فرادید | صفحه نخست - قانون و حقوق

Faradeed | فرادید اخبار

حکم جلب چیست؛ دادگاه برای چه کسی صادر می‌کند؟!

درصورتی‌که بدهکار حاضر به پرداخت بدهی خود نباشد، طلبکار می‌تواند حکم جلب او را از دادگاه بگیرد. یا حتی اگر از مال شما کلاهبرداری یا سرقت شده باشد، شما می‌توانید برای حکم جلب درخواستی به دادگاه ارائه کنید.

آنچه باید درباره «قوانین احضار و دستگیری» بدانیم

معمولا هر کسی که به حوزه قضائی احضار می‌شود در احضار باید علت قید شده باشد؛ یعنی فرد اگر متهم، شاهد یا مطلع است، علت احضار را باید بداند که این احضار کتبی است، البته در مواردی هم به شکل تلفنی قابل قبول است.

قوانین دیه در صورت قتل مادر باردار

توجه کنید هر‌کسی که مظنون به قتل عمد می‌شود، اولین شرط این است که یک انسان زنده را کشته باشد، اما جنین تا زمانی که از مادرش متولد نشده و اولین علائم حیات را که چیزی جز اولین دم و بازدم نیست، انجام نداده باشد، انسان زنده محسوب نمی‌شود.

چک‌های برگشتی چگونه وصول می‌شوند

در حال حاضر بخشی از این قانون در حال اجراست. بدین معنا که اگر فردی در یک بانک دسته چکی داشته باشد و چک او برگشت بخورد، از تمام حساب‌هایش در همان بانک مبلغ مربوطه برداشت و چک اگر مبلغش کفایت کرد، پاس می‌شود.

اگر بیمه شخص ثالث را کم کردیم چه کنیم؟

پیش از ارائه راه حل بپردازیم به مشکلات احتمالی که می‎‌تواند برای کسانیکه بیمه شخص ثالث خود را گم کرده‌اند رخ دهد تا نسبت به محافظت از مدارک و بیمه نامه خود با دقت عمل بیشتری رفتار کنیم.

چه زمانی نمی‌توان چک کشید؟

اگر در شبکه بانکی هر کس یک چک برگشتی حتی به میزان یک ریال داشته باشد، قفل می‌شود و دیگر نمی‌تواند چک صادر کند، اما قبلا این طور نبود.

گفتن این جمله ۲ سال حبس دارد

گاهی در دعوا‌ها شاهد هستیم طرفین یکدیگر را به قتل تهدید می‌کنند. عبارت‌هایی مانند می‌کشمت اگر چه شبیه به رجزخوانی است، اما از نظر قانونی جرم محسوب می‌شود و می‌تواند تا دو سال حبس داشته باشد.

نرخ دیه کامل چند؟!

قیمت دیه کامل در ماه‌های غیر حرام برای سال ۱۴۰۱ مبلغ ۶ میلیارد ریال معادل ۶۰۰ میلیون تومان تعیین شد.

هرآنچه از قانون بیمه بیکاری باید بدانید!

چنانچه بیمه‌شده بیکار، اشتغال مجدد خود را اعلام نکند و به رغم اشتغال همچنان به دریافت مقرری بیمه بیکاری ادامه دهد، باید مقرری دریافتی از زمان اشتغال را به تامین اجتماعی برگرداند.

هرآنچه باید درباره قانون «گذرنامه» بدانید!

«گذرنامه» برای اطلاع از نحوه اخذ گذرنامه و مقررات خروج از کشور و نیز همچنین انواع گذرنامه و موارد ممنوع الخروجی در سال ۱۳۵۱ تصویب شد و در سال ۱۳۷۰ بند ۱ ماده ۱۸ آن اصلاح شد.