فرادید | صفحه نخست - سیاست

Faradeed

میرزا رضا کرمانی؛ در انتظار شاه قاجار

میرزا رضا کرمانی؛ در انتظار شاه قاجار

این شخص میرزا رضای کرمانی است که گوشه تاریکی سرپا نشسته، دست‌ها را بر روی زانو و سر را بر روی دست‌ها گذارده، در دریای فکر و خیال فرو رفته بی‌آنکه تغییر وضعی به خود بدهد یا کلمه‌ای بگوید.
جنجال ادامه دار غرامت هواپیمای اوکراینی؛ ماجرا چیست؟

جنجال ادامه دار غرامت هواپیمای اوکراینی؛ ماجرا چیست؟

با اظهار نظر رئیس کل بانک مرکزی درباره پرداخت غرامت از سوی شرکت‌های بیمه‌ای اروپایی، معاون وزیر امور خارجه اوکراین نیز به این موضع گیری سلیمانی واکنش نشان داده و در صفحه فیس بوک خود نوشته است: " در واقع این هواپیمای سازمان بین المللی هواپیمایی اوکراین در یکی از شرکت‌های اروپایی بیمه شده بود که این شرکت نیز از جانب خود، حوادث و خطراتش را توسط  بیمه کنندگان دیگر بیمه کرده بود. متعاقبا ایران موظف خواهد بود غرامت خسارات را حتی به طور غیر مستقیم از طریق شرکت‌های بیمه‌ای مرتبط پرداخت کند، اما مسئله همچنان پیرامون همین غرامت‌ها مطرح است. "
اعتراض‌های لبنان تا کجا پیش می‌رود؟

اعتراض‌های لبنان تا کجا پیش می‌رود؟

با استعفای سه وزیر کابینه و از حد نصاب افتادن هیات دولت لبنان، حسان دیاب نیز استعفای دولت را اعلام کرد. اتفاقی که تا حدودی می‌تواند معترضان را آرام کند. اما مسئله‌ای که همچنان حل نشده، بحران اقتصادی در این کشور است. بحرانی که با انفجار هفته گذشته عمیق‌تر شده است. مقامات میزان خسارات انفجار بیروت را حدود ۱۵ میلیارد دلار برآورد کرده‌اند. از سوی دیگر معترضان لبنانی در طول ماه‌های گذشته به فساد گسترده در ساختار سیاسی-اقتصادی اشاره کرده و گفته اند که تنها با اصلاحات ساختاری می‌توان این فساد را از بین برد. آن‌ها معتقدند که برخی از نخبگان سیاسی فاسد به شکل شبکه‌ای فساد را گسترش داده اند.  
آتش باروت در بیروت؛ علت انفجار بزرگ در بیروت چه بود؟

آتش باروت در بیروت؛ علت انفجار بزرگ در بیروت چه بود؟

شدت انفجار در بیروت به اندازه‌ای بود که چیزی از این بندر باقی نمانده است. تحلیل‌گران می‌گویند که برای ویرانی کامل یک بندر به یک جنگ نیاز است. جنگ دیروز در بیروت اتفاق افتاد، اما فقط چند ثانیه طول کشید. البته به گفته استاندار بیروت نیمی از پایتخت لبنان هم آسیب دیده است. با این حال پس از وقوع انفجار در بیروت پایتخت لبنان، گمانه‌های بسیاری در مورد علت حادثه مطرح شد. اولین نفر دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا بود که ادعای حمله به بیروت را طرح کرد. او، پس از مشاهده فیلم‌های اولیه این حادثه گفت که دلیل این انفجار یک حمله احتمالی بوده است.
اهمیت استراتژیک ایران برای چین
CSIS تحلیل کرد

اهمیت استراتژیک ایران برای چین

چین قادر خواهد بود تا ایران را وارد طرح ابتکای یک کمربند-یک راه خود کند و نیز مناطق آزاد تجاری را در شهر‌های ماکو، آبادان و قشم راه‌اندازی کند.
جمشید شارمهد، سرکرده گروهک تروریستی تندر کیست؟

جمشید شارمهد، سرکرده گروهک تروریستی تندر کیست؟

"جمشید شارمهد" متولد سوم فروردین ۱۳۳۴، در تهران در یک خانواده ایرانی و آلمانی به دنیا آمد و تحصیلات پیش‌دانشگاهی خود را به تناوب در کشور‌های ایران و آلمان به پایان رساند. در سال ۱۹۸۳ میلادی در اواخر دوران جنگ ایران و برای آخرین بار به‌همراه همسر و فرزند یک‌ساله خود به آلمان مهاجرت کرد. سال ۲۰۰۳ میلادی (۱۳۸۲شمسی) به آمریکا مهاجرت می‌کند. او با اقامت در لس‌آنجلس به‌عنوان بزرگ‌ترین شهر ایرانیان در آمریکا با گروه "انجمن پادشاهی ایران" آشنا می‌شود و با این گروهک وارد ارتباط می‌شود و ازاین‌رو همکاری خود را با تلویزیون ماهواره‌ای این گروه و مدیر آن، فرود فولادوند، آغاز می‌کند.
پرویز فتاح گزینه احتمالی اصولگرایان برای ۱۴۰۰ خواهد بود؟

پرویز فتاح گزینه احتمالی اصولگرایان برای ۱۴۰۰ خواهد بود؟

تحرکات هفته‌های اخیر و موضع گیری‌های فعالان جناح راست نشان می‌دهد که حضور پرویز فتاح، سعید جلیلی، عزت الله ضرغامی و محمود احمدی نژاد جدی‌تر از دیگران است. در این میان نام محمد باقر قالیباف و سید ابراهیم رئیسی هم به چشم می‌خورد، اما به دلیل حضور در دو قوه، به نظر می‌رسد که احتمال حضور آن‌ها در انتخابات ریاست جمهوری بسیار کم باشد.
سلطان واکسن

سلطان واکسن

«سلطان واکسن» همان سودجویی است که با زدوبند و احتکار نمی‌گذارد واکسن به دست آن‌ها که باید، برسد. اما مشکل فقط از سودجویی «سلطان» نیست، مداخله دولت است که «سلطان‌پرور» است.
دولت بدون قدرت

دولت بدون قدرت

مردم باور می‌کنند که یک عده بازرگان در حال صادر کردن ثروت کشور به خارج بدون بازگرداندن ارز آن هستند و این کار نیز از نظر حکومت برخلاف قانون است ولی دولت حتی نمی‌تواند آنان را مجبور به انجام این کار کند.
الزامات توافق ایران و چین

الزامات توافق ایران و چین

بخش دیگری از اظهار نظر‌ها به‌دلیل بی‌اطلاعی و عدم آشنایی افراد با موضوعات است. چه بسا کسانی که این تفاهم‌نامه را نخوانده نقد می‌کنند و صرفا از قول قلم یا زبان دیگری دست به قضاوت می‌زنند و اگر هم مطالعه‌ای سطحی از موضوع داشته باشند؛ درباره آن عمیقا نیندیشیده‌اند.
بلوای مجلس و دولت بر سر قیر رایگان؛ ماجرا چیست؟

بلوای مجلس و دولت بر سر قیر رایگان؛ ماجرا چیست؟

نمایندگان مخالف این طرح معتقدند که در بخش قیر و به ویژه در توزیع آن فساد وجود دارد؛ به همین دلیل سال گذشته طرح مشابه این طرح به پیشنهاد و توصیه دستگاه‌های نظارتی همچون دیوان محاسبات، سازمان بازرسی، وزارت اطلاعات از بودجه سال ۹۹ حذف شده است. از سوی دیگر نمایندگان موافق هم می‌گویند که برای رونق و توسعه زیرساخت‌ها و پروژه‌های کشور باید قیر را رایگان در اختیار نهاد‌های ذی‌ربط قرار دهیم.  اما عمده کارشناسان با رایگان بودن محصول قیر مخالف بوده اند. آن‌ها می‌گویند همان‌طور که هزینه‌های مربوط به سایر مواد مورد نیاز طرح‌ها پرداخت می‌شود قیر نیز باید مشمول پرداخت هزینه ریالی شود.
برجام پس از انتخابات آمریکا

برجام پس از انتخابات آمریکا

سیاست ایران در ارتباط با برجام و همچنین مسائل منطقه‌ای می‌تواند در شرایطی ماهیت سازنده و موثر داشته باشد که مبتنی بر پذیرش بین‌المللی هم باشد. واقعیت این است که در دوره ریاست‌جمهوری ترامپ الگوی رفتاری ایالات‌متحده مبتنی بر تشدید سیاست فشار علیه ایران بوده است.
یک خواننده رئیس جمهور آمریکا می‌شود؟
"کانیه وست"، رپر مشهور و همسر کیم کاردشیان نامزد انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا

یک خواننده رئیس جمهور آمریکا می‌شود؟

در حالی که طرفداران "کانیه وست" در شبکه‌های اجتماعی پیش بینی کرده بودند که شاید اعلام نامزدی ریاست‌جمهوری او در لحظه آخر بیشتر ترفندی تبلیغاتی باشد. اما درواقع آنچه که در این گردهمایی هم اتفاق افتاد چندان کمکی به روشن شدن این موضوع نکرد. او در این برنامه درمورد نژادپرستی، دین، مواد مخدر و سقط جنین صبحت کرد، که برای طرفدارانش قدری گیج کننده و جنجالی بود. "وست" در این سخنرانی به حامیانش گفت، پدرش می‌خواسته مادرش را وادار به سقط او کند، اما مادرش حاضر به این کار نشده و به همین دلیل او حالا در مقابل آن‌ها قرار دارد. کانیه وست هنگام گفتن این سخنان به گریه افتاد.
میرسلیم علیه قالیباف؛ ماجرا چیست؟

میرسلیم علیه قالیباف؛ ماجرا چیست؟

میرسلیم که همواره تلاش می‌کند تا چهره‌ای ضد فساد از خود نشان بدهد، نخستین بار در انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۶، وارد تقابل با محمدباقر قالیباف شد. البته این چالش تا انتخابات مجلس یازدهم، سپس در زمان انتخابات هیات رئیسه مجلس و حالا در ماه دوم فعالیت نمایندگی ادامه یافته است. او سال ۹۶ در مصاحبه‌ای با روزنامه ایران گفته بود که از تخلفات شهردار تهران خبر داشته است، اما بازگو کردن این تخلفات را در صورتی که قالیباف به دور دوم انتخابات می رفت موکول کرده بود. میرسلیم پس از این مصاحبه مرتب در رسانه‌ها و فضای مجازی به قالیباف تاخت و در صفحه توییتر خود نوشت: "سرانجام تخلفات شهرداری‎های مناطق آشکار خواهد شد؛ تخلفاتی که قالیباف نیز شخصا از آن می‌نالید. کتمان آن به بهانه وحدت، جفا به اصولگرایی است. "