فرادید | صفحه نخست - سیاست
قضات و
در اینکه برخی از زنان کِید می‌کنند، تردیدی نیست، هر کس سعی می‌کند متاعی را که دارد برای جلب نظر دیگران از جمله قضات عرضه کند. ولی چند کالا در جلب این نظر اهمیت دارند، استفاده از جنسیت، استفاده از پول، استفاده از زور و استفاده از روابط دوستانه یا خانوادگی و قومی و قبیله‌ای. اگرچه آمار دقیقی نداریم، یا اگر هست در اختیار قرار نمی‌گیرد، ولی بدون تردید عامل جنسیت کم‌ترین نقش را در انحراف فعالان قضایی دارد. علت هم روشن است. چراکه تعداد زنانی که حاضر به چنین کیدی باشند بسیار اندک است.
تسنیم معتقد است بابک زنجانی تا مدت‌ها بعد از آن ملاقات آزاد بوده و این موضوع نشان می‌دهد این قرار صرفا صحنه‌آرایی نمایشی از سوی باقری‌درمنی برای آغاز کلیدخوردن سناریوی یک کلاهبرداری بزرگ بوده است.
تحلیل ظریف از دوره انتقال
کنگره سراسری حزب ندای ایرانیان
محمد جواد ظریف در کنگره سراسری حزب ندای ایرانیان گفت که همیشه در دوران انتقال این الگو تکرار شده است که خطای محاسباتی کشوری از اوج قدرت پایین کشیده است.
رئیس گروه «اقدام علیه ایران» این‌بار در ویدئویی حاضر شد و از بررسی پرونده فرزندان مقامات ایران مقیم در آمریکا گفت.
شاپرک شجری‌زاده کیست؟
هم صدایی شاپرک شجری زاده با تحریم کنندگان ایران
شاپرک شجری زاده از سال گذشته برای اعتراض به حجاب، نامش در اخبار رسانه‌های اپوزیسیون زیاد شنیده می‌شد. اما این بار به دلیل دیگری اسمش در اخبار رسانه‌های خارجی و داخلی آمده است. گویا او در کنفرانسی در کانادا خواستار تحریم ایران شده است.
اعتراضات فرانسه با ایران چه فرقی دارد؟
چرا کنشگران ایرانی یا رسانه‌های جهانی نسبت به اعمال خشونت پلیس در مواجهه با اعتراض‌کنندگان در ایران و فرانسه دوگانه موضع می‌گیرند. این رفتار را در هر اندازه‌ای در ایران محکوم می‌کنند ولی در فرانسه آن را طبیعی و جزو وظایف پلیس می‌دانند؟ آیا این رفتار و تحلیل‌ها دوگانه است؟ اگر دوگانه است عامل و ریشه آن چیست؟ این موضوع خوبی است برای تحلیل مساله ایران.
جنجال لاکچری بودن سیداحمد خمینی
لاکچری بودن سید احمد خمینی سیاسی است؟
اصل دعوا ظاهرانه لاکچری بودن سید احمد است و نه اسب سواری و نه عکس با دختر مردم. ماجرا در یک کلمه مدیریت بیت امام است. اصولگرایان (و عدالتخواهانی که بالاخره از نظر سیاسی ذیل آن‌ها هستند) حدودا ۱۲ سال است (از زمان اعلام موضع سید حسن خمینی مبنی بر عدم دخالت نظامیان در سیاست قبل از انتخابات مجلس نهم) که با سید حسن خمینی مشکل دارند چرا که او، تفکرات اصولگرایانه ندارد و تفکراتش به اصلاح طلبان نزدیک است.
اگر وضع چابهار خوب بود...!
قصدم این نیست که بگویم که اگر منطقه چابهار توسعه می‌یافت این انفجار رخ نمی‌داد. می‌توانست رخ دهد و حتی بیشتر هم باشد. ولی مساله مهم این است که اگر وضع منطقه خوب و پیشرفته باشد چنین اتفاقاتی خطری برای آن منطقه نخواهد داشت. کلید حل این مشکلات؛ توسعه همه‌جانبه و بدون تبعیض و با حمایت و مشارکت مردم منطقه است.
پشت صحنه دستگیری وانژو منگ، دختر هوآوی
گروگان‌گیری در جنگ تجاری
با این حال، سناریوی دستگیری «وانژو منگ» به علت «تلاش برای دور زدن تحریم‌های آمریکا علیه ایران» هنوز مطرح است. به ویژه اینکه علاوه بر شرکت هوآوی برخی از شرکت‌های دیگر چینی از جمله «زد‌تی‌ای» در سال‌های اخیر در معرض فشار‌های ناشی از تخطی از تحریم‌ها بوده‌اند.
چرا صادق زیباکلام را نکشتند؟
به‌تعبیر دیگر کدام زیباکلام سخن می‌گوید؟ یا از چه جایگاه گفتنی و با کدام پارادایم فکری؟ اینکه طیفِ اپوزیسیون در سیاست داخلی نتوانسته است هژمونی باشد یا تغییری اساسی و بنیادی در سیاست ایجاد کنند، شاید یکی هم به‌خاطر این چرخش‌های مدام پارادایمی باشد که در هیچ‌جای تاریخ و دنیا توجیه‌پذیر نبوده و نیست.
این قانون در اساس خوب و لازم است، هرچند ضروری نبود و مفاد آن باید بدون این قانون هم اجرایی می‌شد، به‌ویژه که در قوانین استخدام کشوری مواردی از آن وجود داشت، ولی تصویب این قانون و اجرای ناقص آن هزینه روانی جدیدی را بر جامعه بار کرد به این معنا که همه را متوجه این نکته کرد که قانون را می‌توان دور زد یا چنان نوشت که موارد نقص و سکوت آن از نظر مخاطبان به دور نماند.
پس چرا بازنشسته‌ها نرفتند؟
چالش اصلی اجرای قانون بازنشستگی
«همه مسئولان، حتی رئیس جمهور و دولت که مخالف تصویب این قانون بودند، بعد از تصویب آن گفتند که آن را اجرا خواهیم کرد، ولی به سمت مجوز گرفتن رفتند»
«اگر می‌دانستیم از جانب نیرو‌های تمامیت‌خواه این همه سنگ پیش پای روحانی خواهد افتاد و از آن‌سو، دولت دست راستی مانند ترامپ بر سر کار خواهد آمد، شاید بهتر بود اساسا عطای انتخابات را به لقایش می‌بخشیدیم و سرنوشت اصلاحات را به دولت روحانی گره نمی‌زدیم».
آتش و خشم در کاخ سفید ترامپ
کوشنر باریک اندام با کت شلوار خاکستری تنگ و کراوات مشکی باریک آهسته وارد اتاق شد. (اخیراً این جوک دهان به دهان می‌گشت که کوشنر خوش لباس‌ترین مرد در واشنگتن است، که البته منظور کاملاً عکس این تعریف است.) گاهی به نظر می‌رسید جنگ قدرت میان بنن و کوشنر شکل فیزیکی پیدا می‌کند. طرز رفتار بنن به ندرت تغییر می‌کرد، اما کوشنر می‌توانست گستاخ، مغرور و خودپسند باشد و دیگران را تحقیر کند – یا مثل الآن مردد، خجالت زده و متین باشد.
    صفحه  از ۱۹۴
پرطرفدار