روش‌های ضدعفونی کردن لباس‌ها در دوران کرونا

روش‌های ضدعفونی کردن لباس‌ها در دوران کرونا

تمیز کردن شامل حذف آلودگی و میکروب از سطح است. در حالی که تمیز کردن ممکن است خطر انتشار عوامل عفونی مانند ویروس‌ها و باکتری‌ها را کاهش دهد، اما آن‌ها را از بین نمی‌برد.
کد خبر: ۸۵۰۹۴
بازدید : ۹۴۲۴
۰۵ مهر ۱۳۹۹ - ۱۳:۴۹
روش‌های ضدعفونی کردن لباس‌ها در دوران کرونا
 
با توجه به شیوع بیماری همه گیر COVID-۱۹، سازمان‌های بهداشتی در سراسر جهان همچنان بر حفظ فاصله فیزیکی بین افراد، شستن دست‌ها و ضد عفونی کردن وسایل روزمره مانند لباس تأکید می‌کنند.
 
COVID-۱۹ بیماری است که ویروس SARS-CoV-۲ ایجاد می‌کند. شاید اطلاع از نحوه‌ی نامگذاری آن نیز برای شما جالب باشد: "Co" به تاج، "vi" به ویروس، "d" به بیماری و ۱۹ به سال ۲۰۱۹ اشاره دارد.

اگرچه هنوز مشخص نیست که SARS-CoV-۲ چه مدت می‌تواند بر روی لباس زنده بماند، اما کارشناسان توصیه میکنند در هنگام شستن لباس و سایر منسوجات احتیاط کنید. مراقبت بیشتر به ویژه برای کسانی که با کسی که به عفونت SARS-CoV-۲ مشکوک یا تأیید شده و کسانی که خود به آن مبتلا هستند زندگی می‌کند بسیار مهم است.

برای یادگیری بیشتر در مورد اینکه چرا ضدعفونی کردن یک اقدام ایمنی مهم است، در ادامه‌ی مطلب با ما همراه باشید. ما همچنین در مورد شستن لباس‌ها راهنمایی‌ها را ارائه کرده ایم.

چرا ضد عفونی مهم است؟
شستن لباس‌ها در دمای بالا ممکن است به ضد عفونی کنندگی آن‌ها کمک کند.

تمیز کردن و ضد عفونی کردن فرایند‌های متفاوتی هستند.

تمیز کردن شامل حذف آلودگی و میکروب از سطح است. در حالی که تمیز کردن ممکن است خطر انتشار عوامل عفونی مانند ویروس‌ها و باکتری‌ها را کاهش دهد، اما آن‌ها را از بین نمی‌برد.

ضد عفونی نیاز به استفاده از مواد شیمیایی دارد که میکروب‌ها را از بین می‌برد. استفاده از انواع محلول ضدعفونی کننده سطوح و ضدعفونی کننده‌ی منسوجات پس از تمیز کردن، می‌تواند خطر گسترش عفونت را کاهش دهد.

مقامات بهداشت عمومی، مانند سازمان بهداشت جهانی (WHO) و مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) گفته اند که SARS-CoV-۲ از طریق تماس غیرمستقیم و مستقیم با قطرات تنفسی حاوی ویروس، از فردی به فرد دیگر منتقل می‌شود.

موارد احتیاطی نظیر حفظ فاصله فیزیکی، قرنطینه سازی و در خانه ماندن می‌توانند به کاهش خطر انتقال مستقیم کمک کنند. با این حال، قطرات تنفسی می‌توانند روی اشیا و سطوح بیفتند. در صورت لمس این سطوح و سپس لمس چشم، بینی یا دهان، SARS-CoV-۲ می‌تواند به بدن فرد وارد شود.

مطالعات نشان می‌دهد ویروس کرونا، مانند ویروس سندرم حاد تنفسی (SARS) و ویروس سندرم تنفسی خاورمیانه (MERS) هستند و می‌توانند تا ۹ روز بر روی سطوح فلزی، شیشه‌ای و پلاستیکی باقی بمانند.

اگرچه یافته‌های تحقیقات فعلی و راهنمایی‌های مقامات بهداشت عمومی بینشی در مورد چگونگی کاهش انتقال ویروس بر روی سطوح فراهم می‌کند، اما این امر در مورد لباس و سایر منسوجات صدق نمی‌کند.

نویسندگان یک مطالعه در Lancet Microbe گزارش دادند، SARS-CoV-۲ بر روی سطوح صاف مانند شیشه یا فلز پایدارتر است.

این محققان همچنین گزارش دادند که ویروس به مدت ۳–۷ روز روی سطوح شیشه ای، فولاد ضد زنگ و پلاستیک و کمتر از ۲ روز روی چوب و پارچه عفونی باقی مانده است. یافته‌های آن‌ها همچنین نشان می‌دهد که SARS-CoV-۲ به گرما بسیار حساس است. پس از افزایش دما به ۷۰ درجه سانتیگراد، ویروس طی ۵ دقیقه غیرفعال میشود.

ضد عفونی سطوح با هیپوکلریت سدیم ۱/۰ درصد (سفید کننده)، پراکسید هیدروژن ۵/۰ درصد یا اتانول ۶۲ الی ۷۱ درصد به طور مؤثر، ویروس کرونا را غیرفعال می‌کند و باعث می‌شود آن‌ها دیگر عفونی نباشند.

رعایت پروتکل‌های بهداشتی و استفاده از ضدعفونی کننده استاندارد و مناسب در خانه و در مکان‌های عمومی می‌تواند به کاهش خطر انتقال غیرمستقیم کمک کند.

جهت خرید انواع محلول ضدعفونی کننده دست، سطوح و لباس میتوانید به فروشگاه اینترنتی تجهیزات پزشکی ماهان مدیکال مراجعه بفرمایید.
 
روش‌های ضدعفونی کردن لباس‌ها در دوران کرونا
نحوه ضد عفونی لباس
در این بخش، ما چند دستورالعمل اساسی را برای جلوگیری از شیوع COVID-۱۹ هنگام لباسشویی ارائه می‌دهیم:

لباسشویی در خانه
لباس‌ها را با صابون لباسشویی یا شوینده خانگی بشویید. استفاده از شوینده حاوی سفید کننده را در نظر بگیرید. با این حال، حتماً توضیحات و دستورالعمل‌های محصول را بخوانید تا از خراب شدن احتمالی برخی از لباس‌ها جلوگیری کنید. خیساندن لباس‌ها را در محلول حاوی آمونیوم کواترنر قبل از شستن آن‌ها در نظر بگیرید.

گرمترین تنظیم آب موجود را انتخاب کنید. WHO دمای آب را بین ۶۰ تا ۹۰ درجه سانتیگراد توصیه می‌کند. با این حال، دمای بالا می‌تواند به لباس‌های ظریف آسیب برساند یا باعث کوچک شدن برخی از لباس شود، بنابراین یادتان باشد که قبل از بکار بردن هر کدام از این توصیه‌ها و روش ها، برچسب‌های مراقبت در هنگام شستشوی هر لباس را مطالعه کنید.

لباس‌ها را کامل خشک کنید
سبد‌های لباسشویی را با هیپوکلریت سدیم ۱/۰ درصد یا یکی از مواد ضد عفونی کننده خانگی استاندارد و مورد تأیید سازمان غذا و دارو، ضدعفونی کنید.

هنگام لباسشویی از دستکش استفاده کنید. دست‌ها را بلافاصله با آب گرم و صابون بشویید. اگر دستکش در دسترس نیست، بلافاصله پس از دست زدن به لباس کثیف دست‌ها را بشویید و از لمس صورت خودداری کنید.

بردن لباس‌ها به خشکشویی
برخی، بعضی از لباس‌های خود را در خانه نمی‌شویند. از اینرو، کسانی که از امکانات خشکشویی استفاده می‌کنند هنوز هم می‌توانند از دستورالعمل‌هایی که در بالا ذکر کرده ایم پیروی کنند.

علاوه بر این، هنگام بردن لباس‌ها به خشکشویی، اقدامات احتیاطی زیر را در نظر بگیرید:

از افراد دیگر ۲ متر فاصله داشته باشید.
هنگام حمل لباس‌های کثیف، دستکش یکبار مصرف بپوشید و از لمس صورت خودداری کنید.
در خانه، قبل از جمع کردن لباس‌های شسته شده و خارج کردن آن‌ها از درون کاور دست‌ها را بشویید. تا مجدد آلوده نشوند.

خلاصه
هنوز مشخص نیست که ویروس‌های عفونی SARS-CoV-۲ چه مدت می‌توانند روی پارچه‌های مختلف لباس باقی بمانند.

تحقیقات فعلی نشان می‌دهد که ویروس SARS-CoV-۲ نمی‌تواند در دمای ۷۰ درجه سانتیگراد یا بالاتر از آن مقاومت کند.

استفاده از مواد ضد عفونی کننده خانگی مانند سفید کننده نیز ممکن است به غیرفعال سازی ویروس‌ها کمک کند. با این حال، هنگام افزودن سفید کننده به مقدار زیادی لباس، احتیاط لازم است، زیرا این امر می‌تواند به اشیا و منسوجات رنگی رنگی آسیب برساند.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین