قیمت آپارتمان‌های ۱۰۰ تا ۲۰۰ مترمربع در تهران

براساس آمار رسمی، در نیمه امسال ۲۱ درصد از آپارتمان‌های فروخته شده در تهران در گروه متراژی ۱۰۰ تا ۲۰۰ مترمربع بوده است.
کد خبر: ۱۱۲۶۶۳
بازدید : ۱۸۵
۱۰ آبان ۱۴۰۱ - ۰۸:۰۲

با وجود اینکه دو سوم تقاضای مسکن در شهر تهران خواهان خرید واحد‌های زیر ۱۰۰ مترمربع است، همچنان سهم قابل توجهی از ساخت و ساز‌ها به آپارتمان‌های بزرگ‌متراژ اختصاص دارد. این در حالی است که بررسی میدانی از تحولات اخیر بازار مسکن نشان می‌دهد راکدترین بخش بازار در هفته‌های اخیر گروه متراژی ۱۰۰ تا ۲۰۰ مترمربع بوده است.

به گزارش «دنیای اقتصاد»، براساس گزارش‌های رسمی از حجم معاملات در گروه‌های متراژی مختلف، نزدیک ۷۳ درصد از معاملات آپارتمان‌های مسکونی در نیمه سال جاری در گروه متراژی تا ۱۰۰ مترمربع انجام شده است.

تبعات تورم پیاپی مسکن در فاصله سال‌های ۹۷ تا ۱۴۰۰ هنوز هم در بازار حس می‌شود؛ کمااینکه واسطه‌های ملکی فعال در مناطق مصرفی مدعی هستند از میزان تقاضای خرید آپارتمان‌های بزرگ‌تر از ۱۰۰ مترمربع در این مناطق به طور محسوس کاسته شده و به دلیل نبود استطاعت خرید، حتی تمایلی به بازدید این واحد‌ها نیز از سوی عمده متقاضیان مصرفی مسکن وجود ندارد.

اما کاوش درباره سهم آپارتمان‌های بزرگ‌متراژ از معاملات مسکن پایتخت نیز منعکس‌کننده نکته مهمی است که می‌تواند مورد توجه سازنده‌ها و سرمایه‌گذاران ساختمانی قرار بگیرد. اگرچه سهم معاملات آپارتمان‌های ۱۰۰ تا ۲۰۰ مترمربعی در پایتخت در شهریور امسال حول و حوش ۲۵ درصد بوده و در سایر ماه‌های سپری شده از امسال نیز همین حدود محاسبه شده است، اما در این بین عمده معاملات در گروه متراژی ۱۵۰ تا ۲۰۰ مترمربع انجام شده است.

براساس آمار رسمی، در نیمه امسال ۲۱ درصد از آپارتمان‌های فروخته شده در تهران در گروه متراژی ۱۰۰ تا ۲۰۰ مترمربع بوده است.

با این وصف روشن است که ساخت و ساز در مساحت ۱۵۰ مترمربع به بالا در حال حاضر نمی‌تواند یک سرمایه‌گذاری اقتصادی و مطمئن به شمار بیاید، چراکه سهم این واحد‌ها از بازار مسکن فعلی در کمترین سطح ممکن است. واسطه‌های ملکی نیز اذعان می‌کنند که این روز‌ها راکدترین قسمت از بازار مسکن تهران به عرضه در محدوده بزرگ‌متراژ‌ها تعلق دارد.

قیمت آپارتمان‌

نظرات بینندگان
آخرین اخبار
پیشنهاد ویژه