فرادید | صفحه نخست - سیاست

Faradeed

پایان حیات سیاسی ترامپ؟

پایان حیات سیاسی ترامپ؟

اما حال چالش مهم این است که استیضاح ترامپ در شرایطی مطرح شده است که تنها یک هفته به ۲۰ ژانویه و انتقال قدرت در آمریکا باقی مانده است و مجلس سنای ایالات‌متحده تا ۱۹ ژانویه در تعطیلات به سر می‌برد.
آیا سیدحسن خمینی کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ می‌شود؟

آیا سیدحسن خمینی کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ می‌شود؟

گرچه رسانه‌های اصلاح طلب و اصولگرا از سیدحسن خمینی به عنوان گزینه احتمالی انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ نام می‌برند، اما نزدیکان سیدحسن خمینی هم بار‌ها اعلام کرده اند که او در انتخابات حضور نخواهد یافت. در این میان برخی از بزرگان اصلاح طلب هم معتقدند که به صلاح نیست سیدحسن خمینی در انتخابات شرکت کند.
هراس اعراب از بازگشت ایران

هراس اعراب از بازگشت ایران

آن‌ها از این نگرانند که دولت جدید آمریکا بر خلاف دولت ترامپ در مسیر تنش‌زدایی با ایران گام بردارد و منافع آنان را به‌شدت به خطر بیندازد.

هاشمی منتقد هاشمی

ماجرای مصاحبه اخیر فائزه هاشمی و ابراز تمایلش به رأی‌آوردن ترامپ حاشیه‌ساز شده است. اول از همه داداش محسن نامه‌ای خطاب به او نوشته که رسانه‌ای کرده و بعد هم دیگران از چپ و راست به او حمله کرده‌اند.
شورش در واشنگتن؛ دونالد ترامپ برکنار می‌شود؟

شورش در واشنگتن؛ دونالد ترامپ برکنار می‌شود؟

دو هفته مانده به پایان ریاست جمهوری دونالد ترامپ، اما او همچنان از انتقال مسالمت آمیز قدرت سر باز می‌زند. حالا هم ترامپ با تحریک هوادارانش به مراکز حساس ایالات متحده، این شائبه را ایجاد کرده که روز‌های آینده با تحریک دوباره او کشور دچار آشوب سراسری خواهد شد. از این رو کمیته قضایی مجلس نمایندگان از مایکس پنس، معاون ریاست جمهوری خواسته تا با استفاده از متمم بیست و پنجم قانون اساسی برای حذف دونالد ترامپ از قدرت اقدام کند.
بایدن با برجام چه می‌کند؟

بایدن با برجام چه می‌کند؟

با توجه به تحریم‌های سنگین و بی‌سابقه آمریکا علیه ایران، فرآیند دیپلماسی باید از مذاکرات موشکی با تهران آغاز شود و کاخ‌سفید باید با حفظ کمپین «فشار حداکثری» ترامپ، منافع خود را در هرگونه توافقی با تهران به حداکثر برساند و در عین حال نوعی استراتژی را پیگیری کند که ایران را به انجام مذاکره و توافق در همه زمینه‌ها ترغیب کند.
تنش‌های منطقه‌ای فروکش کرد؟

تنش‌های منطقه‌ای فروکش کرد؟

میلر ظاهرا در جلسات خصوصی در توجیه تصمیم اخیرش گفته است که بازگرداندن نیمیتز به خانه باعث می‌شود بهانه از ایران برای هر گونه حمله احتمالی به سربازان آمریکایی گرفته شود؛ ضمن اینکه تداوم این حضور می‌توانست ازسوی ایران به مثابه یک اقدام تحریک‌کننده تفسیر شود.
تحرکات خطرناک آمریکا در منطقه؛ ترامپ به دنبال چیست؟

تحرکات خطرناک آمریکا در منطقه؛ ترامپ به دنبال چیست؟

در حال حاضر تمامی نشانه‌ها حکایت از این دارد، که دونالد ترامپ در ۲ هفته باقی مانده به پایان ریاست جمهوری اش به دنبال برنامه‌ای در خاورمیانه است، نشانه‌هایی که با انتقاد‌های اخیر جو بایدن جدی‌تر شده اند. رئیس‌جمهور منتخب آمریکا با انتقاد از عدم همراهی دولت ترامپ در فرایند انتقال قدرت نسبت به تضعیف امنیت آمریکایی‌ها هشدار داد، اما مشخصا تأکید کرد که تیم انتقال قدرت او به‌ویژه در وزارت دفاع با مانع و سد راه مواجه شده و مقام‌های دولتی در این وزارتخانه با منصوبان رئیس‌جمهوری منتخب همکاری لازم را به عمل نمی‌آورند.
«محمد مخبر» کیست؟

«محمد مخبر» کیست؟

مخبر مدرک کارشناسی ارشد و دکترای حقوق بین‌الملل را نیز در کارنامه خود دارد. محمد مخبر از سال ۱۳۸۶ تاکنون ریاست ستاد اجرایی فرمان امام (ره) را بر عهده دارد.از جمله فعالیت‌های انجام شده در این ستاد هم‌زمان با ریاست مخبر، می‌توان به «پشتیبانی بنگاه‌های کوچک اقتصادی برای ایجاد ۱۶۰ هزار شغل»و «تأسیس مؤسسهٔ دانش بنیان برکت جهت پشتیبانی از شرکت‌های کوچک و متوسط دانش بنیان» اشاره کرد
آینده برجام؛ چالشی برای بایدن؟!

آینده برجام؛ چالشی برای بایدن؟!

عربستان به‌طور آشکار اعلام کرده است که اصلی‌ترین خواسته‌اش از مذاکرات احتمالی ایران و آمریکا، مشارکت در این مذاکرات است. ریاض خواستار آن است که به‌طور کامل مورد مشورت قرار بگیرد.
سعید محمد فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء سپاه کیست؟!

سعید محمد فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء سپاه کیست؟!

سعید محمد سال ۱۳۴۷ در تهران به دنیا آمد. او مدرک تحصیلی دکترای خود را در رشته مهندسی عمران "گرایش راه و ترابری" از دانشگاه تربیت مدرس تهران، در سال ۱۳۸۸ به دست آورد. محمد از سال ۱۳۶۶ به عضویت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در آمد و دارای سوابق مدیریتی و اجرایی متعددی در شرکت‌ها و موسسات اقماری قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء (ص) و بنیاد تعاون سپاه است.
آمریکا قابل اعتماد است؟

آمریکا قابل اعتماد است؟

باید تناسب میان مولفه‌های گوناگون قدرت را دقیق رعایت کرد. سومین عنصر اتحاد‌های سیاسی منطقه‌ای یا بین‌المللی است. در جهانی که حدود ۲۰۰ کشور دارد، حداقل ۳۰ کشور آن برای ما مهم هستند و دوری یا نزدیکی به آن‌ها می‌تواند در موازنه قوا با کشور سوم، موثر باشد.
پرطرفدار