"درمان زودانزالی"
علل و روش‌های درمان انزال زودرس

"درمان زودانزالی"

زودانزالی چرا رخ می‌دهد و چگونه می‌توان آن را درمان کرد؟ سوالی که در ذهن بسیاری از مردان دچار زودانزالی تکرار می‌شود. در این گزارش روش‌های درمانی زودانزالی از طریق طب سوزنی، گیاهان دارویی، درمان موضعی، استفاده داروهای ضد افسردگی، کاهش حساسیت آلت تناسلی، روش تحریک و توقف، زمان دادن به خود و همچنین ترک مشروبات الکلی و دیگر مواد مخدر را به شما معرفی خواهیم کرد.
کد خبر: ۳۰۵۲۲
بازدید : ۶۷۲۵۹
۱۵ آذر ۱۳۹۵ - ۱۴:۳۴


فرادید| زودانزالی (یا همان انـزال زودرس) بـه انـزالی غیر قابل کنترل گفته می‌شود که قـبـل از دخول و یا بلافاصله مدت کوتاهی پـس از آن انـجـام گیـرد. مشکلات جنسی از جمله دلایل اصلی عدم رضایت زوجین از زندگی است.

به گزارش فرادید به نقل از وب ام دی،
زودانزالی همراه با کمترین میزان تحرک جنسی و برخلاف خواست فرد رخ می‌دهد. انزال زودرس موجب عدم رضایت زوجین از کیفیت رابطه جنسی و زندگی زناشویی شده که البته افزایش اضطراب را نیز به همراه دارد.

تقریبا تمام مردان در نقطه‌ای از زندگی با مشکلات جدی جنسی در نعوظ و انزال دست و پنجه نرم می‌کنند و عده زیادی از آن‌ها به کلینیک سلامت خانواده و ناتوانی جنسی مراجعه می‌کنند تا درباره مشکلات خود در زمینه ارتباط زناشویی با همسرشان مشاوره بگیرند. موضوع به این سادگی نیست زیرا ایجاد افسردگی و اضطراب در زوجین موجب اختلال در سلامت روان و رفتار آنان گشته که در برخی موارد پرخاشگری هر دو نفر را به دنبال دارد. اما دلایل زودانزالی چیست و چگونه از زودانزالی (یا همان لفظ عامیانه زود ارضایی) جلوگیری کنیم؟


دلایل زودانزالی چیست؟

انزال زودرس تقریبا در اغلب موارد هیچ دلیل خاصی ندارد. مردان با کسب تجربه جنسی بیشتر و همچنین افزایش سن می‌تواند زمان انزالشان را به تاخیر بیندازند. زودانزالی می‌تواند دلیل تعویض شریک جنسی (بنا به دلایلی مانند طلاق) صورت گیرد.

حالت دیگر زودانزالی زمانی است که مدت زیادی از آخرین ارضای جنسی گذشته باشد. عوامل روانی مانند اضطراب، احساس گناه و یا افسردگی می‌تواند در انزال زودرس نقش داشته باشد. مشکلات هورمونی، آسیب فیزیکی و عوارض جانبیِ داروهای مصرفی نیز از جمله دلایل پزشکی مربوط به زودانزالی است.


مشاوره با پزشک گام اول در درمان زودانزالی است


پژوهشگران سکسولوژی بر این باورند که انزال در مبتلایان به زود انزالی در کمتر از 118 ثانیه از شروع مقاربت صورت می‌گیرد. بنابراین افراد دچار زودانزالی از ارگاسم جنسی محروم بوده و شریک جنسی‌شان نیز متضرر می‌شود.

بر اساس آمار، در کشور امریکا 25 تا 40 درصد مردان دچار زودانزالی هستند که بنا بر اظهارات متخصصین این درصد در کشور ما بیشتر است. در حالی که علت "عدم نعوظ در مردان" مربوط به بیماری‌های قلبی- عروقی و یا بیماری‌هایی مثل دیابت می‌شود، دلیل زود انزالی بیشتر مربوط به مسائل روانی و آمادگی ذهنی و جسمی فرد هنگام آمیزش جنسی است.


علائم زودانزالی

مهمترین علامت انزال زودرس، "انزال غیرقابل کنترل" پیش یا در مدت کوتاهی پس از رابطه جنسی است. همچنین انزال بدون خواست شخص و با کمترین میزان تحرک جنسی رخ می‌دهد.


زودانزالی چگونه تشخیص داده می‌شود؟

 پزشک پس از بحث و بررسی در مورد تاریخچه روابط جنسی و سوابق پزشکی شما می‌تواند نظر دهد. شخص همچنین باید تمام آزمایش‌های فیزیکی را بگذراند و در صورت صلاحدید، شریک جنسی وی باید با پزشک صحبت کند. البته چندین آزمایش پزشکی توسط پزشک انجام می‌گیرد تا تمام احتمالات پزشکیِ زودانزالی کنار گذاشته شود.


نحوه درمان زودانزالی
تمام آنچه باید در مورد درمان زودانزالی بدانید در هشت نکته زیر خلاصه شده است:

نکته اول-
در برخی از موارد، زودانزالی برای درمان فقط نیاز به "زمان" دارد و درمان خاصی نیاز نیست. از این رو، برای درمان زود انزالی بدون دارو می‌توان به انجام تمرین‌های تمدد اعصاب و استفاده از روش‌های انحراف حواس برای به تاخیر انداختن زمان انزال تکیه کرد. همچنین ترک مشروبات الکلی، تنباکو و دیگر مواد مخدر می‌تواند باعث بهبود کنترل زمان انزال  در برخی مردان شود.نکته دوم- ابتلا به عارضه زود انزالی منجر در نهایت منجر به سردی روابط زوجین می‌شود و بر روان آنان تاثیر می‌گذارد و به همین علت، بسیار مهم است که درباره عارضه زود انزالی بیشتر بدانیم و به موقع به مشاور مراجعه کنیم. پزشک معالج ممکن است برای به تاخیر اندازی زمان انزال برخی روش‌های خاص را در هنگام برقراری رابطه جنسی به شما توصیه کند. برای نمونه، مثلا به شما آموزش داده می‌شود تا احساس منتهی به انزال را شناسایی و کنترل کنید.

روش فوق، شیوه "ماستر و جانسون" یا روش تحریک و توقف نامیده می‌شود. در این شیوه به همکاری فرد و همسرش احتیاج است. برای آموزش و تمرین این روش می‌توان به مشاوران و متخصصان سلامت جنسی در کلینیک‌های سلامت خانواده مراجعه کرد.

نکته سوم-
شما می‌آموزید که چگونه از شریک جنسی‌تان بخواهید تحریک را متوقف یا آهسته کند. استفاده از کاندوم برای کاهش حساسیت آلت تناسلی و در نتیجه به تاخیر انداختن زمان انزال توصیه می‌شود. همچنین تغییر موقعیت رابطه جنسی (مانند دراز کشیدن مرد بر روی کمر) نیز موثر است. علاوه بر آن، شرکت در جلسه‌های روانشناسی و رفتاردرمانی می‌تواند در کاهش اضطرابِ مربوط با انزال زودرس مفید واقع شود.

نکته چهارم-
علاوه بر موارد فوق، استفاده از داروهای ضد افسردگی نیز در درمان زودانزالی تاثیرگذار است. این داروها شامل کلومیپرامین (با نام تجاری آنافرانیل)، سرترالین، فلوکستین و داپوکستین (پریلیجی) است. دلیل تاثیرگذاری این قرص‌ها، عوارض جانبی آن‌ها است که "آنورگاسمی" نامیده می‌شود. آنورگاسمی نوعی ناکارآمدی جنسی است که مانع از رسیدن فرد به اوج لذت جنسی حتی پس از تحریک کامل جنسی می‌شود و باعث افسردگی می‌شود. بنابراین مصرف این داروها، بنا به نظر پزشک، به تاخیر انداختن زمان ارضا شدن شخص کمک می‌کند.

نکته پنجم-
همچنین سال‌ها است که از برخی قرص ها برای تاخیر انزال استفاده می شود. البته استفاده از قرص‌های نظیر ... و ویاگرا حتما باید تحت نظر پزشک مصرف شوند.


محصولات جانبی به طور موقتی به کمک افراد دچار زودانزالی می‌آیند

نکته ششم- لازم به ذکر است در درمان زودانزالی می‌توان از گیاهان دارویی نیز کمک گرفت. هسته انبه، هسته عناب و هسته تمبر هندی از بهترین گیاهان دارویی در درمان انزال زودرس هستند. همچنین نوشیدن روزانه دو بار دم‌کرده گل میخک نیز توصیه شده است. نوشیدن دم‌کرده زنجبیل و عسل و مصرف روزانه سیر نیز مفید است. توصیه می‌شود از مصرف ترشی‌ها یا خوراکی‌های ترش مزه پرهیز شود، زیرا این خوراکی باعث تسریع انزال می‌شود. البته خرفه، کنجد سیاه، اسپند و گشنیز نیز مفید هستند که بهتر است مصرف این گیاهان بر اساس مزاج فرد (گرم یا سرد) و از سوی متخصص طب سنتی تجویز شود. روش‌های طبیعی درمان زودانزالی از طریق برقراری تعادل سطح دوپامین و هورمون‌های استرس بدن به درمان زودانزالی کمک می‌کنند.

نکته هفتم-
طب سوزنی با مکانیسم‌های مختلفی از جمله ایجاد آرامش، تنظیم کردن ترشح هورمون‌های مردانه و تند یا کند کردن جریان خون ناحیه آلت تناسلی نیز می‌تواند روش درمانی بسیار موثری در درمان انزال زودرس یا سایر اختلالات جنسی باشد. یکی دیگر از راه های درمان زودانزالی، بادکش کردن ناحیه کمر و شکم و همچنین گرم کردن نقاط خاص طب سوزنی در ناحیه زیر شکم با گیاه موکسا نیز مفید است. علاوه بر موارد قبلی، آموزش طب فشاری (شامل فشار دادن نقاط خاصی در گوش، کف دست و پا و زیر شکم توسط خود بیمار) نیز می‌تواند بسیار مثمر ثمر باشد.

نکته هشتم-
در آخر می‌توان از درمان موضعی زود انزالی در مردان یا به عبارتی از انواع کرم‌‎ها، ژل‌ها و اسپری‌های تاخیری اشاره کرد که با کاهش تحریک پذیری برای درمان انزال زودرس مورد استفاده قرار می‌گیرند. این موارد پیش از شروع رابطه جنسی بر روی آلت جنسی اعمال می‌شوند که البته یکی از متداول‌ترین روش‌های تاخیر زمان ارضا شدن نیز به شمار می‌روند. محصولات فوق حاوی لیدوکائین و لیدوکائین - پریلوکائین هستند. البته فراموش نکنید که این محصولات می‌توانند باعث کاهش لذت شریک جنسی‌تان شود.

منبع: webmd
ترجمه: وبسایت فرادید


مجموعه‌ای از بهترین تصاویر تاریخ ایران و جهان را اینجا ببینید
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱۲
در انتظار بررسی: ۲۰
غیر قابل انتشار: ۴
ناشناس
Malaysia
۱۴:۴۳ - ۱۳۹۵/۰۹/۱۵
56
1
مصرف بی رویه و بدون نظارت پزشک ترامادول در این زمینه، خطران و عوارض بسیار دارد. همچنین بسیاری ایرانیان که دارای ارگاسم طبیعی اند به دلایل واهی می خواهند آن را به تاخیر بیاندازند.
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۰۸ - ۱۳۹۵/۰۹/۱۵
62
4
همه اش به عصبی بودن فرد بر میگرده
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۰۴ - ۱۳۹۵/۰۹/۱۶
46
2
فقط از استرس دور باشید . همسرتون هم غر نزنه به مرور زمان حل میشه خصوصا سال اول زندگی مهمه و البته همکاری کامل همسر چون غر زدنش در این مورد موجب ایجاد استرس و حل نشدن مسئله میشه چون خود ترس از زود انزالی باعث زودانزالی میشه
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۵۷ - ۱۳۹۵/۰۹/۱۶
37
2
چه چیایی بلدی یا !
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۳۹ - ۱۳۹۵/۰۹/۱۶
18
0
تا گردن مشکل حل است
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۰۸ - ۱۳۹۵/۰۹/۱۶
31
3
عکس این بنده خدا را چرا زدین؟
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۰۸:۱۹ - ۱۳۹۵/۰۹/۲۳
4
3
شما هم که کلا تجویزتان مراجعه به پزشک بود. این که نشد راه کار دادن...
کمال
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۳۸ - ۱۳۹۵/۰۹/۲۳
7
0
همه اش از بی پولیه!
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۲۷ - ۱۳۹۵/۰۹/۲۵
23
0
از این که خجالت را کنار گذاشتن و این مقاله مفید را منتشر کردید تشکر می کنم.
درمانگر
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۵۰ - ۱۳۹۵/۰۹/۲۷
5
0
بهترین روش درمان ؛ روان درمانی ست که این روش توسط سه مولفه پزشک ؛ خود فرد و همسر فرد قابل انجام ست. معمولا در افرادی که در دوره نوجوانی ؛ خود انزالیهای بیشتر و سریعتری داشته اند دیده میشود . از روش های درمانی کمکی مثل تحریک - توقف ؛ تغییر در شیوه مقاربت ؛ داروهای موضعی و خوراکی و .... هم میتوان کمک گرفت اما فراموش نشود اگر فرد میخواهد زندگی زناشویی لذت بخشی داشته باشد حتما تحت مراقبت یک پزشک مخصوصا پزشک عمومی که وقت بیشتری برای این بیماران میگذارند قرار بگیرد .
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۲۰ - ۱۳۹۵/۰۹/۲۷
6
0
مرسی... جالب بود...
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۲۳ - ۱۳۹۵/۰۹/۲۹
4
11
همش به فشار تبعیض و بیعدالتی در سیستم برمیگردد این مریض هم مال مردان بی پارتی هست که کل خانواده مقایسه میکنند و ارتقا پارتی دارها را میکوبند تو سرش!!!!!!!!!
خدا لعنت کند پارتی بازان و مافیای قدرت مدیریت انحصاری را مخصوصا در این 4 سال اوج باند بازی بوده.
نگاه