فرادید | علم و تکنولوژی - آینده

Faradeed

آیا تمدن دیگری دارد برای ما پیام میفرستند؟

دریافت سیگنال مشکوکی از نزدیک‌ترین ستاره به منظومه شمسی!

پروکسیما قنطورس نزدیک‌ترین ستاره به خورشید ماست. البته ۴.۲ سال نوری از منظومه شمسی فاصله دارد و آن‌قدر کم‌نور است که با چشم غیر مسلح دیده نمی‌شود. به تازگی یک سیگنال رادیویی کشف شده که محققان معتقدند از همین جرم آسمانی منشاء می‌گیرد.
فرضِ "لولای تاریخ" در روزگار ما چیست؟

آخرالزمان بیخ گوش ما

اگر زندگی در نقطۀ لولایی تاریخ نیازمند فداکاری است، به این معنا نیست که سایر دوره‌ها را می‌شود بی‌خیال و ولنگار سپری نمود. قرارنداشتن ما در حساس‌ترین لحظۀ تاریخ بشر ما را از مسئولیت‌هایی که نسبت به آینده داریم رها نمی‌سازد.
سال ۲۰۲۱، سالِ سلطنتِ علم
سال ۲۰۲۱ از لحاظ پیشرفت‌های علمی سالی فوق‌العاده خواهد بود

سال ۲۰۲۱، سالِ سلطنتِ علم

سال آینده‌ی میلادی سالی‌ست که علم، تاج زرین خود را بیش از هر سال دیگری به رخ انسان‌ها می‌کشاند. بسیاری از دستاورد‌های مهم علمی در این سال به ثمر می‌نشینند
لوله جارو برقی، وسیله نقلیه آینده بشر؟

لوله جارو برقی، وسیله نقلیه آینده بشر؟

ویرجین هایپرلوپ یکی از چند شرکتی است که امیدوار است ایده ماسک را برای ساخت سامانه‌های حمل و نقل با تلفیق دو فناوری قطار مَگلِو با محیط خلأ محقق کند تا بتوان با آن مردم را درون لوله‌ها با سرعت بیش از ۱۰۰۰ کیلومتر بر ساعت جابه‌جا کرد.
سپاه

سپاه "ترمیناتور‌ها" در راه است

اگر به ده سال آینده نگاه کنم باید بگویم تردیدی نیست که صحنه نبرد متفاوت خواهد بود و ما در آینده در آن از ربات‌ها استفاده خواهیم کرد که امروز هم وجود دارند.
انسان در آینده چه می‌خورد؟

انسان در آینده چه می‌خورد؟

می‌توان یک رژیم انعطاف پذیر را در نظر گرفت که طبق آن هر فرد مقدار کمی از مواد غذایی حیوانی مانند گوشت، تخم مرغ و شیر را همراه با سبزیجات مصرف می‌کند.
حرکت پرشتاب جهان به سوی انقراض: آیا جهان «سیاه» خواهد شد؟

حرکت پرشتاب جهان به سوی انقراض: آیا جهان «سیاه» خواهد شد؟

جمعیت ژاپن از ۱۲۸ میلیون نفر جمعیت در سال ۲۰۱۷ به کمتر از ۵۳‌میلیون نفر تا پایان قرن خواهد رسید. پیش‌بینی می‌شود که ایتالیا هم کاهش بسیار چشمگیری در میزان باروری مشاهده کند و در همین چارچوب زمانی جمعیت آن از ۶۱‌میلیون نفر به ۲۸‌میلیون نفر کاهش پیدا کند.
بررسی رویداد‌های علمی سال ۹۹

"انسانموش" در راه است؟!

هدف نهایی چنین پژوهشی تولید جانورانی با اندام‌هایی است که در نهایت می‌توان آن‌ها را به افراد پیوند زد. با این همه بعضی پژوهشگران بر این عقیده‌اند که کشت «اندام‌واره‌ها» در آزمایشگاه روش بی‌خطرتر و موثرتری خواهد بود.
۱۰فناوری برتر آینده
براساس پیش بینی مجله MIT اعلام شد

۱۰فناوری برتر آینده

Sycamore قادر به تشخیص مجموعه‌ای از اعداد توزیع‌شده تصادفی در سه دقیقه و ۲۰ ثانیه است که براساس برآورد‌های این شرکت، یک کامپیوتر سنتی برای انجام این کار ۱۰،۰۰۰ سال زمان نیاز دارد.

کود شیمیایی، سوخت کشتی‌های اقیانوس‌پیما در آینده‌

شرکت‌های حمل و نقل امیدوارند که به کار بردن آمونیاک بتوانند به جلوگیری از تغییرات نامطلوب آب و هوا کمک کند، زیرا سوزاندن آمونیاک، دی اکسید کربن تولید نمی‌کند که یک گاز گلخانه‌ای و مسئول گرمایش زمین محسوب می‌شود.
آیا انسان در آینده از «هوای رقیق» تغذیه می‌کند؟
تولید غذا از هوای رقیق، آب و الکتریسیته

آیا انسان در آینده از «هوای رقیق» تغذیه می‌کند؟

سولار فودز از طریق اضافه کردنِ نیروی الکتریسته به آب، هیدروژن تولید می‌کند و دی‌اکسید‌کربن را نیز از هوا استخراج می‌کند، برای همین است که این شرکت مدعی است از «هوای رقیق‌شده» غذا تولید می‌کند. تمام این مراحل با انرژیِ تجدیدپذیر و کمترین حد از ردپای کربن انجام می‌شود.

مزارع کشاورزی آینده

در روش کشت هیدروپونیک، گیاهان و سبزیجات در آب کشت می‌شوند و متخصصان سعی می‌کنند تمام نیاز‌های گیاهی را از طریق آب و افزودن عناصر ریزمغذی و درشت‌مغذی تأمین کنند. همین‌طور ممکن است در این روش کشت آبی از مواد نگهدارنده بی‌اثر استفاده شود.
چرا راهی جز حشره خواری نیست؟

چرا راهی جز حشره خواری نیست؟

هیچ راهی وجود ندارد که بتوان از شر تمام جانورانی که ممکن است در مسیر فراوری غذا‌ها تخم‌ریزی کنند، جلوگیری کرد؛ برای همین اف‌دی‌اِی مجبور است برای چیزی مجوز صادر کند که از آن با عنوان «حشره غذایی» یاد می‌شود که شما بدون آنکه خبر داشته باشید، آن را می‌خورید. این حشرات در بسیاری از غذا‌های ما—حتی در کره بادام زمینی و ژله—هم وجود دارند.

کمبود فسفر در آینده؛ گرسنگی ساکنان زمین

براساس این انتشار، طی 50 سال گذشته تعداد کودهای فسفر مورد استفاده 50 بار افزایش یافته است و تا سال 2050 پیش بینی می شود تقاضا برای آنها دو برابر شود. اگر هیچ کاری برای حفظ عنصر انجام نشود، ممکن است به زودی ذخایر آن رو به اتمام رود.
بزرگ‌ترین خطرات برای بقای بشر
از هوش مصنوعی تا نانو تکنولوژی

بزرگ‌ترین خطرات برای بقای بشر

در جریان خطرات و بحران‌هایی که بشریت را تهدید می‌کنند، معمولاً نسل‌های آینده را فراموش می‌کنیم. نسل‌هایی که امیدواریم پس از ما باقی بمانند. از کلمه "امید" استفاده می‌کنم زیرا بشر با "خطرات وجودی" مواجه است، خطراتی که نسل بشر را منقرض خواهند کرد.
۱
پرطرفدار