فرادید | صفحه نخست - سیاست

Faradeed

مأموریت عمران خان در تهران
نخست‌وزیر پاکستان با هدف میانجیگری میان تهران و ریاض امروز به تهران می‌آید

مأموریت عمران خان در تهران

ما هیچ‌وقت میانجی‌ها را رد نکردیم، از «نواز شریف» نخست‌وزیر پیشین پاکستان - که به ایران آمد و ما با آغوش باز از او استقبال کردیم - گرفته تا نخست‌وزیر اندونزی که در همان زمان به ایران آمد...
عمران‌خان امروز در تهران
با هدف میانجیگری بین ایران و عربستان انجام می‌گیرد

عمران‌خان امروز در تهران

نخست‌وزیر پاکستان به درخواست عربستان سعودی و برای پیگیری ابتکاری جدید در زمینه رفع سوء‌تفاهم‌های موجود میان تهران و ریاض به تهران سفر می‌کند.
پسا‌اصلاح‌طلبی

پسا‌اصلاح‌طلبی

«جریان در راه» بیش از هر چیز یک کنشِ نقادانه و خلاقانه است؛ کنشی که با خلق و آفرینش امر نو و بدیع توأم با تماس با ناشناخته‌هایی عجین است که در آینده به بار می‌نشیند.
رشوه ۴۰۰۰ میلیاردی به خاوری

"عباس ایروانی" کیست؟

عباس ایروانی بدون احراز صلاحیت اعتباری و تودیع وثایق از طریق ارتکاب رفتار‌های مجرمانه، موفق به اخذ تسهیلات بانکی خارج از ضوابط از بانک‌های ملی، مسکن و صادرات شده و چندین شرکت واردات و تولید قطعات راه‌اندازی کرده و در‌حال‌حاضر معوقات بانکی او بیش از سه هزار میلیارد تومان است.
قالیباف راه احمدی‌نژاد را می‌رود؟

قالیباف راه احمدی‌نژاد را می‌رود؟

زمانی برخی شباهت‌های این دو نفر را باوجود تضاد منافعی که در دوره‌ای از سیاست باهم داشتند، این‌گونه دسته‌بندی کرده بودند: لبخند‌های معنادار، تکیه بر کار مضاعف و مدیریت جهادی، رفتار دراماتیک، جملات ژورنالیستی و...
تحلیل سعید حجاریات از انتخابات پیش‌رو

تحلیل سعید حجاریات از انتخابات پیش‌رو

به احتمال زیاد و با توجه به روندی که مشاهده می‌شود، مجلس آینده اصولگرا خواهد بود. به این ترتیب، دولت بیشتر از قبل زیر ضرب خواهد رفت و دو سال سختی در پیش خواهد داشت. روحانی باید تا شروع مجلس آینده کارنامه خود را عرضه کند زیرا بعد از آن توان سخن‌گفتنش را از دست خواهد داد.
پیامد‌های استیضاح ترامپ برای ایران

پیامد‌های استیضاح ترامپ برای ایران

در مقطع کنونی با طرح موضوع باب کردن مداخله خارجی در عرصه سیاست آمریکا، در جریان درخواست ترامپ از رئیس‌جمهور اوکراین، برای ارائه اطلاعاتی از فرزند جو بایدن، رقیب دموکرات خود در انتخابات، به‌صورت جدی طرح اتهام برای برکناری مطرح شده است.
حرکت چراغ خاموش ریاض به سمت تهران
ناامیدی بن‌سلمـان از حمـایت ترامپ

حرکت چراغ خاموش ریاض به سمت تهران

اوباما به‌دنبال تقویت چندجانبه‌گرایی و حفظ متحدان در یک شبکه هماهنگ بود، اما ترامپ مستقیما نقش و هزینه را بر دوش خود متحدان قرار داده و معتقد است، آمریکا نمی‌خواهد نقش پلیس جهانی را ایفا کند.
تنش زدایی با عربستان به سود منطقه

تنش زدایی با عربستان به سود منطقه

از سوی دیگر باید در نظر داشت که ساختار قدرت در عربستان به طور سنتی به ثبات و محافظه‌کاری گرایش دارد. مقصود از محافظه‌کاری در عربستان در وهله اول تحکیم موقعیت و منافع خاندان سلطنتی است. این منافع امروز در اثر بحران‌هایی مثل جنگ یمن به خطر افتاده است.
در‌های ایران به روی سعودی‌ها باز است

در‌های ایران به روی سعودی‌ها باز است

محمد بن‌سلمان از هم‌پیمانان غربی و آمریکا ناامید شده و به این نتیجه رسیده است که هدف آن‌ها تنها باج‌خواهی است و لحن خود را در قبال ایران تغییر داده و به صلح و کاهش تنش متمایل شده است.
چرا بن‌سلمان عقب‌نشینی کرد؟

چرا بن‌سلمان عقب‌نشینی کرد؟

در این فضا، عربستان خود را در یک شرایط وجودی با ایران قرار داد و حتی از ناگزیر شدن به جنگ با ایران در صورت عدم تغییر رفتار تهران خبر داد. تکاپو‌های منطقه‌ای، ائتلاف‌سازی‌های دوجانبه و چندجانبه، لابی کردن و افزایش خرید‌های تسلیحاتی، بخشی از کنش عربستان در چنین شرایطی بود.
بن‌بست سعودی‌ها

بن‌بست سعودی‌ها

آن‌ها به این نتیجه رسیده‌اند که دیگر امنیتشان با تکیه بر امریکا و کشور‌های خارجی تامین نخواهد شد و با کشت و کشتار مردم بی‌گناه نیز تامین نمی‌شود و امنیت تنها در سایه صلح...
نشست دوباره ۱+۵؟

نشست دوباره ۱+۵؟

وزرا در سطح گروه ۱+۴ مباحث و جلسه‌ای داشتند و آمادگی‌هایی هم برای نشست ۱+۵ به‌وجود آمده بود که چارچوب‌های آن جلسه مورد توافق همه طرف‌ها قرار گرفته بود.
روحانی تلفن ترامپ را جواب نداد
ایندیپندنت گزارش داد

روحانی تلفن ترامپ را جواب نداد

ترامپ مکرر در رابطه با علاقه خود برای دیدار با رهبران ایرانی سیگنال نشان داده است. او در جریان نشست‌های مجمع عمومی سال ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ از طریق فرانسه پیغام‌هایی محرمانه ارسال کرد و خواستار ملاقات با روحانی شده بود.