حقایقی درباره (ساس ها) حشرات تختخواب‌ها

حقایقی درباره (ساس ها) حشرات تختخواب‌ها

حشرات رختخواب‌ها یا ساس ها، با عنوان علمی Cimex lectularius شناخته می‌شوند، آن‌ها حشرات کوچکی هستند که تن‌ها از خون حیوانات خون گرم تغذیه می‌کنند. انسان‌ها، برای آن‌ها میزبانانی ایده آل هستند.
کد خبر: ۴۴۹۷۲
بازدید : ۲۰۶۸
۱۳ تير ۱۴۰۰ - ۱۳:۲۳
فرادید| حشرات رختخواب‌ها یا ساس ها، با عنوان علمی Cimex lectularius شناخته می‌شوند، آن‌ها حشرات کوچکی هستند که تن‌ها از خون حیوانات خون گرم تغذیه می‌کنند. انسان‌ها، برای آن‌ها میزبانانی ایده آل هستند.

به گزارش فرادید به نقل از مدیکال نیوز تودی، حشرات از قدیمی‌ترین ساکنان کره زمین هستند. اما درباره ساس‌ها گفتنی است که، لاروهای این حشرات به اندازه دانه‌های خشخاش وهمچنین قابل مشاهده هستند؛ و زمانی که این حشرات رشد می‌کنند به اندازه تقریبی ۲۵ . ۰ اینچ می‌رسند و دارای شکل بیضی و مسطح هستند. تخم‌های ساس‌ها و خود آن‌ها، با چشم‌های غیر مسلح قابل مشاهده می‌باشند.

آن‌ها معمولا در تشک‌های مبل و تختخواب و سایر وسایل‌های نرم خانه‌ها زندگی می‌کنند، به همین دلیل به آن‌ها اسم حشرات تختخواب داده اند.

امروزه ساس‌ها یکی از معضلات بزرگ بیشتر مکان‌های مسکونی، از جمله خانه‌های شخصی، خوابگاه‌ها، اتاق‌های کشتی‌های کروز، سرباز خانه‌ها و پناهگاه‌ها می‌باشند.

آن‌ها ممکن است رنگ سفید، قهوه‌ای روشن، یا تیره و حتی نارنجی تیره داشته باشند. بیشتر آن‌ها پس از پوست انداختن معمولا به رنگ سفید دیده می‌شوند. در صورتی که آن‌ها از بدن شما تغذیه کنند، شما شاهد لکه هایی قرمز رنگ متمایل به سیاه بر روی بدن خود خواهید بود. آن‌ها معمولا به طور غریزی در شکاف ها‌ی تاریک پناه می‌گیرند.

حقایقی درباره ساس‌ها
در این قسمت تن‌ها به برخی نکات کلیدی در رابطه با ساس ها، اشاره خواهد شد:
• ساس ها، حشرات کوچکی هستند که از خون حیوانات خونگرم تغذیه می‌کنند.
• بیشتر این حشرات، در هنگام خواب میزبان، از خون او تغذیه می‌کنند.
• زمان اصلی تغذیه، حدود ۱ ساعت قبل از طلوع خورشید است.
• نیش آن‌ها ممکن تا ۹ روز بر روی بدن فرد قابل رویت باشد.

نشانه‌های مشکوک، ساس‌ها
واضح‌ترین نشانه، که می‌تواند وجود این حشرات در خانه شما ثابت کنند، این است که، اکثر افراد خانه از گزش هایی که در زمان خواب برایشان رخ می‌دهد، شکایت دارند. در صورتی که این مسئله اتفاق افتاده است، شما باید تخت خواب‌های اتاق خواب و تمامی علائم مربوط به فعالیت‌های این حشرات را مورد بررسی قرار دهید.

ملحفه‌های تختخواب‌ها را به دقت بررسی کنید، درز‌ها و قسمت‌های گوناگون را به دقت نگاه و جستجو کنید، تا زمانی که تخم‌های این حشرات را پیدا کنید. تخم‌های این حشرات مانند دانه‌های خشخاش خرد شده هستند.

علائم فعالیت آن‌ها ممکن است زیر تخته‌های چوبی و یا در نزدیکی تخت، در گوشه‌ای از میز و صندلی و حتی کمد لباس‌ها قابل مشاهده باشد.

مراقب تکه‌های قهوه‌ای تیره یا قرمز (مدفوع حشرات تختواب‌ها) باشید. اگر در بخش هایی مقدار زیادی از لکه‌های قرمز را مشاهده کردید، ممکن است بوی متفاوتی را نیز استشمام کنید. مایعات دفعی، به رنگ قهوه‌ای مایل به سفید یا سیاه هستند که می‌توانند توسط بافت مواد اطراف، جذب آن‌ها شوند.

حقایقی درباره حشرات تختخواب ها (ساس ها)

این حشرات چگونه تغذیه می‌کنند؟
بهترین زمان برای فعالیت‌های آن‌ها، حدود یک ساعت قبل از طلوع خورشید است – به نوعی زمان اصلی تغذیه می‌باشد. در هر حال، اگر آن‌ها به اندازه کافی گرسنه باشند و همچنین فرصت مناسب نیز وجود داشته باشد، برایشان فرقی نمی‌کند، در هر زمانی از روز یا شب سعی خواهند کرد که از میزبان خود تغذیه کنند.

این حشرات معمولا از دیوار اتاق بالا می‌روند و در سقف منتظر می‌مانند تا زمان مناسب برای پرش بر روی میزبان فرا رسد، و سپس بر روی بدن میزبان جهش می‌کنند. این حشرات از طریق گرمای بدن و CO۲ (دی اکسید کربن) خارج شده از نفس فرد، جذب افراد می‌شوند.

آن‌ها با ایجاد حفره‌های توخالی، پوست میزبان را سوراخ می‌کنند. یک لوله بزاقی که حاوی ماده بی حسی است را تزریق به بخشی از بدن فرد می‌کنند، به گونه‌ای که میزبان هیچ چیزی را حس نمی‌کند، و سپس خون آزاد شده را از طریق لوله‌ای دیگر می‌مکند.

تغذیه ساس هامعمولا بین ۲ - ۵ دقیقه به طول می‌انجامد، و پس از آن به مخفیگاه خود باز می‌گردند. جای نیش آن‌ها معمولا چند دقیقه تا چند ساعت بعد، از روی بدن میزبان، از بین می‌رود.

ساس هامعمولا بین هر ۵ تا ۱۰ روز غذا می‌خورند. اگرچه، آن‌ها می‌توانند برای چنیدن ماه بدون هیچ تغذیه‌ای زنده بمانند. آن‌ها این قابلیت را دارند که برای چندین ماه به حالت خاموش در آیند، البته این در صورتی است که هیچ غذایی برای چنیدن ماه در اطراف آن‌ها وجود نداشته باشد. یک حشره تختخوابی که به خوبی غذا خورده باشد، می‌تواند برای ۶ تا ۹ ماه عمر کند.

ساس‌ها چگونه تولید مثل می‌کنند؟
تولید مثل ساس‌ها به صورت تلقیح پوستی انجام می‌گیرد. حشره نر، ژنوتیپ‌ها و اسپرم خود را در حفره‌های بدن ماده آزاد می‌کند. اسپرم‌ها از طریق بافت پوست ماده به تخمدان‌ها می‌رسد، و در نهایت تولید مثل انجام می‌پذیرد.

یک حشره ماده در یک روز حدود ۵ تخم و حدود ۵۰۰ عدد را در طول عمر خود تخم گذاری می‌کند. تخم‌ها، معمولا حدود ۱ میلی متر طول دارند، با چشم‌های غیر مسلح نیز قابل مشاهده هستند و رنگ شیری و سفید دارند.

لارو‌ها معمولا پس از دو هفته از تخم بیرون می‌آیند و به محض بیرون آمدن، شروع به تغذیه می‌کنند، تا قبل از رسیدن به بلوغ، ۵ مرحله از رشد خود را کامل می‌کنند. در طول هر مرحله از تکامل، تن‌ها یک بار نیاز به تغذیه دارند. اگر آن‌ها در دمای مناسبی از اتاق نباشند، مراحل رشد آن‌ها می‌تواند تا ۵ هفته به طول بی انجامد.

ساس‌ها تن‌ها پس از گذشتن از مرحله بلوغ، قادر به تولید مثل هستند.

خانه شما
ساس‌ها حتی در صورت جابه جایی شما به خانه دیگر، می‌توانند با شما همراه شوند. به عنوان مثال، زمانی که شما مبلمان، ملحفه‌ها را به خانه‌ای دیگر انتقال می‌دهید و یا مبلمان‌های دست دوم خریداری می‌کنید، در هر صورت می‌توانند همراه شما شوند. همه افراد در صورت خرید مبلمان‌های دست دوم، باید بسیار دقت کنند و مبلمان‌ها را به طور دقیق بررسی کنند.

حتی در خانه‌های خالی از سکنه و ظاهرا تمیز نیز ممکن است وجود داشته باشند. زیرا همانطور که گفته شد، آن‌ها برای ماه‌ها می‌توانند بدون هیچ غذایی زنده بمانند. البته این را نیز باید خاطر نشان کرد که، آن‌ها حتی از طریق حفره‌های موجود در سوراخ دیوار‌ها، لوله‌ها و سیم‌ها، می‌توانند ازآپارتمانی به آپارتمانی دیگر بروند.

وقتی شما را نیش می‌زنند، چه اتفاقی می‌افتد؟
ساس‌ها معمولا هنگامی که میزبان خواب است از آن‌ها تغذیه می‌کنند. آن‌ها، خون میزبان را به روشی که دردی حس نشود، می‌مکند. مقدار کمی از بزاق را به داخل پوست میزبان تزریق می‌کنند و سپس شروع به تغذیه می‌کنند. در صورتی که آن‌ها طی چندین هفته از یک فرد خاص تغذیه کنند، ممکن است فرد دچار واکنش‌های آلرژیک خفیف و یا شدید شود.

افرادی که دچار حساسیت، نسبت به نیش حشرات شده باشند، ممکن است ضایعاتی شبیه گزیدگی پشه یا کک را بر روی بدن خود مشاهده کنند. در این صورت، اکثر افراد فکر می‌کنند این گزیدگی، توسط یک حشره ایجاد شده است و هرگز متوجه مجرم واقعی نیستند.

ممکن است چند روز طول بکشد تا گزش‌ها قابل رویت باشند. بر خلاف گزیدگی‌های کک‌ها، جای گزیدگی ساس‌ها به شکل نقاطی که مرکزی قرمز رنگ دارند، ظاهر نمی‌شوند.

ساس‌ها، مانند کک‌ها به صورت ردیفی گزیدگی‌ها را ایجاد می‌کنند. معمولا در هر ردیف جای دو یا سه نیش وجود دارد. این مسئله، احتمالا به دلیل وجود مزاحمت هایی است که در هنگام تغذیه برای آن‌ها پیش می‌آید، و آن‌ها را مجبور می‌کند تا حدود نیم اینچ آن طرف‌تر را مجددا نیش بزنند.

حدود ۵۰ درصد افرادی که دچار گزیدگی شده اند، علائم زیادی ندارند و حتی نمی‌دانند گزیدگی در آن‌ها اتفاق افتاده است. این امر باعث می‌شود تا آن‌ها به راحتی شناسایی نشوند و سبب ناخوشایندی فرد شوند. همچنین این امکان وجود دارد، که عفونت‌ها و زخم‌ها پوستی، حاصل نیش‌های این حشرات باشند.

البته به ندرت ممکن است، افراد نسبت به این گزش‌ها، واکنش آنافیلاکسی نشان دهند. برخی افراد نیز ممکن است دچار واکنش آسمی شوند، که این مسئله نیز بسیار نادر است.

حقایقی درباره حشرات تختخواب ها (ساس ها)

درمان گزیدگی
اکثر نیش‌ها در عرض ۱ تا ۲ هفته رفع می‌شوند. برای کاهش و درمان گزیدگی می‌توانید از مواردی که در پایین ذکر شده اند، بهره ببرید:
• کرم‌های موضعی مانند کورتیزون می‌توانند علائم خارش را کاهش دهند.
• از خاراندن محل خارش اجتناب کنید، زیرا این عمل می‌تواند منجر به عفونت شود.
• در صورتی که عفونت‌ها ناشی از گزیدگی باشد، ممکن است آنتی بیوتیک خوراکی تجویز شود.
• اگر دچار واکنش آلرژیک شدید شده باشید، ممکن دارو‌ها‌ی خوراکی تجویز شود.
• آنتی هیستامین‌ها نیز می‌توانند به کاهش واکنش‌های آلرژیک کمک کند.

آیا ساس‌ها باعث انتقال بیماری‌ها می‌شوند؟
تا به الان، هیچ تحقیقی که ثابت کند، این حشرات توانایی انتقال بیماری را دارند وجود نداشته است.

بررسی‌های انجام شده در سال ۲۰۰۹ نشان داده اند که، آن‌ها در برابر روش‌های گوناگونی که برای مقابله با آن‌ها صورت می‌گرفته، مقاومت زیادی نشان می‌دادند. اما هنوز هیچ گزارشی مبنی بر اینکه بتوانند بیماری را انتقال دهند، وجود ندارد.

برخی معتقدند که اگر همه شرایط برای این حشرات مناسب باشد، آن‌ها می‌توانند بیماری هپاتیت ب. و یا بیماری شاگاس را از فردی به فرد دیگر منتقل کنند. البته هنوز هیچ منبع مستندی برای تایید این گفته‌ها، موجود نمی‌باشد.

بزرگترین خطر آن‌ها برای انسان، تن‌ها برخی عفونت‌های باکتریایی است. البته این عفونت ها، معمولا نتیجه خارش پوست می‌باشند. بدین صورت که خراش‌های ناشی از خاراندن پوست، به باکتری‌ها اجازه نفوذ می‌دهند.

اگرچه آن‌ها برای انتقال بیماری شناخته شده نیستند، اما گفتنی است که می‌توانند بر کیفیت زندگی هر فرد تاثیر بگذارند و باعث ناراحتی، پریشانی و کم خوابی شوند.

حقایقی درباره حشرات تختخواب ها (ساس ها)

کنترل ساس‌ها
از آنجایی که آن‌ها می‌توانند در بسیاری از مکان‌ها پنهان شوند، از بین بردن آن‌ها نیز اصلا آسان نیست. توصیه ما این است، که از افرادی که سمپاشی انجام می‌دهند، کمک بگیرید. در حقیقت کارشناسان بهتر می‌دانند که در کجا می‌توانند آن‌ها را بیایند.

این را نیز باید بیان داشت، که تن‌ها شرکت‌های سمپاشی می‌توانند آن‌ها را از خانه شما ریشه کن کنند.

برخی از شرکت‌های کنترل آفات ممکن است از شما در خواست کنند که تشک‌ها و مبلمان‌ها را از دیوار‌ها جدا کنید، تا بتوانند به خوبی به عملیات خود بپردازند، این در حالی است که برخی افراد ترجیح می‌دهند، همه وسایل را بیرون بریزند و وسایل جدیدی را برای خانه خود تعیبه کنند.

منبع: medicalnewstoday
ترجمه: وب‌سایت فرادید
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین
راز بزرگ در پشت بدن انسان
شاهراه ارتباطی بدن را بهتر بشناسید

راز بزرگ در پشت بدن انسان

عجیب‌ترین سوالات مصاحبه شغلی!
شاید برای شما هم پیش آمده باشد

عجیب‌ترین سوالات مصاحبه شغلی!