فرادید | صفحه نخست - سیاست
پیشنهاد راهبردی پکن به تهران
شروع روابط تازه با چین
چین یکی از طرف‌های ایران در برجام و از شرکای اقتصادی اصلی تهران است؛ اما با بازگشت تحریم‌های آمریکا، پکن همکاری‌های اقتصادی خود با تهران را کاهش داده و از جمله برخی از شرکت‌های چینی از ادامه پروژه‌های خود در تهران صرف‌نظر کرده‌اند.
سیرتاپیاز جنگ آمریکا با هواوی
حمله به کسب‌وکار هواوی نشانگر رقابت و خصومت شدید میان پکن و واشنگتن بر سر اینکه چه کسی تکنولوژی‌های آینده را تحت اختیار داشته باشد است. حساسیت خاصی در رابطه با ۵G وجود دارد چرا که از آن برای جابه‌جایی مقادیر عظیم داده استفاده خواهد شد و این تکنولوژی مبنای اتصال رباتها، خودرو‌های خودران و دیگر دستگاه‌های حساس است.
ماجرای ظریف و اسراییل
وزیر امور خارجه کشورمان همچنین در پاسخ به این سؤال که آیا خطر جنگ در منطقه افزایش یافته، گفت: قطعا کسانی دنبال این هستند. وی در پاسخ به این سوال که چه کسی؟ عنوان کرد: اسرائیل.
«تاکنون ۱۰ نماینده مجلس طرح استیضاح رئیس‌جمهور را امضا کرده‌اند».
اینکه آقای کریمی نگران فشار بر مردم است، ستودنی است، اما بنده نیز همه فشار‌های داخلی و خارجی را برای تلاش جهت کاستن این فشار‌ها با کمال افتخار و به‌عنوان کوچک‌ترین انجام وظیفه در برابر ایثار‌های ملت بزرگ ایران پذیرفته و ان‌شاءالله در آینده نیز همین تلاش را بی‌پروا ادامه خواهم داد.
صرف نظر از اینکه، نگهداری این حجم سکه مشمول مجازات است یا خیر؟ که به تصور بنده مشمول مجازات نیست، زیرا پشتوانه ریال، طلا و مسکوکات است و به واقع مظلومین قادر بوده به ازای تعویض وجه نقد، سکه به دست آورده باشد.
بار اضافه بر دوش قانون!
باید به محدودیت‌های قانون در تحقق جامعه‌ای سالم توجه داشت. اگر بخواهیم بار اضافی از قانون بکشیم، به طور قطع از انجام وظایف اصلی‌اش نیز باز خواهد ماند و اعتبار آن به کلی از میان خواهد رفت. همان طور که بار اضافی از شبکه‌های انتقال برق موجب سوختن و از مدار خارج شدن آن می‌شود، تحمیل بار اضافی بر قانون نیز خطر خروج قانون از مدار هنجاری اجتماعی را دارد.
جنجال سلام نظامی همافران مقابل علم‌الهدی
وقتی امام جمعه یک شهر هم بایستد تا به او سلام نظامی بدهند در واقع آن نماد صلابت و نشانه اقتدار را ضایع کرده است.
از سال ۵۰ به بعد رژیم شاه به‌عنوان سیاه‌ترین رژیم‌ها نسبت به نقض حقوق بشر در دنیا شناخته می‌شد و نمی‌توان از این واقعیت‌ها فرار کرد، اما معتقدم موتور انقلاب، روحانیون و دانشجویان بودند و این‌ها نه مشکل اقتصادی داشتند نه رفاهی. به‌مرور کارگران مهاجر به شهر‌ها و روستایی‌ها هم به انقلاب پیوستند، اما مسئله اساسی این است که زمانی به انقلاب پیوستند که به نظر من «بهمن انقلاب» به راه افتاده بود.
مهلت ۴ ماهه اصلاح ساختار
علی لاریجانی، رئیس مجلس از فرمان رهبر انقلاب خبر داد
ساختار‌های سازمانی ما مدت‌هاست که پاسخگو نیستند. تشکیلات و رویه‌های ما باید اصلاح شوند. رابطه دولت با نفت باید مشخص شود. به اصلاحات در روابط بانکی، گمرکی و مالی نیاز داریم.
بازتاب نامه انتقادی ۷۲ نماینده درباره بیژن زنگنه
«در هیچ جنگی به آنان که سربازان خودی را هدف قرار می‌دهند، پاداشی تعلق نمی‌گیرد. آن‌ها که این روز‌ها ظریف و زنگنه را تخریب می‌کنند بر سر شاخ نشسته و بن می‌برند. آیا طرفدار ظهور دوباره افرادی نظیر بابک زنجانی هستیم؟»
محمدنبی حبیبی صبح امروز (سه‌شنبه) به علت ایست قلبی، درگذشت.
هر فرد دیگری جای بولتون بود تا حالا اخراج شده بود
جان بولتون، مشاور امنیت ملی آمریکا اواخر سال گذشته به گروه خود گفته بود از پنتاگون درباره گزینه‌های حمله به ایران پرس و جو کنند؛ اقدامی که نگرانی مقامات ارشد دفاعی را درباره قریب‌الوقوع بودن یک جنگ جدید احتمالی در خاورمیانه برانگیخت.
تاکتیک مادورو برای مدیریت بحران
سیگنال مادورو به ترامپ
برخی منابع به شرط فاش نشدن نام به سی‌ان‌ان گفتند که این میزان طلا بخشی از ۸ میلیارد دلار ذخیره خارجی است که در اختیار بانک مرکزی ونزوئلا قرار دارد. این اقدام پس از آن صورت می‌گیرد که مقام‌های ارشد آمریکایی از دولت بریتانیا خواستند تا دسترسی مادورو و مقام‌های دولت او به دارایی‌های کشورشان را قطع کند و در عوض شرایطی فراهم آورد که این دارایی‌ها در اختیار خوان گوایدو قرار گیرد.
FATF و سناریو‌های پیش‌رو
ممکن است تصویب FATF تغییر چندانی در توانایی اروپاییان برای گشودن کوره‌راهی برای دور زدن تحریم‌ها یا گشودن روزنه‌هایی برای دادوستد‌های پولی کشورمان با برخی بانک‌های اروپایی پدید نیاورد. اما آن طرف قضیه کاملا روشن است. همه شواهد دال بر آن است که نپذیرفتن FATF موضع اروپاییان را به آمریکا نزدیک خواهد کرد و بر دشواری تامین مواد اولیه و کالا‌های واسطه و نیز مشکل مبادلات مالی ما با بانک‌های خارجی به شدت خواهد افزود. بسیاری از مقامات اروپایی در مورد مشکلات احتمالی در روابط بانکی علنا سخن گفته‌اند.
    صفحه  از ۱۹۹
نگاه ویژه

پوران، مهربان بود

دکتر ناصر فکوهی
پرطرفدار