فرادید | علم و تکنولوژی - آینده

Faradeed | فرادید اخبار

آواتار‌ها جای انسان را می‌گیرند؟!

زاکربرگ می‌گوید او آینده‌ای را می‌بیند که در آن، افراد به صورت مجازی با دیگران و اشیا ارتباط می‌گیرند. او می‌گوید: «الان سال ۲۰۲۱ است و جابه‌جایی بیت‌ها به‌مراتب ساده از جابه‌جایی اتم‌ها است.»

ایجاد ارتش ابرسربازها در چین؟!

چین آزمایش‌هایی روز اعضای ارتش آزادی‌بخش خلق انجام داده است تا بلکه بتواند سربازانی با توانایی‌های بیولوژیکی بیشتر تولید کند. قدرت‌طلبی پکن حد و مرز اخلاقی سرش نمی‌شود.

نئوم؛ ابرشهری از جنس آینده در عربستان

این شهر قرار است شهری شود بدون خودرو و بدون آلاینده‌ای برای هوا. هزینه بنای شهر آینده، ۲۰۰ میلیارد دلار برآورد شده؛ بخشی از پروژه ۵۰۰ میلیارد دلاری نئوم در دل عربستان.
ماجرای انتقال اطلاعات کوانتومی در برج میلاد چیست؟

ماجرای انتقال اطلاعات کوانتومی در برج میلاد چیست؟

در مورد اهمیت انتقال امن اطلاعات کوانتومی، علی اکبر صالحی می‌گوید: «اگر نیرو‌های مسلح ما اطلاعاتشان رمز گذاری نشود مشکل پیدا می‌کنند، پس به این فناوری روز نیاز است. در زیست شناسی دستاورد دیگری که حاصل شده این است که از این طریق سلول‌های سرطانی را شناسایی کنیم و با کمک دانشگاه تهران و بیمارستان امام خمینی توانستیم این کار را انجام دهیم.»
آیا تمدن دیگری دارد برای ما پیام میفرستند؟

دریافت سیگنال مشکوکی از نزدیک‌ترین ستاره به منظومه شمسی!

پروکسیما قنطورس نزدیک‌ترین ستاره به خورشید ماست. البته ۴.۲ سال نوری از منظومه شمسی فاصله دارد و آن‌قدر کم‌نور است که با چشم غیر مسلح دیده نمی‌شود. به تازگی یک سیگنال رادیویی کشف شده که محققان معتقدند از همین جرم آسمانی منشاء می‌گیرد.
فرضِ "لولای تاریخ" در روزگار ما چیست؟

آخرالزمان بیخ گوش ما

اگر زندگی در نقطۀ لولایی تاریخ نیازمند فداکاری است، به این معنا نیست که سایر دوره‌ها را می‌شود بی‌خیال و ولنگار سپری نمود. قرارنداشتن ما در حساس‌ترین لحظۀ تاریخ بشر ما را از مسئولیت‌هایی که نسبت به آینده داریم رها نمی‌سازد.
سال ۲۰۲۱، سالِ سلطنتِ علم
سال ۲۰۲۱ از لحاظ پیشرفت‌های علمی سالی فوق‌العاده خواهد بود

سال ۲۰۲۱، سالِ سلطنتِ علم

سال آینده‌ی میلادی سالی‌ست که علم، تاج زرین خود را بیش از هر سال دیگری به رخ انسان‌ها می‌کشاند. بسیاری از دستاورد‌های مهم علمی در این سال به ثمر می‌نشینند
لوله جارو برقی، وسیله نقلیه آینده بشر؟

لوله جارو برقی، وسیله نقلیه آینده بشر؟

ویرجین هایپرلوپ یکی از چند شرکتی است که امیدوار است ایده ماسک را برای ساخت سامانه‌های حمل و نقل با تلفیق دو فناوری قطار مَگلِو با محیط خلأ محقق کند تا بتوان با آن مردم را درون لوله‌ها با سرعت بیش از ۱۰۰۰ کیلومتر بر ساعت جابه‌جا کرد.
سپاه

سپاه "ترمیناتور‌ها" در راه است

اگر به ده سال آینده نگاه کنم باید بگویم تردیدی نیست که صحنه نبرد متفاوت خواهد بود و ما در آینده در آن از ربات‌ها استفاده خواهیم کرد که امروز هم وجود دارند.
انسان در آینده چه می‌خورد؟

انسان در آینده چه می‌خورد؟

می‌توان یک رژیم انعطاف پذیر را در نظر گرفت که طبق آن هر فرد مقدار کمی از مواد غذایی حیوانی مانند گوشت، تخم مرغ و شیر را همراه با سبزیجات مصرف می‌کند.
حرکت پرشتاب جهان به سوی انقراض: آیا جهان «سیاه» خواهد شد؟

حرکت پرشتاب جهان به سوی انقراض: آیا جهان «سیاه» خواهد شد؟

جمعیت ژاپن از ۱۲۸ میلیون نفر جمعیت در سال ۲۰۱۷ به کمتر از ۵۳‌میلیون نفر تا پایان قرن خواهد رسید. پیش‌بینی می‌شود که ایتالیا هم کاهش بسیار چشمگیری در میزان باروری مشاهده کند و در همین چارچوب زمانی جمعیت آن از ۶۱‌میلیون نفر به ۲۸‌میلیون نفر کاهش پیدا کند.
بررسی رویداد‌های علمی سال ۹۹

"انسانموش" در راه است؟!

هدف نهایی چنین پژوهشی تولید جانورانی با اندام‌هایی است که در نهایت می‌توان آن‌ها را به افراد پیوند زد. با این همه بعضی پژوهشگران بر این عقیده‌اند که کشت «اندام‌واره‌ها» در آزمایشگاه روش بی‌خطرتر و موثرتری خواهد بود.
۱۰فناوری برتر آینده
براساس پیش بینی مجله MIT اعلام شد

۱۰فناوری برتر آینده

Sycamore قادر به تشخیص مجموعه‌ای از اعداد توزیع‌شده تصادفی در سه دقیقه و ۲۰ ثانیه است که براساس برآورد‌های این شرکت، یک کامپیوتر سنتی برای انجام این کار ۱۰،۰۰۰ سال زمان نیاز دارد.

کود شیمیایی، سوخت کشتی‌های اقیانوس‌پیما در آینده‌

شرکت‌های حمل و نقل امیدوارند که به کار بردن آمونیاک بتوانند به جلوگیری از تغییرات نامطلوب آب و هوا کمک کند، زیرا سوزاندن آمونیاک، دی اکسید کربن تولید نمی‌کند که یک گاز گلخانه‌ای و مسئول گرمایش زمین محسوب می‌شود.
آیا انسان در آینده از «هوای رقیق» تغذیه می‌کند؟
تولید غذا از هوای رقیق، آب و الکتریسیته

آیا انسان در آینده از «هوای رقیق» تغذیه می‌کند؟

سولار فودز از طریق اضافه کردنِ نیروی الکتریسته به آب، هیدروژن تولید می‌کند و دی‌اکسید‌کربن را نیز از هوا استخراج می‌کند، برای همین است که این شرکت مدعی است از «هوای رقیق‌شده» غذا تولید می‌کند. تمام این مراحل با انرژیِ تجدیدپذیر و کمترین حد از ردپای کربن انجام می‌شود.
۱