اعتیاد اینترنتی در مردان بیشتر است

اعتیاد اینترنتی در مردان بیشتر است

اعتیاد اینترنتی، استفاده بیش از اندازه از رایانه و سایر ابزار و تکنولوژی‌های مدرن وابسته به اینترنت مانند تلفن همراه و وابستگی به آن‌ها به شمار می‌رود؛ به طوری که باعث ایجاد خلل یا مشکل در رسیدگی به فعالیت‌های اجتماعی و امور روزانه و در نهایت بروز مشکلات روانی در افراد شود.
کد خبر: ۶۲۴۴۵
بازدید : ۴۰۳
۲۱ شهريور ۱۳۹۷ - ۰۹:۴۰
استادیار دانشگاه پیام نور تهران گفت: سن اعتیاد اینترنتی بین ۱۶ تا ۲۹ سالگی است و مردان بیشتر از زنان به این اعتیاد دچار می‌شوند. امین رفیعی پور روز چهارشنبه اظهار داشت: اعتیاد اینترنتی، استفاده بیش از اندازه از رایانه و سایر ابزار و تکنولوژی‌های مدرن وابسته به اینترنت مانند تلفن همراه و وابستگی به آن‌ها به شمار می‌رود؛ به طوری که باعث ایجاد خلل یا مشکل در رسیدگی به فعالیت‌های اجتماعی و امور روزانه و در نهایت بروز مشکلات روانی در افراد شود.
 
اعتیاد اینترنتی در مردان بیشتر است
 
 
وی افزود: افرادی که به اعتیاد اینترنتی دچار می‌شوند در روز‌های اول احساس خوبی دارند و تصور می‌کنند که معتاد نیستند، اما با گذشت زمان کم کم ارتباط با افراد خانواده نسبت به گذشته کمتر می‌شود تا جایی که حتی ممکن است آن‌ها را فراموش کنند.

این روانشناس گفت: وابستگی شدید به ارتباطات عاطفی و دوستانه آنلاین، تجارت‌های آنلاین و بازی ها، حراج‌های آنلاین، قمار آنلاین، اخبار و مسائل جنسی از جمله انواع اعتیاد اینترنتی است.

رفیعی پور درباره نشانه‌های اعتیاد اینترنتی توضیح داد: از نشانه‌های اعتیاد به فضای مجازی این است که فرد زمان زیادی را صرف استفاده از این فضا می‌کند و متوجه سپری شدن زمان نمی‌شود، ساعاتی که از اینترنت استفاده نمی‌کند، مدام به آن فکر می‌کند، مناسبات و مشکلات خانوادگی را فراموش می‌کند و به مرور زمان تمرکز خود را از دست داده و با مشکلات کاری زیادی مواجه می‌شود.

وی تاکید کرد: عوارض جسمی این اعتیاد شامل افزایش یا کاهش وزن، کمبود فعالیت فیزیکی، سردرد و گردن درد، مشکلاتی در کمر، داشتن چشم‌های قرمز و خسته و همچنین عادات غذایی نامنظم و ناسالم است.

رفیعی پور افزود: عوارض رفتاری اعتیاد اینترنتی نیز این است که فرد تا دیروقت از اینترنت استفاده می‌کند و بار‌ها تلاش می‌کند که این عادت را ترک کند، ولی موفق نمی‌شود و دوباره باز می‌گردد.

استادیار دانشگاه پیام نور تهران در خصوص علایم روانی اعتیاد به اینترنت و فضای مجازی نیز توضیح داد: علایم روانی در افرادی که به اینگونه رفتار اعتیاد یافته اند، شامل افسردگی، اضطراب و وسواس است.

رفیعی پور درباره راهکار‌های پیشگیری و درمان اعتیاد اینترنتی گفت: افرادی که با این مشکل مواجه هستند، لازم است برای ترک این اعتیاد از کمک خانواده و دوستان خود استفاده کنند، تفریحات خود را بیشتر کنند و به ورزش بپردازند، قبل از رفتن به خواب گوشی تلفن همراه و لپ تاپ خود را خاموش کنند.
 
پیام‌ها و اطلاعات وارد شده به تلفن همراه خود را در زمان‌های خاص مطالعه کنند و در نهایت در صورت عدم توانایی در ترک، به روانشناس مراجعه کنند.

استادیار دانشگاه پیام نور تهران خاطر نشان کرد: احتمال اعتیاد اینترنتی در بین دانشجویان، تک فرزند‌ها و افرادی که کمتر حمایت اجتماعی می‌شوند، بیشتر از سایر افراد جامعه است؛ از این رو لازم است اطرافیان این افراد بیشتر به این مساله توجه داشته باشند و از بروز این مشکل پیشگیری کنند.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر:
نگاه