فرادید | صفحه نخست - سلامت
چطور می‌توان سرطان ریه را سریع تشخیص داد؟
محققان دانشگاه کمبریج با همکاری محققان دانشگاه لستر واقع در انگلیس راهکار جدیدی را برای تشخیص زودهنگام ابتلا به سرطان ریه با استفاده از آزمایش خون ابداع کردند.
زنان امروز با صدایی به مراتب بم‌تر از مادران و مادربزرگان خود صحبت کنند؛ اتفاقی که ناشی از تغییر روابط قدرت میان زن و مرد است.
آیا ژن بر پوسیدگی دندان تأثیر دارد؟
از چاقی گرفته تا اوتیسم، تقریباً تمام اختلالات و بیماری‌ها با باکتری‌هایی ارتباط دارند که به‌طور طبیعی در بدن ما زندگی می‌کنند. جدیدترین مظنون در این زمینه پوسیدگی دندان است.
درازنشست خطرناک است؟
بیش از ۳۰ ٪ از کسانی که این تمرین را انجام می‌دهند پس از تمرین به بیمارستان می‌روند. کارشناسان می‌گویند که اشتباه دادن تمرینات مربوط به درازنشست منجر به از دست دادن کامل توانایی حرکت برای مدت زمان کوتاه می‌شود.
سازمان برنامه به دفاع از منابع تحول سلامت پرداخت
طرح تحول نظام سلامت از اردیبهشت ۱۳۹۳ با دو هدف اصلی افزایش دسترسی و افزایش عدالت در ارایه کالا‌ها و خدمات سلامت، آغاز و دستورالعمل آن به دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور ابلاغ شد. با اجرای این طرح، علاوه بر محافظت مالی از مردم در برابر هزینه‌های سلامت، ارتقای کیفیت خدمات درمانی در بخش‌های بستری بیمارستان‌های دولتی مدنظر قرار گرفت. اهداف این طرح به ترتیب در چهار گام «بهبود دسترسی، استطاعت‌پذیری و کیفیت درمان»، «توسعه خودمراقبتی»، «واقعی‌سازی تعرفه‌ها» و «تحول در آموزش پزشکی» پیگیری شد. اکنون پس از ۵ سال اجرا شدن این طرح با همه نقاط قوت و ضعف آن، مساله منابع اجرایی آن پر مناقشه مانده است.
دختری که در ۲۴ سالگی پنج دقیقه مرد!
80 هزار نفر از جوانان انگلیسی به عارضه قلبی خطرناک دچار هستند که در نهایت منجر به ایست قلبی ناگهانی و فوت آنها می‌شود.
خشکی لب و چند روش خانگی برای درمان آن
هیچ چیز بیشتر از لبخندی زیبا روی صورت جلب توجه نمی‌کند. بسیاری از خانم‌ها برای جذابیت بیشتر لب ها، از رژ لب استفاده می‌کنند در حالی که می‌شود با روش‌های طبیعی به لب‌ها رنگ و درخشش خاصی داد.
فرمول غذایی برای مقابله با بیماری قلبی
اگر به بیماری قلبی مبتلا هستید، دنبال کردن یک رژیم غذایی مبتنی بر گیاهان یکی از بهترین تغییراتی است که می‌توانید در زندگی خود ایجاد کنید.
تسکین پا درد در سه سوت!
فقط کسانی که ماساژ پا را امتحان کرده باشند، می‌دانند که میان ماساژ دادن و ندادن پا‌ها تفاوت از زمین تا آسمان است! به همین خاطر هم ما تمرکزمان را روی ارائه روش‌های ماساژدادن پا‌ها گذاشته ایم و سعی داریم تمام زیروبم‌های لازم را به شما یاد بدهیم تا شما هم از این کار لذت ببرید و انرژی از دست رفته را به پا‌های تان برگردانید. برای این کار احتیاج به وسایل اولیه و دانستن نکات لازم دارید.
محققان دریافته‌اند که لب گزیدن جلوی فرزندان و پنهان کردن احساسات می‌تواند به آن‌ها آسیب بزند و اگر والدین هنگام افسردگی، استرس یا عصبانیت، واکنش خود را نشان دهند، فرزندانشان روابط بهتری با آن‌ها پیدا خواهند کرد.
مقابله با ام اس با آسپرین
مولتیپل اسکلروزیس (MS) یک بیماری خود ایمنی است که در آن سیستم ایمنی پاسخ غیر متعارفی به سیستم عصبی مرکزی (CNS) می‌دهد. سیستم عصبی مرکزی شامل مغز، نخاع و اعصاب بینایی است.
راه رفتن آهسته و کند فقط حاکی از میزان خطر مرگ زودرس نیست بلکه از سن بیولوژییک طبیعی انسان حکایت می‌کند. اگر سرعت راه رفتن انسان کاهش یابد، این نشانه آن است که دچار مشکلاتی در رابطه با وضع سلامتی خود است.
فواید شکلات تلخ
شکلات تلخ دارای فلاونول است. فلاونول‌ها اسید‌هایی هستند که به بهبود عملکرد مغز کمک می‌کنند. خیلی از افراد آن را به رژیم غذایی‌شان اضافه می‌کنند تا به کمک آن سطح اضطراب خود را کاهش دهند.
راه ساده برای کاهش خطر سرطان
چرا چاقی خطر سرطان دارد؟
دکتر لئو کارلین از موسسه تحقیقات سرطان بریتانیا در بیتسون گفت: "هرچند می‌دانیم که چاقی مفرط خطر ابتلا به ۱۳ نوع متفاوت سرطان را بالا می‌برد، هنوز مکانیسم بنیادی آن را درست درک نمی‌کنیم. "
ازدواج با ریسک بالا
یک متخصص ژنتیک از مخاطرات پزشکی وصلت‌های خانوادگی می‌گوید
گاهی این بیماری‌های ژنتیکی چنان ناتوان‌کننده است که نه تنها هزینه بسیاری به خانواده فرد بیمار و همچنین نظام سلامت جامعه وارد می‌کند بلکه در بسیاری از موارد درمان پذیر نیستند و زندگی سختی را به بیمار و خانواده او تحمیل می‌کنند.
    صفحه  از ۳۱
نگاه ویژه

پوران، مهربان بود

دکتر ناصر فکوهی
پرطرفدار