(ویدئو) قوانین عجیب شمالی ترین شهر جهان؛ در «لانگیربین» اجازه مُردن ندارید

(ویدئو) قوانین عجیب شمالی ترین شهر جهان؛ در «لانگیربین» اجازه مُردن ندارید

نام این شهر لانگیربین (Longyearbyern) است و در مجمع‌الجزایر سوالبارد نروژ واقع شده؛ شمالی‌ترین شهر روی کره زمین و جایی که خرس قطبی، گوزن شمالی، گوزن کانادایی و پرندگان در آن زندگی خوبی دارند.

کد خبر : ۱۷۶۷۴۶
بازدید : ۶۳

این شهر کوچک با یخچال‌های طبیعی و دمای منجمدکننده که تعداد خرس‌های قطبی‌اش از مردم آن بیشتر است، قوانین عجیب و غریبی را در خود جای داده است؛ شما می‌توانید بدون ویزا به آن نقل مکان کنید اما اگر این کار را کردید حق زایمان و مُردن ندارید، «باید» اسلحه حمل کنید و بدانید که گربه‌ها در این شهر جایی ندارند.

نام این شهر لانگیربین (Longyearbyern) است و در مجمع‌الجزایر سوالبارد نروژ واقع شده؛ شمالی‌ترین شهر روی کره زمین و جایی که خرس قطبی، گوزن شمالی، گوزن کانادایی و پرندگان در آن زندگی خوبی دارند.

سیسیلیا بلومدال، یکی از ساکنان شهر می‌گوید: «حیات وحش اینجا به‌طور تکان‌دهنده‌ای زیباست، آنقدر که وحشت‌زده‌ات می‌کند.»

Longyearbyen-Svalbard-Norvegia-6-1024x712

و ادامه می‌دهد: «اما این تنها طبیعت نیست که اینجا را خارق‌العاده می‌کند، مردمش هم نقش دارند. اساساً هیچ‌کس اینجا در سوالبارد به دنیا نیامده و این به این معنی است که همه کسانی که اینجا زندگی می‌کنند انتخاب کرده‌اند که اینجا باشند. درنتیجه این شهر پر از آدم‌های هم‌فکر است که به محل زندگی‌شان عشق می‌ورزند.»

190718_Longyearbyen_janchristophelle_063-1-1024x683

town-longyearbyen-northern-settlement-world-878091543_2_11zon

ورود گربه‌ها اکیداً ممنوع!

ساکنان جزیره قوانین جالب و عجیبی را برای محافظت از حیات وحش و خود وضع کرده‌اند.

حضور گربه‌ها در اینجا از دهه ۱۹۹۰ به بعد ممنوع شده است؛ زمانی که مقامات نروژی گربه‌سانان را بیش از حد مستعد ابتلا به هاری و عفونت کرم نواری تشخیص دادند. این باور وجود داشت که آنها خطر زیادی برای انسان‌ها دارند.

shutterstockeditorial2118503390

اجازه ندارید بمیرید!

در تلاشی دیگر برای حفظ جمعیت انسان‌ها، مرگ و خاکسپاری نیز در اینجا ممنوع شده است.

پس از آنکه مشخص شد قربانیانی که در جریان یک همه‌گیری آنفولانزا در سال ۱۹۱۸ دفن شدند هنوز تجزیه نشده‌اند، افراد در آستانه مرگ از جزیره خارج می‌شوند تا روزهای باقیمانده عمر خود را جای دیگری سپری کنند.

Longyearbyen-Svalbard-Norvegia-3-1024x712

این‌طور تصور می‌شود که یخ‌های دائمی که قربانیان در آن دفن شده‌اند همچنان حاوی سویه‌های زنده آنفولانزا باشند.

درنتیجه دولت نروژ در سال ۱۹۵۰ مُردن و دفن شدن در محدوده شهر لانگیربین را غیرقانونی اعلام کرد و گورستان جزیره حاضر به پذیرش اجساد جدید نیست. هرکس که به‌طور ناگهانی بمیرد سریعاً برای دفن در جایی دیگر منتقل می‌شود.

Longyearbyen_unterwegs_in_Longyearbyen_37-1024x514

200114_SA_day1_foto_jan-christophelle_099_Foto_jan-christoph_Elle-1024x683

حمل اسلحه اجباری است

قانون دیگری نیز جزیره‌نشینان را ملزم می‌کند تا همیشه اسلحه به‌همراه داشته باشند. این قانون به این خاطر وضع شد که افرادی که به خارج از شهرک‌های اصلی سفر می‌کنند، بتوانند در برابر حملات احتمالی خرس‌های قطبی از خود محافظت کنند. با همه این‌ها شکار و شلیک به خرس‌ها در لانگیربین غیرقانونی است، مگر در صورت دفاع از خود یا اشخاص دیگر.

Longyearbyen-Svalbard-Norvegia-5-1024x712

در این جزیره حدود ۳ هزار خرس قطبی وجود دارد که جمعیت ۲هزار و ۵۰۰ نفری انسان‌ها در برابر آن ناچیز است. با این حال در دهه‌های اخیر تنها پنج مورد حمله توسط خرس‌های قطبی به انسان‌ها صورت گرفته است.

Pax_PolarBear_Svalbard_AcaciaJohnson-1024x731

استفاده از سلاح در مناطق مسکونی ممنوع است و در بسیاری از مکان‌های عمومی علائم ممنوعیت استفاده از سلاح گرم وجود دارد.

Longyearbyen_michellesole-349-1024x732

وضع مقررات جدید

اخیراً دولت نروژ اعلام کرد که مقررات سختگیرانه خود را در این جزیره در جهت حفاظت هرچه بیشتر از گیاهان و جانوران تشدید خواهد کرد.

Svalbard_Walrus_Poolepynten_AcaciaJohnson-1024x732

minke_whale_michellesole-7906-1024x732

قوانین جدید لانگیربین استفاده از پهپادهای بدون سرنشین و ماشین‌های برفی را بر روی یخ دریا ممنوع می‌‌داند و تصریح می‌کند که موتورهای دریایی باید با فاصله حداقل ۱۵۰ متری از دریاچه‌ها تردد کنند.

The-Arc-1-1024x576

حدود ۶۰ درصد از جزیره توسط یخچال‌های طبیعی پوشیده شده است و به بازدیدکنندگان این منطقه در مورد نشکستن یخ هشدار داده شده است.

tp-graphic-map-Longyearbyen-615x1024_1_11zon

لانگیربین اولین بار در سال ۱۹۰۶ قابل سکونت شد و یکی از معدود مکان‌های باقیمانده در جهان است که ساکنان اتحادیه اروپا بدون ویزا می‌توانند به آن نقل مکان کنند.

منبع: روزیاتو

۰
نظرات بینندگان
تازه‌‌ترین عناوین
پربازدید