(عکس) کشف موجودات ترسناک ۱۵ هزار ساله

محققان دریافتند که از ۳۳ ویروسی که در این لایه‌های یخ زده باستانی که ۶.۷ کیلومتر بالاتر از سطح دریا در چین قرار دارند، ۲۸ تای آن‌ها هرگز قبلا دیده نشده بودند.
کد خبر: ۱۱۲۴۷۳
بازدید : ۸۲۷
۰۷ آبان ۱۴۰۱ - ۱۸:۰۶

محققان به لطف تکنیک‌های متاژنومیکس و روش‌های جدید برای استریل نگه داشتن نمونه‌های هسته یخ زده آنها، قادر هستند درک بهتری از آنچه دقیقا در میان این یخ‌ها وجود دارند، به دست بیاورند.

کشف کردن موجودات باستانی در سردخانه‌های یخچال‌های طبیعی دائمی، چیزی شبیه داستان‌های فیلم‌های ترسناک است.

از حیوانات عظیم‌الجثه منقرض شده‌ای مثل کرگدن پشمالو که به طرز حیرت‌آوری در لابه‌لای این یخچال‌ها حفظ شده‌اند گرفته تا بقایای ۴۰ هزار ساله یک گرگ غول‌پیکر و همچنین باکتری‌هایی که بیش از ۷۵۰ هزار سال قدمت دارند. همه این موجودات نمرده‌اند. خزه‌هایی با قدمت چندین قرن، در گرمای آزمایشگاه به زندگی بازگشتند و اتفاق مشابهی برای کرم‌های لوله‌ای کوچک ۴۲ هزار ساله نیز رخ داد.

به گزارش ساینس‌آلرت، این نگاه کوتاه و شگفت‌انگیز به گذشته‌های دور دست ارگانیسم‌ها در کره زمین، تاریخچه اکوسیستم‌های باستانی زمین را برای ما آشکار می‌کند. این جزئیات شامل محیط‌هایی است که این موجودات در آن‌ها زندگی می‌کردند.

اما این ذوب شدن‌ها برای ما نگرانی‌هایی را درباره بازگشت ویروس‌های باستانی و وارد شدن آن‌ها به زندگی ما انسان‌ها است.

گروهی از محققین به سرپرستی ژی پینگ ژونگ، نویسنده و میکروبیولوژیست دانشگاه ایالتی اوهایو در تحقیقی که سال گذشته انجام دادند اعلام کردند: «ذوب یخ‌ها، نه تنها منجر به از بین رفتن میکروب‌ها و ویروس‌های باستانی ذخیره شده در آن‌ها می‌شوند، بلکه باعث می‌شوند تا آن‌ها در آینده وارد محیط زیست شوند.»

محققان به لطف تکنیک‌های متاژنومیکس و روش‌های جدید برای استریل نگه داشتن نمونه‌های هسته یخ زده آنها، قادر هستند درک بهتری از آنچه دقیقا در میان این یخ‌ها وجود دارند، به دست بیاورند.

این گروه تحقیقاتی توانستند در این مطالعه آرشیوی از ده‌ها ویروس ۱۵ هزار ساله منحصر به‌فرد را در کلاهک یخی گولیا در فلات تبت شناسایی کرده و در مورد عملکرد آن‌ها اطلاعاتی کسب کنند.

به گفته ژونگ: «این یخچال‌های طبیعی به تدریج شکل گرفته‌اند و همراه با گرد و غبار و گازها، ویروس‌های بسیار زیادی در آن‌ها رسوب کرده‌اند.» این تیم تحقیقاتی در مقاله خود توضیح دادند که این میکروب‌ها به طور بالقوه نشان‌دهنده وجود آن‌ها در جو زمین در زمان شکل‌گیری و رسوب آن‌ها هستند.

موجودات ترسناک ۱۵ هزار ساله
مطالعات قبلی حاکی از آن بودند که تجمع میکروبی با تغییرات گرد و غبار و غلظت یون در جو ارتباط دارند و می‌توانند بیانگر شرایط آب و هوایی و محیطی در آن زمان باشند.

محققان دریافتند که از ۳۳ ویروسی که در این لایه‌های یخ زده باستانی که ۶.۷ کیلومتر بالاتر از سطح دریا در چین قرار دارند، ۲۸ تای آن‌ها هرگز قبلا دیده نشده بودند.

متیوو سالیوان، میکروبیولوژیست دانشگاه ایالتی اوهایو می‌گوید: «این ویروس‌ها موفق شده‌اند خود را با شرایط بسیار سخت وفق داده و رشد کنند. آن‌ها این کار را با اثرگذاری ژن‌هایی انجام داده‌اند که به آن‌ها کمک می‌کند تا سلول‌ها را در شرایط آب و هوایی سرد آلوده کنند. - یک تاثیر ژنتیکی سورئال برای اینکه چطور یک ویروس می‌تواند در شرایط بسیار سخت آب و هوایی نجات پیدا کند.»

این تیم با مقایسه توالی ژنتیکی این ویروس‌ها با پایگاه اطلاعاتی‌ای که از ویروس‌های شناخته شده دارند دریافتند که فراوان‌ترین ویروس‌ها در هر دو نمونه هسته یخی باکتریوفاژ‌هایی هستند که متیلوباکتریوم (باکتری‌های موجود در یخ که برای چرخه متان مهم هستند) را آلوده می‌کنند.

آن‌ها بیشتر مربوط به ویروس‌هایی بودند که در سویه‌های متیلوباکتریوم در زیستگاه‌های گیاهی و خاکی وجود داشتند. این واقعیت بر اساس گزارش قبلی است که منبع اصلی گرد و غبار رسوب شده روی کلاهک یخ گولیا را برگرفته از خاک می‌دانست.

نتیجه‌گیری این تیم تحقیقاتی بدین ترتیب است: «این ویروس‌های منجمد احتمالا از خاک یا گیاهان سرچشمه می‌گیرند و جذب مواد مغذی را برای میزبان خود تسهیل می‌کنند.»

در حالی که بعد از پاندمی کووید ۱۹، فکر و خیال‌ها درباره ویروس‌های باستانی نگران‌کننده به نظر می‌رسد، بزرگترین خطر ذوب شدن یخ‌ها، آزاد شدن ذخایر عظیم متان و کربن نهفته در آنهاست.

نظرات بینندگان
آخرین اخبار
پیشنهاد ویژه