فرادید | صفحه نخست - سیاست

Faradeed

کابوس برجامی مایک پمپئو

کابوس برجامی مایک پمپئو

او در حساب کاربری خود در توییتر ساعتی را منتشر کرد که براساس آن ۱۵ ماه و ۸ روز و ۱۱ ساعت به پایان زمان باقی‌مانده از تحریم‌های تسلیحاتی سازمان ملل علیه ایران مانده است.
شکست استراتژیک آمریکا در مقابل ایران
واشنگتن‌پست تحلیل کرد

شکست استراتژیک آمریکا در مقابل ایران

ترامپ به‌جای اینکه به پیروزی‌هایی سریع دست یابد، آمریکا را وارد درگیری‌های بلندمدتی کرد که تنها جلوی رشد آمریکا را می‌گیرند.
راه مذاکره با ایران به روایت رند پال
رابط ظریف و ترامپ پاسخ داد

راه مذاکره با ایران به روایت رند پال

انقلابی در آمریکا رخ نداده، بلکه تنها یک تغییر دموکراتیک در دولت این کشور بود و به این معنی نیست که ما مجبور باشیم تمام این‌ها را از سر بگیریم.
اسدالله علم؛ یارِ غار

اسدالله علم؛ یارِ غار

اسدالله علم نزدیک‌ترین شخصیت سیاسی نزدیک به محمدرضا پهلوی در واپسین دوران سلطنت او بود. علم به واسطه نزدیکی پدرش به دربار که از شخصیت‌های متنفذ سیاسی برجسته در دوره رضاشاه بود، توانست به دربار راه یابد و مقامات بلندپایه‌ای را به دست آورد.
احتمال توافق جانسون-ترامپ درمورد ایران
الجزیره تحلیل کرد

احتمال توافق جانسون-ترامپ درمورد ایران

نیفیاس تصریح می‌کند که ایرانی‌ها محتاط هستند و به سمت مقابله‌ای آشکار با آمریکا نمی‌روند، بلکه به وارد آوردن ضربه‌هایی به هم‌پیمانان آن می‌پردازند.
سفر میانجی به تهران از کانال جدید
بن‌علوی در ایران چه اهدافی را دنبال می‌کند؟

سفر میانجی به تهران از کانال جدید

وزارت‌خارجه عمان هفته پیش در مورد این سفر اعلام کرده بود این سفر در چارچوب روابط دوجانبه و مشورت‌های مستمر بین دو کشور در ارتباط با مسائل دوجانبه و تحولات اخیر در منطقه انجام می‌شود.
احتمال تقابل تهران و واشنگتن در عراق
محل تلاقی نیروهای نظامی ایران و آمریکا

احتمال تقابل تهران و واشنگتن در عراق

مقامات ایرانی به‌طور مداوم توانایی سفر در سراسر عراق را بدون هرگونه ریسک امنیتی به رخ می‌کشند؛ ریسک‌هایی که موجب می‌شود تا دیپلمات‌ها و مقامات آمریکایی همواره به‌طور مخفیانه در عراق تردد کنند.
تحلیل سوزان مالونی از دو راهی ترامپ در برابر ایران

تحلیل سوزان مالونی از دو راهی ترامپ در برابر ایران

ما برای بدترین حالت ممکن آماده هستیم. رئیس‌جمهور آمریکا بار‌ها بر تمایل خود برای جلوگیری از مداخله نظامی جدید ایالات‌متحده در خاورمیانه تاکید کرده است و به‌طور عمومی درباره لغو حمله علیه ایران در آخرین دقایق در ماه ژوئن سخن گفته است.
ایران در بین ۳ نقطه هدف ترامپ

ایران در بین ۳ نقطه هدف ترامپ

ترامپ و همکاران نزدیک او خواب فاتح‌شدن را در نبرد احتمالی دیده بودند، اما امروز فشار آمریکا در حال کاهش است. حتی با وجود اعمال تحریم‌های اقتصادی جدید علیه ایران، نخستین آثار پایان‌یافتن ماجرا با کاهش ارزش دلار و بازگشت تدریجی قدرت ریال نمایان شده است.
ضربه اطلاعاتی ایران به سیا

ضربه اطلاعاتی ایران به سیا

صدور یا تمدید ویزای آمریکا، استخدام متخصصان ایرانی، تامین تجهیزات، مراجعه مستقیم به طعمه‌ها در حاشیه همایش‌های علمی خارج از کشور و ارسال ایمیل و پیام از طریق شبکه‌های اجتماعی از جمله روش‌های سرویس اطلاعاتی آمریکا برای جذب جاسوسان بوده است.
آمانو؛ خوددار و نرم‌گفتار و ناظر برجام

آمانو؛ خوددار و نرم‌گفتار و ناظر برجام

آقای آمانو تاکید بسیار داشت که آژانس نهادی فنی و علمی باشد نه سیاسی. آقای آمانو خوددارتر و متمرکزتر بر جنبه‌های فنی بود تا محمد البرادعی که دائم با مقامات آمریکایی بر سر ایران درگیر بود. او منتقدان خود را هم داشت.

"مندلکر" چهره پنهان کمپین فشار علیه ایران

تحریم‌ها، ابزار اصلی آمریکا علیه آنچه آن را رفتار‌های تحریک‌آمیز جمهوری اسلامی می‌نامد، هستند؛ به‌ویژه برای سه رئیس‌جمهوری پیشین آمریکایی که در دوران آن‌ها خصومت آمریکا به همین ابزار محدود بوده است.
تهران و واشنگتن،
چه چیزی سد راه جنگ میان تهران و واشنگتن است؟

تهران و واشنگتن، "جوجه ترسو" بازی می‌کنند؟!

ازی جوجه (Game of Chicken) که در نظریه بازی مفهومی بسیار جا افتاده است، از سوی توماس شلینگ (اقتصاددان برنده نوبل علم اقتصاد در سال ۲۰۰۵) مطرح شد. تحلیلگران با استفاده از بازی جوجه ترسو، آینده روابط میان تهران و واشنگتن را پیش بینی می‌کنند؛ اینکه آیا جنگ نظامی میان ایران و آمریکا در خواهد گرفت یا خیر.