فرادید | صفحه نخست - سیاست

Faradeed | فرادید اخبار

معنا و مفهوم سفر نخست وزیر کره جنوبی به ایران

معنا و مفهوم سفر نخست وزیر کره جنوبی به ایران

مقامات ارشد کره جنوبی در طول چهار دهه اخیر از سفر به ایران خودداری کردند. اما حالا این سوال در ذهن متبادر می‌شود که چه اتفاقی منجر به تغییر دیدگاه مقامات این کشور در رابطه با ایران شده است. البته روابط ایران و کره جنوبی تا پیش از روی کار آمدن دونالد ترامپ دوستانه بود، اما با تحریم‌های امریکا علیه ایران، این روابط بسیار محدود‌تر شد. روابطی که تا پیش از این تنها در سطح تجاری ایجاد شده بود.
راه شفافیت در توافق با چین

راه شفافیت در توافق با چین

حساسیت مردم در باب این برنامه همکاری و رویکرد انتقادی حاکم بر نظرات در این زمینه به‌خوبی قابل درک است. اولا واقعیت آن است که دولت نه فقط در این مورد بلکه در موارد مشابه نیز برای اعتمادسازی بسیار کم تلاش کرده و می‌کند.
برجام۱۴۰۰، یک بستر و دو رؤیا

برجام۱۴۰۰، یک بستر و دو رؤیا

آنچه مسلم است غربی‌ها در «برجام ۱۴۰۰»، از برجام ۹۴ درس‌هایی گرفته و باتجربه‌تر شده‌اند و این بار توافق هسته‌ای را طلیعه یک دوران جدید با ایران تصور نخواهند کرد.

سیدحسن خمینی گزینه نهایی اصلاح طلبان؟!

گرچه سیدحسن خمینی هنوز اعلام کاندیداتوری نکرده، اما موضع گیری اصلاح طلبان نشان می‌دهد که کلیت اردوگاه این جناح منتظر حضور او در صحنه هستند. از طرفی بیشتر احزاب سیاسی اصلاح طلب در طول ماه‌های اخیر با او دیدار داشته اند. با این وجود به نظر می‌رسد که کاندیداتوری سیدحسن خمینی در حال حاضر بیش از هر زمانی جدی شده است. در این میان برخی از اصلاح طلبان نیز می‌گویند که احتمالا سیدحسن خمینی گزینه نهایی این جناح خواهد بود.  
مهدی قلی‌خان هدایت؛ تجددگرای میانه‌رو

مهدی قلی‌خان هدایت؛ تجددگرای میانه‌رو

در بررسی آرا و اندیشه‌های سیاسی مخبرالسلطنه این نکته قابل ملاحظه است که هدایت با وجود مشروطه‌خواهی و تلاش در راه استقرار مشروطه در شیوه حکومت گرایش به استبداد داشت.
مشوق‌های هسته‌ای در راه است؟

مشوق‌های هسته‌ای در راه است؟

در حالی که ایالات متحده سیاست گسترش برجام را در دستور کار قرار داده است. واقعیت آن است که اگر ترامپ راهبرد باراک اوباما را ادامه می‌داد و از سیاست فشار حداکثری و نقشه راه ۱۲ماده‌ای ایده‌آلیستی فاصله می‌گرفت، نتایج بهتری برای برجام و اهداف راهبردی آمریکا به وجود می‌آمد.
نیویورک تایمز:

اسرائیل عامل حمله به کشتی ایرانی ساویز است

نیویورک تایمز در این رابطه نوشت: کشتی ساویز اگرچه از نظر فنی به عنوان یک کشتی باری طبقه بندی می‌شود، اما ظاهرا این اولین کشتی نظامی است که در درگیری بین اسرائیل و ایران، مورد حمله قرار گرفته است.
برجام از کما خارج شد؟

برجام از کما خارج شد؟

نشست‌های پیشین برجام گرچه با هدف رفع اختلاف‌ها و حفظ برجام برگزار می‌شد. اما حالا رویکرد اعضا به نشست‌های کمیسیون برجام، بیشتر احیای برجام و لغو تحریم‌های اعمال شده از سوی آمریکا است. در این رابطه دولت ایران و آمریکا عقیده دارد که لغو تحریم‌ها وارد مرحله تازه ای شده است.
برنامه یا توافق‌نامه؟

برنامه یا توافق‌نامه؟

نام این سند «برنامه» است و در واقع چین و ایران در این برنامه تلاش کردند با توجه به مزیت‌های مطلق و نسبی و سابقه تاریخی همکاری که طی سال‌های متمادی داشتند، بتوانند با یکدیگر تعاملات دوطرفه‌ای را برقرار کنند.
تاکید عراقچی بر رفع همه تحریم‌ها

پایان نشست وین؛ توافق بر سر ادامه رایزنی‌ها

براساس توافق صورت گرفته، دو نشست کارشناسی موازی میان اعضای کمیسیون مشترک برجام جهت انجام رایزنی‌های فنی در حوزه رفع تحریم و هسته‌ای تشکیل شد.
الزامات احیای برجام

الزامات احیای برجام

این وضعیت پیچیده برجام برای طرفین کارت‌های بازی ایجاد کرده بود. به این معنا که آمریکا با اشاره به کاهش تعهدات هسته‌ای ایران معتقد بود که باید ایران گام نخست را برای احیای برجام بردارد.
کودتای ناکام در اردن؛ ماجرا چه بود؟

کودتای ناکام در اردن؛ ماجرا چه بود؟

گرچه ولیعهد سابق اردن هرگونه اقدام برای کودتا علیه ملک عبدالله، پادشاه اردن را رد می‌کند. اما مقامات امنیتی اردن ادعا دارند که حمزه بن حسین نقشه کودتا علیه پادشاه اردن را طراحی کرده  و همه چیز برای اجرای آن محیا بوده است. در این رابطه روزنامه واشنگتن پست به نقل از منابعی در اردن نوشته که بعضی از سران عشایر و مقام‌های امنیتی هم در این توطئه گسترده و پیچیده شرکت داشته‌اند.
مذاکرات وین، راهگشای برجام؟!

مذاکرات وین، راهگشای برجام؟!

آمریکا با عقب‌نشینی از سیاست بازگشت ایران به تعهدات هسته‌ای و سپس تعلیق تحریم‌ها، با طرح گام به گام پای به مذاکرات خواهد گذاشت.