کثیف‌ترین مکان‌های خانه را بشناسید

 کثیف‌ترین مکان‌های خانه را بشناسید

زمانی‌که صحبت از آلوده‌ترین مکان خانه می‌شود، ناخودآگاه ذهن ما متوجه سرویس بهداشتی می‌رود، این در حالی‌است که مکان‌های آلوده‌تری در خانه وجود دارد، گوشه‌ها و سطوحی که اغلب پر رفت و آمد هستند و نادیده گرفته می‌شوند و بی‌سرو صدا محل تجمع باکتری‌ها و میکروب‌ها می‌شوند.

کد خبر : ۱۷۵۸۸۷
بازدید : ۷۰

اگر در زمان تمیزکاری، به اندازه کافی دقت نکنیم، خانه‌های ما می‌توانند به سالن اجتماعات برای حشرات، باکتری‌ها و قارچ‌ها تبدیل شوند.

بنابراین، در اینجا لیستی از ناخوشایندترین مناطق خانه، با نکاتی در مورد ضدعفونی کردن آنها آورده شده است.

پشت رادیاتور

ممکن است تمیز کردن رادیاتورهای خود را فراموش کنید زیرا آنها بیشتر در پشت مبلمان یا سایر اشیاء تزئینی پنهان شده‌اند. اما، حتی اگر قسمت بیرونی را پاک کنید، شیارهای پشت رادیاتور در واقع گرد و غبار و کثیفی فشرده را جمع کرده و سپس به هوا پرتاب می‌شود.

آیا می دانستید که تمیز کردن پشت رادیاتور در واقع می تواند هزینه‌های گرمایش را کاهش دهد؟ این به این دلیل است که گرد و غبار فشرده شده بین دریچه‌ها می‌تواند از خروج گرما جلوگیری کند، به این معنی که بخاری‌های شما باید برای گرم نگه داشتن فضای داخلی کار مضاعف انجام دهند.

نکات تمیز کردن: به یاد داشته باشید قبل از شروع تمیز کردن رادیاتور آن را خاموش کنید. برای تمیزکردن رادیاتور می‎توان از بخارشوی، شلنگ آب و برس‌های تمیز کننده مخصوص شیارها استفاده کرد. در غیر این صورت یک گردگیر پر بردارید، یک پارچه زیر رادیاتور قرار دهید و کار را شروع کنید. در حالی که در حال تمیزکردن رادیاتور هستید، دیوار پشت رادیاتور را نیز تمیز کنید، برای این‌کار، یک اسفنج را در مخلوط صابونی آغشته کنید، آن را خوب بچرخانید و سطح آن را تمیز کنید.

تشک تخت

تشک تخت با توجه به اینکه در طول شبانه‌روز تایم زیادی را روی آن می‌گذرانید، محل تجمع آلودگی، سلول های مرده پوست، عرق و گرد و غبار محسوب می‌شود. گرمای منتقل شده از بدن و رطوبت باعث می شود این نقاط بستر مناسبی برای رشد باکتری ها فراهم کند.

نکات تمیز کردن: برای تمیزکردن خوشخواب ابتدا ملحفه‌ها را برداشته ،سپس یک لیوان جوش شیرین روی سطح تشک پخش کنید و ٣ ساعت زمان بدهید تا به همان شکل بماند و بعد در نهایت با استفاده از جارو برقی سطح تشک را جارو بکشید باید بگوییم آلودگی و گرد و غبار توسط جوش شیرین به طور کامل جذب می‌شوند.

 

دوغاب میان کاشی‌ها

 

کاشی‌ها زیبا هستند، اما یک سمت تاریک دارند و آن شیارهای میان آن‌ها است. اگر با دقت نگاه کنید، متوجه کثیفی و گرد و غباری خواهید شد که بین کاشی‌ها قرار گرفته است و در نهایت کف یا دیوارها را به طرز مشمئزکننده‌ای تیره می‌کند. دوغاب به دلیل رنگ روشن و ماهیت متخلخل آن مستعد لکه شدن و جمع‌شدن آلودگی‌ها است.است.

نکات تمیز کردن: یک برس بخرید و به طور خاص به تمیز کردن دوغاب کاشی اختصاص دهید، آن را در آب فرو کرده و دوغاب را خوب فرچه بکشید. سرکه وقتی با مقدار مساوی آب مخلوط شده و مستقیماً روی سطوح کثیف اسپری شود معجزه‌گر است. می تواند به رهاسازی گرد و غبار قفل شده، خاک و موهای سرکش کمک کند.

یکی دیگر از راه حل های خانگی عالی، مخلوط پراکسید هیدروژن و جوش شیرین است: چند قاشق غذاخوری جوش شیرین را به پراکسید هیدروژن اضافه کنید تا به قوام مورد نظر برسید. محلول حالت خمیری پیدا می کند و می‌توان آن را روی دوغاب مالید، پس از ۱۰ دقیقه سطح را بشویید.

سینک آشپزخانه

سینک یکی از پر کاربردترین محل‌های خانه است. از شستن میوه و سبزی و گوشت و مرغ و ماهی گرفته، تا ظروف آشپرخانه. پس این محل می‌تواند جولانگاه باکتری‌ها و میکروب‌ها باشد.

نکات تمیز کردن: توصیه‌ ما به شما این است که به طور روزانه سینک را با مایع ظرفشویی شستشو دهید. پودر همراه با جوش شیرین و سرکه محلول مناسبی برای ضدعفونی این مکان است. هرگز سینک خود را با مایع‎های سفیدکننده نشویید. ممکن است در لحظه اول فکر کنید چقدر تمیز شده است، اما پس از مدتی متوجه مات شدن آن می‌شوید. با توجه به اینکه جنس سینک استیل است، استفاده از پولیش‌های مخصوص استیل نیز مناسب است

لامپ‌ها

لامپ؟ بله لامپ‌ها به دلیل نور و حرارتی که دارند گردو غبار خانه را به سمت خود جذب می‌کنند. اگر نور لامپ را کم کنید و به سطح رویی آن توجه کنید گرد و غباری را روی آن می‌بینید که همانند آهنربا به روی آن جذب شده است.

نکات تمیز کردن: بهترین روش تمیز کردن لامپ‌ها این است که ابتدا با یک دستمال خشک گرد و غبار روی ان را پاک کنید، سپس با یک دستمال نمدار روی لامپ بکشید و تا زمان خشک شدن کامل آن را روشن نکنید.

قرنیزهای پایین دیوار

وقتی به دیوارها فکر می کنید، چند وقت یکبار به قرنیزهای پایین دیوار را تمیز کرده‌ای؟ تمیز کردن قرنیز می تواند سخت به نظر برسد، زیرا هیچ کس نمی‌خواهد زانو بزند. اما در مورد آن فکر کنید،دیوارها بزرگترین سطح قابل مشاهده در خانه شما هستند. یک دیوار تمیز و درخشان می‌تواند کمک زیادی به تمیز نشان دادن خانه شما کند.

نکات تمیز کردن: می‌توانید قرنیزها را گردگیری یا جاروبرقی کنید. گردگیر پر بلند یا ضمیمه جاروبرقی را در نظر بگیرید تا مجبور نباشید خم شوید. یا سطح را با آب گرم و صابون تمیز کنید.

دریچه‌های کولر

آیا می‌دانستید که دریچه‌های کولر آلوده در خانه شما می‌توانند باعث بروز علائم آسم یا آلرژی شوند؟ اینجا جایی است که به راحتی هوا داخل خانه به گردش درآمده و شما روز به روز آن را تنفس می‎‌کنید.

نکات تمیز کردن: تمیز کردن این دریچه‌ها کار سختی نیست. یک جارو برقی خانگی استاندارد می تواند گرد و غبار و کثیفی را از دریچه هوای شما بمکد. فقط باید مطمئن شوید که یک لوله بلند برای رسیدن به کانال ها دارید. راه دیگر استفاده از برس توالت است، اما اگر آن را ندارید، یک قلم موی سفت این کار را انجام می دهد. به یاد داشته باشید که هنگام تمیز کردن از دستکش و ماسک استفاده کنید.

سردوش حمام

علیرغم اینکه اغلب ما اغلب دوش می گیریم، اما به سردوش حمام توجه کمتری داریم. اگر بیشتر دقت کنید، احتمالاً متوجه خواهید شد که بسیاری از سوراخ ها در واقع آب را به بیرون پرتاب نمی‌کنند. این به این دلیل است که با گذشت زمان، سوراخ‌ها با قالب، رسوبات معدنی و کف صابون مسدود می شوند و با توجه به رطوبت موجود در حمام محل خوبی برای تجمع میکروب‌ها می‌شوند.

نکات تمیز کردن: یک پاک کننده فوم دوش که به طور خاص با کف صابون، رسوب آهک و کپک مبارزه می‌کند، گزینه خوبی است. اگر می‌توانید سردوش را باز کنید، آن را در محلولی از سرکه سفید و آب داغ خیس کنید. اگر نمی‌توانید آن را بردارید، یک کیسه پلاستیکی را با سرکه پر کنید و آن را دور سر دوش بپیچید. بگذارید چند ساعت بماند و سپس آن را باز کنید و یک فرچه بکشید.

درپوش تخلیه چاه

یکی دیگر از نقاط داغ برای باکتری‌ها و کپک‌ها مسدود شدن مجرای فاضلاب است زیرا محل خروج میکروبها مسدود شده است. اگر چاه بسا شما مسدود شده، نیازی نیست فوراً بیرون بروید و یک درپوش جدید بخرید. باید آستین‌های خود را بالا بزنید و به مشکل رسیدگی کنید.

نکات تمیز کردن: چاه بست را با دست بیرون بیاورید و زیر آب گرم یا داغ با صابون تمیز کنید. قبل از تمیز کردن با پارچه، درپوش را چند دقیقه در محلول سرکه یا مواد شوینده خیس کنید تا ضدعفونی شود.

اطراف کاسه توالت

اگر می خواهید بفهمید اطراف کاسه توالت چقدر کثیف است، یک چراغ قوه بلک لایت تهیه کنید، حالا متوجه می‌شوید که این منطقه یکی از کثیف ترین نقطه‌های خانه شما است.

نکات تمیز کردن: یک فنجان نمک خوراکی، یک فنجان جوش شیرین و یک فنجان سفید کننده اکسیژن را با هم ترکیب کنید، اجازه دهید محلول به مدت یک ساعت استراحت کند و با یک پارچه مرطوب پاک کنید. یک فنجان جوش شیرین و یک فنجان سرکه سفید مقطر نیز می‌توانند این کار را انجام دهند.

کیسه خرید

بله، کیسه‌های خرید می‌توانند ناقل میکروب‌ها نیز باشند. این به این دلیل است که شما از آنها تمام وسایل خود استفاده می‌کنید و در هرجایی روی زمین می‌گذارید. به تمام باکتری‌هایی فکر کنید که در آنجا کمین کرده‌اند و فقط منتظرندتا با دست و سایر اشیا لمس ‌شوند و به راحتی عفونت را منتقل کنند.

نکات تمیز کردن: کیسه های خود را در آب داغ با مواد شوینده بشویید. اگر کیسه برزنتی دارید، آن را در ماشین لباسشویی بیندازید و خشک کنید. توجه داشته باشید که بردن یک کیسه برزنتی یا پارچه ای به فروشگاه در حالی که هنوز مرطوب است می تواند خطرناک باشد، زیرا محیط مرطوب منجر به رشد کپک می‌شود.

اسفنج آشپزخانه

اسفنج به دلیل تجمع باقی‌مانده غذاها در آن و خیس و مرطوب بودن، محل مناسبی برای میکروب‌های خانگی است. یک ترفند ساده برای فهمیدن اینکه آیا اسفنج نیاز به تمیز کردن یا تعویض دارد این است که بوی آن تغییر می‌کند.

نکته تمیز کردن: اسفنج مرطوب را به مدت یک دقیقه در مایکروویو قرار دهید.علاوه بر این می‌توانید آن را در محلولی از یک چهارم قاشق چایخوری سفید کننده غلیظ به ازای هر یک چهارم آب گرم خیس کنید. در حالی که تمیز کردن مکرر آن توصیه می شود، اغلب بهتر است ماهی یکبار اسفنج‌های خود را تعویض کنید.

تخته گوشت

با توجه به این‌که تخته گوشت در تماس مستقیم با گوشت خام قرار میگیرد و گوشت خام حاوی میکروب‌هایی مانند سالمونلا است، در صورت تمیز نکردن خوب آن، محل مناسبی برای رشد و نمو میکروب‌ها است.

نکات تمیز کردن: چنانچه جنس تخته گوشت مورد استفاده شما پلاستیک است می توانید آن را درون ماشین ظرف شویی گذاشته و یا با آب جوش ضدعفونی کنید و چنانچه جنس آن از چوب باشد با مواد ضدعفونی کننده آن را به خوبی تمیز کنید.

واشر غذاساز

در حالیکه غذاساز نقش یک ناجی را در خانه بازی می‌کند و شما پس از هربار مصرف آن را به خوبی می‌شویید اما واشر مخصوص به مهر و موم لاستیکی نصب شده برای جلوگیری از نشتی در پایه شیشه مخلوط کن را تمیز نمی‌کنید. با استفاده مکرر، این قسمت از مخلوط کن اغلب با باکتری، مخمر و کپک آلوده می‌شود. رطوبت و ذرات غذا به دام افتاده بین پایه و واشر محل مناسبی برای تکثیر میکروب‌ها ایجاد می‌کند.

نکات تمیز کردن: نگران نباشید، تمیز کردن واشر با آب و صابون ساده است. شما میتوانید شما حلقه لاستیکی را با یک برس نرم تمییز کنید و یا لاستیک را حدود ۱۰ دقیقه در آب گرم و صابون قرار دهید تا خیس بخورد، این کار به از بین بردن کثیفی و لکه‌های سرسخت کمک می‌کند.

از دیگر جاهای کثیف خانه؛ کلیدهای برق، دسته سیفون، دسته در یخچال، ریموت کنترل‌ها و سایرجاهایی است که به خاطر استفاده زیاد اشخاص مختلف کثیف شده و جرم می‌گیرند. بهتر است این مکان‌ها را هر هفته تمیز کنید. روی یک دستمال میکرو فایبر اقدام به پاشیدن اسپری همه کاره کرده و دستمال را به این لوازم و جاها بکشید تا خیال آسوده ای داشته باشید.

کثیف بودن این مکان‌ها در خانه شما بدان معنی نیست که شما فرد بی سلیقه و کثیفی هستید. بلکه فقط به علت مشغله کاری این مکان‌ها را فراموش کرده‌اید. خانه‌تکانی عید می‌تواند بهانه خوبی باشد برای تمیزکاری فضاهای فراموش شده. ما این فضاها را به شما یادآوری کردیم تا در تمیزکاری بعدی در اولویت قرار دهید.

منبع: پارسینه

۰
نظرات بینندگان
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
    تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فرادید هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
    سایر رسانه ها
    تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت فرادید هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
    تازه‌‌ترین عناوین
    پربازدید