ترامپ چگونه برای ترور سردار سلیمانی تصمیم گرفت؟

ترامپ چگونه برای ترور سردار سلیمانی تصمیم گرفت؟

پنتاگون، بامداد روزجمعه در بیانیه‌ای اعلام کرد که سردار سپهبد سلیمانی را به دستور دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا در فرودگاه بغداد ترور کرده است
کد خبر: ۷۵۶۸۹
بازدید : ۵۴۳۶
۱۵ دی ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۳
ترامپ چگونه برای ترور سردار سلیمانی تصمیم گرفت؟
 
روزنامه لس‌آنجلس‌تایمز در گزارشی به روند تصمیم دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا برای ترور سردار سپهبد سلیمانی پرداخته است. به گزارش پایگاه خبری تحلیلی انتخاب، روزنامه لس‌آنجلس‌تایمز در مطلبی با عنوان «ترامپ چگونه تصمیم ترور سردار سلیمانی را گرفت» نوشته است: «هنگامی که تیم امنیت ملی ترامپ روز دوشنبه به اقامتگاه او در فلوریدا رفتند انتظار نداشتند وی عملیات ترور ژنرال قاسم سلیمانی را تایید کند.»

مایک پمپئو وزیرخارجه، مارک اسپر وزیر دفاع و ژنرال مارک میلی رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا به دیدار ترامپ رفته بودند تا درباره حملات هوایی اخیر پنتاگون در عراق و سوریه علیه گروه‌های تحت حمایت ایران گزارشی ارائه کنند.
 
لس‌آنجلس‌تایمز در ادامه به نقل از یک مقام ارشد آمریکایی می‌نویسد: «یک گزارش به ترامپ نشان داده شد که در آن فهرست اقدامات بعدی که آمریکا می‌تواند اتخاذ کند نوشته شده بود و در این فهرست هدف قرار دادن ژنرال سلیمانی فرمانده سپاه قدس ایران نیز قرار داشت.»
 
این مقام آمریکایی می‌افزاید: «به‌طور غیرمنتظره‌ای ترامپ گزینه ترور سلیمانی را انتخاب کرد و این تصمیم ترامپ با همراهی مشاوران طرفدار جنگ با ایران وی روبه‌رو شد.» همزمان خبرگزاری اسپوتنیک در گزارشی نوشته است که عملیات ترور سردار قاسم سلیمانی از سوی شمار اندکی از مشاوران ارشد دونالد ترامپ و در عرض چند روز سازماندهی شد.
 
این خبر را خبرگزاری بلومبرگ به نقل از سه منبع آگاه اعلام کرد. به گزارش «ایلنا» این سه منبع آگاه گزارش دادند که این برنامه‌ریزی‌ها پس از روز ۲۷ دسامبر و تایید این طرح از سوی ترامپ آغاز شد. این منابع گزارش دادند که حمله راکتی به یک پایگاه ارتش آمریکا در کرکوک جرقه این عملیات را زده است.
 
به گزارش بلومبرگ، تیمی که مسوولیت برنامه‌ریزی برای این عملیات را برعهده داشت، شامل «مایک پمپئو»، وزیرخارجه آمریکا، «مایک پنس»، معاون ترامپ، «رابرت اوبراین»، مشاور امنیت ملی این کشور و «میک مولوانی»، رئیس کارکنان کاخ سفید می‌شد.
 
یک مقام ارشد آمریکایی گفت که ارتش این کشور به‌طور مستقیم تحرکات سردار سلیمانی را زیر نظر نداشت، بلکه در عوض این حمله در پی اطلاعات اولیه‌ای صورت گرفت که در پی آن گفته شده بود وی بناست در فرودگاه بین‌المللی بغداد حاضر شود.

عراق درحال تحقیق از خدمه پرواز سردار سلیمانی است
همچنین اسکای‌نیوز به نقل از برخی منابع ادعا کرد که مقامات عراقی درحال تحقیق از خدمه پرواز سردار سلیمانی به عراق هستند. به گزارش «ایسنا» شبکه اسکای‌نیوز عربی به نقل از برخی مسوولان امنیتی مدعی شد که در پی شهادت سردار سلیمانی و ابومهدی المهندس، مقامات عراقی دو فرد را بازداشت کردند و درحال تحقیق از کارمند اطلاعاتی فرودگاه و خدمه هواپیمایی هستند که سردار سلیمانی را به بغداد آورد.
 
این منابع تاکید کرده‌اند که مقامات عراقی همچنین درحال تحقیق درمورد جزئیات سفر سردار سلیمانی از زمان پرواز تا شهادت هستند. پنتاگون، بامداد روزجمعه در بیانیه‌ای اعلام کرد که سردار سپهبد سلیمانی را به دستور دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا در فرودگاه بغداد ترور کرده است. صبح جمعه، خبر شهادت سردار سلیمانی در بیانیه‌ای از سوی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران هم تایید شد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین