رويارويى با كمر درد
کد خبر: ۳۰۳۷۰
بازدید: ۴۸۱۹
تاریخ انتشار: ۱۵ دی ۱۳۹۵ - ۱۲:۵۴
کمر درد که برای عده زیادی از مردم هم اتفاق می افتد ناشی از گرفتگی عضلات کمر و فشار به ستون فقرات است، این درد اغلب با سیاتیک همراه است. راه های زیادی برای درمان کمر درد وجود دارد و اگر هیچ یک از این کارها موثر نباشد باید اقدام به جراحی کرد.
راه های درمان
عوامل به وجود آورنده صدمات ستون فقرات چيست؟
فرادید| عوامل زيادى باعث اين عارضه مى شوند؛ از جمله كشيده شدن ماهيچه هاى پشت، اسپاسم و پيچ خوردگى رباط ها كه استخوان ها را به يكديگر متصل مى كنند. از موارد ديگر مشكلات مفصل ها و ديسك هستند. اين مشكل اغلب زمانى اتفاق مى افتد كه شما ماهيچه هايى را كه براى مدتى بى حركت مانده اند به ناگهان و شديداً به حركت در مى آوريد. به عنوان مثال ناگهان مبل سنگينى را جابه جا مى كنيد و يا كارهاى سنگين منزل را انجام مى دهيد. درد ديسك زمانى اتفاق مى افتاد كه ديسك بين دو استخوان ورم مى كند و به اعصاب فشار مى آورد و يا در موقع بلند كردن جسم سنگين ديسك رگ به رگ مى شود.

درمان درد مهره هاى پائين ستون فقرات چيست؟
براى تسكين درد بهتر است به پشت خوابيده، در حالى كه پتويى را در زير زانوهايتان قرار داده ايد، زانوها و باسنتان را خم كنيد و يا زانوهايتان را به طور خميده روى صندلى قرار دهيد. قرار گرفتن در اين حالت از فشار، خستگى و سنگينى بدنتان مى كاهد. اگر درد شما همچنان ادامه داشت بهتر است استراحت در اين وضعيت را يك تا دو روز ادامه دهيد ولى بيش از اين مدت باعث ضعف ماهيچه ها مى شود و روند بهبودى شما را كاهش مى دهد. بهتر است در چنين مواقعى حتى اگر احساس درد مى كنيد، هر ساعت براى چند دقيقه قدم بزنيد.

راه های درمان
چه تدابير ديگرى براى تسكين درد مى توان به كار گرفت؟
كمپرس گرم، درد و اسپاسم ماهيچه ها را كاهش مى دهد. پس براى ۲۰ تا ۳۰ دقيقه از كمپرس گرم سود ببريد. همچنين كمپرس يخ و ماساژ نيز ممكن است درد را كاهش دهد. براى تسكين ورم و درد مى توان داروهايى بدون نسخه پزشك از داروخانه تهيه كرد مثل آسپرين، استامينوفن، نپروكسن، كتوپروفن و ايبوپروفن. اگر به مشكلات زير برخورديد به پزشك خانوادگى خودتان مراجعه كنيد.

- وقتى زير زانوهايتان احساس درد مى كنيد.
- وقتى در ران، پاها، كشاله ران خود احساس كرختى و بى حسى مى كنيد.
- وقتى تب، تهوع، استفراغ، دل درد، ضعف و عرق داريد.
- وقتى توانايى رفتن به توالت را نداريد.
- وقتى درد آن قدر زياد است كه قادر به حركت نيستيد.
- وقتى پس از دو تا سه هفته درد برطرف نشد.


آيا چاره اى براى جلوگيرى از پيشرفت دردهاى ستون فقرات وجود دارد؟
درمان دردهاى پيش رونده پشت بايد براساس عوامل به وجود آورنده آنها مورد توجه قرار گيرند. ممكن است كاستن از وزن به درمان درد كمك كند، زيرا اضافه وزن دردهاى پشت را شديدتر مى كند. تقويت ماهيچه ها و اصلاح وضعيت نشستن، ايستادن و خوابيدن به درمان دردهاى پشت كمك فراوانى مى كند.

راه های درمان

رعايت موارد زير از فشار به پشت مى كاهد؟
هرگز اجسام را در حالت دولا كردن بدنتان از روى زمين برنداريد، بلكه اشيا را با خم كردن باسن و زانوهايتان بلند كنيد. در موقع حمل اجسام پشتتان را صاف نگه داريد و اشيا را در حالى كه به بدنتان نزديك كرده ايد حمل كنيد. از چرخاندن يا كج كردن بدنتان هنگام بلند كردن اجسام اجتناب كنيد.

- در موقع حمل اجسام سنگين به جاى كشيدن بهتر است آن را هل دهيد.
- اگر مجبوريد پشت ميز، فرمان اتومبيل يا كاميون براى ساعت ها بنشينيد هر چند وقت كمى استراحت كنيد و با راست كردن بدن از خستگى آن بكاهيد.
- كفش هاى پهن با پاشنه هاى كوتاه (۲‎/۵ سانتى متر يا كمتر) بپوشيد.
- به طور مداوم ورزش كنيد. داشتن زندگى پرتحرك به شما كمك خواهد كرد تا به درد پشت كمترى مبتلا شويد.


بهترين روش نشستن چگونه است؟
روى صندلى با يك پشتى باريك به نحوى بنشينيد كه پشتتان كاملاً صاف بوده و زانوهايتان كمى بالاتر از باسن قرار گيرند. براى اين منظور صندلى خودتان را تنظيم كنيد و يا با قرار دادن يك چهارپايه در زير پاها سعى كنيد هميشه صاف بنشينيد. در موقع چرخيدن در روى صندلى هرگز تنها كمرتان را نچرخانيد بلكه تمام بدنتان را بچرخانيد. در موقع رانندگى مستقيم بنشينيد و صندلى را به سمت جلو تنظيم كنيد. نشستن به اين روش به شما كمك مى كند تا براى كنترل ماشين به جلو خم نشويد. براى قرار گرفتن بهتر پشت فرمان ممكن است پتو يا حوله اى را در گودى كمرتان قرار دهيد تا در سفرهاى طولانى خسته نشويد.

بهترين وضعيت ايستادن چگونه است؟
اگر ناچاريد براى مدت طولانى بايستيد بهتر است يك پاى خود را روى چهارپايه كوچكى قرار داده و به خميدگى ستون فقرات فشار بياوريد. هر ۵ تا ۱۵ دقيقه يك بار پاى ديگرتان را روى چهارپايه قرار دهيد. در موقع ايستادن گوش ها، شانه ها و باسنتان بايد در يك خط مستقيم قرار گيرند در حالى كه سرتان به حالت مستقيم و شكم به طرف داخل كشيده شده است.

بهترين حالت در موقع خوابيدن چگونه است؟
بهتر است به پهلو بخوابيد در حالى كه زانوها را به طرف شكم خم كرده ايد. ممكن است بالشى را براى محافظت از گردن در زير سرتان قرار دهيد. همچنين بد نيست كه بالشى نيز بين زانوهايتان قرار دهيد. اگر خواستيد به پشت بخوابيد بالش كوچكى در زير زانوها و حوله اى در گودى پشت قرار دهيد. هرگز به روى شكم نخوابيد مگر اينكه بالشى را در زير باسنتان قرار داده باشيد. از تشك هاى سفت و محكم استفاده كنيد. اگر تشك شما بسيار نرم بود، تخته اى به قطر ۲/۱ اينچ در زير تشك قرار دهيد.


راه های درمان
چه حركات ورزشى باعث تقويت ماهيچه هاى پشت مى شوند؟
برخى از تمرينات خاص ماهيچه هاى پشت را قوى مى سازند. اگر به آرامى ماهيچه هاى پشتتان را بكشيد به قدرت آن خواهيد افزود. براى اين كار به پشت بخوابيد، سپس زانوهايتان را خم كرده و به آرامى زانوى چپ را به طرف سينه خودتان بالا بياوريد و ستون فقرات را به طرف زمين فشار دهيد، در اين حالت ۵ثانيه باقى بمانيد، سپس با يك استراحت كوتاه همين عمل را با پاى راست تكرار كنيد. اين تمرين را ده بار پى درپى با جابه جا كردن پاى چپ به راست تكرار كنيد. اگر ناگزير به حركات بدنى خاصى هستيد پس بهتر است هميشه بدنتان را آماده و فعال نگه داريد. از اين رو شنا كردن و قدم زدن از مناسب ترين ورزش ها است.

منبع: International Herald Tribune
برچسب ها: کمر درد ، راه درمان