمود. قرارنداشتن ما در حساس‌ترین لحظۀ تاریخ بشر ما را از مسئولیت‌هایی که نسبت به آینده داریم رها نمی‌سازد.
سال ۲۰۲۱، سالِ سلطنتِ علم
سال ۲۰۲۱ از لحاظ پیشرفت‌های علمی سالی فوق‌العاده خواهد بود

سال ۲۰۲۱، سالِ سلطنتِ علم

سال آینده‌ی میلادی سالی‌ست که علم، تاج زرین خود را بیش از هر سال دیگری به رخ انسان‌ها می‌کشاند. بسیاری از دستاورد‌های مهم علمی در این سال به ثمر می‌نشینند
۱