قیمت مسکن در برخی از استانهای کشور

قیمت مسکن در برخی از استانهای کشور

به گفته بسیاری از تحلیلگران سال 96 می تواند سال خروج بخش مسکن از رکود باشد رکودی که چندین سالی است گربیانگیر بازار مسکن شده و حتی حوزه ساخت و ساز را تحت تاثیر قرارداده است ، سال پیش نیز اگر چه برخی از تحلیلگران معتقدند بودند که معاملات بازار مسکن رونق خواهد گرفت اما جز تکانی محدود انهم بیشتر در تهران اتفاق خاصی در کل کشور نیفتاد و استانها از همین میزان اندک رشد در معاملات که بیشتر در تهران مطرح می شد بی نصیب بودند.
کد خبر: ۳۶۵۷۳
بازدید : ۷۲۸
۰۶ ارديبهشت ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۲
به گفته بسیاری از تحلیلگران سال 96 می تواند سال خروج بخش مسکن از رکود باشد رکودی که چندین سالی است گربیانگیر بازار مسکن شده و حتی حوزه ساخت و ساز را تحت تاثیر قرارداده است، سال پیش نیز اگر چه برخی از تحلیلگران معتقدند بودند که معاملات بازار مسکن رونق خواهد گرفت اما جز تکانی محدود انهم بیشتر در تهران اتفاق خاصی در کل کشور نیفتاد و استانها از همین میزان اندک رشد در معاملات که بیشتر در تهران مطرح می شد بی نصیب بودند.
 
 
قیمت مسکن در برخی از استانهای کشور 
 
به گزارش خبرنگار جام جم، برخی از کارشناسان پیش بینی می کنند با سیاست هایی که در این دوساله در حوزه تسهیلات دهی خرید مسکن و حوزه ساخت و ساز اتفاق افتاده است تاثیراتش کم کم بروز کند و از نیمه دوم سال رونق در این بازار رخ دهد و به تدریج نیز استانهای کشور از آن متاثر شوند . اما با وجود این پیش بینی ها صاحبان بنگاهای املاکی در استانهای مختلف با توجه به رکودی که در این چند سال تجربه کردند زیاد به رونق معاملات در سال 96 خوشبین نیستند .
 
عبدی یکی از فعالان املاک شهر مشهد می گوید: متاسفانه به دلیل پایین بودن قدرت خرید مردم خرید ملک بسیار کم است و سال 95 نیز وضعیت معاملات در حالت رکودی به سر برد و گمان نمی کنم در سال 96 نیزاتفاق خاصی در این حوزه رخ دهد .
 
با توجه به انتخابات نیز در صورت تغییر رییس جمهور معلوم نیست چه سیاستی در حوزه مسکن اتخاذ شود و ممکن است شرایط بدتر شود اما اگر دوباره آقای روحانی رای بیاورد همین رویه ادامه خواهد داشت والبته نرخ تورم با ثبات خواهد بود.
 
وی می افزاید: در سالهای اخیر به دلیل رکود بخش مسکن قیمت مسکن به نصف کاهش یافته است و خانه ای که متری 7-8 میلیون تومان قیمت داشت،‌ هم اینک قیمتش متری به 4 تا 4.5 میلیون تومان رسیده است اما با این وجود خریداری هنوز نیست و حتی دیده می شود خانه ای را که یکسال است برای فروش سپرده اند خریداری ندارد.
 
وی منطقه حکیم نظامی، ناصر خسرو، گلشن،‌ هنرستان و سجاد را از جمله مناطق گران مشهد ذکر می کند و ادامه می دهد؛ در این مناطق زمین متری حدود 6 تا 7 میلیون تومان قیمت دارد که البته قبل از وضعیت رکودی قیمت آنها تا 12 میلیون تومان هم می رسید.
 
به گفته وی، در حال حاضر در مناطق گران قیمت شهر مشهد خانه هایی که خیلی لاکچری باشند متری 8 تا 9 میلیون تومان نیز قیمت دارند.
 
وی منطقه قاسم آباد و الهیه را از مناطق ارزان مشهد ذکر می کند و می گوید: قیمت خانه در این مناطق حدود یک میلیون و 500 هزار تومان است.
 
علی راستجو صاحب یکی از املاکی های واقع شده در خیابان ولیعصر شهر تبریز نیز می گوید: سال گذشته بازار معاملات املاک رونقی نداشته است و هنوز هم بازاردر رکود کامل به سر می برد و اتفاقی در بازار خرید و فروش نیفتاده است . وی البته به این نکته اشاره می کند که ادمهای پولدار زیادی در تبریز هستند اما ترجیح می دهند پول خود را در بانک گذاشته و از سود بانکی آن برخوردار شوند تا اینکه اقدام به خرید خانه کنند .
 
اما راستجو به رونق در این بازار امیدوار است و حدس می زند که ازنیمه دوم امسال وضعیت مسکن بهتر شده و می توان تا حدودی شاهد رونق در این بازار بود.
 
به گفته وی مسکن در شهر تبریز از متری یک میلیون تومان تا حداکثر 10 میلیون تومان فروخته می شود و گرانترین مناطق تبریز منطقه ایل گلی و ولیعصر است.و رهن و اجاره یک خانه 70 – 80 متری در شهر تبریزبه طور متوسط 10 میلیون رهن و 700 هزار تومان اجاره است البته قیمت رهن و اجاره در مناطق مختلف شهر متفاوت است.
 
سال 95 فقط 200 هزار تومان درآمد داشته‌ام
محمد حسن نیک خواه صاحب یکی از املاکی ها شهر زاهدان که یک بازنشسته است می گوید: برای آنکه بیکار نمانم یک دفتراملاک اجاره کرده ام اما متاسفانه در سال گذشته فقط 200 هزار تومان درآمد داشته ام و درماه نخست امسال نیز یک معامله هم انجام نشده است و کرایه و هزینه های بنگاه را از جیب داده ام.
 
مالیات بر ارزش افزوده یکی از مشکلات ماست و وقتی قرار دادی نوشته شود مردم سر کمیسیون آن دعوا می کنند و می توان گفت درآمد 5-6 سال گذشته در حد صفر بوده است و فقط برای اینکه جایی برای فعالیت داشته باشم و در خانه ننشینم به کارم ادامه می دهم .
 
متاسفانه با وجود چنین رکودی سازمان مالیاتی نیز شمشیر را از رو بسته است و به این موضوع توجه نمی کند که باید درآمد باشد تا مالیاتی از آن گرفته شود، ما اگر قراردادی ببندیم به صورت مکانیزه ثبت می شود و نیازی نیست که ما را اینقدر اذیت کنند.
 
املاکی آقای نیک خواه در منطقه علیشاه زاهدان واقع شده است و به گفته خودش با وجودیکه یکی از مناطق قدیمی شهر زاهدان است اما ساخت و ساز درآن کم است، به گفته وی برای ساخت و ساز در این منطقه شهرداری پایان کار می خواهد این در حالیست که در قبل از انقلاب پروانه پایان کارنبود.
 
وی در مورد مناطق گران شهر زاهدان می گوید :یکی از مناطقی که در زاهدان اسم در کرده است خیابان دانشگاه است زمانی در این منطقه اساتید دانشگاه سکونت داشتند و متراژ خانه ها 250 – 300 متری است اما متاسفانه امروز از افراد خلافکار هم در این منطقه ساکن هستند.
 
همچنین منطقه بزرگمهر و زیبا شهر نیز از مناطق خوب زاهدان است متری 2 تا 2.5 میلیون تومان است و ارزانترین منطقه بابایان و مناطق دورافتاده تر هست که متری 300 تا 500 هزار تومان قیمت دارد.
 
علی جان دستوریان ازاملاکی های شهرستان کهگیلویه نیز می گوید: خرید و فروش فعلا در این منطقه راکد است اما برای اجاره و رهن بیشتر تقاضا وجود دارد، اما فکر می کنیم از ماههای 3 و4 وضعیت معاملات بهتر شود. به نظرم همه چیز به نقدینگی بستگی دارد اگر به این سمت هدایت شود می تواند در این حوزه رونق ایجاد کند.
 
وی درباره تاثیر گذار بودن وامهای خرید صندوق یکم در ایجاد رونق بازار مسکن می گوید: در شهر های کوچکی چون کهکیلویه برای خرید خانه 70 تا 80 میلیون تومان وام می دهند که رقم مناسبی است اما مشکل در بخش وثیقه های بانکی و توانایی پرداخت اقساط آن است.
 
دستوریان می گوید: در حال حاضر خیلی از مراجعین خرید خانه کسانی هستند که موفق به دریافت این وام شده اند.
 
وی ارزانترین منطقه کهگیلویه را گلزار مشهد ذکر کردو گفت قیمت خانه دراین منطقه 250 تا 300 هزار تومان است و گرانترین قیمت مربوط به کوی آزادگان است که متری 1.500 میلیون تا 1.700میلیون تومان فروخته می شود که البته با توجه به سال ساخت واستحکام آن ، خانه ها قیمت های متفاوتی دارند و متراژ خانه ها در این شهر از 110 تا 500 متر است.
 
مهدی مشایخ از املاک نوشهر مازندران نیز می گوید: بازار معاملات هنوز رونق نیافته و اگر امسال هم این وضعیت ادامه یابد مجبورم بنگاه ملکی خود را تعطیل کنم.
 
وی می افزاید: یکی از مشکلات املاکی ها مالیات بر ارزش افزوده است بخصوص در شهرستانها چون اینجا مانند تهران نیست که پول املاکی ها یکجا پرداخت شود ، مردم گاهی پول معامله را خرد خرد می دهند اما دارایی مالیات ارزش افزوده را یکجا مطالبه می کند. در سال گذشته 3-4 میلیون بیشترکا رنکرده ایم و این نشان دهنده رکود در این بخش است.
 
به گفته وی در مناطق تجاری قیمت ملک متری به 5 تا 7 میلیون تومان هم می رسد اما در مناطق مسکونی قیمت بیشتر از 3.5 میلیون تومان نیست و ارزانترین زمین در منطقه نوشهر متری بین 100 تا 250 هزار تومان است.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
از میان اخبار
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین