بزرگترین رسوایی دوپینگ ورزشی

بزرگترین رسوایی دوپینگ ورزشی

ورزشکاران روسی که در این رسوایی نقش نداشتند، می‌توانند به عنوان ورزشکار بی‌طرف در مسابقات المپیک شرکت کنند.
کد خبر: ۷۵۰۱۰
بازدید : ۵۳۰۵
۲۵ آذر ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۶
بزرگترین رسوایی دوپینگ ورزشی
 
آژانس مبارزه با دوپینگ روسیه مصمم است در برابر حکم ممنوعیت ۴ ساله‌ای که به دلیل دستکاری داده‌های ضد دوپینگ علیه آن‌ها صادر شده است، درخواست تجدیدنظر کند.

امروز نمایندگان ورزشکاران در سازمان جهانی مباره با دوپینگ نگرانی‌های خود در مورد تحولات اخیر در بزرگترین رسوایی دوپینگ ورزشی را مطرح خواهند کرد و در مورد محرومیت همه‌جانبه ستاره‌های ورزشی روسیه صحبت خواهند کرد.

پس از آنکه مشخص شد که آژانس مبارزه با دوپینگ روسیه (روسادا) در سال جاری داده‌های مباره با دوپینگ را دستکاری کرده است تا نتایج مثبت آزمایش دوپینگ را پنهان کرد، برای دومین بار در چهار سال، از آزمایشگاه مسکو سلب اعتبار شد.

حکم وادا به این معنی است که در چهار سال آینده روسیه اجازه نخواهد داشت نماینده‌ای به رویداد‌های ورزشی عمده بفرستد، اگرچه به احتمال خیلی زیاد آن‌ها نزد دیوان داوری ورزش درخواست تجدیدنظر خواهند کرد و نگرانی فزاینده‌ای در مورد این وجود دارد که احتمالا موفق خواهند شد.

در شرایط کنونی، آن دسته از ورزشکاران روس که بتوانند ثابت کنند در این رسوایی دوپینگ هیچ سهمی نداشته‌اند می‌توانند به عنوان ورزشکار بی‌طرف در مسابقات المپیک ۲۰۲۰ شرکت کنند، همانند ورزشکاران روسی که سال گذشته در بازی‌های زمستانی پیونگ‌چانگ شرکت کردند.

به همین دلیل، کمیته ورزشکاران وادا روز چهارشنبه یک کنفرانس برگزار می‌کند تا در مورد احتمال درخواست تجدید نظر از سوی خود این سازمان علیه حکم صادره صحبت کنند. آن‌ها تلاش خواهند کرد که این حکم را به ممنوعیت کامل و همه‌جانبه تغییر دهند به طوری که از مسابقه دادن ورزشکاران روس تحت هر عنوانی ممانعت شود.

ویکتوریا آگار، رئیس کمیسیون ورزشکاران بریتانیایی که عضو کمیته ورزشکاران وادا است در مصاحبه با تایمز گفت: «ما با اعضای کمیته ورزشکاران وادا در مورد ارائه درخواست برای اعمال تحریم‌های شدیدتر صحبت خواهیم کرد. ما درخواست برگزاری کنفرانس کرده‌ایم، این موضوع در برنامه کار ما قرار دارد و بدون شک در مورد آن صحبت خواهیم کرد.»

«استدلال ما برای اعمال محرومیت کامل این است که اگرچه محرومیت به مدت چهار سال کافی به نظر می‌رسد، در عمل واقعا ضعیف است. در ظاهر چنین به نظر می‌رسد که وادا تصمیم قاطعانه‌ای گرفته است، اما ورزشکاران روس همچنان می‌توانند در رقابت‌های قهرمانی جهانی، مسابقات المپیک، و جام جهانی فوتبال شرکت کنند، و تنها نمی‌توانند زیر پرچم روسیه مسابقه بدهند. به نظر می‌رسد این مجازات برای این جرم کافی نیست.

آگار نگران است که تصمیم وادا برای تغییر نقشه راه به پایبندی در هنگام بازگرداندن روسیه به مسابقات در سال گذشته، به موفق شدن درخواست تجدیدنظر روس‌ها کمک کند، و این سؤال مطرح شود که آیا نهاد ضد دوپینگ صلاحیت آن را دارد که نه تنها علیه روسادا بلکه علیه مقامات دولت روسیه حکم صادر کند.

طبق آنچه که می‌شنویم به دلیل اینکه وادا سال گذشته نقشه راه را برای بازگرداندن روس‌ها به مسابقات تغییر داد، به احتمال زیاد درخواست روس‌ها برای لغو ممنوعیت موفق خواهد شد و این واقعا یأس‌آور است. وادا اخیرا در مورد روسادا تحقیق کرده است و آژانس مبارزه با دوپینگ خود پایبند بوده است و تمامی معیار‌هایی را که برای آن تعیین شده فراهم کرده است.

نگرانی موجود این است که دیوان داوری ورزش حکم خواهد داد وادا توان این را ندارد بر اساس داده‌های آزمایشگاه مسکو ادعا کند که آژانس مذکور پایبند نبوده است. وادا نقشه راه را تغییر داده است و عملا زیر پای خود را خالی کرده است.»
 
منبع: ایندیپندنت
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین