فرادید | تأملات - سبک زندگی

Faradeed | فرادید اخبار

چگونه ۴۰۰۰‌ هفته زندگی کنید و زجر نکشید؟
فرار از «تله بهره‌وری»

چگونه ۴۰۰۰‌ هفته زندگی کنید و زجر نکشید؟

وقت ما محدود است، اما همچنان برای دستیابی به اهداف نامحدود برنامه‌ریزی و تقلا می‌کنیم. چرا این حد از فشار را به خودمان تحمیل می‌کنیم و چطور می‌توانیم این کوشش «بیهوده» را متوقف کنیم؟

آیا دست‌دادن را از دست داده‌ایم؟

از نقطه‌نظر فرهنگی، دست‌دادن جایی میان آداب معاشرت و مدیریتِ میکروب قرار دارد. دست‌دادن از معدود حرکت‌های لمسی موجود است که متضمن صمیمیت بین ماست بی‌آنکه پای علاقه‌های شهوانی غرض‌ورزانه را به میان بکشد؛ و البته یاد می‌گیریم چگونه از ظرایف آن لذت ببریم.
چه چیزی مردان را زیبا و خوش‌تیپ می‌کند؟
ایده‌آل‌های زیبایی مردانه

چه چیزی مردان را زیبا و خوش‌تیپ می‌کند؟

زیبایی مردان مرسوم به مدل مدیترانه‌ای – بلند، تیره و زیبا—هنوز طالب زیادی دارد. اما رفتار و زیبایی کلیشه‌ای مردانه در حال تغییر است.
۱۲ توصیه علمی برای حل اعتیاد به گوشی هوشمند
آیا من اعتیاد دارم؟

۱۲ توصیه علمی برای حل اعتیاد به گوشی هوشمند

یکی از علائم اعتیاد به موبایل زمانیست که فرد پیامد‌های منفی بالقوه استفاده از موبایل و نظرات نزدیکانش درباره استفاده زیاد از موبایل را نادیده می‌گیرد. روی گوشی تلفن‌تان ساعت بگذارید تا به شما هشدار بدهد.
تاملات کرونایی

نزدیک، چقدر نزدیک است

آدم‌ها فاصله اجتماعی را همیشه رعایت نمی‌کنند، اغلب بسیار به ما نزدیک می‌شوند، چنان نزدیک که احساس خطر یا احساس ناخوشایندی به ما دست می‌دهد. اگر نظریه تکامل بیولوژیکی درست باشد، پس باید برای کنار آمدن با این شرایط، متخصص شده باشیم. اما تا آنجا که می‌دانیم، در این مورد زیاد اشتباه می‌کنیم.
پدرِ پولدار، پدرِ بی‌پول
یک کتاب اثربخش

پدرِ پولدار، پدرِ بی‌پول

یکی از راه‌های موفقیت مالی و کسب ثروت کنترل مالی است. رابرت کیوساکی به ما نشان میدهد که چگونه کنترل مالی زندگی خود را بر عهده بگیریم.
زوج ژاپنی هنجارشکن، به نابودی بنیان خانواده متهم شدند

زوج ژاپنی هنجارشکن، به نابودی بنیان خانواده متهم شدند

نام خانوادگی از دیرباز قلمرویی برای رقابت بوده است. دکتر سوفی کولومبیو، می‌گوید: تمایل زنان به حفظ نام خانوادگی‌شان در غرب تا سال ۱۶۰۵ یک بلندپروازی محال دانسته می‌شد. آن‌هایی که تلاش می‌کردند این قانون مردسالارانه را به چالش بکشند با مقاومتی خشمگینانه مواجه می‌شدند، بالاخره برخی توانستند حق حفظ نام خانوادگی بعد از ازدواج را از طریق سلسله دادگاه‌های تاریخی‌ای که در اواخر دهه ۱۸۰۰ برگزار شد، به دست آورند.
یوگا چه نسبتی با تئوری‌های توطئه کیوانان دارد؟
آسمان آبی، هشتگ بیداری بزرگ

یوگا چه نسبتی با تئوری‌های توطئه کیوانان دارد؟

یوگا همچنین ۳ باور هسته‌ای دارد که اتفاقاً در تمامی تئوری‌های توطئه نیز ضروری هستند: ۱-همه‌چیز به هم مرتبط است ۲-هیچ چیزی بی‌دلیل رخ نمی‌دهد ۳-هیچ‌چیزی آن‌طور که به نظر می‌رسد نیست. رمسکی می‌گوید: «اگر شما با این ۳ باور خودتان را پرورش داده‌اید، درواقع همچنین خودتان را طوری پرورش داده‌اید که به سبک و سیاق تئوری توطئه بی‌اندیشید.»
چگونه از انسان‌های معمولی به انسان‌های مصرف‌گرا تبدیل شدیم؟

چگونه از انسان‌های معمولی به انسان‌های مصرف‌گرا تبدیل شدیم؟

پاکارد در دومین نقد بزرگ خود به فرهنگ مصرفی در «زباله‌سازها» The Waste Makers دو نوع کهنگی شامل کهنگی کارکردی و کهنگی روانی را شناسایی می‌کند. منظور او از کهنگی کارکردی خراب شدن و کهنگیِ سریع کالاست و منظور او از کهنگی روانی آن است که محصول طوری طراحی شده که به سرعت در ذهن مصرف‌کننده کهنه جلوه کند، حتی خیلی سریعتر از زمانی که تار و پود آن از هم گسسته و خراب شود.
قرن‌ها کوشیده‌ایم تا خون را از گوشت پاک کنیم و حالا می‌کوشیم تا آن را دوباره برگردانیم

همبرگر افسردگی

اولین باری که محال‌برگر (همبرگر قلابی) را در خانه درست کردم، جلز و ولز چربی از اجاق درآمد (تکه‌های برگر حاوی روغن نارگیل نامیزه۳ هستند که مثل پیه آب می‌شود) و ظرف چند ثانیه بوی آهن گوشت سوخته در اتاق پیچید.
تأثیر مخرب کوتاه‌مدت‌گرایی و اکنون‌گرایی
آیا به فکر فرزندان خود هستیم؟

تأثیر مخرب کوتاه‌مدت‌گرایی و اکنون‌گرایی

نرخ تنزیل بن‌مایه‌ بسیاری از بحث‌های آب و هوایی بوده است. بسیاری از شهروندان سیاره‌ زمین قبول دارند که باید برای حفظ زمین و جلوگیری از یک فاجعه‌ی آب و هوایی همین امروز هزینه کنند. اما تا چه حد هزینه حاضرند پرداخت کنند؟ خودتان را در نظر بگیرید، شما چه بخشی از درآمدتان را حاضرید در راه منفعت رساندن به نسل‌های آینده صرف کنید؟
بشر هیچ زمانی مانند اکنون برای زیباتر‌شدن تحتِ فشار نبوده است

بشر هیچ زمانی مانند اکنون برای زیباتر‌شدن تحتِ فشار نبوده است

استفاده از چهره به عنوانِ نوعی ارز برای خریدِ لایک و محبوبیت به من می‌گوید این جایی نیست که تمدن بنا بوده به آن برسد. تمایلِ رو به افزایشِ مردم برای عملِ جراحی بینی تا حدِ زیادی تابعِ دوست‌نداشتنِ شکلِ بینی در عکس‌های سلفی است. مردم می‌گویند شکلی که بینی‌هایشان در این عکس‌ها می‌افتد را دوست ندارند.
مثبت‌اندیشی چه بلایی سرمان می‌آورد؟

مثبت‌اندیشی چه بلایی سرمان می‌آورد؟

تحقیقاتی که طی ۱۰ سال اخیر انجام شده نشان می‌دهد که شیفتگی ما نسبت به شادی و اعتماد به نفس بالا ممکن است نارضایتی ما را در زندگی افزایش دهد و ما را از رسیدن به اهداف واقعی‌مان دور کند. درحقیقت، اگر ما از تمرکز بر شادی دست برداریم، شادتر خواهیم بود.
من زیبا نیستم؛ جنبشی که ستاره یوتیوب راه انداخت

من زیبا نیستم؛ جنبشی که ستاره یوتیوب راه انداخت

لینا یائه، یک ویدیو با عنوان «من زیبا نیستم» را در شبکه یوتیوب گذاشت. او در این ویدیو خودش را آرایش و سپس آرایش‌ها را پاک می‌کند و همزمان نظراتِ سرشار از نفرتی که در گذشته از دیگران دریافت کرده. یکی دیگر از پدیده‌های رایج در کره جنوبی کار گذاشتن دوربین مخفی در اتاق‌های تعویض لباس زنان است که سال گذشته اعتراضات گسترده‌ای با شعار «زندگی من [فیلم]پورنِ تو نیست» را در پی داشت.