فرادید | صفحه نخست - سیاست

Faradeed

بایدن می‌تواند برجام را احیا کند؟
گلوبال ویلیج بررسی کرد

بایدن می‌تواند برجام را احیا کند؟

اگر بایدن قرار باشد که توافق هسته‌ای را پس از ورود به کاخ‌سفید زنده کند، باید در مورد توافقی مذاکرات را از سربگیرد که شامل برنامه موشکی بالستیک ایران در کنار برنامه هسته‌ای شود.
بلوای ادامه دار استیضاح حسن روحانی؛ ماجرا چیست؟

بلوای ادامه دار استیضاح حسن روحانی؛ ماجرا چیست؟

گفته‌های حسن روحانی در مورد "صلح به موقع" امام حسن (ع) تنها به واکنش رسانه‌های اصولگرا ختم نشد و پس از آن بسیاری از نمایندگان اصولگرای مجلس و فعالان سیاسی جناح راست خواستار استیضاح حسن روحانی شدند.
جو بایدن پیروز انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا خواهد بود؟

جو بایدن پیروز انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا خواهد بود؟

تازه‌ترین نظرسنجی ها، پس از ابتلای دونالد ترامپ به کرونا و بهبودی اش، حکایت از آن دارد که آراء سراسری جو بایدن نسبت به قبل، ۲ درصد افزایش یافته است. طبق برآورد روزنامه سراسر آمریکایی یو. اس.‌ای تودی(USA Today)، که خود آن هم بر پایه میانگین‌های نظرسنجی‌ها در «Realclearpolitics» و "۵۳۸" است، بایدن در سطح سراسر آمریکا با ۲ درصد افزایش، برتری خود بر ترامپ را به ۱۰ درصد رسانده است. میانگین یو. اس.‌ای تودی (USA Today) نشان می‌دهد آرای جو بایدن در سطح سراسری ۵۲.۱ درصد و آرای ترامپ ۴۲ درصد است.
«محمدعلی پورمختار» کیست؟

«محمدعلی پورمختار» کیست؟

محمدعلی پورمختار متولد سال ۱۳۴۱ شمسی در لالجین استان همدان است. او دوران تحصیلات ابتدایی و راهنمایی را در لالجین ودوره دبیرستان را در همدان گذرانده است. پورمختار فارغ التحصیل کارشناسی ارشد رشته حقوق جزا و جرم‌شناسی از دانشگاه آزاد تهران و دکتری حقوق بین الملل است. پور مختار از جمله نمایندگان اصولگرا و مخالف دولت در مجلس نهم و دهم بود. او مخالف جدی FATF بوده و آن را ساز و کاری تشریفاتی و دروغین قلمداد کرده بود.
نگاه چینی به توافق با ایران

نگاه چینی به توافق با ایران

در پایگاه اینترنتی وزارت خارجه چین چنین آمده است: «رئیس‌جمهور «شی» و ولیعهد برنامه بلندمدتی برای تحکیم و توسعه روابط دو کشور دارند و این مساله مسیر و فصل جدیدی را در روابط دوجانبه تعیین خواهد کرد.
آینده روابط ایران و چین

آینده روابط ایران و چین

چینی‌ها احتمالا همچون گذشته پنجره‌ای نیمه باز به برخی تعاملات تجاری ایران خواهند بود، اما به ۲۰ میلیارد دلار توافق سرمایه‌گذاری که به مدد برجام و تا پیش از خروج آمریکا حاصل شد بازنخواهند گشت و سطح کار با اقتصاد ایران را در «تجارت» حفظ خواهند کرد.
عزت الله ضرغامی شانسی برای پاستور دارد؟

عزت الله ضرغامی شانسی برای پاستور دارد؟

عزت الله ضرغامی ۶ سال است که از سازمان صداوسیما رفته، اما در این مدت به عنوان عضو شورای عالی فضای مجازی فعالیت دارد. او در این شش سال صبحانه تدارک می‌بیند و به این بهانه با چهره‌های سیاسی، اجتماعی، هنری، فرهنگی و ورزشی دیدار می‌کند. علاوه بر آن در شبکه‌های اجتماعی مستمر حضور دارد و هر اتفاق و حادثه‌ای رخ بدهد ضرغامی جز نخسیتن افرادی است که نظر می‌دهد. او برخی اوقات هم به زبان شاخ‌های اینستاگرامی از سیاست سخن می‌گوید تا چهره‌ای متفاوت‌تر نسبت به دیگر اصولگرایان از خود نشان دهد. در واقع ضرغامی سعی دارد تا از طریق شبکه‌های اجتماعی، سرمایه اجتماعی خود را افزایش دهد.  
چشم انداز توافق ایران با بایدن
نیوزویک تحلیل کرد

چشم انداز توافق ایران با بایدن

اما حتی اگر ترامپ نیز نتیجه را به جو بایدن، رقیب دموکرات خود واگذار کند، او دو ماه فرصت دارد تا ضربه محکمی به ایران وارد آورد.
هیاهوی لغو جلسه سران قوا؛ ماجرا بر سر چه بود؟

هیاهوی لغو جلسه سران قوا؛ ماجرا بر سر چه بود؟

اما ماجرا از این قرار است که براساس برنامه پیش بینی شده قرار بود، جلسه سران قوا روز سه شنبه با حضور حسن روحانی، محمدباقر قالیباف و ابراهیم رئیسی برگزار شود. اما پس از اینکه رئیس مجلس از بخش مراقبت‌های ویژه بیماران کرونایی بیمارستان امام خمینی تهران بازدید کرد، حسن روحانی این جلسه را لغو کرد.
ایران و نتیجه انتخابات آمریکا

ایران و نتیجه انتخابات آمریکا

پیروزی ترامپ نه‌فقط ادامه سیاستی را در پی خواهد داشت که در سال‌های گذشته حدود و ثغور آن روشن شده است، بلکه به تغییرات اثرگذار بر نظم بین‌المللی نیز شتاب خواهد بخشید.
شرط موفقیت توافق با چین

شرط موفقیت توافق با چین

دلیل اینکه تبلیغات زیادی در مورد این سند همکاری صورت گرفته این است که ما در جهان شبکه‌های اجتماعی زندگی می‌کنیم و مساله سیاست خارجی در ایران یک مساله بسیار حساس است بنابراین این امر قدری طبیعی است.
آمریکا کل بخش نظام مالی ایران را تحریم می‌کند؟

آمریکا کل بخش نظام مالی ایران را تحریم می‌کند؟

برخی از کارشناسان اقتصادی و سیاسی داخلی و خارجی معتقدند که تاکنون دولت ترامپ تحریم‌های حداکثری خود را علیه ایران در حوزه اقتصادی و سیاسی اعمال کرده است و طرح تحریم‌های تازه بیشتر جو روانی دارد. ویلیام بیمن، استاد علوم سیاسی دانشگاه مینه سوتای آمریکا در مورد تحریم‌های تازه و تلاش ترامپ برای فعال‌سازی اسنپ‌بک گفته: " این موارد توسط هر ملت دیگری کاملاً رد شده است و سازمان ملل متحد حکم کرده است که ایالات متحده نمی‌تواند این اقدام را انجام دهد، زیرا ترامپ ایالات متحده را از برجام خارج کرد؛ بنابراین ایالات متحده در تلاش برای تصویب این اقدامات شکست خورده است. علاوه بر این، آمریکا قبلاً همه موارد ممکن را در ایران تحریم کرده بود، بنابراین دیگر جایی برای تحریم‌های جدید وجود نداشت. "
درگیری خونین آذربایجان و ارمنستان؛ جنگ بزرگ در راه است؟

درگیری خونین آذربایجان و ارمنستان؛ جنگ بزرگ در راه است؟

در حال حاضر بسیاری از کشورها، آذربایجان و ارمنستان را به آتش بس و پایان درگیری دعوت کرده اند، اما تاکنون روسیه و ایران پیش قدم گفتگو با طرفین شده اند. از طرفی ترکیه جانب آذربایجان را گرفته و ارمنستان را به آتش افروزی متهم کرده است. در این میان آمریکا هم اعلام کرد که درجستجوی راهی برای پایان خشونت‌ها میان دو کشور است.
خبر مذاکره سری ایران-آمریکا درعمان قابل اعتماد است؟

خبر مذاکره سری ایران-آمریکا درعمان قابل اعتماد است؟

برخی ناظران معتقدند که سیگنال‌های ارائه شده در گزارش «الجریده» اهداف انتخاباتی را در ایران دنبال می‌کند. آن‌ها می‌گویند که طیف قابل توجهی از اصولگرایان در طول عمر دولت حسن روحانی، منتقدان رویکرد او در سیاست خارجی بوده اند، حال با این موضوع می‌خواهند فضا را برای حضور یک دولت اصولگرا فراهم کنند.