شجریان آمد؛ علیزاده نیامد
اتاق بحران خانه موسيقی

شجریان آمد؛ علیزاده نیامد

شورای‌عالی خانه موسیقی برای بررسی مسائل جاری خانه و تحولات ماه‌های اخیر حوزه موسیقی تشکیل جلسه داد. جلسه دوره‌ای شورای‌عالی خانه موسیقی ایران با حضور اعضا و به ریاست استاد محمدرضا شجریان هفته گذشته تشکیل شد.
کد خبر: ۸۳۱۶
بازدید : ۳۳۱۳
۱۶ دی ۱۳۹۴ - ۱۱:۲۷
شورای‌عالی خانه موسیقی برای بررسی مسائل جاری خانه و تحولات ماه‌های اخیر حوزه موسیقی تشکیل جلسه داد. جلسه دوره‌ای شورای‌عالی خانه موسیقی ایران با حضور اعضا و به ریاست استاد محمدرضا شجریان هفته گذشته تشکیل شد.

در این جلسه که هفته گذشته برگزار شده و جزئیاتی از آن نیز منتشر نشده، ضمن طرح و بررسی مسائل جاری، اخبار و تحولات موسیقی در ماه‌های اخیر بررسی شد. حمیدرضا نوربخش، مدیرعامل خانه موسیقی نیز گزارشی از عملکرد، فعالیت‌ها و نشست‌های اخیر خانه موسیقی ارائه کرد. 

در این جلسه همچنین در باره اظهارات استاد حسین علیزاده درباره خانه موسیقی بحث شد. اعضای شورا ضمن ابراز تأسف از حضورنیافتن استاد علیزاده در جلسه با یاد‌آوری حضور مؤثر ایشان در جلسات قبل که آخرین آن در خرداد ٩٣ بوده است، با ذکر این نکته که در این مدت هیچ‌گونه اظهار نظر یا نامه مکتوبی درخصوص استعفا از ایشان دریافت نشده است، علاقه‌مندی خود را برای حضور و استفاده از نظرات این استاد برجسته در جلسات شورای‌عالی اعلام داشتند.

در گزارش کوتاهی که سایت خانه موسیقی دراین‌باره منتشر کرد، آمده: «در پایان این جلسه اعضای شورای‌عالی تمایل خود را برای دعوت از آقای علیزاده به منظور شرکت در جلسه آتی و تبادل نظر در مورد موضوعات مطروحه من‌جمله استعفای ایشان که اکنون مطرح نموده‌اند، ابراز کرده و حضور ایشان را در شورای‌عالی مغتنم دانستند. در این جلسه استادان مصطفی کمال پورتراب، محمدرضا شجریان، فرهاد فخرالدینی، داود گنجه‌ای و هوشنگ کامکار حضور داشتند».

اما انتقادات حسین علیزاده در نشست خبری کنسرت «هم‌آوایان» از دلایل تشکیل این جلسه پس از مدت‌ها بوده. مصطفی کمال پورتراب در گفت‌وگو با «شرق» درباره تشکیل‌نشدن جلسه گفت: چرایی جلسه‌تشکیل‌ندادن را باید از مدیرعامل پرسید. منتها اصولا جلسه وقتی تشکیل می‌شود که اعضای شورای‌عالی بخواهند تصمیمی بگیرند و مثلا بحرانی به وجود آمده باشد. افراد در شلوغی و ترافیک و آلودگی هوا، همیشه وقت ندارند تا در یک ساعت معین یک جا حضور داشته باشند و تشکیل جلسه دهند».

اما این‌بار چه اتفاقی باعث شده تا اعضای شورای‌عالی پس از مدت‌ها گردهم آیند؟ «آقای علیزاده نه در نامه‌ای خطاب به خانه موسیقی، بلکه در رسانه‌ها، موضوعی را چندی پیش مطرح کردند که خانه موسیقی با احترام فائقه برای تصمیم‌گیری درباره آن جلسه‌ای تشکیل داد. ایشان گفتند خودشان را عضو شورای‌عالی خانه موسیقی نمی‌دانند، اما اگر کسی بخواهد جایی عضو نباشد نامه‌ای می‌نویسد و استعفایش را اعلام می‌کند.

اما آقای علیزاده بدون اینکه به خانه موسیقی خبر بدهند ناگهانی به رسانه‌ها چنین چیزی گفتند. عقیده ما بر این بود که ایشان هنرمند ارزشمندی هستند پس چرا اگر نخواستند عضو شورای‌عالی خانه موسیقی باشند نامه‌ای ننوشتند؟ ایشان لابه‌لای حرف‌هایشان گفته بودند که اگر اعضای خانه موسیقی حق عضویتشان را بپردازند دیگر خانه موسیقی نیازی به کمک دولت ندارد.

پس ایشان می‌دانند که بسیاری از اعضا حق عضویتشان را نپرداخته‌اند و وقتی نمی‌پردازند خانه موسیقی چطور باید روی پای خود بایستد؟ به دولت پیوستن برای کمک‌گرفتن چه اشکالی دارد؟ انتقاد سازنده برای این است که با هم منصفانه و منطقی صحبت کنیم. منتها ایشان از موضعی صحبت می‌کنند که انگار هرگز هیچ نیازی به دولت نیست. دولت همان نهادیست که هنرستان عالی موسیقی را اداره می‌کرد و مرکز حفظ و اشاعه را، که خود آقای علیزاده با وجود این دو مرکز به مقام بالایی در موسیقی رسیده‌اند. پس این طرز مقابله با دولت چندان درک‌شدنی نیست».

پورتراب حرف‌های خود را چنین به پایان برد: «من از دولت دفاع نمی‌کنم. خودم هم به دولت نقدهایی دارم. همیشه می‌گویم وزارت فرهنگ‌و‌ارشاد چرا وضعیت کلاس‌های موسیقی را کنترل نمی‌کند تا افراد بی‌سواد تدریس نکنند و مردم منحرف نشوند؟ موسیقی چیزی است که اگر کسی آن را غلط درس بدهد، روح مردم مسموم می‌شود. همان‌طور که وزارت بهداشت مسئول است غذاهای رستوران‌ها را چک کند تا مردم مسموم نشوند، وزارت ارشاد هم در برابر مسمومیت روح مردم، با کنترل وضعیت آموزش موسیقی مسئول است».

حسین علیزاده مدتی پیش از این نیز به عملکرد دولت یازدهم انتقاداتی وارد کرده بود که به نظر می‌رسد نقد کنونی او به خانه موسیقی نیز به دلیل حمایت‌هایی است که از این دولت می‌گیرد. با توجه به جلسه‌ای که اعضای شورای‌عالی خانه موسیقی تشکیل داده‌اند و از علیزاده برای مذاکره دعوت کرده‌اند، باید دید پاسخ علیزاده به شورای‌عالی چه خواهد بود.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین