تخمین امنیت زمین مقابل اجرام آسمانی

تخمین امنیت زمین مقابل اجرام آسمانی

ماموریت دارت، اولین ماموریت دفتر هماهنگی دفاع سیاره‌ای ناسا برای محافظت از زمین در مقابل اثرات زیانبار احتمالی سیارک‌ها و شهاب‌هاست.
کد خبر: ۸۱۹۰۹
بازدید : ۸۵۶۳
۰۹ تير ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۰
تخمین امنیت زمین مقابل اجرام آسمانی
این ماموریت شامل تصادم عمدی یک فضاپیما به یک شهاب‌سنگ برای تغییر حرکت آن در فضا است

ناسا بر قمری که قصد دارد دفاع سیاره‌ای خود را روی آن آزمایش کند، نام گذاشته است.  آن سیارک برای ماموریت آزمایشی تغییرمسیر «دبل استروئید» (دارت) به‌کار گرفته خواهد شد که برای سال ۲۰۲۱ برنامه‌ریزی شده است.  این ماموریت شامل تصادم عمدی یک فضاپیما به یک شهاب‌سنگ برای تغییر حرکت آن در فضا است.

سیارک هدف و ماه آن، اولین بار حدود دو دهه قبل کشف شدند. به این سیستم دو-دویی نام «دیدیموس» نهاده شد و ماه سیارک «دیدیموس ب» نام گرفت.

اندی ریوکین، فضانورد تحقیقاتی و همکار محقق پروژه دابل استروئید در آزمایشگاه فیزیک کاربردی جانز هاپکینز، در بیانیه‌ای گفت: «سیارک‌ها پس از کشف نام موقت می‌گیرند تا وقتی که شناخت کافی از اوربیت‌هایشان پیدا کنیم و بدانیم که گم نمی‌شوند. وقتی که سیستم سیارک و ماه دیدیموس به عنوان هدف مطلوب پروژه دبل استروئید شناسایی شد، می‌بایستی به شکل رسمی میان بدنه اصلی سیارک و قمر آن، تفاوت قائل شویم.»‌

اکنون ماه این سیارک، دیمورفوس نامگذاری خواهد شد. این ماه تقریبا به اندازه هرم بزرگ مصر است.

کلئومنیس سیگانیس، دانشمند ستاره‌شناسی که این نام را پیشنهاد کرده است، گفت: «دیمورفوس که به معنای «دو فُرمی» است، انعکاس دهنده وضعیت آن به عنوان اولین شیء کیهانی است که «فرم» آن به دست انسان- در این مورد توسط تاثیر پروژه تغییر مسیر دبل استروئید- به شکل چشمگیری تغییر می‌کند.

او گفت: «به این ترتیب، این اولین شیء شناخته شده برای بشر خواهد بود که در دو نوع متفاوت برای انسان شناخته خواهد شد، یکی فرمی که توسط دبل استروئید، قبل از تاثیر دیده می‌شود، و دیگری فرمی که پروژه هرای آژانس فضانوردی اروپایی، چند سال بعد، خواهد دید.»

هرا، ماموریتی است که توسط آژانس فضانوردی اروپا، چند سال پس از تصادم، برای بررسی اثر پروژه دبل استروئید انجام خواهد شد.

خود برخورد، توسط ماهواره لیسیاکیوب، ثبت خواهد شد، که قرار است چند روز قبل از وقوع برخورد، از جانب پروژه ماموریت دارت، اعزام شود. تلسکوپ‌های موجود در سطح زمین و نیز در فضا، اثرات طولانی‌مدت‌تر را بررسی خواهند کرد.

ماموریت دارت، اولین ماموریت دفتر هماهنگی دفاع سیاره‌ای ناسا برای محافظت از زمین در مقابل اثرات زیانبار احتمالی سیارک‌ها و شهاب‌هاست.

آندریا رایلی، مدیر پروژه دارت در مقر ناسا، گفت: «سیارک‌های بالقوه خطرناک یک نگرانی جهانی است، و ما از همکاری با همکاران اروپایی و ایتالیایی‌مان برای جمع آوری دقیق‌ترین اطلاعات و داده‌های ممکن درباره نمایش این تاثیر مربوط به تغییر مسیر، بسیار هیجان‌زده‌ایم.»
 
منبع: ایندیپندنت
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
از میان اخبار
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین