قیمت دلار دوباره می‌ریزد؟

قیمت دلار دوباره می‌ریزد؟

با شکست حمایت مهم دلاری در محدوده ۲۷ هزار و ۵۰۰ تومان، تحلیلگران فنی معتقدند که انتشار خبر لغو برخی از تحریم‌ها، نگاه معامله‌گران ارزی درباره آینده مذاکرات هسته‌ای را تغییر داده است.
کد خبر: ۹۹۵۳۱
بازدید : ۲۰۴
۲۰ مهر ۱۴۰۰ - ۰۸:۰۹

فرادید| روند نزولی قیمت‌ها در بازار ارز که از ابتدای هفته آغاز شد، ظهر دوشنبه هم ادامه یافت و خریداران نتوانستند حمایت مهم دلار در محدوده ۲۷ هزار و ۵۰۰ تومان را حفظ کنند. این در حالی است که قیمت اسکانس آمریکایی روز‌های اخیر از مرز ۲۸ هزار و ۴۰۰ تومان فراتر رفته بود.

به گزارش فرادید؛ قیمت دلار روز شنبه حمایت ۲۸ هزار تومان را از دست داد و به ۲۷ هزار و ۹۰۰ تومان رسید. دیروز هم فاز نزولی ادامه یافت و قیمت دلار تا محدوده ۲۷ هزار و ۶۰۰ تومان نیز عقب نشینی کرد.

اما روز دوشنبه هم فروشندگان در برابر خریداران دست بالا را داشتند و توانستند قیمت دلار را به سطح ۲۷ هزار و ۴۵۰ تومان برسانند.

در حال حاضر قیمت اسکناس آمریکایی به کمترین میزان در طول ۲۲ دو روز اخیر رسیده است.

بررسی آمار قیمتی دلار مهر ۹۹ نشان می‌دهد که این ارز در محدوده قیمتی ۳۰ هزار تومان قرار داشته است، حالا با گذشت یک سال، دلار افت ۷ درصدی را تجربه کرده است.

البته ۲۹ دی ماه سال اخیر، قیمت دلار به ۲۱ هزار و ۸۰۰ تومان هم رسیده بود. اما این افت قیمت دوامی نداشت و خریداران توانستند بار دیگر کانال‌های قبلی را پس بگیرند.

قیمت دلار دوباره می‌ریزد؟
چرا دلار در مسیر نزولی قرار گرفت؟

با شکست حمایت مهم دلاری در محدوده ۲۷ هزار و ۵۰۰ تومان، تحلیلگران فنی معتقدند که انتشار خبر لغو برخی از تحریم‌ها، نگاه معامله‌گران ارزی درباره آینده مذاکرات هسته‌ای را تغییر داده است.

روز شنبه بود که وزارت خزانه داری آمریکا از لغو تحریم‌های گروه صنعتی ماموت و شرکت ماموت دیزل، از شرکت‌های زیرمجموعه آن خبر داد. خبری که به سرعت بازار‌ها را تحت تاثیر خود قرار داد.

پس از آن نیز وزارت خارجه اعلام کرد تصمیم نهایی ایران این است که در همان چارچوب قبلی به مذاکرات ادامه دهد.

از سوی دیگر، انتصاب رئیس کل جدید برای بانک مرکزی نیز باعث شد تا معامله گران در موقعیت فروش قرار بگیرند.  

صالح آبادی گفته است که کنترل تورم، ثبات در بازار ارز، نظارت بر شبکه بانکی، جلوگیری از افزایش پایه پولی، هدایت منابع بانکی به بخش‌های مولد، ارائه مشوق‌ها برای توسعه صادرات غیرنفتی و تعامل با کشور‌های همکار در حوزه مبادلات ارزی مهم‌ترین برنامه‌های بانک‌مرکزی در آینده است.

قیمت دلار دوباره می‌ریزد؟

روند نزولیِ اسکناس آمریکایی ادامه دارد؟

با شکست حمایت ۲۷ هزار و ۵۰۰ تومان، حالا فعالان بازار و تحلیلگران پیش بینی می‌کنند که قیمت دلار تا محدوده ۲۶ هزار و ۸۰۰ تومان عقب نشینی کند.  

از طرفی، خبرگزاری آناتولی ترکیه به نقل از منابع مطلع گزارش داد که دور بعدی مذاکرات احیای توافق هسته‌ای میان تهران و اعضای باقی مانده در توافق، احتمالا پیش از پایان یافتن این ماه [اکتبر]در وین پایتخت اتریش برگزار خواهد شد.

در چنین شرایطی اگر خبر واقعیت داشته باشد، موقعیت فروش در بازار ارز تقویت خواهد شد.

البته افت احتمالی دلار، ناشی از شروع مذاکرات احتمالا موقت خواهد بود و معامله گران منتظر نتیجه عملی مذاکرات خواهند نشست. با این حال اگر احیای برجام و لغو تحریم‌ها به نتیجه برسد، ریزش قیمت اسکناس آمریکایی به کانال‌های پایین‌تر دور از انتظار نخواهد بود.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین