سیستم بالابر در کشتی ۴۰۰ ساله هلندی

سیستم بالابر در کشتی ۴۰۰ ساله هلندی

. تیم غواصی غیرانتفاعی بیدوین می‌گوید که کشتی فوق به احتمال زیاد مورد استفاده امپراتوری هلند بوده است که کنترل مسیر تجاری در دریای بالتیک را در آن زمان در دست داشت.
کد خبر: ۸۵۰۲۳
بازدید : ۱۱۹۵۱
۰۳ مهر ۱۳۹۹ - ۰۹:۴۲
سیستم بالابر در کشتی ۴۰۰ ساله هلندی
شرایط در دریای بالتیک برای حفظ بقایای این کشتی قدیمی مساعد بوده است
 
غواصان فنلاندی تصادفی در قعر دریای بالتیک چیزی را کشف کردند که گمان می‌شود بقایای یک کشتی بازرگانی ۴۰۰ ساله هلندی باشد.  این کشتی موسوم به «فلوئیت»، در عمق حدود ۸۵ متری آب، روی کف دریا و در شرایط بی‌نقص کشف شده است.

غواصان هنگام جست‌وجوی کشتی‌های غرق‌شده مربوط به جنگ‌های اول و دوم جهانی، به این کشف تصادفی دست یافتند.  این کشتی قرن هفدهمی که در مقایسه با دیگر کشتی‌های مربوط به دوره خود، پیشرفته است، هیچ گونه بار اسلحه نداشت و بدنه‌اش به گونه‌ای طراحی شده است که قابلیت حمل بار بیشتر داشته باشد.

کشتی‌های آن دوره مجهز به یک سیستم قرقره بالابر بودند که به کارگران کمتری نیاز داشت و باعث افزایش سود تجارت می‌شد. تیم غواصی غیرانتفاعی بیدوین می‌گوید که کشتی فوق به احتمال زیاد مورد استفاده امپراتوری هلند بوده است که کنترل مسیر تجاری در دریای بالتیک را در آن زمان در دست داشت.

این تیم می‌گوید که قسمت جلو کشتی بر اثر برخورد با یک کشتی ماهیگیری، آسیب محدودی دیده است.  در گزارش آنان آمده است: «تنها در نقاط نادری از جهان، از جمله در دریای بالتیک است که کشتی‌های چوبی می‌توانند قرن‌ها بدون آن که مواد شیمیایی، بیوشیمیایی و نیز فرایند‌های بیولوژیک تخریبشان کند، سالم بمانند.»

«به علت شوری آب، تاریکی مطلق، و دمای بسیار پایین در تمام طول سال، روند تخریب در دریای بالتیک بسیار کند صورت می‌گیرد. و شاید از همه مهم‌تر این باشد که ارگانیسم‌های خوره چوب، مانند کرم کشتی، نمی‌توانند در چنین محیطی زنده بمانند.»

«حتی در دریا‌های ملایم‌تر، کشتی‌های غرق‌شده چوبی طی چند دهه ناپدید می‌شوند، مگر آن که در میان رسوب کف آب‌ها ته‌نشین شوند.»
 
سیستم بالابر در کشتی ۴۰۰ ساله هلندی
 
منبع: ایندیپندنت
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه