فرادید | صفحه نخست - سیاست

Faradeed

تهران و ریاض در مسیر دوستی؟

تهران و ریاض در مسیر دوستی؟

به عقیده الکندوری، نخست‌وزیر عراق به دنبال اطمینان دهی به طرف ایرانی است، مبنی بر اینکه رابطه جدید عراق با عربستان، علیه ایران نیست و عراق تنها قصد دارد نقش میانجی بین این دو کشور را ایفا کند.
در انتخابات هیأت رئیسه مجلس یازدهم چه گذشت؟

در انتخابات هیأت رئیسه مجلس یازدهم چه گذشت؟

دومین جلسه علنی مجلس شورای اسلامی، صبح روز پنج شنبه ۸ خرداد ماه، با دستور کار انتخابات هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی آغاز به کار کرد. در ابتدای این جلسه "محمد باقر قالیباف"، "سید مصطفی آقامیرسلیم" منتخبان مردم تهران و "فریدون عباسی" منتخب مردم کازرون به عنوان نامزد‌های ریاست مجلس یازدهم برای سال نخست اعلام آمادگی کردند. اما در نهایت «محمد باقر قالیباف» با ۲۳۰ رای به عنوان رییس مجلس یازدهم برای سال اول انتخاب شد، سید مصطفی میرسلیم ۱۲ رای و فریدون عباسی ۱۷ رای کسب کردند.
قالیباف رئیس مجلس شد

قالیباف رئیس مجلس شد

دو کاندیدای دیگر ریاست مجلس، مصطفی آقامیرسلیم منتخب تهران ۱۲ رای و فریدون عباسی منتخب کازرون نیز ۱۸ رای، کسب کردند.
پیشنهاد‌های روحانی برای همکاری با مجلس

پیشنهاد‌های روحانی برای همکاری با مجلس

روحانی اظهار کرد: خوشبختانه خدمت نمایندگان مجلس شورای اسلامی بگویم در سراسر کشور به مرز مهار کرونا نزدیک شده ایم. تقریبا در حدود ۲۰ استان به مهار رسیدیم و در ۱۱ استان دیگر امیدواریم که در هفته‌های پیش رو به مهار برسیم.
جنجال نطق آخر لاریجانی در مجلس دهم؛ ماجرا چیست؟
لاریجانی کجا می‌رود؟

جنجال نطق آخر لاریجانی در مجلس دهم؛ ماجرا چیست؟

تنها چند ساعت از نطق پایانی علی لاریجانی نگذشته بود که شورای نگهبان به اظهارات رئیس مجلس دهم واکنش دادو در اطلاعیه‌ای نوشت: "شورای نگهبان همواره در جهت شفافیت پیشگام بوده و بدون تکلیف قانونی اقدام به انتشار متن کامل نظرات، مشروح مذاکرات جلسات شورای نگهبان، نظرات مجامع مشورتی فقهی و حقوقی، نظرات استدلالی اعضای شورا و... کرده است که دسترسی به آن از طریق "سامانه جامع شفافیت نظرات شورای نگهبان" برای همگان مقدور می‌باشد و بی اطلاعی رئیس محترم مجلس شورای اسلامی در این خصوص تعجب آور است. "
بایدن با برجام چه می‌کند؟

بایدن با برجام چه می‌کند؟

اغلب دموکرات‌ها نیز خواهان آن هستند که هم آمریکا و هم ایران به تعهدات‌شان در توافق هسته‌ای بازگردند. البته احتمالا برای این امر یک بازه زمانی ۱۸ ماهه یا دو ساله تعیین خواهند کرد و بعد از آن دوباره باید مذاکرات از سر گرفته شود.
حسین کاظم پور اردبیلی؛ زندگی و زمانه دیپلمات صریح و سرسخت

حسین کاظم پور اردبیلی؛ زندگی و زمانه دیپلمات صریح و سرسخت

رسانه "بلومبرگ"، به مناسبت درگذشت کاظم پور اردبیلی گزارشی منتشر کرده و نوشته است که "این مرد قاطع همزمان خبرنگاران را جذب و به همان اندازه عصبانی می‌کرد. صدای بلند وی می‌توانست پرخاش باشد و با جملات استدلالی بلند صحبت می‌کرد. به گفته آرن والثر، دبیرکل سابق مجمع بین المللی انرژی، کاظم پور با چهره پوکر و چشمکی در چشمش، دیگران را جذب می‌کرد و با شیطنت هنرمندانه، عامدانه برخی را عصبانی و خود و برخی دیگر را سرگرم می‌کرد.
تغییر رویکرد در بازار خودرو

تغییر رویکرد در بازار خودرو

به‌عبارت دیگر، اگر روند قرعه‌کشی عادلانه باشد این شانس است که باعث می‌شود فردی دارای خودرویی شود که فقط لازم است حدود ۵۰ درصد قیمت واقعی‌اش را پرداخت کند.
پشت صحنه برکنـاری وزیـر صمت
مدرس خیابانی سرپرست شد

پشت صحنه برکنـاری وزیـر صمت

براساس شنیده‌ها عدم همراهی وزیر صنعت، معدن و تجارت در به نتیجه رسیدن طرح تفکیک و قرار گرفتن در جبهه مخالفان تجزیه صمت، عمده عاملی است که موجب شد تا حکم برکناری رحمانی از سوی رئیس‌جمهور زده شود.
جنجال چاله‌ها و ابر چاله‌های شهر تهران؛ ماجرا چیست؟
دعوا بر سر بدهی‌های انباشته شهرداری تهران

جنجال چاله‌ها و ابر چاله‌های شهر تهران؛ ماجرا چیست؟

این اولین بار نیست که بحث بدهی‌های شهرداری تهران مربوط به سال‌های ۸۴ تا ۹۶ مطرح می‌شود. اواسط سال گذشته بود که حناچی لیستی از بدهی‌های انباشته دوران مدیریت قالیباف منتشر کرد. اما پس از انتشار، ناصر امانی معاون سابق او در شهرداری تهران بلافاصله واکنش نشان داد. او این اعداد و لیست‌ها را سیاه نمایی خواند وگفت که "عده‌ای تلاش می‌کنند هرروز با ارائه عددی جدید، افکار عمومی را سرگرم کنند. "
تغییرات جدید در قانون انتخابات
مجلس تصویب کرد

تغییرات جدید در قانون انتخابات

با توجه به تفسیر شورای نگهبان از اصل ۹۹ قانون اساسی، نظارت شورای نگهبان بر انتخابات، استصوابی و شامل تمام مراحل اجرایی و تایید و رد صلاحیت‌ها می‌شود؛ بنابراین نمی‌توان این ماده را حذف کرد.
قواعد سیاسی بورس

قواعد سیاسی بورس

بورس تجربه موفق جهانی است که در همه کشور‌های پیشرفته وجود دارد و ابعاد بین‌المللی نیز یافته است. به لحاظ بازی‌ها و شبکه‌های قدرت، قواعدی بر بازار سهام حاکم است که رعایت آن‌ها می‌تواند اقتصاد کشور را متعادل نگه دارد.
سال آخر مشترک در دولت‌ها

سال آخر مشترک در دولت‌ها

تحریم‌ها نسبت به گذشته سخت‌تر شده، درآمد ارزی به شدت کاهش یافته، تورم و شاخص‌های پولی در سطوح بالای تاریخی خود هستند و چشم‌اندازی برای رفع این مسائل وجود ندارد.
بازگشت آمریکا به برجام؟

بازگشت آمریکا به برجام؟

یک دیپلمات اروپایی که نخواسته نامش فاش شود این استراتژی دولت آمریکا را رد و تاکید کرد که عبارات موجود در متن برجام بسیار فراتر از چارچوب‌های استدلال آنهاست.