فرادید | تأملات - سبک زندگی

Faradeed

کلافگی انسانِ همیشه‌گریزان در قرنطینه

کلافگی انسانِ همیشه‌گریزان در قرنطینه

در روز‌های قرنطینۀ اجباری و یا اختیاری، در روزگار جهان‌گیری کرونا، در ممنوعیت گذراندن وقت در مراکز تفریحی، سرگرمی، ورزشی، فروم‌های اجتماعی و ...، حتی با وجود ارتباطات مجازی، استفادﮤ بیش از حد از خانه (به عنوان یک کالا با مصرف کوتاه‌مدت) عوارض رفتاری و روانی به بار می‌آورد.

"مصونیت جمعی و گَله‌ای"، اختلال در زنجیره انتقال

نوعی مصونیت در جمعیت است که تعداد کافی از اعضای آن در طول عمر خود در واقع به طور طبیعی یا مصنوعی در معرض عوامل عفونی قرار دارند. این نوع قرار گرفتن در معرض عفونت ممکن است خیلی زود در زندگی ایجاد شود.
با بی‌حوصلگی نجنگید، در آن غرق شوید

با بی‌حوصلگی نجنگید، در آن غرق شوید

صنعت سرگرمی، که راهی است برای فرار از ملال، سالانه ۲.۶ تریلیون دلار هزینه می‌تراشد. نیل برتن می‌گوید این کار‌ها بی‌فایده است. به‌جای مبارزه با ملال، باید خودمان را در آن غرق کنیم.
هویت ناخواسته؛ عکس‌هایی که والدین از کودکان منتشر می‌کنند

هویت ناخواسته؛ عکس‌هایی که والدین از کودکان منتشر می‌کنند

چند ماه بود که کارا جرئتش را جمع می‌کرد تا دربارۀ چیزی که در اینستاگرام دیده بود با مادرش صحبت کند. مدتی پیش، کارای یازده ساله فهمید که تقریباً در تمام طول عمرش، مادرش عکس‌های او را بدون اجازۀ قبلی در اینستاگرام می‌گذاشته است.
دکتری، مدرکی برای هیچ؟!

دکتری، مدرکی برای هیچ؟!

مدرک دکتری طراحی شد که افرادی برای مشاغل دانشگاهی تربیت شوند؛ اما شمار موقعیت‌های کاری دارندگان دکتری هیچ نسبتی با شمار فرصت‌های شغلی موجود ندارد.

"بحران میانسالی" یک باور غلط است؟!

در نوجوانی حس بهتری داریم، با نزدیک شدن به اواخر دهه ۴۰ زندگی احساس شوربختی در ما بیشتر می‌شود و وقتی به سنین پیری می‌رسیم، حس خوشی و سلامتی دوباره در ما زنده می‌شود.
ترک عادت‌های بد ربطی به ارادۀ قوی ندارد

ترک عادت‌های بد ربطی به ارادۀ قوی ندارد

من همیشه به قدرت اراده‌ام غره بوده‌ام. مانند اغلب افرادی که آموزش پزشکی را به اتمام رسانده‌اند -‌همراه با سحرخیزی‌ها و شیفت‌های طولانی وقتی دوستانتان در حال مهمانی‌دادن و خوش‌گذرانی‌اند-، سابقۀ اثبات‌شده‌ای از به‌تأخیرانداختن رضایت داشتم.
حصارِ تنگ ارتباطات مکتوب
با نوشتن از قیدوبند زمان رها می‌شویم، اما حصاری تنگ‌تر دورمان کشیده می‌شود

حصارِ تنگ ارتباطات مکتوب

ارتباطاتِ مکتوب به ما آزادی می‌دهد. کمک می‌کند تا خودمان را از مصیبت‌های کنش رودررو خلاص کنیم. ما را از دست آدم‌ها خلاص می‌کند، اما گرفتارِ حرف‌های خودمان می‌کند. فراموشی‌ای در کار نیست، امکان اصلاحی وجود ندارد و ردپایی که به جا گذاشته‌ایم دیگر در اختیارمان نخواهد بود.
چهرۀ ایدئال زنان در اینستاگرام؛ حجم روی حجم
صورت دست‌نخوردهٔ زن‌ها نامتعارف است؟

چهرۀ ایدئال زنان در اینستاگرام؛ حجم روی حجم

ایدئال‌های زیبایی زنانه، که فقط از طریق فرایند‌های دردناک دست‌کاری‌های جسمانی می‌توانند حاصل شوند، همیشه با ما بوده است؛ از پای کوچک در امپراتوری چین گرفته تا کمر باریک در اروپای قرن نوزدهم.
همه ما برای اینترنت
مضحکۀ حریم خصوصی آنلاین‌

همه ما برای اینترنت "کالا" هستیم

این بچۀ من است. چرا گوگل اجازه دارد پنجه‌های الگوریتمی خودش را روی چهرۀ زیبای این نوزاد بکشد و اطلاعات حاصل را برای شخصی‌سازی بهتر محصولات و خدماتش استفاده کند؟