ادامه روند نزولی بورس؟!

ادامه روند نزولی بورس؟!

به هر ترتیب در مرحله اول از سناریوی افزایشی شاخص کل باید محدوده خط روند نزولی کوتاه‌مدت را به سمت بالا بشکند. در پرده دوم از افزایش قیمت‌ها شاخص کل به‌دنبال شکستن محدوده خط روند نزولی میان‌مدت است.
کد خبر: ۸۹۴۹۷
بازدید : ۶۶۰۹
۲۷ دی ۱۳۹۹ - ۰۶:۴۳
شکور علیشاهی| شاخص کل بورس اوراق بهادار از حدود ۲۵ روز قبل، حدود ۱۵ درصد کاهش داشت و از محدوده یک میلیون و ۴۵۰ هزار واحد به محدوده یک میلیون و ۲۳۰ هزار واحد رسید. در هفته گذشته روند نزولی میان‌مدت ادامه داشت و روند نزولی کوتاه‌مدت نیز تشکیل شد.

خط روند صعودی بلند‌مدت نیز به سمت پایین شکسته شده است. مهمترین اتفاق در چند روز اخیر، شکسته شدن منطقه مهم قیمتی یک میلیون و ۲۵۷ هزار واحد به سمت پایین بود. با گذشتن شاخص از این سطح حمایتی در هفته آینده باید منتظر منطقه حمایتی مناسب یک میلیون و ۲۱۰ هزار واحد بود. با وجود روند نزولی در شاخص کل احتمال شکسته شدن این محدوده به سمت پایین وجود دارد.

در صورت از دست دادن این منطقه امید‌ها به بازار سرمایه بسیار کم خواهد شد و حتی سرمایه‌گذاران با انتظار بازده نرمال، دیگر ریسک حضور در بازار را نخواهند پذیرفت و از بازار خارج می‌شوند. امکان دارد فشار عرضه‌ها به حدی برسد که شاخص تا محدوده‌های یک میلیون واحد نیز کاهش پیدا کند.
 
البته سطوح حمایتی یک میلیون و ۱۷۰ هزار واحد، یک میلیون و ۱۰۰ هزار واحد و یک میلیون و ۵۰ هزار واحد، می‌توانند مانع کاهش بیشتر قیمت‌ها شوند.

مناطق حمایتی، سطوحی از قیمت هستند که در آن احتمالا تقاضا‌کنندگان سهام زیاد می‌شوند و ممکن است نقطه پایان روند نزولی و کاهش قیمت‌ها باشند. از طرفی سطوحی که به‌عنوان هدف قیمتی، در روند نزولی معرفی می‌شوند، مناطقی هستند که در آن معامله‌گران بلند‌مدت بازار در سهم حضور دارند و اکثر سفته‌بازان در این نقطه از سهم خارج شده‌اند، بنابراین در این محدوده‌ها علاوه بر احتمال تقاضای زیاد، ممکن است عرضه‌کننده سهام نیز از فروش اجتناب کرده و به نوعی در منطقه اشباع فروش که بعد از چند روز تقریبا متوالی کاهش قیمت در آن قرار می‌گیریم، حضور داریم. همین موضوع ممکن است نقطه پایان کاهش قیمت‌ها باشد.
 
البته تمامی این محدوده‌ها در صورت شکسته شدن به سمت پایین با حجم زیاد می‌توانند به سطوح مقاومتی تبدیل شوند.

بیشتر نشانه‌ها در نمودار حکایت از ریزش قیمت‌ها دارد، ولی با حضور در منطقه اشباع فروش که بعد از چند روز متوالی کاهش قیمت در آن قرار می‌گیریم و همچنین نزدیک شدن به حمایت بسیار قدرتمند یک میلیون و ۲۱۰ هزار واحد می‌توان انتظار پایان ریزش قیمت‌ها را داشت، ولی تا زمانی که نشانه‌های دیگر مثل شکسته شدن خط روند نزولی میان‌مدت دیده نشود، نمی‌توان گفت حرکت صعودی شاخص کل آغاز شده است.
 
به هر ترتیب در مرحله اول از سناریوی افزایشی شاخص کل باید محدوده خط روند نزولی کوتاه‌مدت را به سمت بالا بشکند. در پرده دوم از افزایش قیمت‌ها شاخص کل به‌دنبال شکستن محدوده خط روند نزولی میان‌مدت است. شکسته شدن این محدوده به سمت بالا امید‌ها را به بازار سرمایه برمی‌گرداند. محدوده یک میلیون و ۴۵۰ هزار واحد، هدف پرده سوم از سناریوی افزایشی خواهد بود.
 
مسیر صعود برای شاخص بسیار ناهموار است، مقاومت‌های بسیار قدرتمند یک میلیون و ۲۵۷ هزار واحد و یک میلیون و ۳۰۰ هزار واحد پیش روی آن قرار دارند و سطح یک میلیون و ۳۶۵ هزار واحد نیز به‌عنوان آخرین مقاومت پر قدرت بر سر راه رسیدن به محدوده یک میلیون و ۴۵۰ هزار واحد معرفی می‌شود.

مناطق مقاومتی، سطوحی از قیمت هستند که در آن احتمالا عرضه‌کنندگان سهام زیاد می‌شوند و ممکن است نقطه پایان روند صعودی و افزایش قیمت‌ها باشند.
 
از طرفی سطوحی که به‌عنوان هدف قیمتی، در روند صعودی معرفی می‌شوند، مناطقی هستند که در آن معامله‌گران به جمع‌آوری سود ناشی از افزایش قیمت‌ها می‌پردازند، بنابراین در این محدوده‌ها علاوه بر عرضه‌کنندگان زیاد، ممکن است تقاضا‌کننده سهام نیز از خرید اجتناب کرده و به نوعی در منطقه اشباع خرید که بعد از چند روز تقریبا متوالی افزایش قیمت در آن قرار می‌گیریم، حضور داریم. همین موضوع ممکن است نقطه پایان افزایش قیمت‌ها باشد.
 
البته تمامی محدوده‌های مقاومتی و اهداف قیمتی، در صورت شکسته شدن به سمت بالا با حجم زیاد می‌توانند به سطوح حمایتی تبدیل شوند.
 
بررسی شاخص بورس
 
محدوه های با اهمیت بورس
برچسب ها: شاخص بورس
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیشنهاد ویژه