موج چهارم کرونا در راه است؟

موج چهارم کرونا در راه است؟

با رسیدن استان‌های شمالی به پیک شیوع موج سوم کرونا و قرمز شدن وضعیت برخی شهر‌ها در این استان‌ها برخی متخصصان اعلام کرده اند که موج چهارم کرونا از استان‌های شمالی آغاز می‌شود. دکتر پیام طبرسی، رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری دراین باره می‌گوید که «استان‌های گیلان، مازندران و گلستان قرمز شده اند و طبیعی است که تهران از این موج بی نصیب نخواهد ماند. اگر رعایت نکنیم تهران وارد موج جدید می‌شود که موج جدید به مراتب بدتر از شیوع در مهر و آبان خواهد بود.»
کد خبر: ۸۸۹۹۴
بازدید : ۵۲۲۸
۱۵ دی ۱۳۹۹ - ۱۱:۵۷
موج چهارم کرونا
فرادید| در حالی که سعید نمکی وزیر بهداشت اواخر آذرماه خبرداده بود که موج سوم کرونا در کشور مهار شده است، اما حالا حسن روحانی و برخی از اپیدمیولوژیست‌ها درباره بروز موج چهارم کرونا در کشور در بهمن ماه هشدار داده اند. روحانی گفته که اگر همه مردم همچنان مراقبت نکنند، احتمال دارد با موج دیگری در بهمن یا اسفند درگیر شویم. البته برخی از اپیدمیولوژیست‌ها می‌گویند که با قرمز شدن استان‌های شمالی موج چهارم سهمگین‌تر بروز خواهد یافت.  

 

به گزارش فرادید؛ براساس اعلام ستاد ملی کرونا  وضعیت ۴۰۱ شهر ایران زرد و ۴۳ شهر نیز نارنجی است. اما در این میان چهار شهر سوادکوه شمالی، ساری، آمل و رامسر درکشور قرمز هستند، که هر چهار شهر در استان مازندران قرار دارند.  البته سخنگوی ستاد ملی کرونا در مورد دیگر استان‌های شمالی همچون گیلان هم هشدار داده است. علیرضا رئیسی درباره شهر لاهیجان در استان گیلان گفته که این شهر نیز در وضعیت هشدار قرار دارد.

او هچنین تاکید کرده که اگر رعایت نکنیم اواخر بهمن و اوایل اسفند ماه می‌توانیم شاهد پیک بعدی بیماری کرونا باشیم.

حسن روحانی نیز در رابطه با احتمال بروز موج چهارم کرونا در بهمن ماه گفته که «اگر همه مردم همچنان مراقبت نکنند، احتمال دارد با موج دیگری در بهمن یا اسفند درگیر شویم. البته باید به این نکته توجه کنیم که هزینه در اواخر بهمن و در اسفند از لحاظ اقتصادی بسیار سنگین است چرا که تمام کسب و کار عده‌ای اواخر بهمن و اسفند است بنابراین باید شرایطی را به وجود بیاوریم که بهمن و اسفند شرایط مناسب‌تری باشد.»

ویروس جدید کرونا در ایران
استان‌های شمالی آغازگر موج چهارم کرونا خواهند بود؟

با رسیدن استان‌های شمالی به پیک شیوع موج سوم کرونا و قرمز شدن وضعیت برخی شهر‌ها در این استان‌ها برخی متخصصان اعلام کرده اند که موج چهارم کرونا از استان‌های شمالی آغاز می‌شود.
 
دکتر پیام طبرسی، رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری دراین باره می‌گوید که «استان‌های گیلان، مازندران و گلستان قرمز شده اند و طبیعی است که تهران از این موج بی نصیب نخواهد ماند. اگر رعایت نکنیم تهران وارد موج جدید می‌شود که موج جدید به مراتب بدتر از شیوع در مهر و آبان خواهد بود.»

او همچنین گفته که «با قرمز شدن استان‌های شمالی حتما افزایش شیوع را در هفته‌های آینده در تهران شاهد خواهیم بود. برای کنترل و جلوگیری از شیوع بیشتر، باید محدودیت‌ها دوباره اعمال شوند. طی روز‌های گذشته که بیشتر محدودیت‌ها برداشته شده مردم نشان دادند این روند قابل کنترل نیست و بسیاری از مردم دستورالعمل‌های بهداشتی را رعایت نمی‌کنند.»

احسان مصطفوی اپیدمیولوژیست و رئیس مرکز تحقیقات بیماری‌های نوپدید و بازپدید انستیتو پاستور ایران درباره آغاز موج چهار کرونا گفته است که «روند بیماری کرونا در استان‌های شمالی کشور، که زودتر از اکثر استان‌های کشور درگیر پیک اول هم شده بودند، هم اکنون نزولی نیست و این موضوع زنگ خطری را به صدا در می‌آورد که این احتمال وجود دارد تا گرفتار پیک چهارم بیماری کرونا شوند و در صورتی که مداخلات و نظارت‌های لازم صورت نگیرد، کشور پس از دو ماه روند نزولی بیماری، درگیر پیک زمستانه کرونا شود و این موضوع نیازمند توجه بیشتر مسئولان، دست اندرکاران نظام سلامت و مردم است.»

مصطفوی تاکید کرده که اگر کاهش سطح مراقبت‌ها و نظارت‌ها در سایر استان‌های کشور هم اتفاق بیفتد، دور از ذهن نیست که درگیر پیک مجدد بیماری کرونا شویم و باید بدانیم که هر غفلتی می‌تواند فرصت را برای افزایش مجدد موارد بیماری کرونا فراهم کند.

مهرداد بابایی، سخنگوی ستاد کرونای دانشگاه علوم پزشکی البرز هم می‌گوید که «شرایط فصلی و محیطی برای شروع موج چهارم بیماری مهیا است به همین دلیل از مردم درخواست می‌شود نسبت به رعایت بهداشت دست، استفاده از ماسک، رعایت فاصله اجتماعی و عدم حضور در دورهمی‌ها و مکان‌های شلوغ و سربسته توجه کافی داشته باشند و از رعایت پروتکل‌ها خسته نشوند.»
 
واکسن کرونا ایران

چرا موج چهار کرونا خطرناک تر است؟

بررسی‌ها نشان می‌دهد که در هوای سرد افراد بیشتر به یکدیگر نزدیک می‌شوند، از تهویه مطبوع در مکانی که در آن کار یا زندگی می‌کنند استفاده نکرده و پنجره‌ها را برای تعویض هوای مانده در خانه با هوای مطلوب و سالم باز نمی‌کنند. همین مسئله باعث می‌شود تا ویروس کرونا با سرعت بیشتری شیوع پیدا کند.  

این مسئله در شرایطی است که ویروس انگلیسی کرونا به سرعت در حال شیوع در جهان است. ویروسی جهش یافته‌ای که ماهیت آن هنوز مشخص نیست و در صورت ورود به ایران احتمالا در موج چهارم کرونا وضعیت را در کشور تشدید می‌کند.  

البته روز گذشته، ترکیه نخستین موارد ابتلا به گونه جدید و بسیار مسری کووید -۱۹ موسوم به کرونای انگلیسی را تأیید کرد؛ بنابراین حضور ویروس انگلیسی کرونا در روز‌های آینده در کشور محتمل است.

حسن روحانی در رابطه با ورود این ویروس به کشور ابراز نگرانی کرده و گفته که «ویروس جدید، ویروسی جهش‌یافته است که نام آن را می‌توان ویروس انگلیسی یا هر نام دیگری گذاشت. اگر ما مراعات نکنیم، دروازه‌ها را محکم نگیریم و این ویروس جدید وارد کشور شود با مشکل بسیار بزرگی مواجه می‌شویم و مجددا کنترل کردن این ویروس بسیار سخت است بنابراین باید خیلی مراقبت کنیم.»

نمکی وزیر بهداشت نیز در این مورد طی نامه‌ای به تمامی زیرمجموعه‌های این وزارتخانه هشدار داده و گفته است که «با گزارش ویروس جهش یافته جدید از انگلیس و تعداد زیادی از کشور‌های اروپایی و غیر اروپایی، ردیابی مستمر و گزارش سریع هرگونه تغییر در ویروس داخلی و همچنین اعمال کنترل شدید بر ورودی‌های زمینی، دریایی و هوایی از اهمیت ویژه برخوردارست.»

علیرضا رئیسی سخنگوی ستاد ملی مقابله هم درباره تبعات ورود ویروس انگلیسی کرونا به کشور گفته که «ویروس پشت دروازه‌های کشور است، تجربه نشان می‌دهد ویروس‌های تنفسی با وجود همه مراقبت‌ها وارد کشور‌ها می‌شوند و باید آمادگی کامل داشته باشیم و آمادگی با عمل به توصیه‌هایی مانند پرهیز از دورهمی خانوادگی و تجمعات به ویژه در فصل زمستان است، زیرا تهویه به دلیل بسته بودن پنجره‌ها کم می‌شود و می‌تواند بسیار خطرناک باشد و اگر رعایت نکنیم اواخر بهمن و اوایل اسفند ماه می‌توانیم شاهد پیک بعدی بیماری کرونا باشیم.»
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
از میان اخبار
نگاه
تازه‌‌ترین عناوین