فرادید | تأملات - سبک زندگی

Faradeed

در میانسالی

در میانسالی "معنوی‌تر" می‌شویم؟!

برای کسانی که در این سِن پذیرای ایمان می‌شوند، این تجربه مسرت‌بخش است. بزرگسالانی که به دین یا معنویتی اعتقاد دارند، در کل شادتر هستند و معمولاً کمتر از افراد بی‌دین افسرده می‌شوند.
زندگی بهتر؛ از خطرات باخبر باشیم یا بی‌خبر؟

زندگی بهتر؛ از خطرات باخبر باشیم یا بی‌خبر؟

فاجعه نه‌ تنها‌ در برابر تفسیر، بلکه در برابر نمایش هم مقاومت می‌ورزد: وقتی می‌کوشیم آن را در قالب زبان درآوریم، می‌خواهیم آن را در نظم شسته رفته‌ای بگنجانیم که با طبیعت اولیه‌اش ناسازگار است.
ضامن موفقیت؛ تلاش فردی یا شرایط اجتماعی؟

ضامن موفقیت؛ تلاش فردی یا شرایط اجتماعی؟

این تحقیق از حقایق بغرنج‌تری هم پرده برمی‌داشت آنجا که نشان می‌داد موفقیت در مذاکرات سبب می‌شد مذاکره‌کنندگان احساس کنند آنچنان که باید صداقت به خرج نداده‌اند و در نتیجه کمتر به خود افتخار می‌کردند.
واکسن‌هراس‌ها چه می‌گویند؟

واکسن‌هراس‌ها چه می‌گویند؟

مخالفت با واکسن از سال ١٧٩٦ نخستین سالی که واکسن وارد بدن انسان‌ها شد، وجود داشته، تکثیر شده و به عصر حاضر رسیده است؛ مخالفت‌هایی که سراسری شده و گریبان کشور‌های بسیاری را گرفته است.
احساس پیری بیشتر؛ ولخرجی کمتر؟!

احساس پیری بیشتر؛ ولخرجی کمتر؟!

ما می‌خواهیم به مردم بفهمانیم که با شرایط امروزی، عمر زیادی پیشِ رو خواهند داشت، پس نباید برای گذران روزگارِ خود فقط به تأمین اجتماعی چشم امید داشته باشند. قرار نیست در ۶۵ سالگی بازنشست شوند؛ و می‌توانند بر حسب خواسته یا نیاز، یک کار پاره‌وقت هم داشته باشند
شهرتی که برپایۀ برق‌انداختنِ دیوانه‌وار خانه بنا شده است

"کلینفلوئسنر‌ها" دقیقا چه می‌کنند؟

در بستری خوش‌بینانه، شاید به افراد انگیزه دهد خانه‌های خود را تمیز کنند یا شاید وضعیتی انگیزشی باشد که بر اثر آن افراد تشویق می‌شوند سخت‌تر کار کنند. اما این چاقویی دولبه است: نوعی مقایسۀ اجتماعی در همه چیز.
با ۲۵ سال

با ۲۵ سال "دورکاری" چه شکلی می‌شوید؟

او برای آنکه پشت کامپیوتر می‌نشیند مشکل ستون فقرات دارد. دانشمندان می‌افزایند که کارمندان دورکار چین و چروک بیشتری نسبت به افرادی که برای کار خارج می‌شوند، خواهند داشت.
فلسفۀ لباس؛ وقتی که پارچه‌های دوخته به حرف می‌آیند

فلسفۀ لباس؛ وقتی که پارچه‌های دوخته به حرف می‌آیند

این حرف صرفاً به این معنا نیست که لباس‌ها می‌توانند انعکاسی از زندگی ما باشند، بلکه به این معناست که خود زندگی در لباس‌ها اتفاق می‌افتد و ساختن لباس ها، مراقبت از آن ها، و کنارگذاشتن و پوشیدن آن‌ها عمیقاً در پیوند با احساس خودبودگی ما هستند و به شیوه‌هایی کاملاً آشنا، توسط خود ما و اطرافیانمان، به خاطر سپرده شده اند.
قرنطینه،
آیا دوران خانوادۀ هسته‌ای به پایان رسیده؟

قرنطینه، "خانواده هسته‌ای" را زیرسؤال برد؟!

خبر بد آن است که احساس می‌کنیم خانه‌هایمان تنگ‌تر و تنگ‌تر می‌شود، به‌نحو آشکاری برای مهدکودک، پیش‌دبستانی و مدرسه دل‌مان تنگ شده است. آن‌ها واقعاً نعمت بودند.
زندگی شهری در مسیر مارپیچ کرونا

زندگی شهری در مسیر مارپیچ کرونا

واقعیت این است که پس از ساختن واکسن ویروس کرونا هم این بیماری تمام نمی‌شود و تنها راه قطعی برای در امان ماندن هنوز مبتلا نشدن است.
ستاره بینی؛ فال و سرگرمی یا یک کارعلمی؟

ستاره بینی؛ فال و سرگرمی یا یک کارعلمی؟

ستاره بینی معمولاً به عنوان یک عقیده درک می‌شود که پدیده‌های نجوم، به عنوان مثال، صورت فلکی در بدو تولد یا کاهش فاز عطارد، به نوعی بر وقایع روزمره در زندگی ما تأثیر می‌گذارد و خصوصیات شخصی ما را تعیین می‌کند.
لجبازی، لذت بخش و جذاب است؟

لجبازی، لذت بخش و جذاب است؟

روی درست‌ودرمان می‌تواند از جهتی قابل احترام باشد. فردی که از مسیر درست کژروی می‌کند، ارزش عقلانیت و اخلاق و زندگی نیک را قدر می‌داند و، دلزده از این‌ها، مسیر دیگری می‌پوید.
انسان‌ها ذاتا تنبل هستند؟

انسان‌ها ذاتا تنبل هستند؟

خوشحالی غریزی برای تلاش در انجام یک کار به اندازه‌ای برایمان خوشایند است که دنبال راه میان‌بر نمی‌گردیم. مثلا ممکن است ساعت‌ها وقت صرف حل یک جدول کلمات متقاطع کنیم و برای پیدا کردن جواب‌ها سراغ موتور‌های جستجو نرویم.
ماسک، برقراری ارتباط با دیگران را مشکل می‌کند؟

ماسک، برقراری ارتباط با دیگران را مشکل می‌کند؟

وقتی نتوانیم تمامی صورت را ببینیم، طبیعتا پردازش کلی ما از عواطف طرف مقابل مختل می‌شود. " او می‌گوید که این کاستی حتی در فرهنگ‌هایی که در آن‌ها پوشیدن نقاب و روبنده بخشی از هنجار اجتماعی است مصداق دارد.